Protokół Nr XXIX/09

 PROTOKÓŁ Nr XXIX/09
z XXIX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 27 listopada 2009 r. (piatek) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 10.00 – 14.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 15 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
 
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Jan Bojarzyński
3) pan Marek Brylewicz
4) pan Józef Gliński
5) pan Stanisław Krutul
6) pan Zbigniew Lengiewicz
7) pan Bogdan Małyszko
8) pan Antoni Pakuła
9) pan Stanisław Pchodowicz
10) pan Czesław Radulski
11) pan Jarosław Radulski
12) pani Helena Sobolewska
13) pan Krzysztof Szewczul
14) pan Stanisław Szubzda

15) pan Kazimierz Urban

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
3) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
4) pan Wiesław Chociej – mieszkaniec Białegostoczku

5) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

    Obrady XXIX Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
    Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, panów Wójta i Skarbnika Gminy, panie Sekretarz i protokolantkę posiedzenia oraz zaproszonego gościa w osobie pana Wiesława Chocieja.
    Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym, natomiast dotyczące zobowiązań finansowych gminy zapadają bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
    Poinformował, że proponowany porządek obrad XXIX Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad sesyjnych, jednak na wniosek pana Wójta proponuję uzupełnienie porządku o dodatkowy punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie deficytu budżetowego.
W/w punkty będzie omawiany pod liczbą porządkową Nr 15, zaś pozostałe punkty przesuną się o jedną pozycję w dół. Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany, uzupełniony porządek obrad XXIX Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:
  1. Otwarcie obrad.

  2. Przyjęcie porządku dziennego XXIX Sesji Rady Gminy Korycin.

  3. Przyjęcie protokołu z XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 8 października 2009 roku.

  4. Rozpatrzenie prośby Pana Wiesława Chocieja, zam. Białystoczek 18, 16-140 Korycin, z dnia 9 listopada 2009 roku, skierowanej do Rady Gminy Korycin.

  5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.

  6. Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok – podjęcie uchwały Nr XXIX/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 27 listopada 2009 r.

  7. Zapoznanie się z projektem budżetu Gminy Korycin na 2010 rok, przyjętego Zarządzeniem Nr 58/09 Wójta Gminy Korycin z dnia 12 listopada 2009 r. w sprawie ustalenia projektu uchwały budżetowej Gminy Korycin na 2010 rok – uwagi, propozycje zmian i poprawek.

  8. Przyjęcie średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2009 roku, w wysokości 34,10 zł za 1dt, jako podstawy do naliczania podatku rolnego na obszarze Gminy Korycin na 2010 rok.

  9. Przyjęcie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2009 roku w wysokości 136,54 zł za 1m3 drewna do obliczenia podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin na 2010 rok.

  10. Określenie wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych na 2010 rok – podjęcie uchwały Nr XXIX/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 27 listopada 2009 roku w powyższej sprawie.

  11. Określenie przypadków, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy, obowiązkowy wymiar godzin oraz warunków i trybu tego obniżenia – podjęcie uchwały Nr XXIX/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 27 listopada 2009 r. w powyższej sprawie.

  12. Uchylenie uchwały Nr XXVIII/189/09 Rady Gminy Korycin z dnia 8 października 2009 r. w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego do udzielania pomocy w zakresie dożywiania – podjęcie uchwały Nr XXIX/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 27 listopada 2009 r. w powyższej sprawie.

  1. Uchylenie uchwały Nr XXX/170/06 Rady Gminy Korycin z dnia 31 marca 2006 r. w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia rzeczowe w formie posiłków – podjęcie uchwały Nr XXIX/ /09 rady Gminy Korycin z dnia 27 listopada 2009 r. w powyższej sprawie.

  2. Ustalenie wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej na terenie Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr XXIX/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 27 listopada 2009 r. w powyższej sprawie.

  3. Zaciągnięcie kredytu długoterminowego na pokrycie deficytu budżetowego – podjęcie uchwały Nr XXIX/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 27 listopada 2009 r. w powyższej sprawie.

  4. Informacja o sposobie załatwienia wniosków państwa radnych zgłoszonych na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 8 października 2009 roku.

  5. Interpelacje i zapytania radnych.

  6. Wolne wnioski i informacje.

  7. Zamknięcie obrad.

     Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXVIII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 8 października 2009 r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XXVIII Sesji Rady Gminy.

 

Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy prośbę pana Wiesława Chociej, zam. Białystoczek 18.
Pan przewodniczący odczytał w/w prośbę, cytuję:
„Zwracam się z zapytaniem do Rady Gminy Korycin, na jakiej podstawie zwolniliście Wójta Gminy Korycin z obowiązku, jaki nakłada na niego ustawa o drogach art. 8 pkt 2 i pkt 3 ustawy? Proszę o pisemną odpowiedź”.
Z racji, iż gościmy na Sesji osobiście pana Chocieja, uprzejmie proszę o bardziej precyzyjne sformułowanie swojej prośby, bowiem przy takim przedstawieniu prośby trudno jest zająć stanowisko i udzielić odpowiedzi. O jakie konkretnie odcinki dróg panu chodzi?
    Pan Chociej powiedział, że przecież wiecie, o co chodzi, o drogę, której nie ma. Mam 6ha ziemi, do których nie mogę dojechać, więc przestanę płacić podatek za grunta, do których nie ma dojazdu. Na wasze ręce składałem w tej sprawie skargę, którą oddaliliście.
    Pan przewodniczący Rady odpowiedział, że powołuję się pan na skargę, ale w odpowiedzi na nią było napisane, że ta droga nie należy do Gminy Korycin i Gmina nie ma obowiązku dbania o jej przejezdność.
    Pani Sekretarz dodała, że właścicielem tej drogi jest Skarb Państwa, a nie Gmina Korycin. Gmina nie może wydawać pieniędzy na jej utrzymanie, ponieważ obowiązuje nas dyscyplina finansów publicznych i Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionuje wydatki poniesione na nie swoje mienie.
    Radny Antoni Pakuła powiedział, że kilka lat temu Rada Gminy podjęła uchwałę, że może pomagać mieszkańcom, ale w ramach tzw. czynu społecznego, gdy rolnicy sami będą pracować i poniosą część kosztów np. naprawy drogi. Z takiej możliwości wieś Kumiała korzystała już kilkukrotnie, gdzie rolnicy np. przez 3 dni nawozili żwir na drogę.
    Pan Chociej powiedział, że sporna droga jest notorycznie niszczona przez jego sąsiada, pana Bernarda Glińskiego, który zaoruje pobocza, sieje na niej zboże, wysypuje kamienie itp. Droga ma tylko 3 metry szerokości, na jej środku stoi słup elektryczny i tak są ogromne trudności z przejazdem maszynami rolniczymi. Po działaniach pana Glińskiego przejazd staje się całkowicie niemożliwy.
   Pan przewodniczący powiedział, że problem nie ma charakteru prawnego, tylko polega na konflikcie sąsiedzkim. Były już sugerowane wcześniej różne propozycje rozwiązania powyższej sytuacji m.in. propozycja wytyczenia przebiegu nowej drogi. Nie zgodziliście się, a tu trzeba dobrej woli sąsiedzkiej, której nie ma. Nie widzę innej możliwości rozwiązania tego konfliktu, tylko dojście do porozumienia między wami.
   Radny Stanisław Szubzda powiedział, że poszerzenie w/w drogi załatwiłoby sprawę przejazdu, ale na to musi się zgodzić sąsiad i odsprzedać część swego gruntu, co w dzisiejszej sytuacji wydaje się niemożliwe. Jeśli nie zechce pójść na współpracę, to ani Rada Gminy ani Wójt nie mogą na niego wpłynąć i np. „wymusić” zgodę na poszerzenie drogi.
   Radny Józef Gliński przypomniał panu Chociej, że Gmina Korycin kilka razy występowała do Zakładu Energetycznego o przeniesienie słupa, co również zdecydowanie poprawiłoby przejezdność drogi. Odpowiedź była zawsze ta sama, że za przeniesienie musimy zapłacić, co jest niewykonalne. Możemy jeszcze raz z takim wnioskiem wystąpić, ale odpowiedź na pewno będzie podobna do poprzednich. Pan musi monitorować sytuację na drodze i występować np. do Policji w razie niszczenia jej przez pana Glińskiego, ponieważ pan jest najbardziej zainteresowaną ze stron. Przecież Urząd Gminy nie może całodobowo postawić strażnika, który pilnowałby, czy sąsiad znów nie wyrzuca na drogę kamieni.

Niestety nie udało się nam rozwiązać zaistniałego problemu, jednak nie w mocy Rady Gminy jest jego rozwiązanie. Odpowiedź pisemną na prośbę oczywiście pan otrzyma.

Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:
W okresie od ostatniej XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 8 października 2009 r. do dnia dzisiejszej Sesji Rady realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 13 października 2009 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XXVIII Sesji Rady tj.
- w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok,
- w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej, położonej w miejscowości Korycin,
- w sprawie udzielenia upoważnienia Wójtowi Gminy do zaciągania zobowiązań finansowych związanych z realizacją projektu pn. „Edukacja przedszkolna szansą na lepszą przyszłość wszystkich dzieci z Gminy Korycin”,
- zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia organizacji wychowania przedszkolnego,
- w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2010 rok,
- w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej, stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w miejscowości Krukowszczyzna,
- w sprawie przyjęcia Statutu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”,
- w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego do udzielania pomocy w zakresie dożywiania.
Wszystkie uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin, ponadto 3 uchwały tj. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok, w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2010 rok i w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego do udzielania pomocy w zakresie dożywiania dzieci zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i dwie z nich zostały już opublikowane w Dz.Urz.Woj.Podl.Nr 209, poz. 2336 z dnia 27 października 2009 r. i Nr 210, poz. 2352 z dnia 28 października 2009 r. Natomiast uchwała dotycząca zmian w budżecie oczekuje na publikację. Ponadto merytoryczna uchwała dotycząca przyjęcia Statutu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” została przekazana do Biura w/w Związku.
2. W dniu 9 października 2009 r. zorganizowaliśmy uroczyste obchody Gminnego Dnia Edukacji Narodowej, gdzie między innymi wręczyłem zasłużonym 5 nauczycielom nagrody pieniężne Wójta Gminy (po 1400 zł) tj. pani B. Stachelek, pani A. Stankiewicz, pani D. Wiesławskiej, pani E. Bojarzyńskiej i Ks. A. Bułatewicz.
3. W dniu 9 października br. Zarządzeniem Wójta – jako organu wykonawczego – powołałem panią Jadwigę Łabanowską na stanowisko Dyrektora GOKSiT w Korycinie od dnia 1 listopada 2009 roku na czas nieokreślony. Dotychczas pani Łabanowska pełniła obowiązki dyrektora w/w placówki.
4. W dniu 12 października 2009 r. wydałem 2 kolejne zarządzenia – jako organ wykonawczy tj. Zarządzenie Nr 55/09 w sprawie rozpatrzenia wniosków zgłoszonych do projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin oraz Zarządzenie Nr 56/09 w sprawie rozpatrzenia wniosków zgłoszonych do projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Korycin.
5. W dniu 14 października br. pracownicy Urzędu Gminy Korycin i gminnych jednostek organizacyjnych uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Biebrzańską w siedzibie tutejszego Urzędu na temat składania wniosków o dofinansowanie określonych przedsięwzięć w ramach tzw. „Małych Projektów”, „Odnowy Wsi”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” oraz „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”.
6. W dniu 19 października 2009 r. wpłynęło pismo z PUW w Białymstoku w sprawie przyznania kwoty 27 592 zł jako pomoc materialna dla uczniów o charakterze socjalnym. Rozpatrzono wszystkie 128 wniosków pozytywnie, przyznając stypendium szkolne na okres 3-ch miesięcy 2009 r. tj. wrzesień, październik i listopad. Wydano w tej sprawie decyzje administracyjne. Po dostarczeniu przez wnioskodawców rachunków na kwoty określone decyzją, będą sukcesywnie przelewane na konta przyznane wielkości stypendium szkolnego.
7. W dniu 21 października br. odebrałem dyplom przyznany naszej gminie pod nazwą: Laureat w rankingu Europejska Gmina, Europejskie Miasto w woj. podlaskim, zorganizowanym przez Dziennik Gazeta Prawna pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Finansów.
8. W dniu 28 października 2009 r. wpłynął do Urzędu Gminy operat szacunkowy nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży, położonej w Korycinie, przy ul. Białostockiej 21. Wartość w/w nieruchomości została wyceniona na kwotę 116 297 złotych. Kwota za sporządzenie operatu wyniosła 1674 zł brutto. Natomiast w dniu 29 października zleciłem do wyceny nieruchomość przeznaczoną do sprzedaży, położoną w Krukowszczyźnie. W dniu 20 listopada otrzymaliśmy operat szacunkowy. Wartość w/w nieruchomości została wyceniona na kwotę 76 300 zł. Kwota za sporządzenie operatu wyniosła 1464 zł brutto.
9. W dniu 29 października 2009 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Zgromadzenia Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”, zaś wcześniej w dniu 27 października w konferencji na temat „Gospodarka odpadami”.
10. W dniu 30 października br. wydałem kolejne Zarządzenie – jako organ wykonawczy – Nr 57/09 w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok.
11. W dniu 2 listopada 2009 r. otrzymaliśmy dobrą wiadomość dotyczącą zakwalifikowania naszych wniosków drogowych do dofinansowania w 2010 roku ze środków budżetu państwa, w ramach programu wieloletniego pod nazwą: „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011”. Chodzi o przebudowę dróg gminnych w Korycinie (ul. Ogrodowa, Zygmunta III Wazy, Pogodna i Witosa). Ten wniosek pozytywnie zakwalifikowano, spośród 32 wniosków znalazł się na 18 pozycji, zaś wniosek Powiatu Sokólskiego spośród 15 pozytywnie zakwalifikowanych znalazł się na pozycji 13 i dotyczy „Przebudowy ciągu komunikacyjnego dróg powiatowych nr 1328B i 1329B na terenie Gmin Janów i Korycin”.
12. W dniu 3 listopada br. ogłosiliśmy przetarg – zawiadomienie o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie pn. „Budowa sieci wodociągowo – kanalizacyjnej w Gminie Korycin”. Termin wykonania zamówienia do 15 września 2010 roku. Składanie ofert do 27 listopada 2009 r. do godz. 9.00, zaś otwarcie ofert o godz. 9.10 w dniu dzisiejszym. Wpłynęło łącznie 6 ofert. Ceny ofert wynosiły od 1 883 141,82 zł brutto – cena maksymalna, do 892 453,64 zł – cena minimalna.
13. W dniu 6 listopada 2009 r. uczestniczyłem w konferencji i posiedzeniu Rady Fundacji Biebrzańskiej na temat realizacji programu Leader w woj. podlaskim.
14. W miesiącu listopadzie Firma UNIDROG wykonała uzupełnienie asfaltu na ulicy w Zabrodziu za kwotę 20 tys.zł.
15. W dniu 11 listopada 2009 roku uczestniczyłem w uroczystych obchodach Gminnego Święta Niepodległości zorganizowanego przez Zespół Szkół w Korycinie.
16. W dniu 12 listopada br. w miejscowości Stok postawiliśmy nowy przystanek PKS zgodnie z wnioskiem mieszkańców tej wsi.
17. W dniu 16 listopada br. odbyło się rozliczenie przez sołtysów IV raty łącznego zobowiązania pieniężnego za 2009 rok, gdzie do budżetu gminy z tego tytułu wpłynęła kwota 127 tys.zł
18. Wykonaliśmy nową tablicę informacyjną, która została zamontowana tuż za kościołem w Korycinie, przy drodze nr 8 w kierunku zalewu ( z prawej strony drogi jadąc od strony kościoła).
19. W dniach 21, 22 i 28 listopada 2009 r. odbyły się i jeszcze odbędą 3 imprezy pod nazwą „Wspomnień czar”, w ramach Jubileuszów: 60 lat Biblioteki Publicznej, 40 lat GOKSiT i 10 lat Chóru „Epoka”.
20. W dniach 4-5 i 18-19 listopada 2009 r. pracownicy naszego Urzędu i GOPS w Korycinie uczestniczyli w szkoleniach ogólnych i specjalistycznych dla kadr urzędów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w ramach projektu realizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Białymstoku, do którego przystąpił Urząd Gminy Korycin. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinasowanego ze środków Unii Europejskiej zrealizowano następujące tematy:
- KPA oraz archiwizacja, zarządzanie i obieg dokumentów,
- ochrona danych osobowych i ich udostępnianie oraz dostęp do informacji publicznej.
Szkolenia odbyły się na miejscu tj. w siedzibie naszego Urzędu.
21. W dniu 12 listopada 2009 r. wydałem kolejne Zarządzenie Nr 58/09 w sprawie projektu uchwały budżetowej na 2010 rok, które przekazałem RIO w Białymstoku w dniu 25 listopada br. Z jego treścią zapoznały się również obie Komisje Rady Gminy, zaś dziś przedkładamy go Radzie Gminy Korycin. W dniu 25 listopada odbyłem również spotkanie z sołtysami Gminy Korycin.
22. Przeprowadziłem rozmowy z oferentem z Białej Podlaskiej w sprawie wykonania audytu stanu oświetlenia dróg i ulic wraz ze studium wykonalności projektu inwestycyjnego w Gminie Korycin i cena ta w zależności od faktycznej ilości punktów świetlnych, powiększonej o należny 22% podatek VAT wynosi od 9 do 11 tys.zł. netto. Termin wykonania przedmiotowej oferty – do 4 tygodni od dnia zawarcia umowy.
23. Zakupiliśmy na potrzeby UG Korycin traktorek do koszenia trawy SNAPPER ESL T 23460 46 23KM za kwotę 8 990,00 zł.
24. Dnia 4 listopada 2009 r. została podpisana umowa na budowę wiatraka z przeznaczeniem na izbę regionalną w Korycinie, do chwili obecnej budowa nie została rozpoczęta z winy wykonawcy.
25. Na ukończeniu są prace związane z przebudową dróg gminnych na terenie Gmin Korycin i Suchowola. Do wykonania pozostało: część poboczy i wjazdów na działki oraz roboty związane z uporządkowaniem terenu.
26. W dniu 30 października 2009 r. została odebrana przez Urząd Marszałkowski droga w Rudce.
27. Trwają prace związane z zakwalifikowaniem dróg do kategorii dróg gminnych.
28. W dniu 24 listopada br. dokonano odbioru przebudowanego odcinka drogi krajowej Nr 8 – tzw. przejście przez Korycin.
29. Zakupiono ozdobne oświetlenie świąteczne z przeznaczeniem do zamontowania na elewacji budynku UG Korycin.

Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok.
Projekt uchwały państwo radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, zatem proszę pana Skarbnika o szczegółowe omówienie proponowanych zmian do tegorocznego budżetu Gminy Korycin.
Skarbnik powiedział, że zmiany w planie dochodów budżetowych na 2009 rok, przedstawione w załączniku nr 1 do uchwały zostały dokonane następująco:
  1. w dziale 010 – Rolnictwo i łowiectwo – zwiększa się plan dochodów o kwotę 58 644 zł w związku z uzyskaniem dotacji celowej na zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przez producentów rolnych z województwa podlaskiego oraz na pokrycie kosztów postępowania w sprawie jego zwrotu, poniesionych przez gminy w drugim okresie płatniczym 2009 r.,
  2. w dziale 600 – Transport i łączność – zwiększa się plan dochodów o kwotę 223 472 zł w związku z większym niż pierwotnie planowano wkładem własnym Gminy Suchowola w realizację wspólnego projektu inwestycyjnego. Zmniejsza się plan dochodów o kwotę 3 880 859 zł. Kwota ta to zmniejszenie dofinansowania zadania inwestycyjnego „Integracja dróg Gmin Korycin i Suchowola z siecią krajową i regionalną” środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej,
  3. w dziale 801 – Oświata i wychowanie – zwiększa się plan dochodów o kwotę 307 575 zł w związku ze zwiększeniem w 2009 roku dofinansowania do projektu realizowanego przez gminę pn. „Budowa kompleksu boisk i zaplecza sportowego przy Zespole Szkół w Korycinie”, w związku z planowanym przesunięciem płatności wykonawcy i inspektorowi nadzoru inwestorskiego z 2010 r. na 2009 r.,
  4. w dziale 852 – Pomoc społeczna – zwiększa się plan dochodów o kwotę 63 100 zł w związku z otrzymaniem zwiększeń dotacji z przeznaczeniem na: świadczenia społeczne (22 000 zł), zasiłki i pomoc w naturze oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (9 300 zł), realizację programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” (31 800 zł). Zmniejsza się plan dochodów w związku ze zmniejszeniem planu dotacji o kwotę 296 zł z przeznaczeniem na zasiłki i pomoc w naturze oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
  5. w dziale 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza – zwiększa się plan dochodów w związku z otrzymaniem dotacji z przeznaczeniem na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym – kwota 27 592 zł.
Zmiany w planie wydatków budżetowych na 2009 rok, przedstawione w załączniku nr 1 do uchwały, zostały dokonane następująco:
  1. w dziale 010 – Rolnictwo i łowiectwo – zwiększa się plan wydatków o kwotę 58 644 zł w związku z uzyskaniem dotacji celowej na zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przez producentów rolnych z województwa podlaskiego oraz na pokrycie kosztów postępowania w sprawie jego zwrotu, poniesionych przez gminę w drugim okresie płatniczym 2009 r. oraz dokonuje się przesunięć pomiędzy paragrafami na ogólną kwotę 4 471 zł,
  2. w dziale 600 – Transport i łączność – zwiększa się plan wydatków o kwotę 60 000 zł w związku z planowanymi zwiększonymi wydatkami na urządzenie nowej ulicy w Korycinie – projekt oświetlenia – 10 000 zł oraz zwiększonymi wydatkami na remonty i utrzymanie dróg gminnych (m.in. wykonanie nalewki asfaltowej na drodze w Zabrodziu oraz inne) – 50 000 zł. Zmniejsza się plan wydatków o kwotę 2 940 890 zł w związku z zakończonymi procedurami przetargowymi, które wyłoniły wykonawcę inwestycji i inspektora nadzoru inwestorskiego za kwotę niższą niż pierwotnie planowano oraz aneksowaniem umowy o dofinansowanie projektu powstaje potrzeba urealnienia kwot zapisanych w budżecie,
  3. w dziale 630 – Turystyka – zwiększa się plan wydatków o kwotę 246 403 zł z przeznaczeniem na zakup dokumentacji związanej z realizacją przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. „Ziemia korycińska – wczoraj i dziś dawnego pogranicza”,
  4. w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa – zwiększa się plan wydatków o kwotę 5 700 zł w związku z planowanymi wydatkami na zakup materiałów i wyposażenia oraz zakup usług,
  5. w dziale 750 – Administracja publiczna – zwiększa się plan wydatków o kwotę 40 260zł w związku z wydatkami na zakup materiałów i wyposażenia, wynagrodzenia osobowe, opłaty i zakup akcesoriów komputerowych, w tym programów i licencji. Zmniejsza się plan wydatków o kwotę 10 zł w związku ze zmniejszeniem wydatków na różne opłaty i składki,
  6. w dziale 754 – Bezpieczeństwo i ochrona przeciwpożarowa – zwiększa się plan wydatków o kwotę 4 500 zł w związku ze zwiększonymi niż pierwotnie planowano wydatkami na wydatki osobowe zaliczone do wynagrodzeń, różne opłaty i składki oraz szkolenia,
  7. w dziale 801 – Oświata i wychowanie – dokonuje się zwiększeń w planie wydatków w zakresie realizacji inwestycji pn. „Budowa boisk i zaplecza sportowego przy Zespole Szkół w Korycinie”, w związku z planowanym przesunięciem płatności wykonawcy i inspektorowi nadzoru inwestorskiego z 2010 r. na 2009 r. – kwota 412 601 zł,
  8. w dziale 852 – Pomoc społeczna – dokonuje się zwiększenia planu wydatków o łączną kwotę 63 100 zł w związku z rozdysponowaniem dotacji otrzymanych na realizację zadań własnych gminy oraz zmniejsza się plan wydatków o kwotę 296 zł w związku ze zmniejszeniem kwoty dotacji celowej na zadania zlecone gminie. Dokonuje się także przesunięć między poszczególnymi paragrafami na ogólna kwotę 100 zł,
  9. w dziale 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza – zwiększa się plan wydatków o kwotę 27 616 zł w związku z rozdysponowaniem dotacji otrzymanej na wypłatę stypendiów szkolnych,
  10. w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska – zwiększa się plan wydatków o kwotę 25 000 zł w związku z planowanym zakupem kosiarki samojezdnej (9 000 zł) oraz zakup usług remontowych i usług pozostałych (16 000 zł na prace remontowe na oczyszczalni ścieków w Korycinie oraz przeprowadzenie badań urządzeń w oczyszczalni),
  11. w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego – zwiększa się plan dotacji planowanych do przekazania GOKSiT w Korycinie o kwotę 61 600 zł z przeznaczeniem na działalność GOKSiT oraz Biblioteki Gminnej,
  12. w dziale 926 – Kultura fizyczna i sport – zwiększa się plan dotacji planowanych do przekazania dla GOKSiT w Korycinie o kwotę 15 000 zł z przeznaczeniem na działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu, realizowanego przez GOKSiT w Korycinie.
Zmiany w załącznikach Nr 2, 3 i 4 do uchwały polegają na aktualizacji wartości poszczególnych zadań inwestycyjnych oraz sposobu ich sfinansowania.
Zmiany w załączniku Nr 5 do uchwały polegają na uaktualnieniu kwot dotacji planowanych do przekazania Gminnej instytucji kultury w 2009 r.
Zmiany w załączniku Nr 6 do uchwały polegają na uaktualnieniu kwot dotacji planowanych do otrzymania od Gminy Suchowola w związku z realizacją wspólnego przedsięwzięcia inwestycyjnego w 2009 roku.
Zmiany w załączniku Nr 7 do uchwały polegają na aktualizacji wskaźników w związku ze zmianą podstawowych wielkości ekonomicznych zaprezentowanych w proponowanej uchwale budżetowej.
Budżet po zmianach wynosi:
  1. dochody budżetu – 14 666 858 zł,
  2. wydatki budżetu – 18 201 431 zł,
  3. deficyt budżetu – 3 534 573 zł i pokryty zostanie: w kwocie 56 777 zł wolnymi środkami oraz w kwocie 3 477 796 zł planowanymi do zaciągnięcia kredytami bankowymi.

    Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy większością głosów podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok.

UCHWAŁA NR XXIX/190/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 listopada 2009 r.
w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się z projektem uchwały budżetowej Gminy Korycin na 2010 rok, który został przyjęty Zarządzeniem Nr 58/09 Wójta Gminy Korycin z dnia 12 listopada 2009 r.
W dniu 19 listopada br. powyższy projekt budżetu został przekazany RIO w Białymstoku, zaś w dniu 25 listopada br. zapoznały się z nim obie Komisje Rady Gminy, a dziś jest przedkładany Radzie Gminy Korycin. Każdy z państwa dokument ten otrzymał wcześniej i mógł szczegółowo się z nim zapoznać. Jednak proszę pana Skarbnika, aby przedstawił najważniejsze założenia i zamierzenia inwestycyjne planowane na 2010 rok, a państwa radnych zapraszam do dyskusji.
Pan Skarbnik powiedział, że projekt uchwały budżetowej na 2010 rok określa:
    1. Dochody budżetowe w ogólnej kwocie 10 877 130 zł, z tego dochody bieżące – 8 219 680 zł i majątkowe – 2 657 450 zł.
    2. Wydatki budżetowe w ogólnej kwocie 13 795 725 zł, z tego wydatki bieżące w wysokości 8 116 183 zł i wydatki majątkowe – 5 679 542 zł.
    3. Planowany deficyt budżetu na 2010 rok to kwota 2 918 595 zł, który zostanie w całości sfinansowany planowanymi do zaciągnięcia kredytami bankowymi.
    4. Planowane przychody budżetu w wysokości 3 347 518 zł z tytułu zaciągnięcia kredytów długoterminowych, w tym kwota 428 923 zł na sfinansowanie spłat wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów długoterminowych oaz kwota 2 918 595 zł na sfinansowanie planowanego deficytu roku budżetowego 2010.
    5. Planowane rozchody budżetu, stanowiące w całości wysokość spłat rat kredytów długoterminowych w kwocie 428 923 zł.
    6. Wysokość rezerw w 2010 roku (ogólna w wysokości 75 000 zł oraz celowa w wysokości 25 000 zł.
    7. Limity wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne w latach 2010 – 2012.
    8. Limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2010 roku.
    9. Wydatki na programy i projekty realizowane ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności.
    10. Limity zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz kredytów i pożyczek.
    11. Planowaną kwotę dochodów z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (45 000 zł) oraz wydatki na realizację zadań określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych (45 000 zł), a także w gminnym programie przeciwdziałania narkomanii (500 zł).
    12. Kwoty dotacji planowane do udzielenia z budżetu Gminy w 2010 roku.
    13. Plan dochodów rachunku dochodów jednostek budżetowych oraz wydatków nimi sfinansowanych.
    14. Plan przychodów i kosztów Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
    15. Upoważnienie dla Wójta w zakresie dozwolonym przepisami prawa.
Zadłużenie Gminy Korycin na dzień 31.12.2010 roku, po zrealizowaniu planowanych spłat oraz po zaciągnięciu nowych kredytów wynosić będzie ogółem 5 181 154,38 zł, co stanowić będzie 47,6% planowanych dochodów budżetowych. Zobowiązania powyższe stanowić będą zaciągnięte i planowane do zaciągnięcia następujące kredyty długo i krótkoterminowe:
  1. 83 636,38 zł – kredyt inwestycyjny na remont i rozbudowę Gminnego Ośrodka Zdrowia w Korycinie na okres spłaty do listopada 2011 roku,
  2. 130 000 zł – kredyt długoterminowy na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań ze spłatą do końca 2011 roku,
  3. 50 000 zł – kredyt długoterminowy na spłatę zaciągniętych zobowiązań ze spłatą do końca 2011 roku,
  4. 960 000 zł – kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Integracja dróg Gmin Korycin i Suchowola z siecią krajową i regionalną” z terminem spłaty do końca 2020 roku,
  5. 380 000 zł – kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Przebudowa drogi Popiołówka – Ostra Góra” z terminem spłaty do końca 2016 roku,
  6. 730 000 zł – kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Budowa kompleksu boisk i zaplecza sportowego przy Zespole Szkół w Korycinie” z terminem spłaty do września 2020 roku,
  7. 602 173 zł – planowany do zaciągnięcia w 2010 roku kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Budowa sieci wodociągowo – kanalizacyjnej w Gminie Korycin” z przewidywaną spłatą do 2020 roku,
  8. 900 000 zł – planowany do zaciągnięcia w 2010 roku kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Przebudowa dróg gminnych w Korycinie) z terminem spłaty do końca 2020 roku,
  9. 200 000 zł – planowany do zaciągnięcia w 2010 roku kredyt długoterminowy na sfinansowanie projektu inwestycyjnego „Ziemia Korycińska – wczoraj i dziś dawnego pogranicza” z terminem spłaty do końca 2016 roku,
  10. 268 291 zł – planowany do zaciągnięcia w 2010 roku kredyt długoterminowy na sfinansowanie projektu inwestycyjnego „Budowa wiatraka z przeznaczeniem na izbę regionalną w Korycinie” z terminem spłaty do 2020 roku,
  11. 877 054 zł – planowany do zaciągnięcia w 2010 roku kredyt długoterminowy na sfinansowanie deficytu budżetowego w roku 2010 z terminem spłaty do końca 2020 roku.
Pan przewodniczący obrad podziękował Skarbnikowi za przedstawienie założeń przyszłorocznego budżetu dodając, że budżet jest bardzo proinwestycyjny i jeśli wykonamy wszystkie założone inwestycje, to po prostu będzie pięknie wokół nas. Musimy jednak mieć świadomość, że zadłużamy się na długie lata, z drugiej strony należy chwytać okazje, bo mogą się nie powtórzyć.
     Radna Helena Sobolewska zapytała, czy nie istnieje niebezpieczeństwo, że nie będziemy mieli w przyszłości z czego spłacać zaciągniętych kredytów? Co zrobimy w takim przypadku, zamkniemy szkoły?
     Skarbnik odpowiedział, że zadłużenie jest rozkładane na długie lata, gdzie rocznie spłacamy po około 500 000 zł, co nie jest wielkim obciążeniem dla budżetu i nie powinno być żadnych problemów z płynnością finansową.

     Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z projektem uchwały budżetowej Gminy Korycin na 2010 rok i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.

Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie decyzję o przyjęciu średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2009 roku w wysokości 34,10 zł za 1dt, jako podstawę do obliczenia podatku rolnego na obszarze Gminy Korycin na 2010 rok.
Na posiedzeniu w dniu 25 listopada 2009 r. obie Komisje Rady Gminy Korycin zaakceptowały w/w cenę i wnioskują do Rady Gminy o jej przyjęcie. W roku ubiegłym w/w cena wynosiła 55,80 zł za 1 dt, zatem jest to dużą różnica w dół, która wynosi 21,70 zł za 1dt, dlatego jak państwo widzicie będzie o wiele mniejszy wpływ podatku rolnego do budżetu gminy w 2010 roku w porównaniu do wpływu tegorocznego.
W powyższej sprawie nie należy podejmować odrębnej uchwały, tylko przegłosować w/w średnią cenę skupu żyta, która została ogłoszona w Monitorze Polskim Nr 68, poz. 886 i wynosi 34,10 zł za 1dt.
     Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący poddał pod głosowanie jawne średnią cenę skupu żyta, jako podstawę do obliczania podatku rolnego na obszarze Gminy Korycin. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych, za przyjęciem w/w ceny żyta głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy jednogłośnie przyjęła średnią cenę skupu żyta w wysokości 34,10 zł za 1 dt, jako podstawę do obliczania podatku rolnego na obszarze Gminy Korycin na 2010 rok.

 

Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie decyzję o przyjęciu średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2009 r. w kwocie 136,54 zł za 1m3 jako podstawy obliczania podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin na 2010 rok.
W roku poprzednim cena ta wynosiła 152,53 zł za 1m3 i jest to różnica w stosunku do obecnej kwoty 15,99 zł za 1m3, zatem wpływ z tego tytułu w 2010 roku także będzie mniejszy w stosunku do roku bieżącego.
W tym przypadku również nie musimy podejmować odrębnej uchwały, tylko przegłosować w/w średnią cenę sprzedaży drewna, która została ogłoszona w Monitorze Polskim Nr 69, poz. 896 i wynosi 136,54 zł za 1m3 drewna.

     Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący poddał pod głosowanie jawne średnią cenę sprzedaży drewna, jako podstawę do obliczania podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych, za przyjęciem w/w ceny drewna głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy jednogłośnie przyjęła średnią cenę sprzedaży drewna w wysokości 136,54 zł za 1m3, jako podstawę do obliczania podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin na 2010 rok.

Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy określi wysokość rocznych stawek podatku od środków transportowych na 2010 rok.
W Monitorze Polskim Nr 52, poz. 742 z 2009 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 3 sierpnia 2009 r. w sprawie górnych granic kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2010 roku. Mechanizm wzrostu stawek podatków i opłat lokalnych związany jest z inflacją
W pierwszym półroczu 2009 roku wskaźnik inflacji wyniósł 3,5% o tyle więc z początkiem 2010 roku zwiększa się wysokość stawek podatku od środków transportowych i innych podatków. Dla porównania w styczniu 2009 r. maksymalne stawki wzrosły 0 4,2%.
Natomiast w Monitorze Polskim Nr 67, poz. 872 z 2009 r. ukazało się kolejne obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 6 października 2009 r. w sprawie stawek podatków od środków transportowych obowiązujących w 2010 roku (stawki minimalne od pojazdów określonych w art. 8 pkt 2, pkt 4 i pkt 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych).
W/w obwieszczenie wraz z projektem uchwały państwo radni otrzymali wraz z zawiadomieniem o zwołaniu Sesji.
W projekcie uchwały zwiększono stawki o 3,5% w stosunku do określonych w uchwale Rady Gminy Korycin z 2009 roku.
Na wspólnym posiedzeniu obu Komisji Rady Gminy Korycin odbytym dnia 25 listopada 2009 r. członkowie Komisji pozytywnie zaopiniowali przedłożony projekt uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych na 2010 rok.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych. Głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych.

UCHWAŁA NR XXIX/191/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 listopada 2009 r.
w sprawie określenia rocznych stawek podatku od środków transportowych

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych. 

Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy określi przypadki, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy, obowiązkowy wymiar godzin oraz warunki i tryb tego obniżenia, podejmując uchwałę w tej sprawie.
Jest to wykonanie obowiązku ustawowego zawartego w art. 42a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. W/w projekt uchwały został przedłożony do zaopiniowania Związkom Zawodowym Nauczycieli i mamy pozytywną opinię z dnia 3 października 2009 r. Międzyzakładowej Komisji Organizacji NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Białymstoku.
Projekt uchwały państwo radni otrzymali i mogli szczegółowo się z nim zapoznać.
     Pan przewodniczący dodał, że ujmując temat skrótowo można powiedzieć, że chodzi tu o to, że jeśli nauczyciel w trakcie pracy uczy się lub wykonuje inne zadania zlecone przez dyrektora szkoły, to można obniżyć mu obowiązkowy wymiar zajęć, jednocześnie odpowiednio zmniejszając wynagrodzenie.

     Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia przypadków, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy, obowiązkowy wymiar godzin oraz warunków i trybu tego obniżenia.

UCHWAŁA NR XXIX/192/09 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 27 listopada 2009 r.

w sprawie określenia przypadków, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy, obowiązkowy wymiar godzin oraz warunków i trybu tego obniżenia

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad Rada Gminy uchyli własną uchwałę Nr XXVIII/189/09 Rady Gminy Korycin z dnia 8 października 2009 r. w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego do udzielania pomocy w zakresie dożywiania (Dz.Urz.Woj.Podl. Nr 209, poz. 2336).Zgodnie z tekstem ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych, przekazanym przez Sejm RP do Senatu RP – Sejm zdecydował o przedłużeniu na lata 2010 – 2013 rządowego programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. Jest on skierowany w szczególności do dzieci poniżej 7 lat i do uczniów. Aby mieć przyznany darmowy posiłek dochód rodziny nie może przekraczać 150% kryterium dochodowego w pomocy społecznej ( w naszej gminie ten dochód jest podwyższony do 200%). Posłowie zdecydowali także o podwyższeniu wskaźnika liczby dzieci, które będą mogły otrzymywać posiłek, jeżeli w ich rodzinach jest wyższy dochód. Z takiej możliwości będzie mogło skorzystać maksymalnie 20% dzieci spośród ogółu objętych dożywianiem na terenie gminy. Dotychczas ten wskaźnik wynosił 10%. W następnych 4 latach na realizację programu będzie przeznaczone 3,1 mld zł, przy czym w dalszym ciągu gminy, aby otrzymać dotację od wojewody, muszą zagwarantować 40% środków z własnego budżetu. Na dzień dzisiejszy nie mamy jednak danych szczegółowych, w związku z czym uchylamy dotychczasową uchwałę. jeśli wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy, wówczas podejmiemy nową uchwałę określającą w/w kryterium dochodowe do udzielania pomocy w zakresie dożywiania.

Obecnie korzystający w naszej gminie z programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” w postaci obiadów:
- uczniowie szkoły podstawowej w Korycinie – 183 osoby,
- uczniowie gimnazjum w Korycinie – 81 osób,
- uczniowie gimnazjum w Janowie – 2 osoby,
- uczniowie ze szkół ponad gimnazjalnych – 61 osób,
- dorośli – 2 osoby,
- przedszkole 51 osób
RAZEM korzystających z tego programu w postaci obiadów są 383 osoby.
Liczba osób korzystających z tego programu w postaci zasiłku celowego – 37, w tym uczniowie szkół ponad gimnazjalnych – 22.
Koszt realizacji programu w roku 2009 – 378 800 zł, dotacja z budżetu państwa – 302 800 zł, środki własne Gminy Korycin – 76 000 zł.
     Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchylającą uchwałę w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego do udzielania pomocy w zakresie dożywiania.
 
UCHWAŁA NR XXIX/193/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 listopada 2009 r.
uchylająca uchwałę w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego do udzielania pomocy w zakresie dożywiania

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchyli własną uchwałę Nr XXX/170/06 Rady Gminy Korycin z dnia 31 marca 2006 r. w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia rzeczowe w postaci posiłków (Dz.Urz.Woj.Podl. Nr 121, poz. 1160).
Uchylenie powyższej uchwały jest następstwem uchylenia poprzedniej uchwały i wynika z przepisów tej samej, znowelizowanej ustawy.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali i mogli się z nim wcześniej zapoznać.

     Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchylającą uchwałę w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia rzeczowe w formie posiłków.

UCHWAŁA NR XXIX/194/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 listopada 2009 r.
uchylająca uchwałę w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia rzeczowe w formie posiłków

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący obrad poinformował, że Rada Gminy określi wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej obowiązującej na terenie Gminy Korycin.
Obowiązek taki wynika z art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami i wynosi on – cytuję:
„ Art. 146 ust. 2 – Wysokość opłaty adiacenckiej wynosi nie więcej niż 50% różnicy pomiędzy wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały”.
Podsumowując powyższa opłata miałaby zastosowanie do obiektów, które zyskały na wartości po wybudowaniu infrastruktury technicznej np. inną wartość ma działka budowlana nieuzbrojona, a zupełnie inną działka uzbrojona we wszystkie potrzebne media.
Przy poprzedniej kontroli Regionalna Izba Obrachunkowa zarzuciła nam brak takiej uchwały twierdząc, że pozbawiamy się w ten sposób dochodów. Odpowiedzieliśmy na zalecenia pokontrolne, że taką uchwałę podejmiemy.
Państwo radni przeprowadzili burzliwą dyskusję, którą można podsumować następująco:
    Gmina Korycin w większości posiada rozbudowana infrastrukturę. Tylko nieliczni mieszkańcy Gminy pozbawieni są dostępu do wodociągów lub asfaltowych dróg. Dotychczas nie było obowiązku ponoszenia opłaty adiacenckiej.
Radni argumentowali odmowę ustalenia opłaty adiacenckiej m.in. tym, iż byłoby to niesprawiedliwe, albowiem ponieśli oni w przeszłości koszty budowy dróg oraz infrastruktury technicznej w postaci dobrowolnych darowizn, a obecnie prowadzone prace mają na celu tylko ich modernizację. Ponadto podali, iż koszty ustalenia tych opłat tj. opinii rzeczoznawcy i prowadzenie postępowań mogą przekroczyć oczekiwany skutek finansowy w postaci dodatkowych wpływów do budżetu. Ustalenie zatem opłaty tylko od niektórych właścicieli nieruchomości stanowiłoby ich dyskryminację.

    Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały nie głosował żaden z radnych, 14 radnych było przeciw, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów odrzuciła uchwałę w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej.

Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie deficytu budżetowego. Powyższy deficyt powstał z powodu nie przekazania przez Urząd Marszałkowski zaliczki na inwestycję pn. „Integracja dróg Gmin Korycin i Suchowola z siecią krajową i regionalną”. Inwestycja drogowa została już wykonana i musimy wziąć kredyt, aby opłacić faktury za wykonane prace.
    Skarbnik dodał, że Urząd Marszałkowski powinien nam przekazać jeszcze 2 mln. zł, które do chwili obecnej nie wpłynęły na rachunek gminy. Po rozmowie pana Wójta z dyrektorem Górskim sprawa wygląda bardziej optymistycznie, ale pewności mieć nie możemy, dlatego zabezpieczamy się kredytem.
    Radny Antoni Pakuła powiedział, że to nie jest w porządku, iż musimy brać kredyt i potem spłacać odsetki, ponieważ rząd na czas nie przekazuje pieniędzy.
    Pan Wójt odpowiedział, że należy się cieszyć, że dostaliśmy pieniądze na nasz wspólny wniosek z Gminą Suchowola, ponieważ zainteresowanych było 3 razy więcej niż pieniędzy. Jak państwo pamiętacie przy poprzednich programach unijnych np. SAPARD, to samorząd najpierw musiał pokryć 100% kosztów inwestycji, a dopiero potem były mu zwracane pieniądze. W przypadku tej inwestycji wynegocjowaliśmy z Urzędem Marszałkowskim zaliczkowanie i pierwszą transzę tej zaliczki w wysokości 1 100 000 zł otrzymaliśmy. Z drugą mamy pewien problem, ale mamy również pewność, że te pieniądze do nas wrócą. Nawet jeśli zapłacimy kilka tysięcy więcej kredytu w postaci odsetek, to naprawdę żadna „ofiara” w porównaniu z 6 mln zł., które otrzymaliśmy na remont dróg.
    Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie deficytu budżetowego.

 

UCHWAŁA NR XXIX/195/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 listopada 2009 r.
w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie deficytu budżetowego

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan Wójt poinformował państwa radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.

Ad.17/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
    Radny Jarosław Radulski zwrócił się do Wójta o skierowanie wniosku do Polskiego Związku Łowieckiego w sprawie zwiększenia liczby odstrzałów dzikiej zwierzyny, ponieważ rolnicy się skarżą, że zwierząt jest coraz więcej i wkrótce staną się nie do opanowania.
    Radny Kazimierz Urban zwrócił się do Wójta o skierowanie wniosku do Generalnej Dyrekcji Dróg w sprawie przestawienia znaku drogowego wskazującego kierunek „Ostra Góra 4 km” w taki sposób, aby nie zasłaniał widoczności kierowcom (szczególnie kierującym samochodami „bus”) wyjeżdżającym z miejscowości Popiołówka na drogę krajową. Obecne ustawienie znaku stwarza ogromne zagrożenie i prawdopodobieństwo spowodowania wypadku drogowego.
    Radny Stanisław Pochodowicz zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie równania odcinka drogi powiatowej od drogi krajowej w kierunku Jasionówki, w miejscowości Popiołówka. Wniosek w powyższej sprawie był już kierowany do Zarządu Dróg, ale sytuacja na powyższym odcinku drogi nie uległa poprawie.
    Radny Antoni Pakuła ponowił swój wniosek w sprawie wybudowania przystanku PKS we wsi Kumiała przy drodze Nr 8, ponieważ dzieci dojeżdżające do szkół stoją na deszczu, nie mając się gdzie schronić.

Więcej interpelacji i zapytań państwo radni nie zgłosili.

Ad.18/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Państwo radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

Ad.19/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XXIX Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

Na tym protokół z obrad XXIX Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.

Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Przewodniczący Rady
Józef Gliński

Metryka strony

Udostępniający: Rada Gminy

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2009-12-15

Data modyfikacji: 2009-12-15

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2009-12-15