PROTOKÓŁ Nr XIV/2020

PROTOKÓŁ Nr XIV/2020
z XIV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 1 lipca 2020 r. (środa) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 10.00 – 13.30 pod przewodnictwem pani Iwony Chwiećko – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych

Obecnych – 14 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1)    pan Radosław Andrysewicz

2)    pan Marek Brylewicz

3)    pani Iwona Chwiećko

4)    pani Ewa Jakowiec

5)    pani Emilia Lengiewicz

6)    pan Janusz Małyszko

7)    pan Antoni Mróz

8)    pan Antoni Pakuła

9)    pan Grzegorz Sieńko

10)  pan Zdzisław Sitko

12)  pan Stanisław Szubzda

13)  pan Kazimierz Urban

14)  pani Julita Wasilewska

15)  pan Leszek Jan Wróbel

 

Radny nieobecny:

      1)  pan Jerzy Burak

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy

3) pani Joanna Kulesa - Nasuta – Sekretarz Gminy

4) pani Ewa Bojarzyńska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Korycinie

5) pani Dorota Wiesławska – Dyrektor Przedszkola w Korycinie

6) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie

7) pani Katarzyna Sadowska – Dyrektor GOKSiT w Korycinie

8) pani Małgorzata Michelis – Kierownik Biblioteki Publicznej w Korycinie

9) pani Wiktoria Pruszyńska – Główna Księgowa Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”

10) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

 

          Obrady XIV Sesji Rady Gminy Korycin prowadziła pani Iwona Chwiećko – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

        Na początku obrad sesyjnych pani przewodnicząca serdecznie powitała państwa radnych oraz wszystkich gości obecnych na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniała, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

         Pani przewodnicząca poinformowała, że porządek obrad XIV Sesji został Państwu radnym doręczony, jednak na wniosek pana Wójta proponuję wprowadzenie do porządku dodatkowego punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej. Punkt ten omawiany byłby pod pozycją nr 12, zaś pozostałe punkty porządku obrad przesuną się o jedną pozycję w dół.

      Zatem przystępujemy do głosowania nad przyjęciem proponowanego, zmienionego porządku obrad XIV Sesji Rady Gminy Korycin. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzam, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem proponowanego, zmienionego porządku obrad głosowało 14 radnych.  Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że porządek obrad XIV Sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

Oto treść przyjętego porządku obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku dziennego XIV Sesji Rady Gminy Korycin.

3. Przyjęcie protokołu z XIII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 29 maja 2020 roku.

4. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.

5. Rozpatrzenie sprawozdań z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2019 rok, w tym:

- Szkoły Podstawowej w Korycinie,

- Przedszkola w Korycinie,

- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,

- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie wraz z Biblioteką Publiczną w Korycinie.

6. Debata na temat Raportu o stanie Gminy Korycin za 2019 rok i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy wotum zaufania – uchwała Nr XIV/  /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 1 lipca 2020 r. w powyższej sprawie.

7. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego Gminy Korycin za 2019 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2018 rok – podjęcie uchwały Nr XIV/  /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 1 lipca 2020 r. w powyższej sprawie.

8. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin, po zapoznaniu się z:

- sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2019 rok,

- sprawozdaniem finansowym,

- opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2019 rok,

- stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin,

- informacją o stanie mienia komunalnego

uchwała Nr XIV/  /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 1 lipca 2020 r. w powyższej sprawie. 

9. Podjęcie uchwały w sprawie poboru podatków w drodze inkasa, określenia inkasentów oraz wysokości wynagrodzenia za inkaso – uchwała Nr XIV/  /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 1 lipca 2020 r. w powyższej sprawie.

10. Podjęcie uchwały w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych – uchwała Nr XIV/  /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 1 lipca 2020 r. w powyższej sprawie.

11. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru Gminy Korycin – uchwała Nr XIV/  /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 1 lipca 2020 r. w powyższej sprawie.

12. Podjęcie uchwały w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej – uchwała Nr XIV/  /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 1 lipca 2020 r. w powyższej sprawie.

13.  Odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez Państwa radnych na poprzedniej Sesji Rady Gminy.

14.  Interpelacje i zapytania radnych.

15.  Wolne wnioski i informacje.

16.  Zamknięcie obrad.

 

      Pani przewodnicząca obrad stwierdziła, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XIII  Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 29 maja 2020 roku. Przypomniała, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

       Pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania imiennego nad przyjęciem protokołu z poprzedniej Sesji. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem protokołu z XIII Sesji głosowało 14 radnych. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad XIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 29 maja 2020 roku został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).



Ad.4/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

W okresie od XIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej w dniu 29 maja 2020 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 1 lipca 2020 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście  następujące zadania:

1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 4 czerwca 2020 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XIII Sesji Rady tj.

1) w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19,

2) w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Opracowanie dokumentacji na przebudowę ciągu komunikacyjnego dróg powiatowych nr 1405B i 1420B o przebiegu od granicy Powiatu Monieckiego z Powiatem Sokólskim do granicy z Powiatem Białostockim na terenie Gminy Korycin,

3) w sprawie przekazania środków finansowych na rzecz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce z przeznaczeniem na pokrycie wydatków remontowo-budowlanych z jednoczesną wymianą wyposażenia kwaterunkowego w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej,

4) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,

5) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033.

Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz wymagające publikacji przekazane do redakcji Dziennika Urzędowego Województwa Podlaskiego i zostały już opublikowane.

2. W dniu 3 czerwca 2020 r. do Korycina przyjechało 8,5 ton żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Pomoc została skierowana do 260 osób potrzebujących z naszej gminy, których kwalifikację przeprowadził Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Korycinie, zaś dystrybucją paczek żywnościowych zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korycińskiej, wspierane przez pracowników GOKSiT i GOPS. Sprawna akcja rozładowania i przeniesienia 15-tu palet z produktami spożywczymi trwała dosłownie pół godziny dzięki udziałowi naszych strażaków, pracowników, a nawet przypadkowo przechodzących osób, wśród których znalazła się m.in. Przewodnicząca Rady Gminy.

W tym dniu także, wspólnie ze Skarbnikiem Gminy, podpisaliśmy w Sokółce umowę z Powiatem na kolejne dofinansowanie w wysokości 30 000 zł zakupu dwóch samochodów ratowniczo-gaśniczych dla naszych jednostek OSP w Korycinie i Ostrej Górze. Łączne wsparcie Powiatu wyniesie 60 000 zł.

3. W dniu 4 czerwca br. uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”, na którym podjęliśmy decyzję o otwarciu od soboty – 6 czerwca Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który był zamknięty z powodu epidemii. Punkt działa w każdą sobotę w godz. 12.00 – 16.00.

4. W dniu 5 czerwca 2020 r. zwodowaliśmy na korycińskim zalewie dwie drewniane tratwy, które otrzymały imiona „Mieszko” i „Dobrawa”. Posłużyły one do remontu korycińskiego „molo”, a teraz wzbogacą ofertę spędzania wolnego czasu w Korycinie.

Informacyjnie dodam, że wypożyczalnia sprzętu wodnego jest otwarta w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00 - 18.00, a wypożyczyć można np. kajaki, rowery wodne czy łódkę.

       W tym dniu zakończyliśmy także dystrybucję paczek żywnościowych dla naszych mieszkańców. Pomoc otrzymało ponad 260 mieszkańców naszej gminy, a osobom pozbawionym możliwości transportowych dowieźliśmy żywność do domu.

      Tego dnia ogłosiłem także przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości, stanowiących własność Gminy Korycin, położonych nad zalewem w Korycinie, w Krukowszczyźnie, Białymstoczku, Brodach, Długim Ługu, Ostrej Górze i Dzięciołówce. Przetarg odbędzie się w dniu 10 lipca br. o godz. 10.00.

5. W dniu 8 czerwca 2020 r. uczestniczyłem, wraz z kolegami z Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP w spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie z Wiceministrem Robertem Nowickim. Przedstawiliśmy naszą propozycję „Gminnego Bonu Inwestycyjnego”, który kwotą 1 mln zł rocznie wspierałby gminy z obszarami wiejskimi w działaniach inwestycyjnych. Rozmowa dotyczyła również oczekiwanej i niezbędnej „Tarczy samorządowej”, która powinna być skierowana w narastające gminne problemy finansowe, organizacyjne i formalno-prawne. Spotkanie zakończyło się obietnicą współpracy. 

6. W dniu 9 czerwca br. ogłosiłem otwarty nabór kandydatów na wolne stanowisko kierownicze gminnej jednostki organizacyjnej w Korycinie – Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pani Elżbieta Tarachanowicz z końcem lipca przechodzi na emeryturę. W ustalonym terminie wpłynęła tylko jedna oferta, która nie spełniała wymagań formalnych określonych w ogłoszeniu.

7. W dniu 15 czerwca 2020 r. ogłosiłem nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych w powszechnym spisie rolnym w 2020 roku, który odbędzie się w dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r., zaś nabór kandydatów trwa do 8 lipca br. W naszej gminie jest potrzebnych dwóch rachmistrzów spisowych.

W tym dniu uczestniczyłem także w Suchowoli w Walnym Zebraniu Członków Lokalnej Grupy Działania „Fundusz Biebrzański”.

8. W dniu 16 czerwca 2020 r. wziąłem udział w konferencji online Zarządu ZGWRP.

W tym dniu przyjechały także z Kielc dwa nowe strażackie wozy bojowe i spotkałem się z przedstawicielami strażaków, aby omówić szczegóły ich uroczystego przekazania i poświęcenia.

9. W dniu 18 czerwca 2020 r. wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy, GOPS i GOKSiT, wziąłem udział w akcji #GaszynChallenge dla Kubusia Suchodoły. Nominację otrzymaliśmy od strażaków z OSP Korycin, zaś do wyzwania nominowaliśmy: Korę Korycin Seniorów, Jagiellonię Białystok oraz Urząd Gminy Jasionówka.      

10. W dniu 23 czerwca br. odbyłem kolejne spotkanie z przedstawicielami strażaków, pracowników UG i GOKSiT, celem przygotowania uroczystości przekazania nowych samochodów strażackich naszym jednostkom.

11. W dniu 24 czerwca 2020 r. w Sokółce Wójtowie i Burmistrzowie gmin z Powiatu Sokólskiego otrzymali symboliczne czeki z „Funduszu Inwestycji Samorządowych”. Jest to reakcja rządu na pomysł „ Gminnego Bonu Inwestycyjnego”, o który postulowałem wspólnie z kolegami z Zarządu ZGWRP. Gmina Korycin będzie mogła otrzymać z Funduszu wsparcie w wysokości 500 000 zł. 

12. W dniu 27 czerwca br. uczestniczyłem we Mszy Św. w intencji naszych strażaków oraz w uroczystym przekazaniu i poświęceniu nowych samochodów strażackich dla OSP Korycin, OSP Ostra Góra oraz OSP Krukowszczyzna. Wieczorem odbyła się Parada Strażacka w Korycinie z przejazdem wszystkich naszych wozów oraz spotkanie druhów w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie.

13. W dniu 29 czerwca br. wziąłem udział w posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Gminy Korycin.

14. W dniu 30 czerwca 2020 r. uczestniczyłem w Sądzie Okręgowym w Białymstoku w rozprawie dotyczącej pozwu Gminy Suchowola przeciwko Związkowi Gmin „Kumiałka – Biebrza” o zapłatę.

15. W związku z rezygnacją z obchodów Ogólnopolskich Dni Truskawki z powodu pandemii, w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie zorganizowany został symboliczny Dzień Truskawki z truskawkowym poczęstunkiem, truskawkowym rękodziełem i tkaninami dwuosnowowymi z motywem truskawki, zaś nasi plantatorzy sprzedawali pachnące truskawkowe owoce nad zalewem w Korycinie.

16. Zakupiliśmy stelaże na kwiaty, które stanęły na Rynku w Korycinie i wzbogaciły wizerunek centrum Korycina.

17. Zakończone zostały prace przy remoncie pomostu nad zalewem w Korycinie. Proponuję, abyśmy wspólnie po dzisiejszej Sesji uroczyście oddali go do użytku.

18. Wydałem następujące zarządzenia:

1) jako organ wykonawczy w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 18/2020 z dnia 5 czerwca 2020 r. w sprawie utworzenia Gminnego Biura Spisowego,

b) Zarządzenie Nr 19/2020 z dnia 17 czerwca 2020 r. w sprawie powołania Komisji Przetargowej do przeprowadzenia przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości stanowiących własność Gminy Korycin,

2) jako Kierownik Urzędu w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 12/2020 z dnia 9 czerwca 2020 r. w sprawie ogłoszenia naboru na wolne stanowisko kierownicze gminnej jednostki organizacyjnej – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,

b) Zarządzenie Nr 13/2020 z dnia 9 czerwca 2020 roku w sprawie powołania komisji do brakowania dokumentacji niearchiwalnej znajdującej się w archiwum zakładowym Urzędu Gminy Korycin w 2020 roku.

19. Wydałem Obwieszczenie Wójta Gminy Korycin z dnia 10 czerwca 2020 r., w którym podałem do wiadomości wyborców informację o numerach oraz granicach obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 roku.

20. Opracowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. 

 

        Pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

Ad.5/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy rozpatrzy sprawozdania z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2019 rok, w tym:

- Szkoły Podstawowej w Korycinie,

- Przedszkola w Korycinie,

- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,

- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie wraz z Biblioteką Publiczną w Korycinie.

Powyższe sprawozdania państwo radni otrzymali i mogli dokonać ich dokładnej analizy, jednak gościmy na sali obrad dyrektorów i kierowników tych jednostek, dlatego proszę ich o krótkie podsumowanie działalności ich placówek w roku ubiegłym.

       Jako pierwsza głos zabrała pani Ewa Bojarzyńska – Dyrektor SP w Korycinie, która stwierdziła, że jak zapewne państwo zauważyli, maleje liczna uczniów w naszej szkole. W ubiegłym roku była mniejsza niż w 2018, zaś teraz jest jeszcze mniejsza, ponieważ mamy tylko jedną klasę pierwszą. W naszej placówce uczą się także dzieci, które nie mieszkają na terenie Gminy Korycin tj. dwoje uczniów z miejscowości Zdroje – Gmina Czarna Białostocka i jeden uczeń z Białegostoku. Na przyszły rok planujemy także przyjąć w nasze progi dwoje dzieci z Gminy Janów.

Chciałabym też podziękować wszystkim – rodzicom, nauczycielom i dzieciom w zaangażowanie w pracę zdalną, co nie było wcale łatwe. Pracowaliśmy na Dzienniku Elektronicznym oraz zakupiliśmy 21 nowych laptopów, które przekazaliśmy nauczycielom oraz potrzebującym uczniom. Zdarzało się, że w niektórych domach był zbyt słaby Internet, ale wtedy nauczyciele kontaktowali się z uczniami telefonicznie.

     Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy planowane jest zamontowanie jakiś rolet lub coś w tym stylu, aby zaciemnić salę gimnastyczną, gdyż jest mocno nasłoneczniona.

       Dyrektor odpowiedziała, że podczas zajęć z wychowania fizycznego rolety nie są potrzebne, ale przydałoby się zaciemnienie w czasie różnego rodzaju przedstawień i uroczystości szkolnych. Zastanowimy się nad tym w przyszłości.

       Wójt gminy dodał w uzupełnieniu, że w wakacje chcemy wykonać remont nawierzchni boiska do piłki ręcznej. Przygotowujemy się do wyłonienia wykonawcy, zaś szacunkowy koszt wynosi ok. 120 000 zł.

      Przewodnicząca obrad podziękowała pani Dyrektor szkoły za wypowiedź i poprosiła o zabranie głosu panią Dorotę Wiesławską – Dyrektor Przedszkola w Korycinie.

    Pani Wiesławska stwierdziła, że w swoim sprawozdaniu szczególnie skupiła się na roku 2019, gdyż był to pierwszy rok funkcjonowania przedszkola w zupełnie nowych warunkach lokalowych, po rozbudowie budynku przedszkola. My także zauważamy spadek ilości dzieci, ale wiemy także, że najmłodszych roczników jest odrobinę więcej i może za dwa lata uda się stworzyć dwa oddziały. Czas zamknięcia placówki z powodu pandemii był ogromnie trudny zarówno dla dzieci jak i rodziców. Staraliśmy się wspierać rodziców, założyliśmy specjalną pocztę mailową, za pomocą której kontaktowaliśmy się z nimi i podpowiadaliśmy różne rodzaje zabaw z dziećmi, prowadziliśmy zajęcia korekcyjne czy logopedyczne np. za pomocą specjalistycznych filmów.

     Wójt powiedział, że biorąc pod uwagę specyficzną sytuację i niekonwencjonalne sposoby komunikowania się z nauczycieli z uczniami i rodzicami trzeba przyznać, że ten trudny czas udało się dobrze przetrwać. Proszę obie panie Dyrektor o przekazania podziękowań wszystkim nauczycielom, gdyż czas pandemii to było prawdziwe wyzwanie.

      Następnie głos zabrała pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie, która powiedziała, że świadczenia z pomocy społecznej utrzymują się na tym samym poziomie, zaś ilość udzielanych świadczeń rodzinnych zwiększa się. Zwiększyła się również liczba wydanych Kart Dużej Rodziny, ale głownie dlatego, że zmieniły się kryteria ich wydawania i teraz więcej osób może z tego skorzystać.

      Radna Emilia Lengiewicz zapytała, ile zostało przyznanych stypendiów szkolnych?

     Pani Kierownik odpowiedziała, że z tej formy pomocy korzysta obecnie 67 uczniów i przyznanie tego świadczenia uzależnione jest od wysokości dochodu na osobę w rodzinie – kryteria z ustawy o pomocy społecznej.  

    Radna Lengiewicz zapytała, czy przy wydawaniu dla mieszkańców żywności był faktycznie sprawdzany, w terenie, stan majątkowy tych rodzin, a nie tylko na podstawie dokumentów?

     Pani Elżbieta odpowiedziała, że moi pracownicy sprawdzają kryteria dochodowe i weryfikujemy kandydatów do udzielenia pomocy żywnościowej na podstawie przedstawianych przez nich dokumentów, które później są w GOPS przechowywane przez kolejne 5 lat i podlegają kontroli np. urzędu wojewódzkiego.

      Przewodnicząca obrad podziękowała pani Kierownik za zabranie głosu, a następnie poprosiła Dyrektor GOKSiT w Korycinie o przedstawienie sprawozdania z działalności jednostki, którą kieruje.

     Pani Katarzyna Sadowska powiedziała, że pracę jako Dyrektor Ośrodka Kultury rozpoczęła dopiero od września ur. i tak naprawdę mogę mówić tylko o tym krótkim, 4-miesięcznym okresie działalności GOKSiT pod moim kierownictwem. Pomimo tak krótkiego okresu zrealizowaliśmy naprawdę dużo np. Festyn Archeologiczny w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie, mnóstwo różnorodnych zajęć dla naszych dzieci i młodzieży np. zajęcia plastyczne i sporo wydarzeń okolicznościowych typu Andrzejki, Mikołajki czy sylwester, w tym także bal sylwestrowy dla dorosłych.

        Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy jest planowana oferta na zajęcia wakacyjne dla dzieci?

       Dyrektor odpowiedziała, że już został przygotowany plan zajęć, niedługo informacja pojawi się na mediach społecznościowych, a zajęcia z dziećmi ruszą najprawdopodobniej od połowy lipca.

        Pan Wójt dodał, że ze swej strony chciałbym szczególnie podziękować pani Dyrektor za jej pracę i zaangażowanie, bo jest w naszym gronie od niedawna, a już wniosła szereg nowych pomysłów, zresztą wszystkie pracownice GOKSiT są bardzo zaangażowane w jego działalność. Z niepokojem patrzę na pewną grupkę naszych mieszkańców, która przekazuje za pomocą facebooka swoje niezadowolenie, a przecież jesteśmy jedną społecznością. Pisanie nieprzyjaznych komentarzy nie służy rozwojowi naszej gminy. Moje drzwi są zawsze i dla wszystkich otwarte – zapraszam, zawsze można przyjść i w trakcie rozmowy wyjaśnić wszystkie nieporozumienia i niedomówienia.

       Ostatnią osobą, która zabrała głos i przedstawiła sprawozdanie z działalności swojej jednostki była pani Małgorzata Michelis – Kierownik Biblioteki Publicznej w Korycinie, która stwierdziła, że biblioteka działa w strukturach GOKSiT i współpracuje ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi naszej gminy przy organizacji różnego rodzaju imprez gminnych. W bibliotece pracuję już od 35 lat i zawsze staram się mocno propagować czytelnictwo, choć niestety ostatnio czytelników jest coraz mniej. Budżet na działalność biblioteki jest przekazywany przez Urząd Gminy. Skorzystaliśmy także z dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 2500 zł, które przeznaczyliśmy na zakup książek.

     Pani przewodnicząca obrad stwierdziła, że Rada Gminy zapoznała się ze sprawozdaniami z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2019 rok i nie wniosła do nich uwag ani zastrzeżeń.

 

Ad.6/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy odbędzie debatę na temat Raportu o stanie Gminy Korycin za 2019 rok i podejmie uchwałę w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy wotum zaufania.

        Raport otrzymali państwo na poprzedniej Sesji Rady, był więc czas na dokładne jego przeanalizowanie. Został on także omówiony przez panią Sekretarz.

Zapraszam do dyskusji.

            Radna Emilia Lengiewicz zapytała, o jakie tereny pod działalność usługową, wskazane procentowo w pkt 10 Raportu chodzi?

            Odpowiedziała Sekretarz, że są to tereny wskazane w Studium zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin.

            Radna Lengiewicz powiedziała, że jeśli chodzi o zrealizowane inwestycje to w Strefie Rodzinnej w Korycinie zostały wygięte do środka boisk słupy osiatkowania zewnętrznego. Trzeba to naprawić.

        Wójt odpowiedział, że ta inwestycja jest na gwarancji, a szkoda została zgłoszona do ubezpieczyciela, dlatego nie naprawiamy tylko czekamy na jego decyzję. Potem zdecydujemy, kto usunie szkodę – my czy wykonawca. Wygięcie słupów jest wynikiem bardzo silnych wiatrów.

        Dalszej debaty na temat Raportu o stanie Gminy Korycin za 2019 rok nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy wotum zaufania i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy.     

 

UCHWAŁA NR XIV/108/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 1 lipca 2020 r.

w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.  

Ad.7/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy rozpatrzy i zatwierdzi sprawozdanie finansowe Gminy Korycin za 2019 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2019 rok.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

            Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 270 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu należy do wyłącznej właściwości rady gminy.

            Rada Gminy powinna tego dokonać w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po danym roku budżetowym, jednak pandemia koronawirusa spowodowała, że ustawodawca termin ten przesunął o 60 dni. Samorządy na podjęcie stosownych uchwał w tym zakresie mają więc czas do 29 sierpnia.

          Przedłożone przez Wójta Gminy Korycin sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu za 2019 rok uzyskało pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku (uchwała Nr II-00321-87/20 z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy Korycin sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2019 rok). Następnie sprawozdanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Korycin podczas posiedzenia tej Komisji w dniu 10 czerwca 2020 roku.

Na tej podstawie przygotowany został projekt uchwały.

          Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2019 rok.  

 

UCHWAŁA NR XIV/109/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 1 lipca 2020 r.

w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2019 rok

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych. 

 

Pani przewodnicząca zarządziła 10 minut przerwy.

Wznowiono obrady.

 

Ad.8/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin, po zapoznaniu się z:

- sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2019 rok,

- sprawozdaniem finansowym,

- opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2019 rok,

- stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin,

- informacją o stanie mienia komunalnego.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

        Zgodnie z art. 271 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, co do zasady nie później niż do 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym, podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu jednostki samorządu terytorialnego. Jednak pandemia koronawirusa spowodowała, że Minister Finansów termin ten przesunął o 60 dni. Samorządy na podjęcie stosowanych uchwał w tym zakresie mają czas do 29 sierpnia.

        Z wnioskiem w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Wójtowi Gminy występuje do Rady Gminy Komisja Rewizyjna (art. 18a ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym). Komisja Rewizyjna wystąpiła do Rady Gminy Korycin z wnioskiem o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy. Wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tytułu wykonania budżetu gminy za 2019 rok został przekazany Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku celem zaopiniowania.

          Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do wyłącznej kompetencji Rady Gminy należy podjęcie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium.

Mając powyższe na uwadze przedstawiony projekt uchwały jest uzasadniony.   

          Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2019 rok.

 

UCHWAŁA NR XIV/110/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 1 lipca 2020 r.

w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2019 rok

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych. 

 

            Pani przewodnicząca serdecznie pogratulowała Wójtowi uzyskania absolutorium i to w tak pięknym stylu, bo jednogłośnie.

        Wójt podziękował za gratulacje dodając, że jest to wyraz uznania dla nas wszystkich, bo samotnie niczego nie da się osiągnąć. Przez te 30 lat odmieniliśmy obraz tej ziemi z nic nie znaczącej gminy do gminy, która jest marką w województwie i w Polsce.

Dziękuję moim współpracownikom, państwu radnym oraz mieszkańcom, bo dzięki zgodnemu działaniu zmieniamy nasz świat. Absolutorium to wyraz uznania dla naszej wspólnej pracy.

 

Ad.9/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie poboru podatków w drodze inkasa, określenia inkasentów oraz wysokości wynagrodzenia za inkaso.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

            Rada Gminy Korycin na mocy delegacji ustawowych prawa podatkowego posiada prawa do zarządzania poboru podatków lokalnych od osób fizycznych w drodze inkasa. Przepisy ustaw o: podatku rolnym, podatku leśnym i podatkach i opłatach lokalnych przywołane w projekcie uchwały uprawniają radę gminy do podjęcia uchwały w zakresie zarządzania poboru podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od nieruchomości od osób fizycznych w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.

       Zgodnie z art. 9 ustawy Ordynacja podatkowa inkasentem może być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej obowiązana do pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Art. 28 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, że rada gminy może ustalić wynagrodzenie dla inkasentów z tytułu poboru podatku stanowiącego dochód gminy. Inkasent odpowiada za podatek pobrany, a nie wpłacony, całym swoim majątkiem (art. 30 § 2-4 Ordynacji podatkowej). Zwyczajowo na terenie Gminy Korycin inkasentami są sołtysi poszczególnych miejscowości.

         Dotychczas pobór podatków w formie inkasa był zarządzony uchwałą Nr VI/36/95 Rady Gminy Korycin z dnia 16 lutego 1995 r. w sprawie określenia inkasentów łącznego zobowiązania pieniężnego oraz wysokości wynagrodzenia za inkaso. W związku ze wzrostem kosztów realizacji tego obowiązku proponuje się ustalenie wynagrodzenia za inkaso w wysokości 8% od zainkasowanych kwot.

Powyższe uzasadnia podjęcie uchwały w tym przedmiocie.

        Wójt dodał, że chodzi tu przede wszystkim o uszanowanie i podkreślenie roli sołtysa w naszej społeczności. Mamy różne odległości wsi od Korycina i różne wielkości wsi, więc podnosząc wynagrodzenie za inkaso do 8% i w kolejnej uchwale dietę ze 112,50 zł do 150 zł chcemy zrefundować koszty podróży i pracy przy zbieraniu podatków.

         Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pan wiceprzewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie poboru podatków w drodze inkasa, określenia inkasentów oraz wysokości wynagrodzenia za inkaso.

 

UCHWAŁA NR XIV/111/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 1 lipca 2020 r.

w sprawie poboru podatków w drodze inkasa, określenia inkasentów oraz wynagrodzenia za inkaso

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.10/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

        Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713) gmina może tworzyć jednostki pomocnicze np. sołectwa. Organem wykonawczym w sołectwie jest sołtys, którego działalność wspomaga rada sołecka. Ustalenie zasad, na jakich sołtysom będą przysługiwać diety i zwrot kosztów podróży należy do kompetencji rady gminy. Dieta to ekwiwalent korzyści utraconych w związku z pełnieniem funkcji, a zwrot kosztów podróży powinien odpowiadać poniesionym wydatkom.

        Zgodnie z art. 37b ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym rada gminy może ustanowić zasady, na jakich przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej. Na podstawie powołanego przepisu rada gminy powinna zatem określić zasady, na jakich sołtysowi przysługują diety i zwrot kosztów podróży służbowej, a więc na przykład określić te czynności funkcyjne sołtysa, za które dieta przysługuje. W użytym art. 37b ustawy w pojęciu „zasady” mieści się tryb rozliczeń diet i kosztów podróży. W przedmiotowej uchwale powinna być również uregulowana sytuacja, gdy przewodniczący organu wykonawczego przez dłuższy okres czasu nie wykonuje obowiązków wynikających z pełnionej funkcji, czyli nie poniósł żadnych kosztów.

          W orzecznictwie zwraca się uwagę, że skoro rada gminy może (nie musi) ustalić zasady przyznawania sołtysom diet i zwrotu kosztów podróży, to niekorzystanie z tej kompetencji nie daje sołtysom tytułu do tego, aby wymagać od radnych przyznania tych świadczeń (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 grudnia 2017 r., sygn.. II OSK 773/17, LEX nr 2465220). Podstawową przesłanką do korzystania z art. 37b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym powinno być jednak dobro wspólnoty samorządowej. Dieta stanowi ekwiwalent utraconych korzyści, jakich sołtys nie uzyskuje na skutek wykonywania powierzonej mu funkcji. Dieta nie jest wynagrodzeniem za pełnienie funkcji sołtysa. Podobny charakter ma także zwrot kosztów podróży służbowej, odpowiadający wysokości kosztów poniesionych w tym zakresie. Kwoty kosztów podróży nie powinny być włączane do kwot diet ani do zryczałtowanej ogólnej kwoty obejmującej obie te wartości. Rada uprawniona jest tylko do określenia zasad, na jakich sołtysom będą przysługiwać diety i zwrot kosztów podróżny, a nie do określenia sposobu ich wypłaty.

       Przedłożony projekt uchwały spełnia w/w wymogi prawne. Wysokość diety została zaś zaproponowana zgodnie z możliwościami budżetowymi Gminy Korycin.    

      Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pan wiceprzewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróżny służbowych.

 

UCHWAŁA NR XIV/112/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 1 lipca 2020 r.

w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.11/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru Gminy Korycin.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

            Podstawą do podjęcia uchwały w sprawie sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru Gminy Korycin jest art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713) i art. 14 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2020 r. poz. 293).

        Obszary wskazane do objęcia zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego położone są w południowo-zachodniej i północno-wschodniej części Korycina. Ponadto zmianami objęte będą tereny zlokalizowane przy Urzędzie Gminy Korycin oraz działki przy ulicy Białostockiej w Korycinie. Przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podyktowane jest koniecznością ustalenia nowego przeznaczenia terenów, określenia sposobów ich zagospodarowania i zabudowy przy jednoczesnym pozostawieniu pozostałych terenów wsi Korycin w dotychczasowym użytkowaniu.

        Zmiana planu uzasadniona jest rozwojem społeczno-gospodarczym mieszkańców gminy, więc podjęcie w/w uchwały jest uzasadnione.

           Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru Gminy Korycin.

 

UCHWAŁA NR XIV/113/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 1 lipca 2020 r.

w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru Gminy Korycin

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.12/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

            Zgodnie z treścią art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji tejże rady, natomiast powołany w uchwale przepis art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej przewiduje, ze organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego (w tym przypadku jest nim Rada Gminy Korycin) postanawiają o wysokości cen i opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego.

            Zgodnie z zapisami wymienionej uchwały rada gminy może upoważnić organ wykonawczy (w tym przypadku Wójta Gminy Korycin) do ustalenia przedmiotowych opłat. Do tej pory obowiązywała uchwała Nr VI/45/07 Rady Gminy Korycin z dnia 12 czerwca 2007 r. w sprawie zasad korzystania z obiektów i urządzeń placówek oświatowych, kulturalnych i sportowych, sposobu ustalania opłat za korzystanie z nich oraz powierzenia Wójtowi Gminy Korycin uprawnienia ustalania ich wysokości. Jednak ze względu na zmieniające się uwarunkowania faktyczne oraz rozwój Gminy Korycin zaszła konieczność uproszczenia zapisów wymienionej uchwały.

          Aby uczynić zadość wymogom ustawowym oraz ustalić klarowne kryteria odpłatności uzasadnionym jest uchwalenie niniejszej uchwały, która będzie stanowić wyznacznik, jeśli chodzi o zasady korzystania z obiektów użyteczności publicznej Gminy Korycin.

            Sekretarz powiedziała, że dotychczas obowiązująca uchwała pochodziła z 2007 roku, a od tego czasu dużo się zmieniło, nastąpił turystyczny rozwój gminy i dlatego proponujemy nową uchwałę, aby wszystko uporządkować i aby Wójt jednym zarządzeniem mógł ustalić opłaty za korzystanie ze wszystkich gminnych obiektów.

            Wójt dodał, że po prostu chodzi tu o uporządkowanie odpłatnego korzystania z mienia gminnego np. uruchamiamy teraz bazę noclegową w wiatraku w Korycinie plus inne rzeczy, które potrzebują unormowania prawnego.

            Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pan wiceprzewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej.

 

UCHWAŁA NR XIV/114/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 1 lipca 2020 r.

w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.13/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani Joanna Kulesa – Nasuta i przedstawiła państwu radnym odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez nich na poprzedniej Sesji Rady Gminy.

 

Ad.14/     W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani przewodnicząca i poprosiła państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformowała jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jej ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.

            Radny Marek Brylewicz zwrócił się z prośbą do Wójta Gminy Korycin o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie ustawienia na drodze powiatowej nr 1358 Korycin – Krukowszczyzna - Białystoczek 2-ch drogowych znaków pionowych ograniczających prędkość do 40km/h. Znaki powinny stanąć na ulicy  Krukowskiej w Korycinie, przy wjeździe i wyjeździe z tej ulicy, ponieważ kierowcy – szczególnie młodzi, jeżdżą bardzo szybko, a mieszkańcy boją się o bezpieczeństwo swoich dzieci i zwierząt.

Dodał jeszcze, że może powinno się zamontować próg zwalniający, ale zapewne bardzo by przeszkadzał rolnikom jadącym ciężkimi maszynami rolniczymi.

            Pan Brylewicz przypomniał również o dewastacji w altanie przy źródełku w Parku Plebańskim. Do tej chwili nic nie zostało naprawione.

            Wójt odpowiedział, że wrócimy do tematu.

Radny Leszek Wróbel zapytał, kiedy zostanie wymieniona pęknięta szyba w drzwiach do świetlicy wiejskiej w Bombli?

            Wójt odpowiedział, że postaramy się zrobić to jak najszybciej.

Radny Wróbel powiedział, że sołtys ze wsi Łomy prosił o przekrycie dachu budynku PKS w tej wsi.

            Wójt odpowiedział, że już wie o tym, sołtys interweniował osobiście.

Radny Wróbel wnioskował także o dokończenie remontu drogi gminnej Łomy – Ostra Góra, bo nie została wykonana w całości.

Wójt odpowiedział, że czeka ona w kolejce, w tej chwili nie mamy środków finansowych na jej skończenie.

Radna Iwona Chwiećko zwróciła się do Wójta mówiąc, iż na posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu wspomniał pan o nowych zasadach dowożenia dzieci do szkoły. Czy mogę prosić o przybliżenie tego tematu?

       Wójt odpowiedział, że czasy pandemii powodują potrzebę oszczędzania i szukania nowych rozwiązań, które te oszczędności przyniosą. Od 1 września chcemy uruchomić te same trasy dowożenia dzieci, ale z możliwością jednoczesnego korzystania z przejazdów autobusowych przez mieszkańców wsi. Dzieci przejdą na system biletów miesięcznych zakupionych przez gminę i dla nich praktycznie nic się nie zmieni, ale do takiego rozwiązania dowożenia budżet państwa dopłaci 50% wartości. My ze swej strony musimy wyznaczyć przystanki i postawić tam tabliczki z rozkładem jazdy dla mieszkańców. W autobusach pierwszeństwo będą miały dzieci i będą także zatrudnieni opiekunowie – tak jak dotychczas. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg, na razie na okres czterech miesięcy: od września do końca grudnia. W sprawie wynajmu autobusów na wycieczki też nie będzie żadnego problemu. Nie ma też żadnych ograniczeń, dla żadnych firm, w sprawie przystąpienia do przetargu. Robimy to po raz pierwszy, więc pojawiają się różne głosy i obawy, ale zapewniam, że poradzimy sobie ze wszystkim.

     Wójt dodał, że na poprzedniej Sesji pojawiły się kontrowersje w sprawie cen za wywóz odpadów komunalnych, dlatego pozwoliłem sobie zaprosić dziś panią Wiktorię Pruszyńską – główną księgową Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”, która wyjaśni zasady działania Związku i odpowie na wszelkie państwa pytania.

      Pani Pruszyńska powiedziała, że Zarząd Związku podjął decyzję o konieczności dopisania od maja br. do gospodarstw domowych dzieci, które normalnie uczą się w szkołach w Białymstoku i tam mieszkają przez cały tydzień, ale pandemia coronawirusa i zamknięcie szkół spowodowały ich powrót do domu na stałe. Musicie państwo wiedzieć, że Gmina Korycin produkuje tyle samo śmieci co Gmina Janów, a jest znacznie mniejsza jeśli chodzi o powierzchnię i liczbę mieszkańców, więc „śmiecimy” tyle samo co Janów, a płacimy za śmieci znacznie mniej. W tej chwili zaległości w opłatach z dwóch gmin wynoszą ok. 110 000 zł. Sukcesywnie są wysyłane upomnienia i wezwania do zapłaty, a teraz będą wystawiane tytuły wykonawcze do komornika.

        Radny Antoni Pakuła powiedział, że w naszym Związku cena śmieci jest najdroższa w porównaniu z gminami sąsiednimi.

       Pani Pruszyńska odpowiedziała, że tak nie jest. W Sokółce cena wynosi 32 zł od osoby, w innych gminach np. 28 zł. A należy podkreślić to, że Związek sam się bilansuje, a jest dużo gmin, gdzie z budżetu dokłada się np. po 400 000 zł rocznie i to są nasze pieniądze, z naszych podatków, bo przecież gmina nie ma swoich pieniędzy.

      Wójt dodał, że cena śmieci jest to temat ciągły. Od poprzedniej Sesji dużo się jednak zmieniło i nasze ceny wcale nie są już takie wysokie, teraz znajdujemy się gdzieś pośrodku stawki. W innych gminach np. w Sokółce ceny wzrosły ogromnie, a do tego mają problem, co zrobić ze śmieciami. My jesteśmy udziałowcami BIOM-u i nie mamy takiego problemu, zaś BIOM zamierza w najbliższych latach prowadzić inwestycje za ponad 100 mln. zł. Ze spokojem obserwuję jego funkcjonowanie i w naszym interesie jest dalszy udział w Związku.

       Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy planowane jest założenie klimatyzacji także na tej sali, skoro została założona na górze, w pokojach urzędu gminy?

       Wójt odpowiedział, że w tej chwili nie, może wrócimy do tematu w przyszłości. Klimatyzacja będzie zakładana etapami.

       Pani Lengiewicz zapytała także, czy nad zalewem działa monitoring, bo podobno jest dewastowana zieleń na plaży?

       Wójt odpowiedział, że działa.

       Radna Lengiewicz zapytała także, kiedy będzie koniec inwestycji prowadzenia światłowodu w naszej gminie?

          Wójt odpowiedział, że nie mamy takiej wiedzy. Instalacją światłowodową zajmują się różne firmy, a umowy zawierane są poza nami, urząd w nich nie pośredniczy.

            Radny Antoni Mróz zapytał, czy do każdej miejscowości gminnej dotrze światłowód?

Wójt odpowiedział, że tak, światłowód ma obejmować całą gminę.

            Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy wzrost tonażu śmieci nie ma związku z tysiącami turystów nad zalewem? Czy jest jakiś pomysł na zagospodarowanie śmieci i obniżenie kosztów, może powinniśmy wprowadzić opłaty za parking?

           Wójt odpowiedział, że faktycznie mamy z tym problem. Nad zalewem jest prowadzona prywatna działalność gastronomiczna i śmieci przeważnie z tego wynikają. Próbowaliśmy dojść z właścicielem do porozumienia i chcieliśmy, aby sprzątał te śmieci i płacił za jedną przenośną toaletę, ale nie jest to przestrzegane. Łatwo jest czerpać korzyści, ale trzeba też partycypować w kosztach.

           Radny Kazimierz Ubran powiedział, że nadal jest problem z hydrantami we wsi. Najpierw zostały wymienione, ale źle, potem zakręcili wodę i teraz nie mam jej wcale i w razie pożaru straż nie ma skąd wziąć wody do gaszenia. Zasuwy są pozakręcane i nie ma dostępu.

            Wójt odpowiedział, że zadziałamy w tej sprawie.

Radny Grzegorz Sieńko dodał, że powinniśmy poważnie myśleć nad odebraniem sieci wodociągowej od Wodociągów Podlaskich, bo z nimi są tylko problemy np. ciągłe zbyt małe ciśnienie wody.

            Radna Julita Wasilewska powiedziała, że od lat mieszkańcy starają się o dokończenie remontu drogi gminnej łączącej Przesławkę z Brzozówką Strzelecką. Droga posiada liczne uszkodzenia i nierówności, które uniemożliwiają bezpieczny przejazd nawet z małą prędkością. Bardzo dużo inwestycji robi się w centrum Gminy, w miejscowości Korycin, zaś obrzeża pozostają zaniedbane, a mieszkańcy czują się lekceważeni. Na inwestycje drogowe można przecież pozyskać dotacje z budżetu państwa.

            Mówi pani, że państwo daje i rozdaje, fajnie to brzmi – stwierdził Wójt. Jest Fundusz Dróg Samorządowych, do którego mamy zgłoszony np. remont drogi w Białymstoczku, ale „leży” on bez dofinansowania, bo np. nie zrobiliśmy w projekcie przejścia drogowego „dla zająców” i takich absurdów jest całe mnóstwo. Kiedyś była możliwość odwołania się od decyzji Komisji, teraz już nie. Zawsze działamy na rzecz mieszkańców gminy i nikogo nie traktujemy gorzej. Mamy mocno ograniczony budżet i musimy działać tak, jak nam pozwalają finanse.

            Radna Wasilewska przekazała na ręce pani przewodniczącej obrad wniosek w sprawie naprawienia drogi gminnej.

            Radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań.

 

Ad.15/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poprosiła państwa radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

            Nie zgłoszono wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

 

Ad.16/   Wobec wyczerpania porządku dziennego XIV Sesji Rady Gminy Korycin pani przewodnicząca stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknęła je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

 

 

Protokołowała:                                                                                 

Ewa Michnowicz 

Przewodniczący Rady

                                                                                   Iwona Chwiećko

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Inspektor ds. sekretarsko-kancelaryjnych, obsługi organów gminy i promocji gminy

Data wytworzenia: 2020-08-04

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2020-08-04

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2020-08-04