PROTOKÓŁ Nr XXVI/2013
PROTOKÓŁ Nr XXVI/2013
z XXVI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 grudnia 2013 r. (poniedziałek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 10.00 – 14.30 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 15 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Marcin Bielawski
3) pan Jan Bojarzyński
4) pan Marek Brylewicz
5) pan Kazimierz Buzun
6) pan Maciej Gliński
7) pan Józef Gliński
8) pan Stanisław Krutul
9) pan Antoni Pakuła
10) pan Czesław Radulski
11) pan Jarosław Radulski
12) pan Krzysztof Szewczul
13) pan Stanisław Szubzda
14) pan Kazimierz Urban
15) pan Czesław Zawadzki
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy, jednocześnie protokołująca przebieg Sesji,
4) pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie oraz publiczność.
Obrady XXVI Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta, panią Sekretarz Gminy i Skarbnika Gminy oraz obecnych na Sali obrad gości i pracowników GOKSiT. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Poinformował, że proponowany porządek obrad XXVI Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony, jednak na wniosek pana Wójta proponuję jego uzupełnienie o dodatkowy punkt dotyczący udzielenia dotacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie w 2013 roku. Punkt ten omawiany byłby pod liczbą porządkową nr 14, a pozostałe punkty proponowanego porządku obrad przesuną się o jedną pozycję w dół. Zapytał panów radnych o inne uwagi bądź propozycje zmian w/w porządku obrad.
Radny Jan Bojarzyński zwrócił się do pana Wójta o wycofanie pkt 10 dotyczącego rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie zamiaru i przyczyn likwidacji instytucji kultury o nazwie Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie oraz zamiaru utworzenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Korycinie jako samodzielnej instytucji kultury.
Pan Wójt odpowiedział, że nie wycofa tego punktu z porządku obrad sesyjnych.
Radny Marek Brylewicz wnioskował, aby punkt dotyczący zamiaru i przyczyn likwidacji instytucji kultury był omawiany wcześniej tj. jako pkt 5 porządku obrad, a pozostałe przesuną się o jedną pozycję w dół, ponieważ na sali obrad obecni są pracownicy GOKSiT-u oraz media, zatem lepiej ten punkt omówić na początku Sesji.
Innych propozycji i uwag nie wniesiono, zatem pan przewodniczący obrad poddał pod głosowanie uzupełniony i zmieniony w kolejności omawiania porządek obrad XXVI Sesji Rady Gminy Korycin. Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 14 radnych, przy 1 głosie wstrzymującym się. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany, uzupełniony porządek obrad XXVI Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty większością głosów.
Oto treść przyjętego porządku obrad:
- Otwarcie obrad.
- Przyjęcie porządku dziennego XXVI Sesji Rady Gminy Korycin.
- Przyjęcie protokołu z XXV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 14 listopada 2013 roku.
- Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zamiaru i przyczyn likwidacji instytucji kultury o nazwie Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie oraz zamiaru utworzenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Korycinie jako samodzielnej instytucji kultury – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2013 rok – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w uchwale w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2013 – 2030 – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Uchwalenie budżetu Gminy Korycin na 2014 rok – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2014 – 2030 – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Wyrażenie zgody na dokonanie zamiany nieruchomości położonej w miejscowości Korycin, stanowiącej własność Gminy Korycin na inną nieruchomość – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Ustalenie diety radnym Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Uchwalenie Regulaminu określającego zasady korzystania z Parku Plebańskiego w Korycinie – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Udzielenie dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Udzielenie dotacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie w 2013 roku – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Zatwierdzenie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2014 rok – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2014 rok – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Uchwalenie planu pracy Rady Gminy Korycin na 2014 rok – podjęcie uchwały Nr XXVI/ /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r. w powyższej sprawie.
- Odpowiedzi na pisemne wnioski panów radnych zgłoszone na poprzedniej Sesji Rady Gminy.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Wolne wnioski i informacje.
- Zamknięcie obrad.
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXV Sesji Rady Gminy odbytej dnia 14 listopada 2013 r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu panów radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XXV Sesji Rady Gminy.
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
W okresie od ostatniej XXV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 14 listopada 2013 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 30 grudnia br. realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 18 listopada 2013 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XXV Sesji Rady tj.
1) w sprawie przyjęcia zmiany Statutu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”,
2) w sprawie upoważnienia do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej,
3) w sprawie zmiany Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,
4) w sprawie przedłużenia czasu obowiązywania dotychczasowej taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie Gminy Korycin,
5) w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2014 rok,
6) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2013 rok,
7) w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2013 – 2030.
Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz wymagające ogłoszenia zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i zostały już opublikowane dnia 22 listopada 2013 r. pod pozycją 4055, 4056, 4057 oraz dnia 27 listopada 2013 r. pod pozycją 4123.
Ponadto merytoryczne uchwały zostały przekazane do wiadomości Wodociągom Podlaskim Sp. z o.o. w Zaściankach oraz dla Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” w Korycinie.
2. W dniach 18-19 listopada 2013 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu ZGWRP w Poznaniu.
W tych dniach odbyło się również rozliczenie IV raty podatków lokalnych przez sołtysów z Gminy Korycin i z tego tytułu do budżetu Gminy wpłynęła kwota 163 000 zł.
3. W dniu 20 listopada 2013 roku zawarliśmy dwa akty notarialne na zakup dwóch działek z przeznaczeniem na powiększenie powierzchni przy zbiorniku retencyjnym Szumowo – Olszynka od pana Piotra Borysa i pana Zbigniewa Kozłowskiego za łączną kwotę 4 400 zł.
4. W dniu 25 listopada br. uczestniczyłem w Tykocinie w konferencji poświęconej produktowi regionalnemu i jego znaczeniu w regionie, zaś w dniu 27 listopada br. brałem udział w debacie poświęconej konsultacji projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 w Białymstoku.
5. W dniu 28 listopada 2013 r. odbył się przetarg ogłoszony przez Związek Gmin „Kumiałka – Biebrza” na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych z terenu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”. Wpłynęły 4 oferty tj.
1) MPO Sp. z o.o. Białystok, cena brutto 587 995,20 zł,
2) BIOM Sp. z o.o. Dolistowo Stare, cena brutto 323 935,20 zł,
3) Przedsiębiorstwo Usługowo – Asenizacyjne „Astwa” Sp. z o.o. Białystok, cena brutto
840 235,68 zł,
4) „Czyścioch” Sp. z o.o. Białystok, cena brutto 465 829,06 zł.
Związek Gmin na realizację tego zadania przeznaczył 280 000,00 zł brutto. Umowa została zawarta z firmą „BIOM” na okres 1-go roku (od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku), z odbiorem odpadów z dwóch gmin tj. Janowa i Korycina, bowiem od 1 stycznia 2014 roku Suchowola wystąpi ze Związku Gmin.
6. W dniu 3 grudnia 2013 r. uczestniczyłem w Warszawie w konferencji pn. Forum Nowoczesnego Samorządu.
7. W dniu 6 grudnia br. uczestniczyłem we wspólnym posiedzeniu obu Komisji Rady Gminy Korycin, gdzie m.in. przedstawiłem propozycję reorganizacji samorządowej instytucji kultury, a dziś projekt uchwały w tej sprawie będzie przedmiotem obrad sesyjnych.
8. W dniu 9 grudnia 2013 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu ZGWWP w Białymstoku, zaś w dniu 10 grudnia br. w posiedzeniu Zespołu ds. Obszarów Wiejskich Wsi i Rolnictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.
9. W dniach 11-12 grudnia 2013 r. brałem udział w posiedzeniu wyjazdowym Komitetu Regionów w Brukseli.
Ponadto w dniu 16 grudnia br. uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu ZGWRP w Poznaniu, zaś w dniach 17-18 grudnia br. w kolejnym posiedzeniu Komitetu Regionów w Brukseli.
10. W dniu 20 grudnia 2013 r. wspólnie uczestniczyliśmy w podsumowaniu projektu pn. „Seniorzy w działaniu” połączonym ze spotkaniem opłatkowym.
11. W dniu 9 grudnia 2013 r. została przeprowadzona w Urzędzie Gminy Korycin kontrola problemowa dotycząca przestrzegania przepisów i zasad prawnej ochrony pracy, w tym technicznego bezpieczeństwa i higieny pracy w wybranych zagadnieniach przez Państwową Inspekcję Pracy w Białymstoku.
12. W miesiącu grudniu br. dokonaliśmy wymiany kolejnych 23 opraw oświetlenia drogowego na terenie Gminy Korycin w miejscowościach Łosiniec, Mielniki, Łomy, Brody, Szumowo, Zabrodzie, Laskowszczyzna, Rykaczewo, Białystoczek, Nowinka. Wcześniej wymieniliśmy 43 sztuki w Skindzierzu, Kumiale, Ostrej Górze i Korycinie. Planujemy łącznie wymienić około 120 opraw.
13. Zakończono prace remontowe dachu na budynku magazynowym – wymiana rynien, rur spustowych oraz pokrycie dachu papą termozgrzewalną. Odbiór prac odbył się dnia 23 grudnia 2013 roku.
14. Odbyłem spotkanie z firmą projektową na temat możliwości montażu pomp ciepła przy Zespole Szkół w Korycinie celem obniżenia kosztów ogrzewania obiektu, jednak nie pozwalają na to parametry techniczne. Gdyby była taka możliwość, wówczas ubiegalibyśmy się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Osi Priorytetowej V. Rozwój infrastruktury ochrony środowiska, Działanie 5.2 Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska – wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii na produkcję energii na własne potrzeby. Ostateczny termin składania wniosków do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego upływa 9 stycznia 2014 roku. Maksymalne dofinansowanie to 85% kosztów kwalifikowanych.
15. W dniu 4 grudnia br. złożyliśmy wniosek do Starostwa Powiatowego w Sokółce o wydanie pozwolenia na zamontowanie monitoringu w Parku Plebańskim w Korycinie.
16. W dniu 23 grudnia 2013 r. ogłosiłem przetarg na zadanie pn. „Przygotowywanie i wydawanie posiłków w ramach Programu wieloletniego pomoc państwa w zakresie dożywiania na 2014 rok na terenie Gminy Korycin”, zaś w dniu 27 grudnia br. brałem udział w posiedzeniu Zgromadzenia Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
17. Wydałem następujące zarządzenia:
1) jako organ wykonawczy w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 119/2013 z dnia 14 listopada 2013 r. w sprawie przyjęcia projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2014 – 2030,
b) Zarządzenie Nr 120/2013 z dnia 14 listopada 2013 r. w sprawie ustalenia projektu uchwały budżetowej Gminy Korycin na 2014 rok,
c) Zarządzenie Nr 121/2013 z dnia 29 listopada 2013 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2013 rok,
d) Zarządzenie Nr 122/2013 z dnia 29 listopada 2013 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2013 rok.
18. Przygotowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji.
Po wysłuchaniu sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym radni Marcin Bielawski i Czesław Zawadzki pytali pana Wójta o następujące sprawy:
Radny Marcin Bielawski – kiedy rozpocznie swoją działalność Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Korycinie?
Wójt odpowiedział, że w połowie 2014 roku. Przypomniał, że Gmina Korycin sprzedała część nieruchomości z budynkiem dla Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” z przeznaczeniem na utworzenie tego punktu. Dwa przetargi ogłoszone przez Związek na wykonanie prac związanych z utworzeniem PSZOK-u nie przyniosły rozstrzygnięcia, w związku z tym podjęto decyzję, aby rozpocząć pracę w systemie gospodarczym polegające na pokryciu dachu, ocynkowaniu, wykonaniu posadzki itp. Na 2014 rok Związek przeznaczył 50 000 zł na kolejne prace w tym punkcie m.in. będzie wykonane ogrodzenie. Pan Wójt poinformował też, iż Związek Gmin „Kumiałka – Biebrza” zakupił dla swoich potrzeb ciągnik za kwotę 59 000 zł.
Radny Czesław Zawadzki – czy ceny za śmieci zostaną zmienione i będą niższe po rozstrzygnięciu przetargu?
Wójt odpowiedział, że na razie trudno powiedzieć. Nie wszystkie opłaty za odpady za 2013 rok wpłynęły do Związku. Nie wiemy, jakie będą skutki naszych ponagleń, czeka nas windykacja zaległych opłat od mieszkańców. Dotychczasowe obniżone stawki obowiązują od 1 października 2013 roku i wynoszą one od gospodarstwa jednoosobowego 15 zł za miesiąc i od gospodarstwa wieloosobowego 30 zł za miesiąc pod warunkiem, że są zbierane w sposób selektywny.
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy projekt uchwały w sprawie zamiaru i przyczyn likwidacji instytucji kultury o nazwie Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie oraz zamiaru utworzenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Korycinie jako samodzielnej instytucji kultury.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem panowie radni otrzymali wcześniej i mieli możliwość szczegółowego zapoznania się z tym projektem.
Następnie pan przewodniczący odczytał treść uzasadnienia do powyższego projektu uchwały i poprosił pana Wójta o bardziej szczegółowe uzasadnienie.
Wójt poinformował, iż w/w projekt uchwały w dniu 6 grudnia 2013 roku był przedstawiony na posiedzeniu obu Komisji Rady Gminy. Jest to w jakiś sposób zaskakująca decyzja, lecz uchwała ta niczego jeszcze nie przesądza, jest to uchwała intencyjna i daje nam możliwość za 6 miesięcy podjęcia tej decyzji. Pan Dyrektor GOKSiT złożył zapotrzebowanie na środki finansowe z budżetu Gminy na 2014 rok w kwocie 600 000 zł. W Ośrodku pracuje 11 osób oraz 4 instruktorów, w związku z tym efekty pracy Ośrodka moim zdaniem są niezadawalające. Ten okres jest próbą zastanowienia się nad efektywnym sposobem wydatkowania środków finansowych. Pomysł to przyznanie dotacji poprzez organizowanie konkursów dla organizacji pozarządowych i realizacja tych zadań przez te organizacje.
Zarówno wydatki na sport i rekreację, jak i ilość zorganizowanych dotychczas imprez wskazuje na konieczność uzyskania wsparcia społecznego oraz korzystania z doświadczeń innych organizacji. Chcemy zaktywizować bardziej nasze społeczeństwo i włączyć do realizacji tych zadań. Mamy kilka organizacji pozarządowych jak Klub Sportowy Kora – Korycin, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korycińskiej. Ponadto część zadań może realizować Zespół Szkół i Przedszkole w Korycinie. Czy będzie lepiej, czas pokaże. Proponuję podjęcie uchwały intencyjnej, która umożliwi nam za pół roku procedurę likwidacyjną tej placówki. Aby nie likwidować wszystkiego proponuję utworzenie oddzielnej, nowej samorządowej instytucji kultury pn. Gminna Biblioteka Publiczna w Korycinie, dla której działalność biblioteczna, edukacyjna i kulturalna będzie podstawowym celem statutowym.
Słyszę wiele zdań odmiennych. Ten krok nie pociąga za sobą żadnej likwidacji, nie zostanie zlikwidowany sport, zadania związane z organizacją imprez kulturalnych i innych, może się zmieni formuła ich organizacji. Obawy rodziców są bezpodstawne. Podstawową troską jest nasza młodzież, to my jesteśmy dla nich i im organizujemy wolny czas. Chcemy społeczeństwu zaproponować coś nowego, zrobić burzę mózgów, oprzeć się na mądrości naszego społeczeństwa. Jest to próba zmienienia czegoś. Zaczyna się ferment, głupie pomówienia. Każda próba zmian pociąga protest. Żaden dorobek nie może być zmarnowany, to co jest dotychczas, nie jest efektywne.
Pan przewodniczący Rady Gminy podziękował Wójtowi za wyjaśnienia i uzasadnienie projektu uchwały dodając, iż podejmowanie pochopnych decyzji musi być poprzedzone rozważnym, rozsądnym i daleko idącym przeanalizowaniem całości zagadnienia.
Następnie pan przewodniczący poprosił o zabranie głosu przez pana Pawła Żuka – Dyrektora GOKSiT w Korycinie.
Dyrektor podziękował przewodniczącemu za udzielenie głosu i rozdał panom radnym dokumenty do zapoznania się tj.
- noty księgowe z UG Korycin do 27.12.2013 r. dotyczące opłat za paliwo, rozmowy telefoniczne, energię elektryczną i podatek od nieruchomości, łacznie do zapłacenia kwota 51 393,50 zł,
- ofertę zajęć artystycznych i sportowych w GOKSiT Korycin,
- projekty zrealizowane przez GOKSiT w Korycinie w 2013 roku na kwotę 50 000 zł,
- wykaz zajęć na cały rok 2013 prowadzonych w GOKSiT w Korycinie.
Następnie pan Paweł Żuk powiedział, iż wszyscy wiemy, dlaczego ja jestem z moimi pracownikami na tej sali. O zamiarze likwidacji naszej placówki dowiedziałem się od mieszkańca Gminy Korycin. Instytucja ta istnieje od 60 lat. Dlaczego ze mną nikt nie rozmawiał. Zarzuty stawiane dla nas, to że duży budżet w kwocie 600 000 zł zaplanowałem na 2014 rok. Ostateczny budżet przyjęty w projekcie budżetu to kwota dotacji z gminy w wysokości 450 000 zł. Kolejny zarzut, że GOKSiT mało robi. Wykazy zajęć, które przedstawiłem panom radnym mówią same za siebie. Mamy duże osiągnięcia sportowe w naszym klubie. W zarządzaniu GOKSiT posiada obiekty sportowe typu „Orlik”, boisko wielofunkcyjne, korty tenisowe, świetlice w Bombli i Krukowszczyźnie i inne przekazane przez Gminę Korycin i z tym związane są też koszty ich utrzymania, opał, paliwo do kosiarek, remont kontenerów itp. Jeśli te wszystkie koszty będą mniejsze, to i budżet będzie o wiele mniejszy.
Następny zarzut, że za dużo wydaję na pracowników? Razem ze mną stałe umowy ma 3-ch pracowników, reszta to są osoby zatrudnione z Biura Pracy i instruktorzy na umowy zlecenia. Pytam, gdzie szukać cięć, zmniejszyć liczbę imprez albo je połączyć. Ja zawsze czułem, że jestem z tej gminy. Dojeżdżałem z Sokółki, miesięcznie wydaję na paliwo 500 zł. To wy mieliście szczęście, że ja tu trafiłem. Po co ta cała likwidacja, wy o tym wiecie. Kontrowersyjną osobą jestem ja. Jestem sprawiedliwy. Nie było obrzucania i oskarżania z mojej strony. Składam dzisiaj rezygnację z mojego stanowiska na ręce pana Wójta.
Kończąc pan Paweł Żuk złożył wszystkim podziękowania i życzenia noworoczne.
Pan przewodniczący obrad podziękował Dyrektorowi za wystąpienie stwierdzając jednocześnie, że nie jest to łatwa decyzja, jest to kilkunastoletni dorobek pokoleń. Następnie zaprosił do dyskusji panów radnych.
Radny Marcin Bielawski prosił pana Wójta o wyjaśnienie sformułowań z uzasadnienia do projektu uchwały … „Gmina ma możliwość zapewnienia bardziej efektywnego wykorzystania środków przeznaczonych na działalność kulturalną, sportową i turystyczną poprzez organizowanie konkursów dla organizacji pozarządowych. Zarówno wydatki na sport i rekreację, jak i ilość organizowanych dotychczas imprez wskazują na konieczność uzyskania wsparcia społecznego oraz korzystania z doświadczeń innych organizacji.”
Wójt odpowiedział, że jest to szerokie pojęcie. Jest to uchwała intencyjna, pan Dyrektor emocjonalnie do tego podszedł. Chodzi tu o uaktywnienie organizacji społecznych. Mamy UKS Kora – Korycin, który może na siebie wziąć część obowiązków. Trenerzy i instruktorzy – to żaden problem, kto nawiąże z nimi umowy, część zadań możemy przekazać naszym jednostkom organizacyjnym np. Zespołowi Szkół w Korycinie. Generalnie chodzi o to, aby potencjalnie zaktywizować naszych mieszkańców. Część osób z GOKSiT może w tych organizacjach znaleźć pracę. Wspólną naszą troską jest dobro gminy, a nie inne kwestie. Sprawa jest na początku, a nie zbliża się ku końcowi.
Dyrektor GOKSiT zauważył, że odpowiedź Wójta na pytanie radnego jest niepełna. GOKSiT prowadzi klub sportowy, proszę podać konkretne odpowiedzi panu radnemu.
Radny Jan Bojarzński stwierdził, że pewnych rzeczy nie rozumie, to kto ma aktywizować nasze społeczeństwo, kto tym się zajmie czy np. pani Sekretarz lub Skarbnik, ktoś to w Urzędzie będzie musiał robić. Nie można tego zaprzepaścić, wszystko rozpłynie się, rozmaże, pana Wójta często nie ma w Urzędzie. Jest to decyzja nieprzemyślana, ta uchwała nadaje bieg likwidacji GOKSiT. Jeszcze raz pytam, kto będzie tym się zajmował, czy osobiście pan Wójt, czy jakiś urzędnik gminy?
Wójt – być może masz rację, być może Państwo macie rację. Te wątpliwości ja też mam. Być może w innej formie te działania sprawdzą się. Będą spotkania we wsiach i będzie to przedmiotem konsultacji, a także z rodzicami dzieci grup tanecznych i innych grup społecznych. Nie jest to żadna decyzja, aby coś zepsuć i prowadzić do destabilizacji. Bazujemy na określonych ludziach, w takiej społeczności opery nie zrobimy, ekipa pracuje faktycznie za niewielkie pieniądze, ale bądźmy realistami, 11 osób zatrudnionych w GOKSiT to szokuje. Szukajmy nowych ludzi, bardziej wymagających.
Przewodniczący obrad pan Józef Gliński stwierdził: jestem zaskoczony tym pomysłem, w kwietniu tego roku było podsumowanie działalności GOKSiT wraz z udzieleniem Wójtowi absolutorium, wszystko było dobrze, bez zastrzeżeń, a raptem wszystko jest źle. Ta uchwała w tym czasie byłaby przedwczesna. Niech się toczy to wszystko w trybie naturalnym. Ten wstrząs jest niepotrzebny. Instytucja kultury to historia naszej gminy i będę bronił tej instytucji.
Z kolei radny Marek Brylewicz stwierdził, że spośród naszych radnych to on najwięcej przebywał w tej instytucji i z jej pracownikami. Czuję się tu jak w domu. Ta ekipa jest fantastyczna, boję się tylko, abyśmy nie obudzili się „z ręką w nocniku”. Moim zdaniem jest to zły pomysł.
Natomiast radny Kazimierz Buzun powiedział, że należy dać czas panu Wójtowi, aby swoje pomysły sprecyzował, bo są to tylko postulaty, musi przedstawić więcej konkretów. W miesiącu kwietniu 2014 roku będą kolejne sprawozdania z działalności gminnych jednostek za 2013 rok i wtedy można do tego wrócić.
Radny Józef Gliński podkreślił, iż rozmawiał ze społeczeństwem Gminy Korycin w powyższej sprawie i uważają oni, że uzasadnienie do projektu uchwały musi być bardziej konkretne, a nie ogólnikowe.
Pan Wójt powiedział, że jeśli uważacie państwo, iż jest to za wcześnie, to być może, natomiast nie zgadzam się co do aktywizacji naszego społeczeństwa. Obserwowałem realizację projektu „Seniorzy w działaniu” i jego zakończenie. Kilkaset osób włączyło się w jego realizację. Powstała grupa teatralna, która będzie kontynuowała swoją pracę. Będziemy szukać dalszych środków, aby to kontynuować. Na realizację tego projektu były środki unijne, było wsparcie ZGWWP i GOPS w Korycinie. Nie do końca wykorzystujemy nasze społeczeństwo. Będzie to można zrobić w formie konkursów. Wyciągnięcie wniosków to zadanie dla nas wszystkich i jak zaktywizować nasze społeczeństwo.
Radny Jan Bojarzyński zauważył, iż ostatni projekt „Seniorzy w działaniu” to duże pieniądze unijne. Chwała za to, co zrobiono, ale nie porównujmy tego z działalnością instytucji kultury, to lekka przesada.
Radny Jarosław Radulski dodał, iż w tym projekcie brali udział nie tylko nasi mieszkańcy, ale i z innych gmin np. ze Zdroji (Gmina Czarna Białostocka).
Pan Wójt stwierdził, iż jest ogromna chęć współpracy ze strony seniorów.
Radny Jan Bojarzyński – róbmy tę aktywizację społeczeństwa, ktoś tym musi się zająć, ktoś musi nad tym czuwać, bez żadnych nakładów finansowych nie da się tego zrobić.
Wójt – kwoty na kulturę, sport i turystykę będą takie same, ale zorganizowane w innej formie.
Radny Czesław Zawadzki stwierdził, iż do tej pory wyglądało na to, że współpraca między Wójtem a Dyrektorem układała się bardzo dobrze. Tymczasem okazuje się, że współpracy żadnej nie ma. Co się stało panie Wójcie, jaki jest główny powód tych działań?
Wójt odpowiedział – to po prostu próba wykorzystania środków w inny sposób. Jest to tylko pomysł.
Radny Stanisław Szubzda stwierdził, że te pieniądze pochodzące z budżetu gminy na kulturę powinny być zdaniem pana Wójta bardziej efektywnie wykorzystywane. Uważam, że powinien być określony konkretny plan działania i określone kwoty na ich realizację.
Pracownik GOKSiT pani Ewa Urban stwierdziła, że te zadania ktoś musi robić, kto teraz będzie to robił? GOKSiT zatrudnia do pracy osoby zarejestrowane w Biurze Pracy. Podała dla przykładu współpracę z członkami Zrzeszenia Producentów Sera Korycińskiego, gdzie przy organizacji Święta Sera należy do tych osób kilkanaście razy dzwonić i uzgadniać pewne sprawy. Nic samo się nie zrobi i stawianie sprawy w ten sposób to mydlenie oczu jednym i drugim.
Z kolei pani Sylwia Murza – pracownik GOKSiT w Korycinie stwierdziła, że ich pracę chwalił pan Dyrektor, potrafił zespół ludzi zgrać i umiał z nimi współpracować. Wdzięczna jestem mu za to i że nam zaufał. Często „przykręcał śruby”, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Dużo zrobił dla tego Ośrodka, jest emocjonalny, wybuchowy, ale walczy o nas – pracowników. Dziękuję mu za to w imieniu wszystkich pracowników.
Pani Ewa Urban dodała, że dał im szansę pracy i współpracy, aby czegoś się nauczyć i wspólnie coś zrobić dla naszych mieszkańców. Dziękuję mu za to.
Radny Józef Gliński – to całe motto sprawy – podziękowania pracowników swojemu Dyrektorowi.
Radny Marcin Bielawski zapytał, czy nie lepiej zostawić GOKSiT i wydzielić tylko z niego bibliotekę gminną, czy to nie byłoby lepsze rozwiązanie?
Wójt odpowiedział, że są tego plusy i minusy. Zaletą jest to, że biblioteka jako samodzielna instytucja kultury mogłaby sięgać po środki unijne na realizację swoich projektów. Należałoby się zastanowić. W bibliotece zatrudnione są trzy osoby: kierownik, stażystka z Biura Pracy i pani Sylwia Murza z GOKSiT na 0,5 etatu.
Inny pracownik GOKSiT pytał pana Wójta – jeśli nie ma uwag do pracy Dyrektora GOKSiT, to czy pan Paweł może zniszczyć złożone na pana ręce wypowiedzenie i rezygnację ze stanowiska?
Pan Paweł stwierdził, iż cieszy się, że doszło do takiej rozmowy. Zapewnił, że wypowiedzenia nie zniszczy. Za rok przyjadę na imprezy gminne. To mydlenie oczu, że wszystko jest źle robione.
Radny Marek Brylewicz – odbieramy to tak, że coś jest między wami nie tak.
Radny Józef Gliński dodał, że po sprawozdaniu wszystko było dobrze, raptem jest źle.
Radny Marek Brylewicz zauważył, że np. w Ochotniczej Straży Pożarnej, jako stowarzyszeniu którego jestem członkiem jest tak, że nie ma kto nieść sztandaru, a ja jako trener piłki nie mogę przełożyć meczu. Nie ma aktywnych ludzi.
Pan Józef Gliński, kontynuując swoją wypowiedź dodał – dobrze, że są instytucje typu GOKSiT, Urząd Gminy i inne, ludzie mają pracę i źródło utrzymania.
Potwierdził to też radny Marek Brylewicz – dobrze, że są miejsca pracy. To zamieszanie wokół instytucji kultury to wstrząs dla wszystkich i nauczka dla pracowników, że coś trzeba robić lepiej i efektywniej.
Radny Stanisław Szubzda – Gmina Korycin znana jest z gospodarności, trzeba iść do przodu i wszystko udoskonalać.
Radny Marek Brylewicz – pan Wójt sprytnie do tego podszedł.
Radny Józef Gliński – pan Wójt efekt osiągnął.
Osiągniemy go wszyscy – odpowiedział Wójt. To żadne osobiste animozje, jednak dalszą współpracę z panem Dyrektorem uważam za niemożliwą.
Dalszej dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 0 radnych, wstrzymujących się 0 radnych, głosów przeciwnych – 15 radnych. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie odrzuciła projekt uchwały w sprawie zamiaru i przyczynach likwidacji instytucji kultury o nazwie Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie oraz zamiaru utworzenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Korycinie jako samorządowej instytucji kultury.
Pan przewodniczący obrad podziękował panom radnym za mądrą dyskusję w tym temacie.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w budżecie Gminy Korycin na 2013 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
W wyjaśnienie wprowadzanych zmian proszę pana Andrzeja Waszczeniuka – Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, że zmiany w planie dochodów dotyczą:
- w dziale 756 – Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem – dokonuje się zmniejszenia planu dochodów o kwotę 26 000 zł w związku z mniejszymi niż pierwotnie planowano dochodami budżetu gminy z tytułu opłaty eksploatacyjnej wnoszonej przez podmioty zobowiązane do jej wpłaty (żwirownie),
- w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska – dokonuje się zmniejszenia planu dochodów o kwotę 1 152 044 zł w związku z niezrealizowaniem, a poprzez ten fakt także nieotrzymaniem refundacji wydatków stanowiących dochód budżetu gminy dotyczących projektu polegającego na zakupie i montażu instalacji solarnych dla mieszkańców gminy w kwocie 1 147 488 zł, a także mniejszymi niż pierwotnie planowano dochodami z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska.
Zmiany w planie wydatków dotyczą:
- w dziale 600 – Transport i łączność – dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 1 500 zł w związku z zakończeniem i niewyczerpaniem w całości limitu na inwestycję polegającą na modernizacji rolniczej drogi dojazdowej w obrębie gruntów wsi Kumiała i Zabrodzie,
- w dziale 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa – dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 944 zł w związku z planowaną do udzielenia z budżetu gminy dotacją celową dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie z przeznaczeniem na zakup wyposażenia jednostki,
- w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska – dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 1 177 488 zł w związku z brakiem możliwości realizacji projektu „Energia słoneczna w Gminie Korycin” (projekt będzie realizowany w 2014 roku).
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 3 – Limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2013 r. Zmiany polegają na zmniejszeniu limitów dotyczących planowanych do realizacji zamierzeń inwestycyjnych odpowiednio:
- zmniejsza się o 1500 zł limit na zadanie polegające na modernizacji rolniczej drogi dojazdowej w obrębie gruntów wsi Kumiała i Zabrodzie,
- zmniejsza się o 1 177 488 zł limit na zadanie pn. „Energia słoneczna w Gminie Korycin”.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi Ne 4 – Wykaz planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu Gminy Korycin. Zmiany polegają na wprowadzeniu do wykazu kwoty 944 zł jako kwoty dotacji planowanej do przekazania dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie z przeznaczeniem na zakup sprzętu strażackiego.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 5 – Plan dochodów i wydatków dla wyodrębnionego rachunku dochodów oświatowych jednostek budżetowych. Zmiany polegają na przesunięciu limitu wydatków (kosztów) między poszczególnymi podziałkami klasyfikacji budżetowej o kwotę 500 zł.
Budżet po zmianach wynosi:
- dochody – 13 528 846,92 zł, z tego:
- bieżące – 10 890 846,92 zł,
- majątkowe – 2 638 000,00 zł,
- wydatki – 14 027 254,92 zł,
- bieżące – 10 662 050,92 zł,
- majątkowe – 3 365 204,00 zł,
- deficyt – 498 408 zł.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2013 rok.
UCHWAŁA NR XXVI/157/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2013 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin dokona zmian w uchwale w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2013 – 2030.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
O wyjaśnienie wprowadzanych zmian proszę pana Andrzeja Waszczeniuka – Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, że ta uchwała jest bliźniacza w stosunku do uchwały poprzedniej i wszelkie zmiany w budżecie muszą mieć swoje odwzorowanie w Wieloletniej Prognozie Finansowej naszej gminy. Zmiany te dotyczą:
- zaktualizowania załącznika nr 1 do uchwały – Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy Korycin na lata 2013 – 2030, zmiany dotyczą uaktualnienia kwot dochodów, wydatków i innych pozycji w dokumencie w związku ze zmianami w uchwale budżetowej dokonanymi uchwałą Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2013 r.,
- zaktualizowania załącznika nr 2 do uchwały – Wykaz przedsięwzięć realizowanych w latach 2013 – 2016, aktualizacja zasadna jest w związku z zakończeniem realizacji projektu pn. „Zabytki Królewskiego Korycina”.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2013 – 2030.
UCHWAŁA NR XXVI/158/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata
2013 – 2030
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2014 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali wraz z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku oraz opinią Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Gminy Korycin. Obie opinie są pozytywne.
O omówienie budżetu Gminy Korycin na 2014 rok proszę pana Andrzeja Waszczeniuka – Skarbnika Gminy.
Skarbnik omawiając budżet stwierdził, że budżet ten nie jest budżetem optymistycznym. Rok 2014 jest rokiem uboższym od obecnego. Nasze dochody uległy zmniejszeniu o kwotę 577 052 zł, o tyle mniej otrzymaliśmy subwencji ogólnej z Ministerstwa Finansów na 2014 rok. Przyczyną tego był fakt, iż wykazaliśmy w sprawozdaniach finansowych opodatkowanie naszego własnego mienia po kontroli RIO, stąd większe nasze własne dochody. W 2012 roku pokazaliśmy ten dochód z 3-ch lat, stąd mniejsza subwencja na 2014 rok. Tylko RIO podlaskie i podkarpackie nakazało opodatkować własne mienie, inne Regionalne Izby Obrachunkowe tego nie wymagają. W ramach tej kwoty o 90 000 zł została także obniżona subwencja oświatowa. Dochody trzeba uzupełnić pomimo, że powstała „dziura” – podkreślił pan Skarbnik.
Za 2013 rok wyasygnujemy kwotę 301 592 zł wolnych środków, a także uzupełnimy zaciągniętym kredytem w kwocie 200 000 zł, aby zrealizować nasze potrzeby.
Planowane dochody budżetowe na 2014 rok wynoszą 11 270 328 zł, z tego:
- bieżące w kwocie 9 637 970 zł i stanowią 85,5% ogółu dochodów,
- majątkowe w kwocie 1 632 358 zł i stanowią 14,5% wszystkich dochodów.
Plan dochodów majątkowych z tytułu poszczególnych źródeł przedstawia się następująco:
- wpłaty ze sprzedaży składników majątkowych (sprzedaż działek przy zbiorniku wodnym w Korycinie, mieszkania w Domu Nauczyciela w Zabrodziu i innych) – 201 316 zł,
- dochody z tytułu przekazania wkładu mieszkańców gminy w realizację projektu polegającego na zakupie i montażu instalacji solarnych na terenie gminy – 1 100 000 zł,
- dotacje celowe w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 5 i 6 ustawy lub płatności w ramach budżetu środków europejskich – 221 000 zł (powyższe dotyczy ostatecznego rozliczenia projektu „Zabytki Królewskiego Korycina”),
- dotacje celowe w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 5 i 6 ustawy lub płatności w ramach budżetu środków europejskich – 110 042 zł (powyższe dotyczy projektu, którego liderem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego o nazwie: „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności cz. II – Administracja samorządowa”.
Natomiast planowane wydatki budżetowe na 2014 rok wynoszą 10 968 736 zł, w tym:
- wydatki bieżące w kwocie 9 550 000 zł, co stanowi 87,1% ogółu wydatków,
- wydatki majątkowe w kwocie 1 418 736 zł, co stanowi 12,9% wydatków ogółem.
Wydatki bieżące, jak co roku dotyczą kosztów utrzymania i funkcjonowania Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych, dowożenia uczniów, utrzymania dróg i opłacenia faktur za energię elektryczną, telefony itp. Są to wydatki stałe, powtarzalne z roku na rok.
Natomiast wydatki majątkowe dotyczą realizacji następujących zadań:
- planuje się przeznaczyć kwotę 129 462 zł na realizację projektu o nazwie: „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności cz. II – Administracja samorządowa” wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego,
- planuje się przeznaczyć kwotę 1 276 774 zł, z tego 1 200 000 zł jako wkład własny w planowany do realizacji projekt polegający na zakupie i montażu instalacji solarnych wytwarzających ciepło dla mieszkańców Gminy Korycin. Jest to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne i rozliczeniowe, bowiem dotyczy 350 sztuk instalacji solarów słonecznych. Wystąpiliśmy do Izby Skarbowej o interpretację przepisów w sprawie odliczenia podatku VAT, bowiem obniża to koszt tej inwestycji. Mamy pozytywną opinię w tej sprawie. Pozostała kwota w wysokości 76 774 zł to wydatki na modernizację magazynu będącego w zasobie mienia komunalnego (część budynku wraz z działką sprzedaliśmy na potrzeby Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”),
- planuje się przeznaczyć dotację celową w kwocie 12 500 zł dla Parafii Rzymskokatolickiej w Marianowie z przeznaczeniem na ochronę kościelnych zabytków, a w szczególności na konserwację zabytkowego ołtarza głównego. Projekt będzie realizowany przy udziale środków pochodzących z budżetu UE. Ponadto mamy złożone wnioski (nie są ujęte w budżecie na 2014 rok) o dofinansowanie badań archeologicznych w Milewszczyźnie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz NFOŚiGW w Warszawie na opracowanie i wdrożenie planu gospodarki niskoemisyjnej w Gminie Korycin, gdzie dofinansowanie wynosi 85% kosztów. Jednocześnie mamy złożony wniosek do Euroregionu „Niemen” w Suwałkach o dofinansowanie projektu ze środków unijnych pn. „Tygiel Smaków” wspólnie z partnerem zagranicznym z Litwy. Planujemy też złożenie wniosku do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego o dofinansowanie drogi o długości 1 300 metrów od drogi nr 8 do Kumiały w ramach rekultywacji gruntów, aby ulepszyć dojazd naszym mieszkańcom do pól i gruntów, będzie to poszerzenie drogi z 5 do 9 metrowej.
Kontynuując Skarbnik poinformował, że do spłacenia w 2014 roku mamy kwotę 301 592 zł całości kredytów i pożyczek długoterminowych. Nie planujemy zaciągania nowych pożyczek i kredytów. Zadłużenie gminy na dzień 31 grudnia 2013 roku wyniesie 6 100 000 zł, zaś na dzień 31 grudnia 2014 roku, po zrealizowaniu planowanych spłat oraz zaciągnięciu planowanego kredytu długoterminowego wynosić będzie ogółem 5 970 026 zł, co stanowić będzie 52,97% planowanych dochodów budżetowych. W budżecie gminy na 2014 rok mamy zaplanowaną rezerwę w kwocie 100 000 zł, w tym 75 000 zł do rozdysponowania przez pana Wójta i 25 000 zł z przeznaczeniem na zarządzanie kryzysowe.
Przewodniczący obrad podziękował Skarbnikowi za omówienie budżetu Gminy Korycin na 2014 rok jednocześnie stwierdzając, iż najbliższe lata będą dla Gminy Korycin trudne, trzeba racjonalnie wydatkować środki budżetowe. Następnie zaprosił panów radnych do dyskusji.
Radny Jan Bojarzyński pytał pana Wójta, czy jest szansa na kontynuację robót na odcinku drogi Olszynka – Mielniki, czy będą wolne środki?
Wójt odpowiedział, że w tym momencie nie planujemy środków na drogi gminne w ramach rekultywacji gruntów. Nie widzę możliwości wyasygnowania własnych środków budżetowych na ten cel.
Natomiast pan Czesław Zawadzki pytał, czy jest możliwość wytyczenia drogi dla mieszkańców Szumowa i jej podsypanie przez nich samych?
Wójt odpowiedział, aby mieszkańcy złożyli podanie do Urzędu Gminy i wtedy rozpatrzymy, w jakiej formie możemy pomóc.
Radny Marcin Bielawski pytał pana Wójta, czy istnieje możliwość naprawy odcinka drogi w Białymstoczku?
Wójt odpowiedział, że wspólnymi siłami coś ustalimy i zrobimy.
Więcej zapytań i dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na rok 2014.
UCHWAŁA NR XXVI/159/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na rok 2014
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2014 – 2030.
Projekt uchwały w powyższej sprawie wraz z pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku panowie radni otrzymali.
Wcześniej, podobnie jak projekt uchwały budżetowej, ten również był omawiany na wspólnym posiedzeniu obu Komisji Rady Gminy Korycin.
O omówienie Wieloletniej Prognozy Gminy Korycin na lata 2014 -2030 proszę pana Andrzeja Waszczeniuka – Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, iż ten dokument jest spójny z budżetem Gminy Korycin na rok 2014 i przyjęto w nim następujące założenia:
- dla lat 2011 – 2012 – faktyczne wykonanie poszczególnych pozycji zestawienia,
- dla roku 2013 – dane według planu budżetu gminy na 30.09.2013 r. oraz danych z aktualnej prognozy finansowej,
- dla roku 2014 – dane według projektu uchwały budżetowej na 2013 r. uzupełnionego o dane dotyczące zobowiązań i kształtowania się długu wynikające z posiadanych przez jst dokumentów,
- dla 2014 – 2017 w zakresie:
- dochody bieżące – dla roku 2014 przyjęto w wysokościach wynikających z otrzymanych informacji o wysokościach dotacji i subwencji, dochody podatkowe oszacowano na poziomie zakładanych wpływów z tych podatków. Dochody bieżące w latach 2015 – 2030 oszacowano przy założeniu ich corocznego wzrostu o około 1,5%,
- dochody majątkowe – w latach 2014 – 2017 oszacowano przy założeniu, iż w roku 2014 dochody oszacowano w kwocie 1 632 358 zł. Wartość ta wynika z założenia, iż około 1 100 000 zł wpłynie do budżetu z tytułu wpłat mieszkańców gminy jako ich udział (zaliczka na zakup instalacji) w realizowanym projekcie polegającym na zakupie i montażu instalacji solarnych wytwarzających ciepło dla mieszkańców gminy, pozostała kwota (około 200 000 zł) to planowane do pozyskania dochody z tytułu sprzedaży prawa własności działek budowlanych położonych nad zbiornikiem wodnym w Korycinie oraz innych obiektów stanowiących zasób komunalny Gminy Korycin. Kolejne wartości to refundacja wydatków związana z końcowym rozliczeniem projektu pn. „Zabytki Królewskiego Korycina” (ok. 200 000 zł) oraz przewidziana refundacja wydatków w ramach realizowanego projektu pn. „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego cz. II – administracja samorządowa” (ok. 100 000 zł). W latach 2014 – 2017 planowana jest dalsza sprzedaż działek nad zbiornikiem wodnym w Korycinie oraz działek będących w zasobie mienia komunalnego gminy Korycin,
- wydatki bieżące - w roku 2014 nie planuje się wzrostu wydatków bieżących w stosunku do roku 2013 (wydatki bieżące plan 2013 – 10 165 103,99 zł, plan 2014 – 9 550 000 zł). Jednakże ich wzrost w stosunku do roku 2013 może być możliwy ze względu na możliwość pozyskania dotacji na wydatki bieżące realizowane w zakresie polityki społecznej (wzrost wydatków na świadczenia), jak również innych wydatków budżetu, których w chwili projektowania wielkości budżetowych nie da się przewidzieć (np. kształtowanie się wielkości stóp procentowych mających wpływ na oprocentowanie kredytów zaciągniętych przez gminę),
- rozchody z tytułu spłaty rat kredytów i pożyczek zaprognozowano na podstawie podpisanych umów,
- wydatki bieżące na obsługę długu (odsetki od zaciągniętych kredytów i pożyczek długoterminowych) zaplanowano w kwotach wynikających z przyjętej symulacji uwzględniającej koszt pieniądza w czasie (średnio 5,5% rocznie).
Dochody bieżące w latach 2015 -2030 oszacowano przy założeniu corocznego wzrostu o około 1,5%. Wydatki bieżące budżetu roku 2014 i następnych równoważone są dochodami bieżącymi budżetu. Generowana jest także nadwyżka operacyjna, która przeznaczona jest począwszy od roku 2015 na obsługę zadłużenia (spłata odsetek od kredytów i pożyczek) oraz na spłatę rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach wcześniejszych. W roku budżetowym 2014 nie jest planowane zaciąganie kolejnych zobowiązań długoterminowych. W roku 2014 planowana jest inwestycja z udziałem środków unijnych, która polegać ma na zakupie i montażu instalacji kolektorów słonecznych dla mieszkańców Gminy Korycin. Z punktu widzenia budżetu jest o inwestycja prawie neutralna, gdyż zostanie zrealizowana tylko w przypadku otrzymania dofinansowania środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej, a wkład własny w projekt zabezpieczą mieszkańcy, którzy indywidualnie będą uczestniczyć w kosztach zakupu i montażu instalacji. W latach kolejnych planowane są budżety, które w swych założeniach nadwyżki budżetowe przeznaczają na spłatę rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach wcześniejszych.
Z załączonej sytuacji wynika, iż w żadnych z zaprezentowanych lat nie wystąpią przekroczenia dopuszczalnych wskaźników – zarówno tych ze „starej” ustawy o finansach publicznych jak i relacji wynikających z ustawy obecnie obowiązującej. Uchwała budżetowa na rok 2014 oraz dane wynikające z wieloletniej prognozy finansowej gminy pozwalają na sfinansowanie wszystkich potrzeb wydatkowych budżetu przy uwzględnieniu obowiązujących ograniczeń z tym związanych oraz pozwalają obsłużyć istniejące zadłużenie bez ryzyka utraty płynności.
Reasumując, projektowana sytuacja finansowa Gminy Korycin na rok 2014 i następne realnie pokazuje, iż możliwe jest zbilansowanie dochodów i wydatków budżetu przy jednoczesnej obsłudze zadłużenia (wydatki na spłatę rat kapitałowych kredytów i pożyczek oraz na spłatę odsetek) gminy oraz przy uwzględnieniu wydatków majątkowych budżetu w wysokości około 1 400 000 zł. Wieloletnia Prognoza Finansowa w swej treści nie zawiera pozycji wolne środki oraz wyniku budżetu, gdyż do dnia zakończenia starego roku budżetowego (2013) nie jest możliwe ich precyzyjne wyliczenie, nie mniej jednak na dzień sporządzenia opracowania istnieją realne przesłanki do stwierdzenia, iż Gmina Korycin zamknie rok budżetowy 2013 nadwyżką budżetową oraz wolnymi środkami w wysokości około 500 000 zł. Wartości te przejdą na rok 2014 i w znacznym stopniu poprawią obowiązujące wskaźniki obrazujące sytuację finansową gminy. Nie negując pozytywnych wniosków płynących z analizy niniejszej prognozy stwierdzić należy jednakże, iż gmina zbliżyła się niebezpiecznie blisko dopuszczalnych wskaźników określonych przepisami prawa i w najbliższej perspektywie czasowej (kilka lat) winno się zwrócić szczególną uwagę na poziom wydatków bieżących optymalizując je w maksymalnym stopniu, gdyż każde nawet kilkuprocentowe wahnięcie relacji poziomu wydatków bieżących do dochodów bieżących skutkować może przekroczeniem dopuszczalnych wskaźników. Dotyczy to także nowych zadań inwestycyjnych, które w przypadku pozyskiwania dofinansowania środkami zewnętrznymi wymagają zabezpieczenia wkładu własnego. Gmina Korycin osiągnęła także swoisty maksymalny poziom zadłużenia, które co prawda nie powoduje w chwili obecnej problemów z jego obsługą, jednakże jego zwiększenie może spowodować trudności w tym zakresie.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2014 – 2030.
UCHWAŁA NR XXVI/160/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata
2014 - 2030
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości położonej w miejscowości Korycin, stanowiącej własność Gminy Korycin na inną nieruchomość.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
Przewodniczący obrad poprosił pana Wójta o przybliżenie i przypomnienie tego tematu.
Wójt powiedział, że o tej sprawie mówiliśmy już wcześniej, jednak nie dokonaliśmy tej zamiany działek, ponieważ zmarł właściciel – pan Jan Nosorowski i trwało postępowanie spadkowe. Aktualnie jego spadkobiercą jest pani Anna Cichocka. Dokonanie zamiany nieruchomości podyktowane jest potrzebą poszerzenia ulicy Ogrodowej w Korycinie i wykonaniem parkingu od strony drogi wojewódzkiej nr 671 oraz umożliwieniem dojazdu do działek stanowiących własność Gminy Korycin, przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego miejscowości Korycin pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (osiedle za mostem). Doszliśmy do porozumienia ze spadkobierczynią. Zamiana jest dla nas bardzo korzystna, a przy tym parkingu zostanie postawiona także toaleta publiczna.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości położonej w miejscowości Korycin, stanowiącej własność Gminy Korycin na inną nieruchomość.
UCHWAŁA NR XXVI/161/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości położonej w miejscowości Korycin, stanowiącej własność Gminy Korycin na inną nieruchomość
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy projekt uchwały w sprawie ustalenia diet radnym Gminy Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie wraz z uzasadnieniem panowie radni otrzymali.
Pan przewodniczący obrad przypomniał, iż na poprzedniej Sesji wnioskował do pana Wójta o przygotowanie projektu uchwały z rozszerzeniem ustalenia diety dla radnych wyznaczonych do reprezentowania Gminy w posiedzeniach zgromadzenia związku gminnego (chodzi o Związek Gmin „Kumiałka – Biebrza”), ponieważ otrzymywali oni dotychczas dietę ze Związku, jednak Wojewoda nakazał uchylić uchwałę w tej sprawie, gdyż była ona niezgodna z obowiązującymi przepisami. Zatem aby zrekompensować koszty panów radnych uczestniczących w posiedzeniach zgromadzenia związku gminnego od 1 stycznia 2014 roku będą oni otrzymywali dietę w wysokości 200 zł za udział w danym posiedzeniu czyli tak samo jak radni biorący udział w Sesjach lub posiedzeniach Komisji Rady.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych nie było, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie ustalenia diet radnym Gminy Korycin.
UCHWAŁA NR XXVI/162/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie ustalenia diet radnym Gminy Korycin
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy projekt uchwały w sprawie uchwalenia Regulaminu określającego zasady korzystania z Parku Plebańskiego w Korycinie.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali. Moim zdaniem jest on bardzo jasny i czytelny.
Przewodniczący obrad zaprosił panów radnych do dyskusji w tym temacie.
Radny Czesław Zawadzki pytał pana Wójta, jak będziemy egzekwować przestrzeganie tego Regulaminu?
Wójt odpowiedział, że będziemy zgłaszali wszelkie zniszczenia na policję, zaś osoby winne naruszenia zakazów będą podlegać odpowiedzialności w trybie i na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy – Kodeks wykroczeń.
Radny Czesław Zawadzki pytał również pana Wójta, czy monitoring zamontowany na Rynku w Korycinie był wykorzystywany?
Wójt odpowiedział, że policja korzystała z tych zapisów celem sprawdzenia przejeżdżających obok samochodów. Dodał również, że po wejściu w życie w/w uchwały będziemy zobligowani do wykonania 4-ch tablic z zamieszczonym na nich Regulaminem i ustawieniem ich w Parku Plebańskim, aby korzystający byli świadomi, jak mają z niego korzystać.
Więcej zapytań i dyskusji w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu określającego zasady korzystania z Parku Plebańskiego w Korycinie.
UCHWAŁA NR XXVI/163/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie uchwalenia Regulaminu określającego zasady korzystania z Parku Plebańskiego w Korycinie
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
Pa przewodniczący dodał, iż Rada Gminy Korycin w 2008 roku podjęła uchwałę określającą zasady udzielania dotacji na wykonanie tych prac przy zabytku położonym na obszarze Gminy Korycin i zgodnie z tą uchwałą przyznaje dotacje. Już wcześniej dotację celową na odrestaurowanie organów w Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Niepokalanego Serca Maryi w Bombli - Marianowie Rada Gminy przyznała, ksiądz ciągnie to dalej i teraz udzielimy jej w wysokości 10 000 zł na wykonanie w 2014 roku prac konserwatorskich przy głównym ołtarzu Matki Bożej. W tej sprawie parafia złożyła też wniosek do Fundacji Biebrzańskiej, który został pozytywnie zaopiniowany i otrzyma środki na wykonanie tych prac. W/w środki mamy ujęte w uchwale budżetowej na 2014 rok, którą podjęliśmy wcześniej na dzisiejszej Sesji.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru.
UCHWAŁA NR XXVI/164/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie udzielenia dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie w 2013 roku.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali, z którego wynika, iż w 2013 roku udziela się dotacji w wysokości 944 zł Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie na zakup wyposażenia jednostki i w tej sprawie zostanie zawarta umowa pomiędzy Wójtem Gminy a Zarządem OSP w Korycinie.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia dotacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie w 2013 roku.
UCHWAŁA NR XXVI/165/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie udzielenia dotacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie w 2013 roku
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2014 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
Dodał również, że taki plan jest przez panów radnych zatwierdzany co roku.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2014 rok.
UCHWAŁA NR XXVI/166/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2014 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy projekt uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2014 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali, a taki plan musi być przez nas uchwalany co roku.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2014 rok.
UCHWAŁA NR XXVI/167/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2014 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.17/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy projekt uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2014 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali i tak jak w poprzednich punktach taki plan co roku uchwalamy.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2014 rok.
UCHWAŁA NR XXVI/168/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2014 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.18/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan Wójt poinformował panów radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji Rady Gminy.
Ad.19/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił panów radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
Radny Antoni Pakuła poinformował, iż jako mieszkaniec Kumiały , jednocześnie sołtys i radny z tej wsi rozmawiał z państwem Bienasz i uzyskał informację, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zobowiązała ich do budowy lewoskrętu. Czy jest to zgodne z przepisami?
Wójt odpowiedział, że to właściciel drogi zabezpiecza swoje bezpieczeństwo. GDDKiA to trudny partner publiczny, który stawia takie właśnie warunki. W tej sprawie były interwencje zarówno od gminy jak i od Marszałka Województwa. Ja nie mogę wziąć na siebie odpowiedzialności, tam często zdarzają się wypadki. Zdaniem pana Wójta odpowiedź na wniosek jest absurdalna.
Radny Jan Bojarzyński dodał, że z tymi lewoskrętami to problem ogólnopolski.
Wójt – to są duże koszty, wartość kosztorysowa dla państwa Bienasz to kwota około 1 mln zł.
Radny Czesław Zawadzki poinformował, iż na drodze tzw. Szumowo przez olszyny czyszczone są przez mieszkańców z krzaków powyższe odcinki dróg, czy będzie tam coś robione, sypanie żwiru?
Wójt odpowiedział, że będziemy rozmawiali z panem Czarneckim, aby przywiózł ziemi. Wykonuje on prace przy zbiorniku retencyjnym Szumowo – Olszynka i parę tematów jest przed nami do wyjaśnienia. Roboty przy zbiorniku idą w dobrym tempie.
Radny Jan Bojarzyński poinformował, że duże tonażowo samochody wożą na zbiornik ziemię przez Rudkę i niszczą drogę.
Wójt stwierdził, iż nic w tej sprawie nie słyszał i że powiadomimy Powiatowy Zarząd Dróg, aby interweniował w tej sprawie. Samochody mogą jeździć przez Romaszkówkę.
Ponadto pan Jan Bojarzyński zwrócił się do Wójta o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce w sprawie usunięcia z pasa drogowego lipy rosnącej na drodze powiatowej Nr 1313B w miejscowości Rudka, zlokalizowanej w środku wsi, ponieważ jest ona w całości zmurszała, pusta i tym samym stwarza potężne zagrożenie dla użytkowników drogi.
Wójt odpowiedział, że wystąpimy do Powiatowego Zarządu Dróg o wycięcie tego drzewa.
Radny Stanisław Szubzda poinformował, iż na drodze wjazdowej do ich wsi są dziury w asfalcie, kto to naprawi?
Wójt odpowiedział, że nasz pracownik – pan Janusz Rak był wspólnie z przedstawicielem firmy, która wykonała prace na drodze wojewódzkiej i uszkodziła ten asfalt na oględzinach i firma ta uważa, że oni tego nie zniszczyli i nie będą zniszczonego odcinka drogi naprawiać. W takim razie nasza gmina może to we własnym zakresie poprawić.
Radny Antoni Pakuła poinformował, że przy punkcie skupu mleka w Korycinie jest przy podjeździe za wysoki próg i może uszkodzić podwozie samochodów.
Wójt stwierdził, że ten próg podwyższono, ponieważ spływająca woda zalewała posesje i były skargi ze strony mieszkańców. Zatem trzeba jeździć z wyczuciem i ostrożnie.
Radny Marek Brylewicz pytał, czy handlujący na Rynku w Korycinie uiszczają opłatę targową? Prosił również, by zwrócić im uwagę, aby nie zostawiali po sobie kartonów.
Wójt odpowiedział, że uiszczają w/w opłatę. Zwrócimy im też uwagę, aby zostawiali po sobie porządek.
Ponadto pan Marek Brylewicz poinformował, że na ulicach Grodzieńskiej i Szkolnej nie pali się oświetlenie uliczne.
Wójt – zgłosimy to niezwłocznie dla pana Gromko.
Radny Czesław Zawadzki poinformował, że kapliczki przy kościele w Korycinie nie są prawidłowo oświetlone, 3 lampy rażą w oczy, jadąc samochodem widać to wyraźnie. Zgłaszałem to już wcześniej, jednak nic w tym zakresie nie zrobiono.
Wójt odpowiedział, że iluminacja kapliczek musi dawać oświetlenie od strony kościoła. Jeszcze raz to zweryfikujemy i sprawdzimy, gdzie tkwi przyczyna. Natomiast w Parku Plebańskim w Korycinie jest oświetlenie ledowe, zastosowane zimne światło, a zużycie energii jest bardzo małe. Lampy świecą w nocy i mają cel prewencyjny, a nas to mało kosztuje.
Pan przewodniczący obrad Józef Gliński odczytał pismo skierowane do Rady Gminy Korycin od Stowarzyszenia Producentów i Dziennikarzy Radiowych z podziękowaniami za współpracę i udział w kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, w której uczestniczy nasza gmina. Za pośrednictwem Rady Gminy przekazano podziękowania wszystkim uczestnikom tej kampanii i osobom zaangażowanym w jej przebieg tj. nauczycielom, dyrektorowi szkół, rodzicom, osobom odpowiedzialnym za profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych, a przede wszystkim młodzieży i dzieciom, które uczestniczyły w konkursie i namalowały lub opisały najpiękniejsze miejsca w swojej okolicy. Wśród laureatów znaleźli się także nasi uczniowie. Nagrody dzieci otrzymały w sierpniu br.
Wójt dodał, że Gmina Korycin otrzymała także wyróżnienie za aktywny udział w tej kampanii, zaś pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie jako jedna z przedstawicieli tych gmin weszła do kapituły tego programu.
Więcej interpelacji i zapytań panowie radni nie zgłosili.
Ad.20/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także inne osoby obecne na Sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Panowie radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
Ad.21/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XXVI Sesji rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Na tym protokół z obrad XXVI Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.
Po zakończeniu obrad sesyjnych pan przewodniczący złożył życzenia noworoczne panom radnym, Wójtowi oraz pracownikom Urzędu Gminy dziękując jednocześnie za owocną i dobrą współpracę. Następnie zaprosił wszystkich do wzniesienia toastu lampką szampana.
Wójt podziękował panu przewodniczącemu i wszystkim radnym za bardzo dobrą współpracę w 2013 roku i złożył życzenia noworoczne radnym i ich rodzinom.
Protokołowała:
Tamara Sokołowska
Przewodniczący Rady
Józef Gliński
Metryka strony