PROTOKÓŁ Nr XVI/2020

PROTOKÓŁ Nr XVI/2020
z XVI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 sierpnia 2020 r. (środa) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 10.00 – 13.00 pod przewodnictwem pani Iwony Chwiećko – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych

Obecnych – 14 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1)  pan Radosław Andrysewicz

2)  pan Marek Brylewicz

3)  pani Iwona Chwiećko

4)  pani Ewa Jakowiec

5)  pani Emilia Lengiewicz

6)  pan Antoni Mróz

7)  pan Antoni Pakuła

8)  pan Jerzy Burak

9)  pan Grzegorz Sieńko

10)  pan Zdzisław Sitko

12)  pan Stanisław Szubzda

12)  pan Kazimierz Urban

13)  pani Julita Wasilewska

14)  pan Leszek Jan Wróbel

 

Radny nieobecny:

1)  pan Janusz Małyszko

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy

3) pani Joanna Kulesa - Nasuta – Sekretarz Gminy

 

            Obrady XVI Sesji Rady Gminy Korycin prowadziła pani Iwona Chwiećko – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

            Na początku obrad sesyjnych Pani Przewodnicząca serdecznie powitała państwa radnych oraz wszystkich gości obecnych na sali obrad oraz przedstawicieli Policji.

Przedstawiciele Policji z Komendy Powiatowej w Sokółce oraz posterunku w Janowie omówili podstawowej zasady bezpieczeństwa, korzyści związane z używanie aplikacji „Moja komenda”, czynności związane ze zgłaszaniem zdarzeń do mapy zagrożeń.

Policjanci przedstawili również zagrożenie związane ze sposobem działania oszustów. Na podstawie slajdów omówione zostały sposoby działania przestępców, np. „na wnuczka”, na funkcjonariusza CBŚ” i inne.

Po prezentacji radny Grzegorz Sieńko zapytał, czy jest możliwe przeszkolenie kierowców w zakresie znakowania pojazdów. Radna Emilia Lengiewicz zaproponowała, żeby zorganizować spotkania z mieszkańcami w podobnej formule jak na sesji. Przedstawiciele Policji odpowiedzieli, iż są otwarci na tego rodzaju inicjatywy.

Po wyczerpaniu się pytań, Pani Przewodnicząca podziękowała policjantom za spotkanie i obecność.

Następnie na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniała, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

            Pani Przewodnicząca poinformowała, że porządek obrad XVI Sesji został Państwu radnym doręczony, zatem przystępujemy do głosowania nad przyjęciem proponowanego porządku dziennego XVI Sesji Rady Gminy Korycin. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzam, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.  Na podstawie wyniku głosowania stwierdzam, że porządek obrad XVI Sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

 

Oto treść przyjętego porządku obrad:

1) Otwarcie obrad.

2) Przyjęcie porządku dziennego XVI Sesji Rady Gminy Korycin.

3) Przyjęcie protokołu z XIV Sesji Rady Gminy odbytej dnia 1 lipca 2020 roku.

4) Przyjęcie protokołu z XV nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy odbytej dnia 16 lipca 2020 roku.

5) Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.

6) Podjęcie zmieniającej uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Korycin oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków – uchwała Nr XVI/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 28 sierpnia 2020 r. w powyższej sprawie.

7) Podjęcie zmieniającej uchwały w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych – uchwała Nr XVI/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 28 sierpnia 2020 r. w powyższej sprawie.

8) Uchylenie uchwały w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej – podjęcie uchwały Nr XVI/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 28 sierpnia 2020 r. w powyższej sprawie.

9) Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Wójtowi Gminy Korycin uprawnień do ustalania wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Gminy Korycin – uchwała Nr XVI/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 28 sierpnia 2020 r. w powyższej sprawie.

10)  Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa chodnika na ulicy Słowiańskiej w Korycinie w ciągu drogi powiatowej nr 1318B wraz z wykonaniem przejść dla pieszych” – uchwała Nr XVI/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 28 sierpnia 2020 r. w powyższej sprawie.

11)  Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Utwardzenie poboczy na drodze powiatowej nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna – etap I” – uchwała Nr XVI/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 28 sierpnia 2020 r. w powyższej sprawie.

12)  Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok – uchwała Nr XVI/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 28 sierpnia 2020 r. w powyższej sprawie.

13)  Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033 – uchwała Nr XVI/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 28 sierpnia 2020 r. w powyższej sprawie.

14)  Odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez Państwa radnych na poprzedniej Sesji Rady Gminy.

15)  Interpelacje i zapytania radnych.

16)  Wolne wnioski i informacje.

17)  Zamknięcie obrad.

 

Pani przewodnicząca obrad stwierdziła, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XIV Sesji Rady Gminy odbytej dnia 1 lipca 2020 roku.. Przypomniała, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

Pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania imiennego nad przyjęciem protokołu z poprzedniej Sesji. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem protokołu z XIV Sesji głosowało 14 radnych. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad XIV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 1 lipca 2020 roku został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

Następnie Pani Przewodnicząca stwierdziła, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XV nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy odbytej dnia 16 lipca 2020 roku. Przypomniała, że on również był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

Pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania imiennego nad przyjęciem protokołu z poprzedniej Sesji. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem protokołu z XV Sesji głosowało 13 radnych, jeden wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad XV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 16 lipca 2020 roku został przyjęty większością głosów (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

Po przyjęciu protokołu Wójt poinformował o zaplanowanym na dzień 13 września br. uroczystościach związanych z 95-leciem OSP. Wójt omówił obchody tego święta.

Pani Radna Emilia Lengiewicz zwróciła uwagę, iż w tym dniu są zaplanowane szkolenia strażackie i czy nie można byłoby tego wziąć pod uwagę przy planowaniu uroczystości, jednak jak odpowiedział Wójt uroczystości są już zaplanowane, jest to pora, kiedy jeszcze możemy spodziewać się dobrej pogody.

Ponadto Wójt poinformował o sposobie prowadzenia zajęć w szkole, m.in. lekcjach w-f, które maja być prowadzone jak najczęściej na powietrzu. Ponadto zostały podzielone grupy obiadowe.

Ponadto Wójt omówił oszczędności, które wynikły ze zmiany sposobu dowożenia dzieci do szkół na zakup biletów miesięcznych. Podkreślił, iż zdaje sobie sprawy, iż w związku z tym były przeróżne obawy ze strony mieszkańców i rodziców dowożonych dzieci. Jednak oprócz znacznych oszczędności będzie to komunikacja publiczna dla wszystkich mieszkańców gminy. Wykonawca przewozów zatrudnił 3 miejscowych kierowców oraz opiekunki dla dzieci, również z gminy Korycin.

Wójt poinformował radnych, iż Wykonawca podstawi trzy duże 55 osobowe autobusy, które będą parkowane prze Szkole Podstawowej za miesięczną opłatą 500,00 zł.

 

Ad.5/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

 

W okresie od XIV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej w dniu 1 lipca 2020 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 28 sierpnia 2020 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście  następujące zadania:

1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 7 lipca 2020 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XIV Sesji Rady tj.

1) w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy,

2) w sprawie poboru podatków na drodze inkasa, określenia inkasentów oraz wysokości wynagrodzenia za inkaso,

3) w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych,

4) w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru Gminy Korycin,

5) w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej,

6) w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2019 rok,

7) w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2019 rok.

Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz wymagające publikacji przekazane do redakcji Dziennika Urzędowego Województwa Podlaskiego i zostały już opublikowane.

2. W dniu 1 lipca 2020 r., po zakończeniu obrad XIV Sesji Rady Gminy, wspólnie z państwem otworzyłem wyremontowany pomost na zalewie w Korycinie. Został on oddany do użytku w 2003 roku, a jego wykonawcą był – dziś już nieistniejący SKR w Korycinie. W ubiegłym roku pomost został zamknięty z powodu „zużycia materiałów”, teraz zaś przeszedł gruntowną przebudowę, a dokonali tego nasi lokalni, korycińscy majstrowie.

3. W dniu 2 lipca br. wziąłem udział w spotkaniu w Urzędzie Gminy w Sztabinie dotyczącym Porozumienia Terytorialnego „Augustowsko-Biebrzański Park Turystyczny”. 

4. W dniu 3 lipca 2020 r. uczestniczyłem w Zarządzie Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” oraz w zdalnym Zarządzie Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

5. W dniu 8 lipca br. odbyłem spotkanie dotyczące ustalenia tras i przystanków dowożenia dzieci do placówek oświatowych w Korycinie. W spotkaniu uczestniczyły m.in. panie Dyrektor szkoły i przedszkola oraz kierowca autobusu dowożącego dzieci w latach poprzednich. 

W tym dniu zakończył się także nabór na kandydatów na rachmistrzów terenowych w Powszechnym Spisie Rolnym 2020. Do Gminnego Biura Spisowego w Korycinie zgłosiły się dwie kandydatki i te panie zostały wybrane na rachmistrzów. Powszechny Spis Rolny odbędzie się w dniach od 1 września do 30 listopada 2020 roku.

6. W dniu 9 lipca br. uczestniczyłem w Augustowie, w siedzibie Wód Polskich w spotkaniu dotyczącym ograniczania skutków suszy.

7. W dniu 10 lipca 2020 r. wspólnie ze Skarbnikiem Gminy, podpisałem w Urzędzie Marszałkowski umowy na dwa kolejne projekty tj.

- „Rewitalizacja części centrum Korycina – remont budynku, budowa miasteczka ruchu drogowego, placu zabaw oraz utwardzenie terenu”. W ramach tej inwestycji oprócz wyżej wymienionych działań zostaną jeszcze zakupione rowery oraz znaki ruchu drogowego. Wartość projektu wynosi 599 721,09 zł, zaś dofinansowanie z UE – 507 637,90 zł,

- „Nowoczesne multimedialne ekspozycje Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna”, w ramach którego zostaną zakupione okulary do wirtualnej rzeczywistości, aplikacja wirtualna wycieczka, aplikacja do kiosku multimedialnego, bezprzewodowy zestaw przewodnicki oraz prezentacja multimedialna. Wartość projektu wynosi 242 936,00 zł, zaś dofinansowanie z UE – 194 348,80 zł.

W tym dniu odbył się także ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż działek stanowiących mienie komunalne Gminy Korycin. Wpłynęło wadium za zakup 7 działek, zostało sprzedanych 6: dwie w Korycinie, jedna w Krukowszczyźnie, jedna w Brodach i dwie w Dzięciołówce za łączną kwotę 231 059,70 zł brutto. 

8. W dniu 15 lipca 2020 r. uczestniczyłem w Korycinie w spotkaniu przedsiębiorców z terenu naszej gminy z przedstawicielami Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podczas którego zostały przedstawione kryteria ilościowe i jakościowe umożliwiające otrzymanie pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT.

9. W dniu 16 lipca br. uczestniczyłem, wspólnie z państwem, w XV nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy, zaś zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 21 lipca 2020 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XV nadzwyczajnej Sesji Rady tj.

1) w sprawie wskazania wstępnej lokalizacji przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Korycin, usytuowanych w ciągu dróg powiatowych,

2) w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Korycin oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,

3) w sprawie ustalenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Korycin na rok szkolny 2020/2021,

4) w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do Porozumienia Terytorialnego „Augustowsko-Biebrzański Park Turystyczny”,

5) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,

6) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033.

10. W dniu 17 lipca br. uczestniczyłem w konsultacjach on-line Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP.

11. W dniu 21 lipca 2020 r. podpisałem akt notarialny na zakup działki w Ostrej Górze, za kwotę 20 000 zł brutto, przeznaczonej na potrzeby OSP Ostra Góra. 

12. W dniu 22 lipca br. dokonaliśmy przeglądów gwarancyjnych inwestycji wykonanych przez firmę HYDROS tj. budynku Przedszkola w Korycinie, infrastruktury plaży nad zalewem w Korycinie i Strefy Rodzinnej.

13. W dniu 25 lipca 2020 r. uczestniczyłem w Janowie i na kol. Kizielany w uroczystości upamiętniającej stoczoną 100 lat temu tzw. bitwę pod Janowem. Walki toczyły się również na terenie Gminy Korycin, na obszarze wsi: Wyłudki, Wyłudy i Rykaczewo.

14. W dniu 27 lipca br. w sali konferencyjnej GOKSiT wziąłem udział w uroczystej projekcji filmu pn. „Mickiewicz w czasie pandemii”, który stworzyła Korycińska Grupa Teatralna pod wodzą Bernarda Bani. Czasy epidemii sprawiły, że dostęp do rozrywki, sztuki i szeroko rozumianej kultury został ogromnie utrudniony, jednak jednocześnie ten trudny czas sprawił, że narodziły się nowe, świetne pomysły, jak inaczej tworzyć sztukę i jak przekazać ją odbiorcom. Aktorzy nagrywali swoje monologi oddzielnie, nawet dialogi powstały dopiero „w studio” podczas montażu, była to jednak – jak sami mówili – współpraca i integracja online, przełamywanie barier i dobra zabawa.

15. W dniu 30 lipca 2020 r. wraz z pracownikami UG uczestniczyłem w miłej, ale jednocześnie też smutnej uroczystości z okazji przejścia na emeryturę pani Elżbiety Tarachanowicz – wieloletniej Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie.

Jednocześnie, w związku z brakiem spełniających ustawowe kryteria kandydatów w odbytych konkursach na kierownika GOPS, powierzyłem pełnienie tej funkcji (do czasu wyboru nowego kierownika) Pani Annie Czaczkowskiej, dotychczasowemu pracownikowi GOPS-u w Korycinie

16. W dniu 6 sierpnia 2020 r. zawarłem akty notarialne na sprzedaż nieruchomości gminnych, o których już państwu mówiłem wcześniej.

17. W dniu 7 sierpnia br. spotkałem się z mieszkańcami budynku po byłym Domu Nauczyciela w Zabrodziu, aby omówić rozwiązanie problemów związanych z dalszym zarządzaniem tą nieruchomością.

18. W dniu 13 sierpnia br. uczestniczyłem w Zabielu w spotkaniu wspólników i udziałowców Spółki BIOM.

19. W dniu 17 sierpnia br. wręczyłem, wspólnie z przedstawicielami Domu Gościnnego w Dzięciołówce, tzw. pakiety ochronne członkom Korycińskiej Grupy Teatralnej. Pakiety zawierają płyn do dezynfekcji, maseczkę i mydełko glicerynowe, a zostały wykonane przez mieszkańców Domu Gościnnego w Dzięciołówce w ramach projektu „Kulturowo Ogrodowo”. Jest to projekt skierowany przede wszystkim do osób starszych, niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. W ramach projektu uczestnicy stworzyli ogród w ramach hortikulturoterapii, wzięli udział w warsztatach lokalnych przewodników w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie oraz wyprodukowali pakiety ochronne do walki z pandemią. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Korycińskiej i we współpracy z GOKSiT Korycin.

20. Zakończone zostały prace przy rozbudowie budynku remizy OSP w Korycinie. Odbiór końcowy nastąpił w dniu 18 sierpnia 2020 r.

21. Zakupiliśmy kolejnych 20 laptopów za kwotę 55 000 zł z dotacji otrzymanej z Programu pn. „Zdalna Szkoła +”. Nowy sprzęt trafi do Szkoły Podstawowej w Korycinie z przeznaczeniem do nauki zdalnej dla uczniów z rodzin wielodzietnych i nauczycieli. Przypominam, że w poprzedniej edycji Programu zakupiliśmy 21 laptopów, które już od kilku miesięcy służą naszym dzieciom i nauczycielom. 

22. Przeprowadzona została renowacja nawierzchni boiska do piłki ręcznej z nawierzchnią syntetyczną przy SP w Korycinie,

23. Podpisałem umowę na przewóz uczniów do szkół i przedszkola w formie zakupu biletów miesięcznych – kwota 75.492,80 zł

Radna Emilia Lengiewicz zapytała, gdzie są środki z oszczędności wynikające z faktu braku dowożenia dzieci z powodu epidemii covid 19. Wójt odpowiedział, że później będzie również o tym mowa, w sumie oszczędziliśmy 200.000 zł z powodu lockdownu oraz obniżenia dowożenia dzieci do szkół. Z tego za prawie 100.000 zł zostało wyremontowane boisko szkolne.

Pani radna Emilia Lengiewicz zapytała jaką kwotę płaci dotychczasowy przewożnik z tytułu podatków od środków transportu? Skarbnik Andrzej Waszczeniuk powiedział, że zorientuje się w tym temacie.

Ponadto Pani Emilia Lengiewicz zapytała, dlaczego w przypadku zapytania ofertowego na bilety miesięczne nie były punktowane dodatkowo miejscowe firmy, co miało miejsce w przypadku przetargu na obiady.

24. Uczestniczyłem w uroczystościach pogrzebowych (w Warszawie Henryka Wujca Był on wielkim przyjacielem gminy Korycin, bywał tutaj wielokrotnie, pomagał wypromować ser koryciński.

25. Wydałem następujące zarządzenia:

1) jako organ wykonawczy w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 23/2020 z dnia 1 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia naboru na wolne stanowisko kierownicze gminnej jednostki organizacyjnej – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,

b) Zarządzenie Nr 24/2020 z dnia 8 lipca 2020 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,

c) Zarządzenie Nr 25/2020 z dnia 8 lipca 2020 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2020 rok,

d) Zarządzenie Nr 26/2020 z dnia 8 lipca 2020 r. w sprawie wysokości cen i opłat za korzystanie z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej,

e) Zarządzenie Nr 27/2020 z dnia 30 lipca 2020 r. w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,

f) Zarządzenie Nr 28/2020 z dnia 31 lipca 2020 r. w sprawie udzielenia pełnomocnictwa w ramach zwykłego zarządu pełniącej obowiązki Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,

g) Zarządzenie Nr 29/2020 z dnia 31 lipca 2020 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,

h)  Zarządzenie Nr 30/2020 z dnia 31 lipca 2020 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2020 rok,

2) jako Kierownik Urzędu w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 15/2020 z dnia 29 lipca 2020 r. w sprawie powołania Komisji Egzaminacyjnej.

26. Opracowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. 

Pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

 

Następnie Pan Jerzy Burak – Przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Gminy Korycin odczytał pozytywną opinię tej komisji podjętą na posiedzeniu w dniu 27.08.2020 r. na temat procedowanych na sesji uchwał.

 

Ad.6/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Korycin oraz warunków  i zasad korzystania z tych przystanków. Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali. Rozpoczęły się prace i dyskusje w związku z podjęciem uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Korycin oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Wójt wyjaśnił, iż nie został wyznaczony przystanek przy szkole, związku z czym autobus nie mógłby się tam zatrzymywać. Ponadto został wpisany w wykaz przystanek przy Rynku, aby mieszkańcy mogli pozałatwiać swoje sprawy.

Radny Jerzy Burak zapytał, czy przystanek przy Rynku nie będzie kolidował z funkcją parkingu, Wójt odpowiedział, że nie, ponieważ tam autobus będzie się tylko zatrzymywał.  Wójt powiedział, że na wniosek radnego Leszka Wróbla dodano nowy przystanek w Bombli oraz wyznaczono przystanek przy Świetlicy Wiejskiej. Jednak, jak zwrócił uwagę radny Leszek Wróbel, ten przystanek jest niepotrzebny ponieważ jest już wyznaczony przystanek w bliskiej odległości. Po przeprowadzonej dyskusji ustalono iż dołożony zostanie przystanek Bombla 37, a skreślony Bombla Kościół.

Pan Rady Leszek Wróbel zapytał również, czy autobusy będą zatrzymywały się na wszystkich przystankach, w tym na DK 8, Pan Wójt odpowiedział, że raczej nie, ale jest to sprawa do wyjaśnienia.

Wójt poinformował również, że na wniosek radnego Antoniego Mroza we wsi Popiołówka będzie w dwóch miejsca – na początki i na końcu wsi. Wójt podkreślił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci, a we wsi jest bardzo duży ruch samochodowy.

Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem Pani Przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania Pani Przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę

 

UCHWAŁA NR XVI/121/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 sierpnia 2020 r.

zmieniająca uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Korycin oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych. Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

Pani Sekretarz Joanna Kulesa – Nasuta wyjaśniła, iż zmiana uchwała wynikła z informacji Wydziału Nadzoru i Kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego o „pozorności” potrącania diety związanej brakiem możliwości pełnienia funkcji przez sołtysa. Zgodnie z orzecznictwem wyraz „dieta” należy rozumieć jako zwrot kosztów związanych z pełnieniem funkcji. Jego istota sprowadza się do wyrównywania wydatków i strat spowodowanych pełnieniem funkcji sołtysa. Osoba pełniąca funkcję sołtysa zachowuje prawo do zwrotu kosztów i wydatków poniesionych w związku ze sprawowaniem tej funkcji, a nie z tytułu samego bycia sołtysem.. Dlatego też zakresem regulacji uchwały winna być objęta sytuacja, gdy przewodniczący organu wykonawczego przez dłuższy czas nie wykonuje obowiązków wynikających z pełnionej funkcji, czyli nie poniósł żadnych kosztów. Rada Gminy Korycin w § 2 uchwały Nr XIV/112/2020 z dnia 1 lipca 2020 r. w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych (Dz.Urz.Woj.Podl. poz. 3118) określiła zasady zmniejszenia wysokości diety, niemniej jednak postanowienia te mogą prowadzić do nierównego traktowania sołtysów. W związku z powyższym podjęcie uchwały zmieniającej jest zasadne.

Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem Pani Przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania Pani Przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę.

UCHWAŁA NR XVI/ 122/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 sierpnia 2020 r.

zmieniająca uchwałę w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.8/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę uchylająca uchwałę w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej. Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali. Pani Sekretarz Joanna Kulesa – Nasuta wyjaśniła, iż ta i kolejna uchwała jest konieczna do podjęcia ze względu na wniesione uwagi organu nadzorczego. Zasady i tryb korzystania oznacza kompetencję organu stanowiącego gminy do ustalania ogólnych wytycznych czyli reguł zachowania się, kierowane do osób, które przebywają na tych terenach lub w tych obiektach. Zasady i tryb korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (regulaminy korzystania z obiektów i urządzeń) – jak sama treść przepisu wskazuje – nie są adresowane do podmiotów zarządzających lecz do podmiotów korzystających z owych obiektów i urządzeń, a więc społeczności lokalnej. Osoby korzystające powinny natomiast podporządkować się uchwalonym w tym zakresie regulacjom, bowiem w przeciwnym razie mogą zostać niedopuszczone do korzystania z tych obiektów i urządzeń.

Mając na uwadze fakt, iż w uchwale Nr XIV/114/2020 Rady Gminy Korycin z dnia 1 lipca 2020 r. w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej brak jest szczegółowych zasad korzystania z obiektów użyteczności publicznej uzasadnione jest uchylenie w/w uchwały i określenie regulaminów korzystania z obiektów Gminy Korycin odrębnymi uchwałami.

Jak poinformowała Pani Sekretarz kolejna uchwała wiąże się z tą aktualnie omawianą, ponieważ rada gminy może powierzyć wójtowi gminy uprawnienie do ustalania wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej gminy.

W świetle powyższego podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Wójtowi Gminy Korycin uprawnień do ustalania wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Gminy Korycin jest w pełni uzasadnione, ponieważ poprzednie upoważnienie zostanie uchylone.

Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem Pani Przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych                            i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania Pani Przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę.

UCHWAŁA NR XVI/123/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 sierpnia 2020 r.

uchylająca uchwałę w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.9/  

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę uchylająca uchwałę w sprawie powierzenia Wójtowi Gminy Korycin uprawnień do ustalania wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów  i urządzeń użyteczności publicznej Gminy Korycin. Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali. Pani Przewodniczące powiedziała, że zasadność podjęcia tej uchwały Pani Sekretarz omówiła już przy poprzedniej uchwale i zapytała, czy radni mają jakieś pytania w tym zakresie.

Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem Pani Przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania Pani Przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę

 

UCHWAŁA NR XVI/124/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 sierpnia 2020 r.

w sprawie powierzenia Wójtowi Gminy Korycin uprawnień do ustalania wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Gminy Korycin

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.10/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa chodnika na ulicy Słowiańskiej w Korycinie w ciągu drogi powiatowej nr 1318B wraz z wykonaniem przejść dla pieszych”. Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali. Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy to nie było już głosowane? Wójt wyjaśnił, że tak, ale nie było to zadanie realizowane. Jednak patrząc na to, co się dzieje przy zalewie w dni ciepłe zasadne jest zagospodarowanie tego terenu. Będą zbudowane dwa przejścia dla pieszych Oba zadania przewidziano do realizacji w 2020 roku. Radna Emilia Lengiewicz dopytała, czy będzie zrobiony chodnik, będzie zakaz postoju. Wójt odpowiedział, że tak. Trzeba też określić strefę płatnego parkowania.

Radny Grzegorz Sieńko zapytał, czy będą wysokie krawężniki? Wójt – nie.  Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy będzie możliwość naprawy istniejącego chodnika prowadzącego w stronę zalewu, Wójt odpowiedział iż zwrócił na to uwagę i myśli że nie będzie z tym większego problemu.

Radny Stanisław Szubzda zapytał Wójta o nowy podatek – im więcej bruku tym wyższy podatek. Wójt odpowiedział, że szykuje się bardzo niebezpieczna ustawa. Dotyczy osób prywatnych, gmin i firm. Niebezpieczeństwo dotyczy nałożenia na gminy tematu melioracji, czym obecnie zajmować się maja powiaty. Nie mamy specjalistów, problem dotyczy każdej gminy. W związku z tym swoją propozycję przygotowuje ZGWRP.

Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem Pani Przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania Pani Przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę

UCHWAŁA NR XVI/125/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 sierpnia 2020 r.

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa chodnika na ulicy Słowiańskiej w Korycinie w ciągu drogi powiatowej nr 1318B wraz z wykonaniem przejść dla pieszych”

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.11/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Utwardzenie poboczy na drodze powiatowej nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna – etap I” Skarbnik krótko przedstawił temat uchwały, z kolei Wójt przekazał, iż w najbliższym czasie przedstawi projekt planu zagospodarowania Milewszczyzny, aby z jednej strony umożliwić rozwój tego miejsca zaś z drugiej uniknąć działalności, która byłaby niewskazana na tym terenie. Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem Pani Przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania Pani Przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę

UCHWAŁA NR XVI/126/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 sierpnia 2020 r.

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Utwardzenie poboczy na drodze powiatowej nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna – etap I”

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.12/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na rok 2020 . Skarbnik Gminy Andrzej Waszczeniuk omówił proponowane zmiany wiążące się przede wszystkim z analizą budżetu pod kątem jego wykonania i dostosowania do bieżącej sytuacji. I tak zmiany dotyczą planu dochodów, planu wydatków załącznika dotyczącego inwestycji oraz wykazu dotacji udzielnych z budżetu. Zmiany w planie dochodów dotyczą :

a) działu 010 – „Rolnictwo i łowiectwo” – dokonuje się zmiany planu dochodów w związku z mniejszymi niż pierwotnie planowano dochodami z tytułu otrzymanych spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej (zmniejszenie o kwotę 2 500,00 zł) oraz większymi niż pierwotnie planowano wpływami z różnych dochodów (zwiększenie o 1 000,00 zł);

b) działu  600 – „Transport i łączność” - dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 6 500,00 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami budżetu z tytułu opłat za zajęcia pasów drogowych dróg gminnych;

c)  działu 700 – „Gospodarka komunalna” - dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 6 500,00 zł, w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami wygenerowanymi przez budżet w tym dziale;

d) działu 750 – „Administracja publiczna” – dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 37 000,00 zł w związku z otrzymanymi odszkodowaniami za mienie uszkodzone podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych;

e) działu 754 – „Bezpieczeństwo i ochrona przeciwpożarowa” – dokonuje się zwiększenia planu dochodów w związku z otrzymaniem informacji o planowanej do otrzymania pomocy finansowej w formie dotacji celowej z Województwa Podlaskiego z przeznaczeniem na dofinasowanie zakupu dwóch samochodów strażackich w kwocie 10 000,00 zł.

f) działu 756 – „Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem” - dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 18 000,00 zł, w związku ze zwiększonymi dochodami budżetu z tytułu wpływów z podatku od czynności cywilno-prawnych (14 000,00 zł) oraz  wpływów z tytułu odsetek od nieterminowych płatności (4 000,00 zł);

g)  działu dziale 900 – „Gospodarka komunalna i ochrona środowiska” dokonuje się zwiększenia planu dochodów budżetu o kwotę 20 000,00 zł. Na zwiększenie to składa się planowana do pozyskania dotacja celowa z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku przeznaczona na usuwanie azbestu z terenu gminy Korycin w kwocie 8 809,00 zł, oraz dobrowolne wpłaty mieszkańców (darowizny) w kwocie 11 191,00 zł

Zmiany w planie wydatków dotyczą:

a) działu 600 „Transport i łączność” -  dokonuje się zmiany planu wydatków poprzez zwiększenie planu wydatków o kwotę 105 000,00 zł i przeznaczenie jej na udzielenie 2 dotacji celowych na zadania drogowe wykonywane wraz z Powiatem Sokólskim, oraz zwiększenie planu wydatków o kwotę 140 000,00 zł, z przeznaczeniem na modernizację rolniczej drogi położonej w obrębie wsi Zagórze;

b) działu 754 – „Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa” - dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 20 000,00. Kwota ta zostanie przeznaczona na opłacenie polis ubezpieczeniowych nowo zakupionych samochodów strażackich;

c) działu 758 – „Różne rozliczenia” – dokonuje się zmian w planie wydatków o kwotę 5 000,00 zł, w związku ze zwiększeniem limitu wydatków przeznaczonych na zapłatę podatku VAT;

d) działu 801 – „Oświata i wychowanie dokonuje się zmiany planu wydatków o kwotę 200 000,00 zł w związku ze zmniejszeniem limitu wydatków przeznaczonych na dowożenie uczniów do szkoły;

e) działu 900 – „Gospodarka komunalna i ochrona środowiska” dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 11 000,00 zł. Środki te planuje się przeznaczyć na wydatki związane z utrzymanie m i konserwacja oświetlenia ulicznego.

zmiany w planie wydatków inwestycyjnych dotyczą wprowadzenia nowego zadania inwestycyjnego o nazwie Modernizacja drogi dojazdowej w obrębie wsi Zagórze i utworzeniu nowego limitu wydatkowego na ten cel w wysokości 140 000,00 zł. Wprowadzenie tego zadania jest efektem powstania oszczędności związanych z dowożeniem uczniów do szkoły i koniecznością naprawy drogi zgłaszanej bardzo często przez mieszkańców poruszających się po tej drodze. Na modernizacje tej drogi pozyskano dotację w wysokości 13 500,00 zł co stanowi 10 % wartości kosztorysowej zadania.

Zmiany w załączniku dotacyjnym wynikają z konsekwencji podjętych przez Państwa Radnych uchwał w sprawie pomocy finansowej dla Powiatu Sokólskiego oraz konieczności zachowania wewnętrznej zgodności pomiędzy poszczególnymi załącznikami zmienianej uchwały budżetowej.

Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem Pani Przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania Pani Przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę.

UCHWAŁA NR XVI/127/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 sierpnia 2020 r.

w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.13/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 - 2033. Skarbnik Gminy Andrzej Waszczeniuk przypomniał, iż zmiany w budżecie wiążą się z koniecznością dokonania zmian w WPF.

Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem Pani Przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania Pani Przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę.

UCHWAŁA NR XVI/128/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 sierpnia 2020 r.

w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.14/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani Joanna Kulesa – Nasuta i przedstawiła państwu radnym odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez nich na poprzedniej Sesji Rady Gminy.

Ad.15/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani przewodnicząca i poprosiła państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformowała jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jej ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.

Zostały złożone następujące zapytania:

Pan radny Jerzy Burak

1. Czy jest możliwość, aby paczkomat był w Korycinie, dużo osób korzysta.

Sekretarz Gminy odpowiedziała, że paczkomat jest jak najbardziej zasadny, jednak aby firma paczkomatowa ujęła Korycin w swojej lokalizacji musi być bardzo duża liczna kliknięć. Oczywiście wystąpimy do firmy, tylko sprawę trzeba nagłośnić, przede wszystkim w mediach społecznościowych. Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że trzeba poprosić jak największą liczbę znajomych, żeby pomóc uzyskać lokalizację.

2. Czy jest możliwość postawienia w parku poidełka, żeby można było się napić?

3. Co z internetem na terenie gminy? Wójt odpowiedział, że na koniec roku zostanie przedstawiona pełna informacja co do inwestycji światłowodowych.

Pani radna Emilia Lengiewicz

1. Co z progami zwalniającymi na ul. Wazy w Korycinie? Była złożona w tej sprawie petycja.

Wójt odpowiedział, że progi już są kupione i wraz z mieszkańcami zostanie zamontowany. Próg zwalniający jest zasadny w tym miejscu ze względu na bezpieczeństwo dzieci, których tam jest bardzo dużo.

2. Czy jest szansa na próg zwalniający taki jak w Szaciłowce? Wójt odpowiedział, że na dzień dzisiejszy nie przewidziano takich inwestycji. Jest to dodatkowy koszt. Stanisław Szubzda dodał, że bardziej skuteczna byłaby policja i bardziej korzystna finansowo dla budżetu. Wójt powiedział, że już przygotowano progi z znaki, zaś lokalizacja w tym obszarze jest zasadna.

Ponadto Wójt powiedział, że wystąpi o radar przy ul. Knyszyńskiej, ponieważ jest niebezpiecznie, samochody szybko jeżdżą.

Pan  radny Antoni Mróz

1. Jest zniszczony przystanek, można by go było naprawić?

Wójt powiedział, że planuje akcję przeglądu przystanków, bo to jest nasza wizytówka. Prośba, aby mieszkańcy również zadbali o estetykę. Gmina wesprze takie działanie. Radny Grzegorz Sieńko powiedział, że w Szaciłówce w ogóle nie przystanku. Wójt – jeżeli byłaby inicjatywa mieszkańców to ją wesprzemy. Np. gmina kupi materiał a mieszkańcy wykonają.

Pani radna Emilia Lengiewicz

1. Problem z lekarzem rodzinnym, z przyjęciami z godzinami przyjęć.

Wójt odpowiedział, żeby zaprosić kierownika przychodni na najbliższą sesję.

2. Czy gmina będzie dofinansowywać szczepienia przeciwko grypie dla seniorów?

3. Wójt – niektóre samorządy dofinansowują różne działania pro zdrowotne, np. in vitro. Rozpiętość w dochodach jest ogromna. Nasza gmina nie jest tak bogata jak inne. Nie wykluczam działań, które wspomogą prozdrowotnie naszych mieszkańców. Jeśli będzie taka potrzeba dokonam zmian w budżecie w celu pozyskania na to środków.

4. Czy śmieci są ważone, te które są oddawane po weekendzie?

Wójt – zdajemy sobie sprawę z uciążliwości dla mieszkańców w pobliżu zalewu, z dużej ilości śmieci. Kiedy jest ciepło, jest bardzo dużo ludzi, wynika to z piękna naszego zalewu, został określony jako naj[piękniejsza plaża. Trzeba zagospodarować przestrzeń, wyznaczyć płatne miejsca do parkowania. Z tej opłaty będzie można pokryć koszty śmieci i konserwacji. Z drugiej strony tyle ludzi to potężna reklama i promocja. Do przyszłych wakacji przygotujemy rozwiązania, które uporządkują ten temat.

Radny Stanisław Szubzda

1. Czy Biesiada partycypuje w kosztach wywozu śmieci?

Wójt – opłaca 1 toi toi i postawiła 2 kosze.  Śmieci z terenu ich posesji są przez nich wywożone.

2. Co z gastronomią na terenie Milewszczyzny, czy planuje się sprzedaż działki? Wójt – na dzień dzisiejszy zrezygnowaliśmy ze sprzedaży działki. W ramach działań własnych doprowadziliśmy energię elektryczną do stodoły, oświetliliśmy teren, uporządkowaliśmy dziedziniec. We współpracy z Dzięciołówką w sobotę i niedzielę działa gastronimia – grill, przekąski, napoje, ciasta, kawa. Przystąpimy do sporządzania planu zagospodarowania terenu wokół Milewszczyzny, gdzie można utworzyć możliwości inwestycyjne i zabezpieczyć się przed działaniami niepożądanymi.

Radny Antoni Pakuła

1. Ponowienie wniosku o zmianę organizacji ruchu w Kumiale, jest tam ogromny problem żeby dojechać do pól uprawnych. Należy wystąpić do GDDKiA o obwodnicę, lewoskręt, chodniki.

Wójt odpowiedział, że lewoskręt jest absolutnie zasadny, docelowym rozwiązaniem jest ostateczna wersja obwodnicy Korycina. Ponowimy wniosek, nie jest zrozumiałe, dlaczego GDDKi A odmawia tego lewoskrętu.

2.  Coś trzeba zrobić z pomnikiem Jana Pawła II bo się psuje a doraźne naprawy nic nie dają.

Wójt powiedział, że pomnik to nasza inicjatywa. Drewno ma swoją specyfikę, trzeba się zastanowić, co z tym zrobić. Ostatni pomysł to wykonać drewnianą tabliczkę. Nie chcemy wykonywać radykalnych kosztownych działań.

Radny Zdzisław Sitko

1. Ponaglać w sprawie obniżenia chodników w sołectwie Wysokie

Radna Julita Wasilewska

1. Postawić słupek wjazdowy do Wojtach.

Radna Emilia Lengiewicz

1. Wniosek o zmianę składu ilościowego - zwiększenie ilości radny w komisjach Rady Gminy Korycin ze względu na prawo radnego w pracach organów gminy. Wniosek uzasadniła tym, iż ograniczenie liczbowe składów komisji jest sprzeczne z art. 24 ustawy o samorządzie gminnym obligującym radnego do udziału w pracach rady gminy i jej komisjach. W statucie gminy nie jest również określona górna granica liczby członków komisji. Jeżeli radny wyraża chęć pracy w komisji, nie można go pozbawiać możliwości pracy. W radzie są radni, którzy pracują w dwóch komisjach, inne w jednej, a niektórzy nie uczestniczą w pracach żadnej z komisji.

Skarbnik Gminy odniósł się do zadanego wcześniej pytania o wysokość podatku transportowego – wysokość podatku płacona przez konkretnego podatnika to tajemnica skarbowa i nie można tego ujawniać. Jawne są za to stawki podatku. Aby jednak zobrazować jaki wpływ na budżet gminy ma zmiana sposobu dowożenia dzieci,  Skarbnik poinformował iż, stosunek osiągniętych oszczędności z tytułu zmiany przewoźnika, do ewentualnego zmniejszenia dochodów budżetu z tytułu wpływów z podatku od środków transportowych płaconego przez dotychczasowego przewoźnika jest jak 100 : 6. Pani Emilia Lengiewicz zawnioskowała o podanie tej proporcji w konkretnych liczbach,  żeby różnica, proporcja była czytelna.

            Radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań.

 

Ad.16/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poprosiła państwa radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

            Nie zgłoszono wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

 

Ad.17/   Wobec wyczerpania porządku dziennego XVI Sesji Rady Gminy Korycin pani przewodnicząca stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknęła je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

 

Protokołowała:                                                                              

Joanna Kulesa – Nasuta                                                                          

 Przewodniczący Rady

Iwona Chwiećko

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Sekretarz Gminy

Data wytworzenia: 2020-09-01

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2020-09-01

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2020-09-01