PROTOKÓŁ Nr XXVIII/2022

PROTOKÓŁ Nr XXVIII/2022
z XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 20 kwietnia 2022 r. (środa) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 10.00 – 11.30 pod przewodnictwem pani Iwony Chwiećko – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych

Obecnych – 13 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Radosław Andrysewicz

2) pan Marek Brylewicz

3) pan Jerzy Burak

4) pani Iwona Chwiećko

5) pani Ewa Jakowiec

6) pani Emilia Lengiewicz

7) pan Antoni Mróz

8) pan Antoni Pakuła

9) pan Grzegorz Sieńko

10) pan Zdzisław Sitko

11) pan Stanisław Szubzda

12) pani Julita Wasilewska

13) pan Leszek Jan Wróbel

 

Radni nieobecni:

1) pan Janusz Małyszko

2) pan Kazimierz Urban

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy

3) pani Wiktoria Pruszyńska – Sekretarz Gminy 

4) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

            Obrady XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin prowadziła pani Iwona Chwiećko – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

        Na początku obrad sesyjnych pani przewodnicząca serdecznie powitała państwa radnych oraz wszystkie osoby obecne na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 13 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniała, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

         Pani przewodnicząca poinformowała, że porządek obrad dzisiejszej Sesji został Państwu radnym doręczony. Proponuję przystąpić do głosowania nad przyjęciem porządku obrad XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego pani przewodnicząca stwierdziła, iż w głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że porządek obrad XXVIII Sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

Oto treść przyjętego porządku obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku dziennego XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin.

3. Przyjęcie protokołu z XXVII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 28 marca 2022 roku.

4. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.

5. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 - 2025 – uchwała Nr XXVIII/  /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 20 kwietnia 2022 r. w powyższej sprawie.

6. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zakresu pomocy udzielanej przez Gminę Korycin obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa – uchwała Nr XXVIII/  /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 20 kwietnia 2022 r. w powyższej sprawie.

7. Podjęcie uchwały w sprawie kontynuowania członkostwa Gminy Korycin w Lokalnej Grupie Działania – Fundusz Biebrzański z siedzibą w Suchowoli w okresie programowania 2021 - 2027  – uchwała Nr XXVIII/  /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 20 kwietnia 2022 r. w powyższej sprawie.

8. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok – uchwała Nr XXVIII/  /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 20 kwietnia 2022 r. w powyższej sprawie.

9. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 – 2033 – uchwała Nr XXVIII/  /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 20 kwietnia 2022 r. w powyższej sprawie.

10. Zapoznanie się z Oceną zasobów pomocy społecznej Gminy Korycin za rok 2021.

11. Odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez państwa radnych na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.

12. Interpelacje i zapytania radnych.

13. Wolne wnioski i informacje.

14. Zamknięcie obrad.

       Pani przewodnicząca stwierdziła, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXVII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 28 marca  2022 roku. Przypomniała, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

Pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania nad przyjęciem protokołu z XXVII Sesji. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdziła, iż w głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za przyjęciem protokołu głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad XXVII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 marca 2022 roku został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

 

Ad.4/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

W okresie od ostatniej XXVII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej w dniu 28 marca 2022 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 20 kwietnia 2022 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście  następujące zadania:

1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 29 marca 2022 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XXVII Sesji Rady tj.

1) w sprawie wyznaczenia miejsc prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz podjęcia Regulaminu określającego zasady prowadzenia handlu,

2) w sprawie uchwalenia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,

3) w sprawie ustalenia ekwiwalentu pieniężnego za udział w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu strażakowi ratownikowi Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP),

4) zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Korycin na lata 2016 – 2022,

5) w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2023 roku,

6) w sprawie przekazania środków finansowych dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce z przeznaczenie na dofinansowanie zakupu średniego pojazdu ratowniczo – gaśniczego,

7) w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie kosztów związanych z funkcjonowaniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Sokólskiego, na linii komunikacyjnej Sokółka – Korycin, przez Bogusze, Janów,

8) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok,

9) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 – 2033.

2. W dniu 29 marca 2022 r. wziąłem udział w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.                                          

3. W dniu 30 marca 2022 r. uczestniczyłem w Brukseli w Komitecie Regionów UE w posiedzeniu Grupy Roboczej ds. Ukrainy, której przewodniczyła pani Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Gdańska. Debata dotyczyła pomocy humanitarnej wsparcia uchodźców oraz obecnego kontekstu politycznego i reakcji UE. Na żywo przedstawiali sytuację merowie Lwowa i Kijowa. Dzieliliśmy się wiedzą o dotychczasowym wsparciu i niezbędnym rozszerzeniu działań na całą UE (m.in. moja wypowiedź). Podkreśliliśmy wagę trwającej już międzynarodowej współpracy między samorządami. Na koniec podjęliśmy deklarację wsparcia Ukrainy, apelując o jej przyjęcie do Unii Europejskiej, niezbędną pomoc przy odbudowie i zaprzestanie wszelkiego handlu ze zbrodniczą Rosją.

W tym dniu zostało także wszczęte postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez rozbudowę Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna”. Zamówienie obejmuje budowę Domu Dziedzictwa przy Parku Kulturowym wraz z dostawą wyposażenia wystawienniczo – warsztatowego oraz budowę repliki średniowiecznego grodziska na działce 11/1 w Milewszczyźnie. Termin składania ofert upłynął dnia 14 kwietnia br., nie wpłynęła żadna oferta. W dniu 15 kwietnia br. ogłosiłem kolejne zamówienie publiczne na wykonanie powyższego zadania.

4. W dniu 31 marca br. wziąłem udział w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Konferencji pt. „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w przyszłej perspektywie finansowej”. Dyskusja dotyczyła przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w warunkach Zielonego Ładu, przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach WPR na lata 2023 – 2027 oraz wyzwań kryzysu energetycznego i wyzwań dla bezpieczeństwa żywnościowego w Europie i na świecie. 

5. W dniu 1 kwietnia 2022 r. uczestniczyłem w corocznych zebraniach sprawozdawczych naszych jednostek OSP w Korycinie, Krukowszczyźnie i Ostrej Górze. Podsumowane zostały działania minionego roku oraz zarysowane potrzeby i plany na przyszłość. Poza uzupełnieniem niezbędnego wyposażenia w każdej jednostce będą kolejne przedsięwzięcia: „stara” remiza w Korycinie zostanie przykryta dwuspadowym dachem, w Krukowszczyźnie przybędzie oświetlony napis i wyniesiona syrena, w Ostrej Górze stanie wiata integracyjna. Wszystkim druhom bardzo dziękuję za zaangażowanie w zapewnienie nam większego bezpieczeństwa.

6. W dniu 4 kwietnia br. uczestniczyłem w Suchowoli w spotkaniu skierowanym do samorządowców z obszaru Lokalnej Grupy Działania Fundusz Biebrzański, którego celem było omówienie stanowiska wszystkich gmin członkowskich w zakresie tworzenia nowej wielofunduszowej Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2021 – 2027.

7. W dniu 6 kwietnia 2022 r. na spotkaniu w Muzeum Sybiru w Białymstoku zainicjowałem, wspólnie z Prezydentem Miasta Białegostoku i Prezydentem Sopotu, tworzenie regionalnych struktur Ruchu Samorządowego Tak dla Polski. Ruch działa w formie stowarzyszenia, do którego mogą należeć osoby fizyczne związane z samorządem i zgadzające się z większością 21 tez samorządowych uchwalonych 31 sierpnia 2019 roku w Gdańsku. Doświadczenie 31 lat samorządnej Polski pokazuje, że decentralizacja i silne wspólnoty lokalne są warunkiem silnego państwa.

Tego dnia również, jako członkowie Zarządu Ruchu Samorządowego Tak dla Polski, podczas konferencji prasowej w Grabówce, przy drodze prowadzącej z Białegostoku do przejścia granicznego w Bobrownikach, domagaliśmy się natychmiastowej blokady transportu towarów na teren Rosji, Białorusi i innych sojuszników Moskwy. Dotyczy to handlu ropą, gazem, węglem czy innymi towarami. 

8. W dniach 11-12 kwietnia 2022 r. uczestniczyłem w Sopocie w Samorządowym Kongresie Finansowym Local Trends, podczas którego dyskutowaliśmy o wyzwaniach dla finansów samorządowych związanych z nowymi realiami. Postępujące zmiany w krajowych politykach rozwoju, dotyczące w szczególności reform Polskiego Ładu, dochodów własnych samorządów, finansowania oświaty, planowania i zagospodarowania przestrzennego, gospodarki komunalnej, opieki zdrowotnej czy europejskiego systemu EU ETS istotnie wpływają na samodzielność i zdolność samorządów do projektowania gospodarki finansowej i polityki rozwoju. Kongres kreował postawę współdziałania i dialogu między samorządami, ministerstwami, środowiskiem akademickim i biznesem oraz przedstawił najważniejsze wyzwania polskich samorządów w ujęciu finansowym.

9. W dniu 12 kwietnia br. w ramach współpracy międzypokoleniowej i międzynarodowej, sprzątnęliśmy i ukwieciliśmy Rynek w Korycinie. W donicach zostały posadzone bratki w kolorach polskiej i ukraińskiej flagi narodowej. Oprócz pracowników GOKSiT i Urzędu Gminy w wydarzeniu czynny udział wzięły nasze przedszkolaki, uczniowie klasy IVB Szkoły Podstawowej w Korycinie oraz Panie z Ukrainy, mieszkające w Korycinie.

10. W dniu 13 kwietnia 2022 r. spotkałem się wspólnie z Panią Dyrektor GOKSiT w Korycinie, ze Starostą Sokólskim w celu omówienia wspólnych działań związanych z organizacją Ogólnopolskich Dni Truskawki w Korycinie oraz Festynu Archeologicznego w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie.

11. W dniu 14 kwietnia 2022 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu. 

Tego dnia odbyło się także spotkanie nad zalewem Szumowo-Olszynka, w którym uczestniczyli m.in. sołtysi wsi Zabrodzie i Szumowo, w celu ustalenia ostatecznej lokalizacji nowej infrastruktury tj. lamp solarnych, ławek, koszy na śmieci czy stołu edukacyjnego. Wcześniej nad zalewem powstała wiata z grillem oraz plac zabaw dla dzieci.

12. W ostatnich tygodniach na terenie naszej gminy pracowała równiarka, poprawiając stan nawierzchni dróg gminnych. Dodatkowo na wniosek i przy czynnym udziale mieszkańców wsi Szumowo i Wyłudy polepszono stan tzw. „dróg zagumiennych” w tych miejscowościach. 

13. Nieustannie próbujemy wyłonić wykonawcę robót budowlanych zadania pn. „Rewitalizacja terenu rekreacyjno – wypoczynkowego przy szlaku rzeki Kumiałka we wsi Szumowo”. Dotychczas ogłoszone były trzy postepowania zakupowe zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych, które nie przyniosły efektów. Obecnie trwają negocjacje cenowe z miejscową firma STOL – MAR z Szaciłówki, która zajmie się wykonaniem powyższego zadania.

14. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korycińskiej złożyło wniosek do Lokalnej Grupy Działania Fundusz Biebrzański na dofinansowanie zadania pn. „Edukacja historyczna w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna” na kwotę 237 282 zł (dofinansowanie 100% wartości projektu). W ramach projektu zostanie wykonana wystawa 5 maszyn oblężniczych, warsztaty: Mały Archeolog i Droga Wojownika, zbrojownia dla dzieci i dorosłych wyposażona w hełmy, miecze, tarcze i kolczugi oraz wiata drewniana zabezpieczająca stanowisko do zabawy w Małego Archeologa. Wniosek przeszedł pozytywnie weryfikację w Funduszu Biebrzańskim i obecnie czekamy na decyzję z Urzędu Marszałkowskiego.  

15. Wydałem następujące zarządzenia:

1) jako organ wykonawczy w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 71/2022 z dnia 28 marca 2022 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok,

b) Zarządzenie Nr 72/2022 z dnia 28 marca 2022 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2022 rok.

16. Opracowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. 

 

     Pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

    Pan Jerzy Burak – przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu odczytał opinię Komisji dotyczącą dzisiejszych projektów uchwał, którą Komisja wypracowała na swoim posiedzeniu w dniu 14 kwietnia 2022 roku.

 

Ad.5/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2025.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

       Z dniem 1 stycznia 2022 roku zmianie uległy przepisy dotyczące gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz gminnych programów przeciwdziałania narkomanii.

          Na mocy art. 21 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2469 t.j.) programy, o których mowa powyżej, w brzmieniu dotychczasowym zachowują moc do dnia uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, jednak nie dłużej niż do 31 marca 2022 roku i są finansowane na dotychczasowych zasadach.

       Przedłożony projekt stanowi kontynuację realizacji zadań poprzedniego Programu. Jednocześnie, zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2021 r. poz. 1119 t.j. z późn. zm.), projekt Programu został uzupełniony o zadania z zakresu profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej oraz działalności szkoleniowej w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym. Uzależnieniem behawioralnym, inaczej czynnościowym, nazywamy grupę objawów związanych z wielokrotnym, długotrwałym i utrwalonym powtarzaniem konkretnej czynności. Najpopularniejsze uzależnienia behawioralne to: zakupoholizm, uzależnienie od hazardu, kompulsywne objadanie się, pracoholizm, siecioholizm (uzależnienie od komputera i Internetu).

          Zgodnie z nowymi przepisami Program może zostać uchwalony na 4 lata.

         Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2025.

 

UCHWAŁA NR XXVIII/215/2022 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 20 kwietnia 2022 r.

w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2025

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.


Ad.6/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie określenia zakresu pomocy udzielanej przez Gminę Korycin obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

            Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583, 682, 683 i 684) jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego lub związek metropolitalny, z własnej inicjatywy i w zakresie posiadanych środków, może zapewnić pomoc obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1 specustawy.

         Natomiast art. 12 ust. 5 specustawy stanowi, ze zakres pomocy określa w uchwale organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, związku jednostek samorządu terytorialnego lub związku metropolitalnego. Formy i tryb udzielania pomocy określa właściwy organ wykonawczy danej jednostki lub związku.

            Z Uwagi na powyższe, aby Gmina Korycin mogła udzielić pomocy, konieczne jest podjęcie przedmiotowej uchwały.

            Radny Stanisław Szubzda zapytał, jaka kwota jest przeznaczona na tę pomoc?

           Skarbnik odpowiedział, że w tej chwili nie ma żadnej kwoty, powyższa uchwała jest po to, aby upoważnić Wójta Gminy na przyszłość do wydatkowania kwot innych, niż te zawarte w ustawie o pomocy Ukraińcom.

            Radny Szubzda zapytał jeszcze, ile osób z Ukrainy mieszka obecnie na terenie Gminy Korycin?

         Odpowiedziała Sekretarz Gminy, że na terenie gminy było 19 osób, w naszych mieszkaniach w Ośrodku Zdrowia przebywa 7 osób, jest też pani z dziećmi na ulicy Krukowskiej. Mamy informacje, że część z tych osób już wyjechała.

          Skarbnik dodał w ramach uzupełnienia swojej poprzedniej wypowiedzi, że choć obecnie nie planujemy w tej kwestii środków w budżecie, to koszty z tym związane już ponieśliśmy, bo wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy z własnych środków oba nasze mieszkania w budynku Ośrodka Zdrowia w Korycinie i zrobiliśmy to właśnie pod kontem pomocy obywatelom Ukrainy. Kupiliśmy im także np. ubrania, bo jedna z pań z trójką dzieci przyjechała tylko z jedną torbą w ręku, jak więc widzicie te wydatki były konieczne.

Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia zakresu pomocy udzielanej przez Gminę Korycin obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

 

UCHWAŁA NR XXVIII/216/2022 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 20 kwietnia 2022 r.

w sprawie określenia zakresu pomocy udzielanej przez Gminę Korycin obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.7/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie kontynuowania członkostwa Gminy Korycin w Lokalnej Grupie Działania – Fundusz Biebrzański z siedzibą w Suchowoli w okresie programowania 2021 – 2027.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

            Gmina Korycin wraz z innymi jednostkami z sektora publicznego, społecznego i gospodarczego jest członkiem Lokalnej Grupy Działania – Fundusz Biebrzański od 2015 roku, na podstawie Uchwały Rady Gminy Korycin Nr VIII/46/2015 z dnia 29 października 2015 roku. Jest to stowarzyszenie mające na celu działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i miejsko-wiejskich, aktywizowanie ludności wiejskiej i miejsko-wiejskiej w celu poprawy jej jakości życia oraz realizację lokalnej strategii rozwoju opracowanej przez lokalną grupę działania (LGD). Obecny okres programowania zakończył się w 2020 roku i w związku z powyższym, aby brać udział w realizacji strategii na lata 2022 – 2027, konieczne jest podjęcie przedmiotowej uchwały.

Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie kontynuowania członkostwa Gminy Korycin w Lokalnej Grupie Działania – Fundusz Biebrzański z siedzibą w Suchowoli w okresie programowania 2021 – 2027.

 

UCHWAŁA NR XXVIII/217/2022 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 20 kwietnia 2022 r.

w sprawie kontynuowania członkostwa Gminy Korycin w Lokalnej Grupie Działania – Fundusz Biebrzański z siedzibą w Suchowoli w okresie programowania 2021 - 2027

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.8/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali, jednak proszę Skarbnika Gminy o przedstawienie państwu wprowadzanych zmian.

Skarbnik powiedział, że zmiany w treści normatywnej uchwały polegają na:

1) uaktualnieniu kwot dochodów oraz wydatków zapewniając zgodność z załącznikami do uchwały;

2) ustaleniu nowego wykazu zadań inwestycyjnych przewidzianych do realizacji w 2022 roku;

3) ustaleniu nowej treści §5 uchwały wynikającego ze zwiększenia deficytu budżetowego w roku 2022 o kwotę 62 000 zł, w związku z tym zwiększeniem planowany deficyt budżetowy roku 2022 osiągnie wartość 2 674 458,16 zł; planowany deficyt budżetu pokryty zostanie:

- wolnymi środkami rozumianymi jako nadwyżka środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikającą z rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek z lat ubiegłych w kwocie 2 672 961,33 zł,

- niewykorzystanymi środkami pieniężnymi na rachunku bieżącym budżetu, wynikającymi z rozliczenia dochodów i wydatków nimi finansowanych, związanych ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu, określonymi w odrębnych ustawach oraz wynikających z rozliczenia środków określonych w art. 5 ust. 1 pkt 2 i dotacji na realizację programu, projektu lub zadania finansowanego z udziałem tych środków w kwocie 1 496,83 zł;

4) ustaleniu nowej treści §6 uchwały ustalającej nowe brzmienie załącznika dotyczącego przychodów i rozchodów budżetu w 2022 roku; zgodnie z obowiązującym w tym zakresie prawem w momencie planowania deficytu budżetowego oraz posiadania przypadających w roku budżetowym spłat rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach poprzednich, zachodzi konieczność wskazania źródła pokrycia deficytu oraz wskazania źródeł pokrycia rozchodów budżetu; planowane przychody pokryte zostaną:

- wolnymi środkami rozumianymi jako nadwyżka środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikającą z rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek z lat ubiegłych w kwocie 3 118 034,33 zł,

- niewykorzystanymi środkami pieniężnymi na rachunku bieżącym budżetu, wynikającymi z rozliczenia dochodów i wydatków nimi finansowanych, związanych ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu określonymi w odrębnych ustawach oraz wynikających z rozliczenia środków określonych w art. 5 ust. 1 pkt 2 i dotacji na realizację programu, projektu lub zadania finansowanego z udziałem tych środków w kwocie 1 496,83 zł,

5)   wprowadzeniu nowego upoważnienia dla organu wykonawczego wynikającego z art. 111 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583), polegającego na:

- możliwości dokonania zmian w planie dochodów i wydatków, w tym dokonywania przeniesień wydatków między działami klasyfikacji budżetowej w celu realizacji zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa,

- dokonywaniu zmian w planie wydatków związanych z wprowadzeniem nowych inwestycji lub zakupów inwestycyjnych przez jednostkę, o ile zmiana ta nie pogorszy wyniku budżetu tej jednostki, w celu realizacji zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

 

Zmiany w załączniku Nr 1 do uchwały polegają na:

1)  w dziale 852 – Pomoc społeczna dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 20 420,00 zł w związku z planowanymi do osiągnięcia wpływami z tytułu środków stanowiących środki na pomoc dla uchodźców z Ukrainy,

2)   w dziale 853 – Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 13 580,00 zł w związku z planowanymi do osiągnięcia wpływami z tytułu środków stanowiących środki na pomoc dla uchodźców z Ukrainy,

3) W dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu dochodów związanych z planowaną do otrzymania dotacja celową związaną z dofinansowaniem do zadania polegającego na usuwaniu odpadów pochodzenia rolniczego (folie, siatki itp.) z terenu Gminy Korycin w kwocie 123 000,00 zł.

 

Zmiany w załączniku Nr 2 do uchwały polegają na:

1)  w dziale 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 42 000,00 zł; kwota ta przeznaczona zostanie na:

- sfinansowanie zakupu motopompy dla jednostki OSP za kwotę 12 000,00 zł,

- zwiększenie limitu wydatków związanych z planowaną przebudową dachu na budynku remizy w Korycinie,

2)  w dziale 852 – dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 20 420,00 zł w związku z planowanymi do poniesienia wydatkami dotyczącymi pomocy dla uchodźców z Ukrainy,

3) w dziale 853 – Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 13 580,00 zł w związku z planowanymi do poniesienia wydatkami dotyczącymi pomocy dla uchodźców z Ukrainy,

4)   w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 172 772,00 zł w związku z:

- zabezpieczeniem środków na zadanie polegające na usuwaniu odpadów pochodzenia rolniczego (folie, siatki itp.) z terenu Gminy Korycin w kwocie 123 000,00 zł,

- zwiększeniem planowanych wydatków na utrzymanie zieleni na terenie Gminy Korycin.

 

Zmiany w załączniku Nr 3 do uchwały dotyczą zwiększenia o 30 000,00 zł limitu na zadania inwestycyjne polegające na przebudowie budynku remizy OSP w Korycinie, do kwoty 200 000,00 zł.

 

Budżet po zmianach wynosi:

1)  dochody – 18 465 896,00 zł, z tego:

- bieżące w wysokości 13 399 681,00 zł,

- majątkowe w wysokości 5 066 215,00 zł,

2)  wydatki – 21 140 354,16 zł, z tego: 

- bieżące w wysokości 14 156 638,16 zł,

- majątkowe w wysokości 6 983 716,00 zł.

 

          Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że w dziale 900 jest zwiększenie planu wydatków o kwotę 49 772 zł na utrzymanie zieleni, to duża kwota.  

          Odpowiedział Skarbnik Gminy, ze zwiększamy w tym dziale wydatki na zakup usług  o 20 000 zł i faktycznie powyższą kwotę zamierzamy przeznaczyć na utrzymanie zieleni.

          Radna Lengiewicz zauważyła, że tam są ujęte wydatki w kwocie 172 772,00 zł i różnica po odjęciu folii wynosi 49 772 zł.

          Skarbnik stwierdził, że w takim razie w opisie wkradł się błąd. W tabelce dotyczącej załącznika Nr 2 mamy kwotę 143 000,00 zł czyli 123 000,00 zł przeznaczamy na usuwanie folii rolniczej i 20 000 zł na utrzymanie zieleni. Mamy błąd w objaśnieniach.

Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok.

 

UCHWAŁA NR XXVIII/218/2022 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 20 kwietnia 2022 r.

w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 – 2033.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

            Zmiany do Wieloletniej Prognozy Finansowej polegają na:

1) wprowadzeniu do części normatywnej uchwały upoważnienia dla organu wykonawczego (Wójta) do dokonywania zmian w prognozie zgodnie z delegacją art. 111 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583);

2) zmianie załącznika Nr 1, w którym w wierszu dotyczącym roku 2022 dokonano aktualizacji, zapewniając zgodność danych w związku z dokonanymi zmianami w budżecie na podstawie zarządzeń Wójta Gminy Korycin oraz uchwały Rady Gminy Korycin.

 

        Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 – 2033.

 

UCHWAŁA NR XXVIII/219/2022 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 20 kwietnia 2022 r.

w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 - 2033

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.10/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy zapozna się z Oceną zasobów pomocy społecznej Gminy Korycin za rok 2021.

Ocenę państwo radni otrzymali i mieli czas dokonać jej dokładnej analizy, czy są jakieś pytania lub wątpliwości w tej kwestii?

            Pytań i wątpliwości radni gminy nie zgłosili, więc pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z Oceną zasobów pomocy społecznej Gminy Korycin za rok 2021 i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.

 

Ad.11/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała Sekretarz Gminy i udzieliła odpowiedzi państwu radnym na wnioski zgłoszone przez nich na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin w dniu 28 marca 2022 roku.

 

Ad.12/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani przewodnicząca i poprosiła państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformowała jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jej ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.

            Radna Emilia Lengiewicz spytała, czy gmina ma jakiś wpływ na zasób lekarzy specjalistów w ośrodku zdrowia i jeśli tak, to czy jest jakaś szansa, aby np. przez jeden dzień w tygodniu w przychodni przyjmowali specjaliści z różnych dziedzin?

            Wójt odpowiedział, że nie mamy takiego bezpośredniego wpływu, lekarz rodzinny ma kontrakt indywidualny, z którego wynikają jego zobowiązania w umowie z NFZ i określone warunki, ale oczywiście temat jest otwarty, gdybyśmy chcieli coś sfinansować z własnych środków.

            Radna Lengiewicz powiedziała, ze chce zgłosić, iż na placu zabaw przy Rynku jest spróchniała belka na huśtawce, żeby to naprawić lub zabezpieczyć.

            Sekretarz odpowiedziała, że drewno już przyjechało, zostało zakupione przed świętami i zaimpregnowane, huśtawka zostanie naprawiona.

          Radna Emilia Lengiewicz wystąpiła z prośbą o złożenie wniosku do Starostwa Powiatowego dotyczącego drogi powiatowej w Długim Ługu, ponieważ zbliża się sezon dość intensywnych przejazdów przez tą miejscowość i w celu zabezpieczenia skrzyżowania wnioskuję o umieszczenie na drodze pasów akustyczo-wibracyjnych.

 

Radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań.

 

Ad.13/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poprosiła państwa radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

         Radny Antoni Mróz powiedział, że chcemy własnymi siłami wyremontować w Popiołówce przystanek PKS, mamy już drewno i chętnych do pomocy, ale zwracam się z prośbą o sfinansowanie zakupu blachy na pokrycie dachu. Z resztą sobie poradzimy, a przystanek wygląda okropnie, stoi przy drodze i straszy.

          Wójt odpowiedział, że zawsze przychylamy się do inicjatyw mieszkańców i teraz także sfinansujemy zakup blachy. W ostatnim czasie wyremontowaliśmy kilka przystanków PKS i myślimy o remoncie kolejnych, bo to jest pewnego rodzaju nasz wizerunek. Zachęcam mieszkańców innych miejscowości do takich inicjatyw jak w Popiołówce, a my zapłacimy za wszelkie zakupy.

         Pan Wójt zaprosił również wszystkich radnych i mieszkańców na kolejne obchody Dni Ziemi Korycińskiej. W tym roku może nie będą tak bogate, jak w roku ubiegłym, gdzie przez tydzień odbywały się różne wydarzenia, ale w piątek, sobotę i niedziele zachęcam wszystkich mieszkańców do przyłączenia się i sprzątania terenów wokół siebie. Worki na śmieci są do pobrania w urzędzie gminy, a terminy są dobrowolne w zależności, kto i kiedy dysponuje czasem. Zachęcam, żeby był to najbliższy weekend tym bardziej, że w piątek do akcji włączają się uczniowie szkoły podstawowej, przedszkolaki oraz pracownicy urzędu gminy i gminnych jednostek organizacyjnych. W sobotę sadzimy ponad 100 drzew: około 50 w Parku Plebańskim i Aleję Drzew Pokoju przy zbiorniku wodnym Szumowo – Olszynka od strony Zabrodzia. Uzupełniamy także drzewa, które zostały posadzone w ubiegłym roku, ale ze względu na warunki pogodowe nie przyjęły się.  Szanujmy teren wokół nas i róbmy wszystko, ażeby było czyściej i ładniej, a wtedy będziemy się lepiej czuli. 

Nie zgłoszono więcej wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

 

Ad.14/  Wobec wyczerpania porządku dziennego XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin pani przewodnicząca stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknęła je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

 

 

Protokołowała:                                                                                 

Ewa Michnowicz       

Przewodniczący Rady

                                                                              Iwona Chwiećko

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Inspektor ds. sekretarsko-kancelaryjnych, obsługi organów gminy i promocji gminy

Data wytworzenia: 2022-04-27

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2022-04-27

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2022-04-27