Protokół Nr XXVI/2021 z XXVI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 grudnia 2021 r.

PROTOKÓŁ Nr XXVI/2021
z XXVI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 grudnia 2021 r. (czwartek) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 10.00 – 12.20 pod przewodnictwem pani Iwony Chwiećko – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych

Obecnych – 14 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1)  pan Radosław Andrysewicz

2)  pan Jerzy Burak

3)  pan Marek Brylewicz

4)  pani Iwona Chwiećko

5)  pani Ewa Jakowiec

6)  pani Emilia Lengiewicz

7)  pan Antoni Mróz

8)  pan Antoni Pakuła

9)  pan Grzegorz Sieńko

10)  pan Zdzisław Sitko

11)  pan Stanisław Szubzda

12)  pan Kazimierz Urban

13)  pani Julita Wasilewska

14)  pan Leszek Jan Wróbel

 

Radni nieobecni

1) pan Janusz Mayszko

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy

3) pani Wiktoria Pruszyńska – Sekretarz Gminy

 

            Obrady XXVI Sesji Rady Gminy Korycin prowadziła pani Iwona Chwiećko – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

     Na początku obrad sesyjnych pani przewodnicząca serdecznie powitała państwa radnych oraz wszystkie osoby obecne na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniała, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

      Pani przewodnicząca poinformowała, że porządek obrad dzisiejszej Sesji został Państwu radnym doręczony. Proponuję przystąpić do głosowania nad przyjęciem porządku obrad XXVI Sesji Rady Gminy Korycin. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego pani przewodnicząca stwierdziła, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że porządek obrad XXVI Sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

Oto treść przyjętego porządku obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku dziennego XXVI Sesji Rady Gminy Korycin.

3. Przyjęcie protokołu z XXV Sesji Rady Gminy odbytej dnia 29 listopada 2021 roku.

4. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.

5. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2022 rok – uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

6. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2022-2024  – uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

7. Podjęcie uchwały w sprawie planu finansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalania maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli pobieranych przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli objętych dofinansowaniem w 2022 roku –  uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

8. Podjęcie uchwały w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego dla publicznego przedszkola oraz publicznych form wychowania przedszkolnego, dla których Gmina Korycin jest organem prowadzącym -  uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

9.  Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2022 rok – uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

10. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2022 rok – uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

11. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2022 rok –   uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

12. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na 2022 rok –   uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

13. Podjęcie uchwały w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Podlaskiego w sprawie zmiany urzędowej nazwy miejscowości „Mielewszczyzna” na „Milewszczyzna” - uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

14. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2021 rok –  uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

15. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2021 – 2033 – uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

16. Podjęcie uchwały  w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2022 rok –   uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

17. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 – 2033 – uchwała Nr XXVI/  /2021 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2021 r. w powyższej sprawie.

18. Zapoznanie się z Zarządzeniem nr 52/2021 Wójta Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2021 r. w sprawie wyboru wariantu średniej: 3-letniej lub 7-letniej, niezbędnej do obliczania relacji z art.243 ustawy o finansach publicznych.

19. Odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez państwa radnych na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.

20. Interpelacje i zapytania radnych.

21. Wolne wnioski i informacje.

22. Zamknięcie obrad.

 

     Pani przewodnicząca stwierdziła, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXV Sesji Rady Gminy odbytej dnia 29 listopada  2021 roku. Przypomniała, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

      Pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania nad przyjęciem protokołu z XXV Sesji. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdziła, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem protokołu głosowało 13 radnych, 1 radny głosował przeciwko. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad XXV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 29 listopada 2021 roku został przyjęty większością głosów (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

 

Ad.4/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

W okresie od ostatniej XXV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej w dniu 29 listopada 2021 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 30 grudnia 2021 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście  następujące zadania:

 

1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 2 grudnia 2021 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwał Rady Gminy Korycin podjętych podczas obrad XXV Sesji Rady tj.

1) w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Rozbudowa ciągu komunikacyjnego dróg powiatowych nr 1405B i 1420B o przebiegu od granicy Powiatu Monieckiego z Powiatem Sokólskim do granicy z Powiatem Białostockim na terenie Gminy Korycin”

2) w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniach pożarniczych członków ochotniczej straży pożarnej,

3) w sprawie ustalenia zasad i wysokości diet oraz należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych dla radnych Rady Gminy Korycin,

4) w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin,

5) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2021 rok,

6) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2021 – 2033.

 

2. W dniu 29 listopada 2021 r., po odbytej sesji wziąłem udział w Zjeździe sprawozdawczo – wyborczym Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Korycinie.

3. W dniu 30 listopada uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu oraz Rady stowarzyszenia Samorządy dla Polski w Warszawie.

4. W dniu 1 grudnia odbyłem spotkanie z projektantem oraz inspektorem nadzoru

 w sprawie Domu Dziedzictwa.

5. W dniu 3 grudnia wraz ze Skarbnikiem i Przewodnicząca Rady Gminy pojechaliśmy do Mazurek koło Augustowa w celu poszukiwania ciągnika do zakupu.

6. W dniu 6 grudnia wziąłem udział w Zarządzie stowarzyszenia Samorządy dla Polski, w tym samym dniu uczestniczyłem online w posiedzeniu Zespołu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ds. Obszarów Wiejskich Wsi i Rolnictwa. Tego dnia odbyłem również spotkanie z Panią architekt dotyczące projektu na gród w Milewszczyźnie.

7. W dniu 8 grudnia uczestniczyłem w Sesji Rady Gminy w Krypnie, w tym samym dniu odwiedziłem (na zaproszenie właścicieli) firmę Ser Koryciński Swojski / Zarzeccy  Sp. z o. o. w Mielnikach.

8. W dniu 9 grudnia w Białymstoku uczestniczyłem w spotkaniu dotyczącym planu strategicznego dla WPR.

9. W dniu 14 grudnia w Warszawie wziąłem udział w Zarządzie Związku Gmin Wiejskich RP. Tego dnia zostały wybrane oferty na dożywianie - najkorzystniejszą ofertę złożyła Biesiada Weselna kwota za posiłek 15,40zł. Wybrano również ofertę na dowożenie, najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Regularny Przewóz Osób R. Grzywacz : bilet normalny miesięczny ( przedszkolaki) 168,62zł, ulgowy ( zerówka i kl. I-VIII) 86,00zł, bilet jednorazowy normalny 7,00zł, jednorazowy ulgowy 3,57zł. Oferta złożona przez PKS przekraczała ponad dwukrotnie wartość wybranej oferty.

10. W dniu 15 grudnia w Poznaniu brałem udział w powołaniu Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski. Pod jednym szyldem zrzeszyli się liderzy siedmiu największych organizacji samorządowych (Samorządy dla Polski, Ruch Wspólna Polska, Dolny Śląsk Wspólna Sprawa  Stowarzyszenie Wielkopolska - kierunek Europa , Łączy nas samorząd, TAK dla Opolskiego, Ruch Obrony Polskiej Samorządności).

11. W dniach 16 - 17 grudnia uczestniczyłem w warsztatach realizowanych przez Gminę Korycin w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska 2014-2020, w Augustowie.

12. W dniu 20 grudnia w Urzędzie Gminy odbyło się Wigilijne Świąteczne Przedstawienie w wykonaniu Korycińskiej Grupy Teatralnej, Chóru EPOKA oraz Młodzieżowej Grupy Wokalnej, które pokazało piękno wspólnego wielopokoleniowego działania. Nagranie z tego wydarzenia można już obejrzeć na naszej stronie internetowej.

13. W dniu 21 grudnia uczestniczyłem w spotkaniu z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej, w Sokółce. Po południu razem z Panią Katarzyną Sadowską - Dyrektor GOKSiT w Korycinie, odwiedziliśmy naszą korycińską artystkę-tkaczkę tkaniny dwuosnowowej - Panią Bernardę Rość. Pretekstem był odbiór niezwykłego, zamówionego wiele miesięcy temu dywanu, patriotyczne dzieło ukazujące Gminę Korycin na trwałe wpisaną w Polskę i Europę.

14. W dniu 22 grudniu uczestniczyłem we wspólnym posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu z Komisją Rewizyjną.

15. W dniu 23 grudnia dotarł do nas ciągnik New Holland TS 135A wraz z  nowym pługiem do odśnieżania.

16. W dniu 27 grudnia wziąłem udział w posiedzeniu Zgromadzenia Związku Gmin

„Kumiałka – Biebrza”.

17. W dniu 29 grudnia uczestniczyłem w Warszawie, w spotkaniu z Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa - Panem Henrykiem Kowalczykiem.

18. Wydałem następujące zarządzenia:

1) jako organ wykonawczy w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 50/2021 z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2021 rok,

b) Zarządzenie Nr 51/2021 z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami

 w gminie na 2021 rok,

c) Zarządzenie Nr 52/2021 z dnia 10 grudnia 2021 r. w sprawie wyboru wariantu średniej : 3 – letniej lub 7 – letniej niezbędnej do obliczania relacji z art. 243 ustawy o finansach publicznych,

d) Zarządzenie Nr 53/2021 z dnia 23 grudnia 2021 r. w sprawie organizacji i działania Systemu Wyborczego Ostrzegania o zagrożeniach w Gminie Korycin.

2) jako kierownik urzędu w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 19/2021 z dnia 1 grudnia 2021 r. w sprawie wyznaczenia koordynatora do spraw dostępności,

b) Zarządzenie Nr 20/2021 z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy w Urzędzie Gminy Korycin,

c) Zarządzenie Nr 21/2021 z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie  instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020 o nazwie „Cyfrowa Gmina”,

d) Zarządzenie Nr 22/2021 z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020 o nazwie „Cyfrowa Gmina”.

19. W grudniu wyremontowane zostały dwie łazienki przy salach do zajęć w piwnicy budynku Urzędu Gminy, zakupiliśmy również sprzęt dla szkoły w ramach projektu Laboratoria Przyszłości realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki za kwotę 70 023,88zł.

20. W grudniu odbyła się kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, która obejmowała przestrzeganie przepisów i decyzji administracyjnych w zakresie ochrony środowiska w wyniku kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości.

21. Opracowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. 

Pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

 

            Pan Jerzy Burak – przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu odczytał opinię Komisji dotyczącą dzisiejszych projektów uchwał, którą Komisja wypracowała na swoim posiedzeniu w dniu 22 grudnia 2021 roku.

 

Ad.5/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2022 rok.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

Do wyłącznej właściwości rady gminy należy stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy (art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym). Do takich spraw należy prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gmin. Zadania te obejmują, w szczególności:

1) zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu;

2) udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie;

3) prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych,

4) wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych;

5) występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego;

6) wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie centrów integracji społecznej (art. 4¹ ust. 1 ustawy z 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Dz. U. z 2021 r. poz. 1119). Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na 2022 rok będzie realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Korycinie.

       Radna Emilia Lengiewicz zapytała o kategorię przestępstw – nieumyślne spowodowanie śmierci jest ogółem 1, a nie ma wyszczególnienia z jakiego tytułu to wynikało i co się zawiera w kategorii przestępstw  pkt 12 inne ? Przewodnicząca poinformowała radną, że odpowiedzi na te pytania zostaną udzielone na następnej sesji. Kolejne pytanie Radnej Emilii Lengiewicz dotyczyło Zespołu Interdyscyplinarnego  ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie – kto zasiada w tym zespole? Wójt powiedział, że odpowiedzi na to pytanie również udzieli na następnej sesji.

      Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2022 rok.

 

UCHWAŁA NR XXVI/193/2021 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2021 r.

w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2022 rok

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.6/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie przyjęcia  Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2022-2024.

 Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

Konieczność opracowania Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie wynika wprost z art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. 2021 poz.1249). Program ma stanowić podstawę do realizacji stosunkowo trwałych wzorów interwencji społecznych, które będą podejmowane w ramach gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Dokument wyznacza cele i działania, których wdrożenie powinno w znaczny sposób przyczynić się do zniwelowania problemu przemocy w rodzinie. Wobec powyższego podjęcie uchwały w tej kwestii jest uzasadnione.

Radna Emilia Lengiewicz zapytała o dystrybucję ulotek i informacji na temat przemocy, czy te ulotki są ogólnodostępne, czy rozsyłane mieszkańcom naszej Gminy? Sekretarz odpowiedziała, że odpowiedź na powyższe pytanie zostanie udzielona na kolejnej sesji. Radny Jerzy Burak zapytał kto się może ubiegać o wydanie niebieskiej karty policja czy rodzina? Sekretarz odpowiedziała, że rodzina zgłasza sprawę policji i ta po interwencji może wystąpić o taką procedurę.

Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2022-2024.

 

UCHWAŁA NR XXVI/194/2021 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2021 r.

w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2022-2024

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.7/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie planu finansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalania maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli pobieranych przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli objętych dofinansowaniem w 2022 roku.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

       Zgodnie z art. 70a ust. 1 i 3 w związku z art. 91d okt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 1762) oraz § 5 i 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2019 r . w sprawie dofinansowania na doskonalenie zawodowe nauczycieli, szczególnie celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe (Dz.U. poz. 1653) organ prowadzący opracowuje na dany rok kalendarzowy plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Korycin, jak również ustala corocznie, w porozumieniu z dyrektorami szkoły i przedszkola, maksymalną kwotę dofinansowania opłat, specjalności oraz formy kształcenia nauczycieli, na które dofinansowanie jest przyznawane.

       Głos zabrał Wójt powiedział on, że po rozmowie ze Związkiem Zawodowym „Solidarność” oraz ich postulatem, aby zwiększyć dofinansowanie na formy doskonalenia zawodowego proponuje zwiększenie kwoty dotacji z 1 600,00 zł do 2 000,00 zł. Przyznał, że jest to zasadny postulat ze względu na inflację i rosnące koszty w każdej dziedzinie. Radna Emilia Lengiewicz zapytała czy formy doskonalenia dotyczą tylko studiów podyplomowych czy wszystkich innych form doskonalenia. Wójt odpowiedział, że tylko studiów podyplomowych. Radny Grzegorz Sieńko powiedział, że z zapisów Uchwały to nie wynika. Radni mieli wątpliwości co do wysokości dofinansowania ponoszonych na szkolenia i konferencje, obawy dotyczyły ponoszenia dużych nakładów finansowych na szkolenia. Sekretarz wyjaśniła, że jest to dofinansowanie maksymalne, a wcale nie musi takie być i każdy wniosek nauczyciela jest traktowany indywidualnie.

        Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia planu finansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalania maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli pobieranych przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli objętych dofinansowaniem w 2022 roku.

 

UCHWAŁA NR XXVI/195/2021 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2021 r.

w sprawie planu finansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalania maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli pobieranych przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli objętych dofinansowaniem w 2022 roku

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.8/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego dla publicznego przedszkola oraz publicznych form wychowania przedszkolnego, dla których Gmina Korycin jest organem prowadzącym.

 Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

Gmina  Korycin jest organem prowadzącym Przedszkole im. Jana Pawła II w Korycinie oraz Punkt  Przedszkolny w Bombli. Przepis art. 131 ust. 4 ustawy z 14.12.2016 r. –  Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082) obliguje organ stanowiący gminy do określenia kryteriów uwzględnianych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego, a także punktów za spełnienie określonego kryterium oraz dokumentów, które kryteria te potwierdzają.

Drugi etap postępowania rekrutacyjnego jest przeprowadzany, w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie rekrutacji lub jeżeli po zakończeniu pierwszego etapu postępowania rekrutacyjnego przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami.

W uchwale nr XXVI/179/2018 Rady Gminy Korycin z dnia 26 marca 2018 r w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego dla publicznego przedszkola oraz publicznych innych form wychowania przedszkolnego, dla których Gmina Korycin jest organem prowadzącym (Dz. Urz. Woj. Podl. poz. 1502) zostały określone kryteria naboru, niemniej jednak z uwagi na fakt, iż jest coraz więcej kandydatów do Przedszkola w Korycinie zachodzi potrzeba zmiany ww. uchwały. Z uwagi na powyższe przyjęcie uchwały jest zasadne.

            Radna Emilia Lengiewicz zapytała o § 2 pkt 2 Uchwały czy jest on nowością , czy już wcześniej był taki zapis. Odpowiedzi udzielił Wójt stwierdził on, że jest to nowy zapis, który wynika również z wcześniejszych dyskusji na sesjach, dotyczy on tego, że opiekun/rodzic, który złoży deklarację do urzędu skarbowego i wskaże jako miejsce zamieszkania Gminę Korycin, otrzyma dodatkowe punkty w naborze uzupełniającym, a Gmina będzie miała udział w podatku PIT. Wiele osób zamieszkujących w naszej Gminie odprowadza ten podatek do innej gminy, taki zapis pomoże zmotywować naszych mieszkańców do zmiany deklaracji podatkowych.

Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego dla publicznego przedszkola oraz publicznych form wychowania przedszkolnego, dla których Gmina Korycin jest organem prowadzącym.  

 

UCHWAŁA NR XXVI/196/2021 RADY GMINY KORYCIN 

z dnia 30 grudnia 2021 r.

w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego dla publicznego przedszkola oraz publicznych form wychowania przedszkolnego, dla których Gmina Korycin jest organem prowadzącym

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.9/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2022 rok.

 Projekt uchwały państwo radni otrzymali.

Na podstawie §17 Statutu Gminy Korycin, stanowiącego załącznik do uchwały Nr IV/35/2019 Rady Gminy Korycin z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.Urz.Woj.Podl. poz. 1099) na każdy rok Rada uchwala plan pracy i może dokonywać w nim zmian.

Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2022 rok.

 

UCHWAŁA NR XXVI/197/2021 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2021 r.

w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2022 rok

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.10/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy Korycin podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2022 rok.

             Projekt uchwały państwo radni otrzymali.

       Jak wynika z §42 Statutu Gminy Korycin, stanowiącego załącznik do uchwały Nr IV/35/2019 Rady Gminy Korycin z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.Urz.Woj.Podl. poz. 1099) Komisja Rewizyjna przedkłada Radzie do zatwierdzenia plan pracy w terminie do 31 stycznia każdego roku. Plan pracy powinien uwzględniać wykaz zadań Komisji, sposób ich wykonania, a także termin realizacji. Rada Gminy uchwalając plan pracy poszczególnych Komisji może zmniejszać lub zwiększać wymiar zadań, a także zmieniać harmonogram ich realizacji. Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2022 rok.

 

UCHWAŁA NR XXVI/198/2021 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2021 r.

w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2022 rok

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.11/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy Korycin podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2022 rok.

Projekt uchwały państwo radni otrzymali.

       Jak wynika z §32 ust. 2 Statutu Gminy Korycin, stanowiącego załącznik do uchwały Nr IV/35/2019 Rady Gminy Korycin z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.Urz.Woj.Podl. poz. 1099) zobowiązuje Komisje stałe, w tym również Komisję Gospodarki i Budżetu, do corocznego przedkładania Radzie Gminy planów pracy. Plan pracy powinien uwzględniać wykaz zadań Komisji, sposób ich wykonania, a także termin realizacji. Rada Gminy uchwalając plan pracy poszczególnych Komisji może zmniejszać lub zwiększać wymiar zadań, a także zmieniać harmonogram ich realizacji.

           Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu  na 2022 rok.

 

UCHWAŁA NR XXVI/199/2021 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2021 r.

w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2022 rok

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.12/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy Korycin podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na 2022 rok.

          Projekt uchwały państwo radni otrzymali.

      Jak wynika z §32 ust. 2 Statutu Gminy Korycin, stanowiącego załącznik do uchwały Nr IV/35/2019 Rady Gminy Korycin z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.Urz.Woj.Podl. poz. 1099) zobowiązuje Komisje stałe, w tym również Komisję Skarg, Wniosków i Petycji, do corocznego przedkładania Radzie Gminy planów pracy. Plan pracy powinien uwzględniać wykaz zadań Komisji, sposób ich wykonania, a także termin realizacji. Rada Gminy uchwalając plan pracy poszczególnych Komisji może zmniejszać lub zwiększać wymiar zadań, a także zmieniać harmonogram ich realizacji.

          Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na 2022 rok.

 

UCHWAŁA NR XXVI/200/2021 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2021 r. 

w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na 2022 rok

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.13/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy Korycin podejmie uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Podlaskiego w sprawie zmiany urzędowej nazwy miejscowości „Mielewszczyzna” na „Milewszczyzna”.

         Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

        Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1443) urzędowa nazwa miejscowości jest ustalana, zmieniana lub znoszona na wniosek rady gminy, na której obszarze jest położona miejscowość. Rada gminy przedstawia wniosek ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej za pośrednictwem właściwego wojewody, co uzasadnia wystąpienie z powyższym do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Podlaskiego. Ponadto uprzednio należy przeprowadzić w tej sprawie konsultacje społeczne z mieszkańcami  w trybie, o którym mowa w art. 5 a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1372 i 1843). Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i zasięgnięciu opinii Starosty Sokólskiego, Wójt Gminy stoi na stanowisku, że zmiana nazwy jest uzasadniona i nie poniesie za sobą nakładów finansowych.

     Sekretarz szczegółowo omówiła wyniki przeprowadzonych konsultacji i przedstawiła argumenty przemawiające za zmianą nazwy miejscowości „Mielewszczyzna” na „Milewszczyzna”.

       Radny Radosław Andrysewicz zapytał o osoby, które posiadają grunty na terenie miejscowości „Mielewszczyzna” , czy będą one musiały zmieniać dokumenty poświadczające prawo własności w związku ze zmianą nazwy. Sekretarz wyjaśniła, iż cały obręb nazwany jest „Milewszczyzna” i nie będzie konieczności wymiany dokumentów. Wójt dodał, że jest to swoiste uporządkowanie sytuacji, w związku z tym zostały przygotowane stosowne dokumenty, aby złożyć wniosek do Ministra. 

         Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Podlaskiego w sprawie zmiany urzędowej nazwy miejscowości „Mielewszczyzna” na „Milewszczyzna”.

 

UCHWAŁA NR XXVI/201/2021 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2021 r.

w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Podlaskiego w sprawie zmiany urzędowej nazwy miejscowości „Mielewszczyzna” na „Milewszczyzna”

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Pani przewodnicząca ogłosiła 10 minut przerwy.

Wznowiono obrady.

 

Ad.14/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2021 rok.

          Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali przed Sesją, dlatego proszę Skarbnika Gminy o jego przedstawienie.  Skarbnik powiedział, że zmiany w budżecie spowodowane są koniecznością zrobienia porządku w budżecie.

 Zmian w załączniku Nr 1 do Uchwały polegające na:

1. W dziale 600 – „Transport i łączność” – dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 12 000,00 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami budżetu pochodzącymi z otrzymanych odszkodowań.

2. W dziale 700 – „Gospodarka mieszkaniowa” – dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 17 850,00 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami budżetu pochodzącymi z otrzymanych odszkodowań, darowizn, odsetek oraz różnych dochodów.

3. W dziale 750 – „Administracja publiczna” – dokonuje się:

a) zwiększenia planu dochodów o kwotę 19 988,75 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami budżetu pochodzącymi z otrzymanych odszkodowań (17 000,00 zł) oraz środków otrzymanych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na finansowanie lub dofinansowanie realizacji działań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 (2 988,75 zł)

b) zmniejszenia planu dochodów w związku z mniejszymi niż pierwotnie planowano dochodami budżetu pochodzącymi z dochodów z odszkodowań (pierwotnie wartość odszkodowań z tytułu ubezpieczeń za uszkodzone mienie ujmowano w § 0970 natomiast obecnie zgodnie z wytycznymi dochody z tytułu odszkodowań ujmuje się z § 0950 – stąd też konieczność zmiany planu dochodów w tym zakresie)

4. W dziale 756 – „ Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem” – dokonuje się:

a) zwiększenia planu dochodów o kwotę 112 861,25 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami budżetu pochodzącymi z: podatku od środków transportowych (7 061,25 zł), podatku od spadków i darowizn (48 000,00 zł), podatku od czynności cywilnoprawnych (46 000,00 zł), opłaty skarbowej (4 000,00 zł), części opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w obrocie hurtowym (7 800,00 zł) otrzymanych odszkodowań, darowizn, odsetek oraz różnych dochodów.

b) zmniejszenia planu dochodów o kwotę 113 700,00 zł w związku z mniejszymi niż pierwotnie planowano dochodami budżetu pochodzącymi z tytułu: podatku od nieruchomości (20 000,00 zł), podatku od czynności cywilnoprawnych (14 000,00 zł), odsetek z tytułu nieterminowych płatności (5 500,00 zł) podatku rolnego (70 000,00 zł), opłaty targowej (1 200,00 zł) i opłaty eksploatacyjnej (3 000,00 zł)

5. W dziale 900 – „Gospodarka komunalna i ochrona środowiska” – dokonuje się zmniejszenia planu dochodów związanych z przewidzianą do otrzymania dotacją celową związaną z dofinansowaniem zadań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest z terenu gminy. Pierwotnie planowana do pozyskania dotacja w wysokości 40 000,00 zł przekazana zostanie w dwóch ratach: - w 2021 roku w kwocie 12 000,00 zł oraz w pozostałej części w 2022 roku.

Zmian w załączniku Nr 2 do Uchwały polegają na przesunięciu z działu 926 – „Kultura fizyczna” – kwoty 10 000,00 stanowiącej wartość dotacji planowanej do udzielenia dla GOKSiT w Korycinie do działu 921 – „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” – kwoty

10 000,00 zł także stanowiącej wartość dotacji planowanej do udzielenia dla GOKSiT w Korycinie zgodnie z wnioskiem Dyrektor GOKSiT w Korycinie (zmiana dotyczy jedynie działu i rozdziału klasyfikacji budżetowej, nie dotyczy natomiast zmiany wielkości dotacji).

Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2021 rok.

 UCHWAŁA NR XXVI/202/2021 RADY GMINY KORYCIN 

z dnia 30 grudnia 2021 r.

w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2021 rok

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.15/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy Korycin podejmie uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2021 – 2033.

Projekt uchwały państwo radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych.

Zmiany w WPF polegają na zmianie załącznika nr 1, w którym w kolumnie dotyczącej roku 2021 uaktualniono kwoty dochodów i wydatków oraz inne kolumny dotyczące 2021 roku, w związku z dokonanymi zmianami w budżecie na podstawie zarządzeń Wójta Gminy Korycin oraz uchwał Rady Gminy Korycin.

Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2021 – 2033.

 

UCHWAŁA NR XXVI/203/2021 RADY GMINY KORYCIN 

z dnia 30 grudnia 2021 r.

w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2021 - 2033

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.16/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2022 rok.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.Pani przewodnicząca obrad poinformowała, że wraz z materiałami państwo radni otrzymali również opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku dotyczące budżetu na 2022 rok oraz WPF na lata 2022-2033, obie opinie są pozytywne. Poprosiła pana Jerzego Burak – Przewodniczącego Komisji Gospodarki i Budżetu o odczytanie opinii  Komisji dotyczącej uchwalenia budżetu na 2022 rok i WPF Gminy Korycin na lata 2022-2033 – opinia była pozytywna.

 

Założenia budżetu przedstawiają się następująco:

 

1. Dochody budżetu w wysokości 17 793 979,00 zł, z tego:

·  bieżące w wysokości 12 977 764,00 zł,

·  majątkowe w wysokości 4 816 215,00 zł.

 

2. Wydatki budżetu w wysokości 19 708 073,13, z tego:

·  bieżące w wysokości 13 428 357,13 zł,

·  majątkowe w wysokości 6 279 716 zł.

 

3. W budżecie tworzy się rezerwy:

· ogólną w wysokości – 115 000,00 zł,

· celową w wysokości - 35 000,00 zł, z przeznaczeniem na zarządzanie kryzysowe

 

4. Limity wydatków na zadania inwestycyjne realizowane w roku 2022:

· budowa sieci wodociągowej w Korycinie 90 000,00 zł,

· budowa sieci kanalizacyjnej w Korycinie 210 000,00

· modernizacja drogi w obrębie wsi Szaciłówka 130 000,00 zł,

· projekt Cyfrowa Gmina 100 000,00 zł,

· przebudowa budynku remizy OSP w Korycinie 170 000,00 zł,

· rewitalizacja terenu rekreacyjno-wypoczynkowego przy szlaku rzeki Kumiałki we wsi Szumowo 131 940,00 zł,

· zagospodarowanie terenu nad zbiornikiem retencyjnym Szumowo - Olszynka w celu udostępnienia mieszkańcom wsi infrastruktury rekreacyjnej i turystycznej 105 000,00 zł,

· rewitalizacja terenu rekreacyjno-wypoczynkowego przy szlaku rzeki Kumiałki we wsi Szumowo 98 060,00 zł,

· zagospodarowanie terenu nad zbiornikiem retencyjnym Szumowo - Olszynka w celu udostępnienia mieszkańcom wsi infrastruktury rekreacyjnej i turystycznej 60 000,00 zł,

· zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez rozbudowę Parku

· Kulturowego Korycin – Milewszczyzna 4 000 000,00 zł.

 

5. Deficyt budżetu w wysokości 1 914 094,13 zł, który zostanie pokryty przychodami

pochodzącymi z:

· wolnych środków, jako nadwyżki środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu gminy wynikających z rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek z lat ubiegłych w kwocie 1 883 434,13 zł,

· niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu, wynikających z rozliczenia dochodów i wydatków nimi finansowanych związanych ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu określonymi w odrębnych ustawach w kwocie 30 660,00 zł.

      Radna Emilia Lengiewicz zapytała o załącznik nr 3 do Uchwały limity wydatków na zadania inwestycyjne, jej zdaniem suma tego załącznika nie jest poprawna gdyż po zsumowaniu poszczególnych wierszy nie daje ona tej kwoty. Odpowiedzi udzielił Skarbnik, przeanalizował powyższe kwoty i potwierdził, że suma jest prawidłowa.

      Radny Jerzy Burak zapytał o program Polska Cyfrowa na czym on ma polegać. Odpowiedzi udzielił Skarbnik poinformował on, że kwota 100 000,00 zł zapisana w dziale 75023 6057, przeznaczona będzie na poprawę cyberbezpieczeństwa Urzędu Gminy Korycin. W ramach tego projektu ma być zrobiona sieć w budynku Urzędu Gminy Korycin, zakupione zostaną serwery i sprzęt komputerowy, ma to też pomóc w pracy zdalnej jeśli zajdzie taka konieczność. Kwota pochodzi ze środków Unii Europejskiej i jest to 100 % wartości projektu.

       Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2022 rok.

 

UCHWAŁA NR XXVI/204/2021 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2021 r.

w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2022 rok

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.17/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 – 2033.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali, a obie opinie – zarówno Regionalnej Izby Obrachunkowej jak i Komisji Gospodarki i Budżetu są w tej kwestii pozytywne.

Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 – 2033.

 

UCHWAŁA NR XXVI/205/2021 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2021 r.

w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 – 2033

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.18/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy zapozna się z Zarządzeniem nr 52/2021 Wójta Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2021 r. w sprawie wyboru wariantu średniej: 3-letniej lub 7-letniej, niezbędnej do obliczania relacji z art.243 ustawy o finansach publicznych.

Przewodnicząca przeczytała Zarządzenie i poprosiła Skarbnika o wyjaśnienie. Skarbnik wyjaśnił, że wydane Zarządzenie wynika z przepisów prawa i zmiany w październiku ustawy o dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego. Nakłada ona na organ wykonawczy obowiązek wybrania do końca roku sposobu liczenia wskaźnika z art.243 ustawy o finansach publicznych. Po przeanalizowaniu danych historycznych dla Gminy Korycin najkorzystniejszym wariantem jest przyjęcie wskaźnika  średniej 7 – letniej.

Radna Emilia Lengiewicz zapytała o konsekwencje wybrania 3 – letniej średniej. Odpowiedzi udzielił Skarbnik mówiąc, że wówczas nasze wskaźniki byłyby gorsze, a w konsekwencji mielibyśmy mniejsze możliwości inwestycyjne w naszej Gminie.

 

Ad.19/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał Skarbnik odpowiadając na pytania Radnej Emilii Lengiewicz dotyczące tego czym się zajmuje Koordynator ds. szczepień oraz na pytanie dotyczące kosztów poniesionych na utwardzenie poboczy w Mielewszczyźnie. Kolejna odpowiedź dotyczyła organizacji spotkania Wójta z Ruchem Szymona Hołowni – Polska 2050. Sekretarz poinformowała radnych, że tablice ogłoszeń o które wnioskowali sołtysi na poprzedniej sesji znajdują się już w Urzędzie Gminy i w najbliższym czasie zostaną zamontowane we wsiach.

 

Ad.20/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani przewodnicząca i poprosiła państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

 

       Radna Emilia Lengiewicz zapytała o wpływy z tytułu darowizn w ciągu roku i na co są te środki przeznaczane. Poprosiła również aby udostępnić szczegółowy podział kwot z dotacji na usuwanie azbestu. Głos zabrał Skarbnik odpowiadając, że nie ma problemu, aby każdemu mieszkańcowi wystawić fakturę VAT za rozliczenie dotacji, jednak wówczas do tych kwot musiałby być doliczony podatek. Jest również możliwość, aby w przekazie bankowym wpisać darowizna na cele usuwania azbestu. Dodał, że zadanie to jest realizowane już od wielu lat i cyklicznie rozliczane jest w taki sam sposób. Zaproponował, aby wszyscy mieszkańców mający wątpliwości co do rozliczenia zgłosili się bezpośrednio do Urzędu na rozmowę.

         Głos zabrała Radna Julita Wasilewska prosząc o dokładne pisanie protokołów z obrad oraz odpowiedź na wnioski słowne i pisemne radnych. Wnioskuje ona o utwardzenie i naprawę nawierzchni drogi na odcinku Wojtachy droga krajowa S8, zwrócenie się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wstawienie słupka na zjeździe do miejscowości Wojtachy z drogi S8 oraz o naprawienie „Witacza” na granicy Gminy Korycin. Odpowiedzi na wnioski Radnej udzielił Wójt Gminy mówiąc, że naprawę nawierzchni drogi na odcinku Wojtachy droga krajowa S8 zrobimy we własnym zakresie bez porozumienia z zarządcą drogi S8 gdyż znacząco mogłoby to wpłynąć na okres realizacji tego zadania. „Witacz” również naprawimy we własnym zakresie, było to już planowane jesienią niestety nasz wykonawca uległ wypadkowi podczas remontu przystanków. Natomiast o wstawienie słupka wystąpimy do Generalnej Dyrekcji.

        Radna Emilia Lengiewicz przekazała prośbę mieszkańców do zarządcy drogi 671 Korycin – Sokółka o utrzymanie jej w lepszym porządku, tak aby były zabezpieczone nie tylko górki i zakręty ale pozostałe odcinki również.

 

Ad.21/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poprosiła państwa radnych o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

         Nie zgłoszono wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

        Wójt Gminy przedstawił podziękowanie przesłane z Banku Żywności za współpracę. Przeczytał też wyszczególnienia ilości udzielonego wsparcia w ramach akcji prowadzonej w 2021 roku. Poinformował również, że jeśli będzie tylko taka możliwość w 2022 roku akcja zostanie powtórzona. W dalszej części opowiedział o swoim spotkaniu w dniu 29 grudnia w Warszawie z Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa - Panem Henrykiem Kowalczykiem.

       Radny Kazimierz Urban zapytał o kwestię wywozu odpadów komunalnych od mieszkańców dlaczego harmonogram odbioru jest przedstawiony tylko na trzy miesiące. Odpowiedzi udzielił Wójt mówiąc, że Gmina Korycin przyjęła uchwałę umożliwiającą objęcie udziałów w spółce Biom Trans, która niedawno dopiero została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Natomiast obsługę w zakresie odpadów w Gminie Korycin i Gminie Janów prowadzi Związek „Kumiałka – Biebrza” i nie zdążył on objąć udziałów w tej spółce, dlatego też został ogłoszony przetarg na trzy miesiące z możliwością jego przedłużenia. Cena wybrana w przetargu jest korzystna , a wygrała ten przetarg spółka Biom. Związek w najbliższym czasie poczyni starania formalno - prawne aby stać się również właścicielem udziałów w spółce Biom Trans.

 

Ad.22/  Wobec wyczerpania porządku dziennego XXVI Sesji Rady Gminy Korycin pani przewodnicząca stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknęła je.

 

Protokołowała:                                                                                 

Wiktoria Pruszyńska                                                                              

Przewodniczący Rady

Iwona Chwiećko

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Sekretarz Gminy

Data wytworzenia: 2021-12-30

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2022-01-13

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2022-01-13