PROTOKÓŁ Nr XXIX/2014

PROTOKÓŁ Nr XXIX/2014
z XXIX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 25 kwietnia 2014 r. (piątek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 10.00 – 14.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
 
 
 
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 12 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
 
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
      1)    pan Adam Bielawski
      2)    pan Marcin Bielawski
      3)    pan  Jan Bojarzyński
      4)    pan Kazimierz Buzun
      5)    pan Józef Gliński
      6)    pan Stanisław Krutul
      7)    pan Antoni Pakuła
      8)    pan Jarosław Radulski
      9)    pan Krzysztof Szewczul
      10)  pan Stanisław Szubzda
      11)  pan Kazimierz Urban
      12)  pan Czesław Zawadzki
 
Radni nieobecni nieusprawiedliwieni:
1)      pan Maciej Gliński
2)      pan Marek Brylewicz
Radny nieobecny usprawiedliwiony
1)      pan Czesław Radulski
 
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
4) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie
5) pani Małgorzata Michelis – p.o. Dyrektora GOKSiT-u w Korycinie
6) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
 
            Obrady XXIX Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
            Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta, Sekretarza i Skarbnika Gminy, kierowników gminnych jednostek organizacyjnych gminy oraz panią protokolantkę. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 12 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
            Pan przewodniczący poinformował, że proponowany porządek obrad XXIX Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony, jednak na wniosek pana Wójta proponuję zdjęcie z porządku obrad pkt 8 dotyczącego dokonania zmian w budżecie Gminy Korycin na 2014 rok. Pozostałe punkty porządku pozostaną bez zmian.
Proszę Skarbnika Gminy o uzasadnienie powyższej decyzji.
            Skarbnik powiedział, że najistotniejszą zmianą, którą planowaliśmy wprowadzić w budżecie było ujęcie w planie wydatków kwot związanych z opracowaniem planu gospodarki niskoemisyjnej, jednak płatności za ten plan zostaną dokonane dopiero w 2015 roku, a budżet obejmuje rok 2014.   
Pan przewodniczący podziękował za wyjaśnienie i poddał pod głosowanie zmieniony porządek obrad XXIX Sesji Rady Gminy Korycin. Za przyjęciem proponowanego, zmienionego porządku obrad głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany, zmieniony porządek obrad XXIX Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad:
 
1.      Otwarcie obrad.
2.      Przyjęcie porządku dziennego XXIX Sesji Rady Gminy Korycin.
3.      Przyjęcie protokołu z XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 31 marca 2014 roku.
4.      Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
5.      Rozpatrzenie sprawozdań z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2013 rok, w tym:
- Zespołu Szkół w Korycinie,
- Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie wraz z Biblioteką Publiczną Gminy Korycin.
6.      Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego Gminy Korycin za 2013 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2013 rok – podjęcie uchwały Nr XXIX/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 25 kwietnia 2014 r. w powyższej sprawie.
7.      Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin, po zapoznaniu się ze:
- sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2013 rok,
- sprawozdaniem finansowym,
- opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2013 rok,
- stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin oraz z informacją o stanie mienia komunalnego
uchwała Nr XXIX/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 25 kwietnia 2014 r. w powyższej sprawie.
8.      Dokonanie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2014 – 2030 – podjęcie uchwały Nr XXIX/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 25 kwietnia 2014 r. w powyższej sprawie.
9.      Przyjęcie środków finansowych pochodzących z Funduszu Spójności na realizację zadania pn. „Działania na rzecz opracowania zasad gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Korycin” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – podjęcie uchwały Nr XXIX/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 25 kwietnia 2014 r. w powyższej sprawie.
10.  Podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania w formie pieniężnej – podjęcie uchwały Nr XXIX/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 25 kwietnia 2014 r. w powyższej sprawie.
11.  Przyjęcie zasad zwrotu wydatków poniesionych na pomoc w zakresie dożywiania – podjęcie uchwały Nr XXIX/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 25 kwietnia 2014 r. w powyższej sprawie.
12.  Zapoznanie się z oceną zasobów Pomocy Społecznej Gminy Korycin za 2013 rok.
13.  Interpelacje i zapytania radnych.
14.  Wolne wnioski i informacje.
15.  Zamknięcie obrad.
 
     Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXVIII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 31 marca 2014 r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu panów radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XXVIII Sesji Rady Gminy.
 
Ad.4/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
W okresie od ostatniej XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 31 marca  2014 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 25 kwietnia br. realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 3 kwietnia 2014 r., w ramach nadzoru Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz Skarbnikowi Gminy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XXVIII Sesji Rady tj.
1) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2014 rok,
2) w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2014 – 2030.
Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz uchwała dotycząca zmian w budżecie została przekazana do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
            2. W dniu 1 kwietnia 2014 r. zawarliśmy porozumienie z Podlaskim Wojewódzkim Szkolnym Związkiem Sportowym w Białymstoku o współpracy partnerskiej przy realizacji projektu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać”, dofinansowanego ze środków zajęć sportowych dla uczniów w roku 2014.
            3. W dniu 3 kwietnia 2014 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, zaś w dniach 4-5 kwietnia br. w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP w Rawie Mazowieckiej.
4. W dniu 8 kwietnia br. uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego w Białymstoku i w spotkaniu z Podlaską Izbą Rolniczą.
5. W dniach 9 i 10 kwietnia 2014 r. gościliśmy w naszej gminie delegację gości z Portugalii i Anglii oraz przedstawicieli samorządu i parlamentarzystów z Gruzji.
            6. W dniu 15 kwietnia br. uczestniczyłem w posiedzeniu Zespołu ds. Obszarów Wiejskich przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.
7. W dniu 16 kwietnia 2014 r. uczestniczyłem we wspólnym posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu oraz Komisji Rewizyjnej działających przy Radzie Gminy Korycin.
            8.  W dniu 18 kwietnia 2014 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Korycinie odebrała z Powiatowej Straży Pożarnej w Sokółce samochód strażacki marki IVECO (rok produkcji 2002) dla potrzeb naszych strażaków.
W tym samym dniu zakończono także równanie dróg na terenie naszej gminy.
            9. W wyznaczonym terminie tj. do 31 marca br. zawarłem łącznie 281 umów określających relacje pomiędzy Gminą Korycin a właścicielami nieruchomości prywatnych w ramach realizacji projektu pn. „Budowa systemu solarnych instalacji wytwarzania ciepła w Gminie Korycin”. Do 11 kwietnia br. zaliczkę w kwocie 1080 zł wpłaciło 276 osób na ogólną kwotę 303 240 zł. 
            10. Po uzyskaniu pozytywnej opinii obu Komisji Rady Gminy Korycin zleciłem podział działki nad zalewem w Korycinie celem przeznaczenia do sprzedaży dla państwa Bienasz, którzy chcą rozszerzyć swoją gastronomiczną działalność w tym miejscu. 
            11.  Wydałem następujące zarządzenia i obwieszczenia: 
1) jako organ wykonawczy w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 143/2014 z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2014 rok,
b) Zarządzenie Nr 144/2014 z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2014 rok,
c) Zarządzenie Nr 145/2014 z dnia 31 marca 2013 r. w sprawie określenia formy przekazywania Wójtowi Gminy sprawozdań budżetowych przez podległe jednostki organizacyjne Gminy Korycin,
d) Zarządzenie Nr 146/2014 z dnia 1 kwietnia 2014 r. w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków Dyrektora GOKSiT w Korycinie pani Małgorzacie Michelis od dnia 1 kwietnia 2014 r. do 31 maja 2014 r.,
e) Obwieszczenie Wójta Gminy Korycin z dnia 8 kwietnia 2014 r. o numerach oraz granicach stałych obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o siedzibach komisji właściwych do głosowania korespondencyjnego oraz o lokalach komisji dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 25 maja 2014 r.,
2) jako kierownik urzędu w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 3/2014 z dnia 23 kwietnia 2014 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko o nazwie: „Działania na rzecz opracowania zasad gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Korycin”,
b) Zarządzenie Nr 4/2014 z dnia 23 kwietnia 2014 r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko o nazwie „Działania na rzecz opracowania zasad gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Korycin”,
c) Zarządzenie Nr 5/2014 z dnia 23 kwietnia 2014 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska 2007-2013: „Pogranicze polsko-litewskie – tygiel wspólnych smaków”,
d) Zarządzenie Nr 6/2014 z dnia 23 kwietnia 2014 r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska 2007-2013: „Pogranicze polsko-litewskie – tygiel wspólnych smaków”.
            12. Przygotowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. 
 
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
 
Ad.5/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy sprawozdania z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2013 rok, w tym:
- Zespołu Szkół w Korycinie,
- Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie wraz z Biblioteką Publiczną Gminy Korycin.
Nie ma dziś z nami pani Dyrektor Zespołu Szkół oraz pani Dyrektor Przedszkola w Korycinie, ponieważ właśnie odbywają się egzaminy gimnazjalne i obie panie zasiadają w komisjach egzaminacyjnych, dlatego rozpoczniemy od wysłuchania sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie, które przedstawi pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie. 
Pani Elżbieta Tarachanowicz przypomniała radnym, iż Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Korycinie funkcjonuje od 1 lipca 1990 roku, a przedmiotem jego działania jest zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka. Ośrodek realizuje zadania własne gminy i zadania zlecone gminie w zakresie pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, prowadzi postępowanie wobec osób zobowiązanych do świadczenia alimentacyjnego, przyznaje świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz podejmuje działania wobec dłużników alimentacyjnych.
W 2013 roku na realizację zadań własnych gminy i zleconych gminie z pomocy społecznej zostały przeznaczone środki w wysokości 662 486,00 zł, w tym dotacja z budżetu państwa w kwocie 560 486,00 zł. W ubiegłym roku pomocą społeczną objętych było 241 rodzin (986 osób w tych rodzinach). Środki finansowe wydatkowane były na takie formy pomocy jak: zasiłek stały – 22 032,00 zł, zasiłek okresowy – 266 990,00 zł, ubezpieczenia zdrowotne – 2 031,00 zł, opłata za schronisko – 500,00 zł, sprawienie pogrzebu – wydatki za pogrzeb zostały zwrócone dla Ośrodka z masy spadkowej.
W ubiegłym roku 277 rodzin (1037 osób w tych rodzinach) skorzystało z pomocy w postaci pracy socjalnej tj. pomocy w załatwieniu spraw urzędowych i innych ważnych spraw bytowych oraz w utrzymaniu kontaktu z otoczeniem.
W 2013 roku po raz kolejny realizowaliśmy Program Wieloletni pn. „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. W ramach Programu są realizowane działania dotyczące w szczególności zapewnienia pomocy w zakresie dożywiania dzieciom do 7 roku życia, uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej oraz osobom samotnym, w podeszłym wieku, chorym lub niepełnosprawnym w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Rzeczywista liczba osób objętych tą formą pomocy w 2013 roku wyniosła 534, w tym osoby korzystające z posiłków – 382 oraz osoby korzystające z zasiłku celowego na zakup żywności lub posiłku – 231. Ogólny koszt Programu wyniósł 361 978,00 zł, w tym koszt posiłków – 287 178,00 zł, zasiłki celowe – 74 800,00 zł.
W 2013 roku środki na realizację świadczeń rodzinnych wyniosły 1 015 118,00 zł, a przyznane zostały 297 rodzinom.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostały przyznane 5 rodzinom (6 osobom uprawnionym). Wypłacono 48 świadczeń w łącznej kwocie 14 150,00 zł.
Od września 2012 roku realizujemy zadanie własne gminy wynikające z ustawy o systemie oświaty tj. udzielanie świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym. Zostały one wprowadzone w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji oraz umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Świadczenia te są niezależne od typu i rodzaju szkoły, do której uczeń uczęszcza czy też od wyników w nauce ucznia – podstawowym kryterium przyznawania jest dochód na osobę w rodzinie ucznia. W 2013 roku stypendia przyznano dla 120 uprawnionych – 852 świadczenia na ogólną kwotę 103 459,68 zł, w tym dotacja z budżetu państwa w wysokości 82 767,00 zł.
W ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wspólnie z GOKSiT w Korycinie zorganizowaliśmy w maju 2013 roku Majówkę Grassroots Day, w lipcu letni wypoczynek dla dzieci w Jastarni oraz w grudniu spotkanie wigilijne dla dzieci z grupy ryzyka. W listopadzie zorganizowaliśmy 3-dnioowy wyjazd edukacyjny na Litwę, którego założeniem programowym było zapewnienie uczniom możliwości rozwijania zainteresowań, kontaktu z teatrem, obiektami historycznymi ważnymi dla kultury polskiej oraz umożliwienie młodzieży aktywnego wypoczynku bez używek i uzależnień. W czerwcu 2013 roku powstał w Korycinie Klub Abstynenta „Barka”, który udziela wsparcia w działaniach trzeźwościowych dla osób uzależnionych od alkoholu. Od września ub. został utworzony Punkt Informacyjny w Korycinie, gdzie jest zatrudniona instruktor terapii uzależnień, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, specjalista pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej. Punkt ten świadczy następujące usługi:
- motywowanie do podjęcia leczenia osób uzależnionych i podjęcia terapii osób współuzależnionych,
- motywowanie osób pijących ryzykownie i szkodliwie do zmiany szkodliwego wzorca picia,
- udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym,
- rozpoznanie zjawiska przemocy domowej, udzielanie stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy,
- posiadanie dobrej orientacji na temat dostępnych miejsc pomocy i kompetencji poszczególnych służb i instytucji z terenu gminy, które mogą się włączyć w systemową pomoc rodzinie.
Współpracujemy z Klubem Sportowym „Podlasie” w Białymstoku, który co roku organizuje letni obóz sportowo – szkoleniowy dla dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo z małych miast i środowiska wiejskiego i ubiegłego roku dofinansowaliśmy wypoczynek dla 8 uczniów z Zespołu Szkół w Korycinie.
Zespół Interdyscyplinarny Gminy Korycin, w skład którego wchodzą przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Korycinie, Posterunku Policji w Janowie, Zespołu Szkół w Korycinie, Niepublicznego ZOZ Przychodni Lekarskiej „EL-MED” w Korycinie, Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie i Sądu Rejonowego w Sokółce, w 2013 roku odbył 4 posiedzenia. Do zadań Zespołu należy:
- integrowanie i koordynowanie działań w/w podmiotów,
- diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie,
- podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mającą na celu przeciwdziałanie temu zjawisku,
- inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie,
- rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielania pomocy w środowisku lokalnym,
- inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
W 2013 roku funkcjonariusze Posterunku Policji w Janowie na terenie Gminy Korycin podjęli 54 interwencji domowych, w tym założyli 9 Niebieskich Kart. Niektóre interwencje były podejmowane wspólnie z pracownikami socjalnymi GOPS w Korycinie. Ofiarom przemocy udzielono pomocy finansowej, wskazano możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej, prawnej oraz w formie poradnictwa medycznego, zawodowego i rodzinnego, ustalono zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla dzieci, świadczono pracę socjalną, w tym cykliczne wizyty pracownika socjalnego i policji, udzielono informacji o możliwościach prawnych dotyczących zobowiązania poddania osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, do poddania się leczeniu odwykowemu, skierowanie do udziału w grupie wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych, kierowano na konsultacje w poradni psychologiczno – pedagogicznej. W ubiegłym roku Zespół Interdyscyplinarny zakończył 6 procedur „Niebieskie Karty” na skutek zakończenia przemocy w rodzinie lub zrealizowania indywidualnego planu pomocy.
Rok 2013 w Gminie Korycin był szczególnym okresem, bogatym w wydarzenia związane z aktywnością osób starszych. Seniorzy wskazali potrzebę stworzenia oferty edukacyjnej odpowiadającej ich zainteresowaniom, umiejętnościom i stylowi życia. We własnym otoczeniu nie mają zagwarantowanej takiej oferty i ograniczają się jedynie do podtrzymywania sąsiedzkich relacji lub spędzania wolnego czasu przed telewizorem. Wychodząc naprzeciw potrzebom seniorów Gmina Korycin zwróciła się do Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego z prośbą o złożenie oferty konkursowej do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na realizację zadania publicznego na podstawie Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych i nasz projekt „Seniorzy w działaniu” został pozytywnie oceniony i otrzymaliśmy dotację w wysokości 135 390,00 zł.
W ramach tego projektu podjęliśmy wiele ciekawych działań m.in.:
- zajęcia teatralno-plastyczne, które prowadził aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku, a wzięły w nich udział 24 osoby, w efekcie w dniu 20 grudnia 2013 roku odbyło się przedstawienie sztuki „Ożenek” M. Gogola, pantomima „Tacy sami” oraz „Jasełka”,
- sześciodniowy wyjazd edukacyjny do Częstochowy, Oświęcimia, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakopanego, Wieliczki, Krakowa, Ojcowskiego Parku Narodowego, Gór Świętokrzyskich, Sandomierza, Krzemionek Opatowskich oraz Kazimierza Dolnego; udział wzięło w nim 50 osób,
- galeria sztuki seniora oraz wyjazd do Muzeum Ikon w Supraślu; udział wzięły 74 osoby, zorganizowano 9 spotkań m.in. z florystyki i spotkań z technik malarstwa, wikliny naturalnej i papierowej, origami oraz koronek,
- klub przyszłości seniora, w którym uczestniczyło 108 osób i były to wykłady na temat „Jak dbać o zdrowie” połączone z zajęciami ruchowymi z instruktorem fitness np. ćwiczenia pilates, aerobic 60+, nordic walking, taniec dla seniorów, ćwiczenia przy pomocy piłek rehabilitacyjnych,
- wiem co jem – liczba uczestników 108, zorganizowaliśmy 8 spotkań, które odbyły się w formie wykładów i warsztatów zdrowego odżywiania się, a dotyczyły podstawowych zasad odżywiania się, z czego składa się nasze jedzenie, jak jeść poza domem, jak robić zakupy i czego szukać na etykietach produktów; podsumowaniem tych zajęć był wyjazd do Ogrodu Botanicznego w Korycinach,
- wyjazdy kulturowe, zorganizowaliśmy 3 wyjazdy, każdy dla co najmniej 53 seniorów, dwa razy byliśmy w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku i raz w Operze i Filharmonii Podlaskiej na spektaklu „Upiór w operze”,
- wigilia – liczba uczestników to 243 osoby, z czego 133 osoby byli to członkowie rodzin uczestników, mieszkańcy gminy i osoby zaproszone.
Przewodniczący obrad podziękował pani Kierownik GOPS za wyczerpujące przedstawienie sprawozdania z działalności swojej jednostki organizacyjnej dodając, że prawie 2 miliony złotych wydane na pomoc dla potrzebujących z naszej gminy świadczy o skali działań wykonywanych przez pracowników GOPS w Korycinie.
 
Następnie poprosił o zabranie głosu przez panią Małgorzatę Michelis, która przedstawi dwa sprawozdania – jedno z działalności Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, a drugie z działalności Biblioteki Publicznej Gminy Korycin w 2013 roku.
            Pani Michelis – p.o. Dyrektora GOKSiT w Korycin przypomniała radnym, że Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie jest samorządową instytucją kultury powołaną przez Gminę Korycin, w skład której wchodzi Gminna Biblioteka Publiczna w Korycinie. Na czele Ośrodka stoi Dyrektor, który zarządza całokształtem działalności i jest za nią odpowiedzialny. Terenem działania Ośrodka jest Gmina Korycin, a gospodarkę finansową prowadzi on na zasadach obowiązujących instytucje kultury i podlega przepisom ustawy o finansach publicznych. Podstawowym celem działania Ośrodka jest prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej i zaspokajającej potrzeby kulturalne, sportowe i turystyczne mieszkańców oraz upowszechnianie i promocja kultury w Gminie Korycin. Ośrodek zmierza do rozwoju środowiska lokalnego i stworzenia bogatego życia kulturalnego poprzez organizowanie imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, turystycznych i rozrywkowych.
W ramach stałych form amatorskiej działalności artystycznej organizowano zajęcia warsztatowe oraz działalność zespołów artystycznych GOKSiT dla dzieci i młodzieży w siedmiu grupach wiekowych, w tym: tańca nowoczesnego (2 grupy), tańca towarzyskiego (2 grupy), wokalne (2 grupy) oraz chóru EPOKA dla dorosłych. Wypracowane programy artystyczne wzbogacały lokalne imprezy artystyczne oraz promowały Gminę Korycin na zewnątrz.
Przy GOKSiT działa również Stowarzyszenie UKS Konar – Kora – Korycin, w ramach którego działają: drużyna piłki nożnej seniorów A Klasy oraz trzy drużyny dziecięce i młodzieżowe: Żaki, Orliki i Młodziki oraz sekcja tenisa stołowego, która została rozwiązana ze względu na nieregularnie odbywające się treningi, jak również częste przekładanie lub nieorganizowanie meczy ligowych.
Do GOKSiT należą lub są przez niego użytkowane takie obiekty jak: kawiarenka „Junior”, siłownia, kompleks boisk, korty tenisowe, kompleks boisk „Orlik 2012”, kąpielisko, wiatrak z izbą regionalną oraz świetlice wiejskie w Bombli i Krukowszczyźnie.  
GOKSiT pozyskuje środki finansowe z tytułu wynajmu pomieszczeń na uroczystości rodzinne, prezentacje, szkolenia zewnętrzne, wypożyczanie zastawy stołowej, sprzedaży biletów na korty tenisowe, sprzęt pływający, korzystanie z siłowni, korzystanie z ksera.
Pozyskano również pieniądze z Sokólskiego Funduszu Lokalnego na dwa projekty tj.
- „Komputer – drogą do przyszłości” – dofinansowanie w wysokości 5 000 zł,
- Wrota do przeszłości szansą na przyszłość” – dofinansowanie 5 000 zł.
Najważniejszymi nagrodami w 2013 roku było przyznanie IV miejsca w konkursie Ministra Sportu i Turystyki pn. „Orlik dla wszystkich” dla UKS Konar – Kora – Korycin i wyróżnienie Majówki GRASSROOTS DAY w I Turnieju Osób Niepełnosprawnych w Piłce Nożnej i otrzymanie nagrody pieniężnej w wysokości 7 000 zł, która została przeznaczona na zakup sprzętu sportowego.
Kolejne sprawozdanie przedstawione przez panią Małgorzatę Michelis dotyczyło działalności Biblioteki Publicznej w Korycinie, która jest połączona z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, działa na terenie Gminy Korycin i posiada jeden punkt biblioteczny w Domu Gościnnym w Dzięciołówce.
Stan księgozbioru na koniec 2013 roku wynosił 14 415 woluminów, a przybyło w tym roku ogółem 723 woluminy, w tym:
- 538 wol. zakupiono ze środków samorządowych za kwotę 11 764 zł,
- 99 wol. zakupiono za środki pozyskane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa
  Narodowego o wartości 2 000 zł,
- 86 wol. to dary od czytelników i zwroty za zagubione książki,
- ubyło 981 wol. w trakcie selekcji księgozbioru.
Czytelnictwo w 2013 roku przedstawia się następująco:
- czytelnicy ogółem – 334 osoby, spadek o 25 czytelników,
- czytelnicy do lat 15 – 89 osób, wzrost o 6 czytelników,
- pozostałe grupy wiekowe – 245 osób, spadek o 30 czytelników,
- wypożyczenia ogółem – 5016 wol., spadek o 789 woluminów.
Biblioteka czynna była codziennie od godz. 8.00 do 16.00, we wszystkie dni robocze, przez cały rok.  Spadek odwiedzin w czytelni był spowodowany organizacją imprez plenerowych w okresie letnim oraz liczne wyjazdy organizowane w czasie wakacji po gminie, wyjazd do Jastarni nad morze, wycieczka autokarowa, realizacja projektów. Czytelnia dysponuje 24 miejscami dla czytelników. Biblioteka nie posiada zbiorów e-booków, zbiorów specjalnych, jak również sprzętu i oprogramowań specjalistycznych.  
W bibliotece jest wykorzystywany program komputerowy MAK oraz od stycznia 2014 roku program katalogowy MAK+, którym są już katalogowane nasze książki.
W 2013 roku biblioteka przystąpiła do programu dla bibliotek pn. „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”, z którego pozyskała 12 000 zł i zakupiła 2 komputery, urządzenia wielofunkcyjne i czytnik do kodów kreskowych, pakiet programu biurowego i programu antywirusowego. Zakupione nowości wydawnicze, komputery i niezbędne urządzenia są do dyspozycji bibliotekarzy, czytelników i użytkowników biblioteki.
            Przewodniczący obrad podziękował pani Dyrektor za przedstawienie sprawozdań z działalności dwóch instytucji gminnych.
Następnie zaprosił panów radnych do dyskusji dodając, że sprawozdań z działalności Zespołu Szkół oraz Przedszkola w Korycinie nie będziemy odczytywać, ponieważ każdy z radnych otrzymał je stosunkowo wcześnie i miał możliwość dokładnego zapoznania się z nimi.
            Radny Marcin Bielawski powiedział, że po wysłuchaniu sprawozdań z działalności GOKSiT i Biblioteki w Korycinie drażni go, jako historyka, nadużywanie słowa „Podlasie” w stosunku do ziem, które w przeszłości Podlasiem nie były, ponieważ należały do grodzieńszczyzny i należy raczej używać określenia „kresy”.
            Radny Józef Gliński zapytał, jak w chwili obecnej wygląda funkcjonowanie świetlic w Bombli i Krukowszczyźnie?
            Pani Michelis odpowiedziała, że w tej chwili nie mam pracowników do świetlic. Pisałam wnioski do Powiatowego Urzędu Pracy o skierowanie do nas pracowników, ale otrzymałam tylko osoby w wieku 50+, które po rozmowach z nami i po przekonaniu się o warunkach pracy czyli dojazdy, pomoc przy imprezach gminnych itp. rezygnowały, ponieważ nie były zainteresowane takim typem pracy.
            Radny Czesław Zawadzki powiedział, że po wysłuchaniu sprawozdania pani Kierownik GOPS mam wrażenie, że prowadzimy szeroki wachlarz pomocy dla niezamożnych mieszkańców m.in. stypendia socjalne dla uczniów, ale nie ma żadnej pomocy dla uczniów zdolnych, laureatów konkursów wojewódzkich, którzy są naszą wizytówką i promują gminę na zewnątrz. Ogólnie nasze dzieci uczą się niezbyt dobrze, a egzaminy zdają poniżej średniej, więc powinniśmy z pieniędzy gminnych ufundować stypendia dla zdolnej młodzieży, jeszcze bardziej motywując ich do pracy.
            Odpowiedziała Kierownik GOPS, że stypendia naukowe zdolna młodzież otrzymuje i to z kilku źródeł m.in. Podlaska „Solidarność” co roku takie nagrody funduje, oprócz tego korzystają również z Fundacji im. Jana Pawła II, która również finansowo wspiera zdolnych uczniów.
            Wójt dodał, że na koniec roku szkolnego są kupowane nagrody rzeczowe dla kilkudziesięciu najlepszych uczniów, wyróżniających się zarówno w nauce, jak i w sporcie. Nagrody są różne, w zależności od stopnia osiągnięć danego dziecka, np. w ubiegłym roku najcenniejszą nagrodą był tablet. Dodam jeszcze, że nasza szkoła uczestniczy w różnych programach dotowanych środkami unijnymi, w tej chwili jest to Comenius, gdzie współpracujemy ze szkołami z Turcji, Hiszpanii i Rumunii. Najzdolniejsi uczniowie będą mieli okazję wyjechać do tych krajów, co również jest dużą nagrodą materialną, poznać inną kulturę, doszlifować język, obejrzeć piękny kawałek świata. Mało szkół prowadzi takie działania, a my należymy do tych nielicznych.
            Dalszej dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy zapoznała się ze sprawozdaniami z działalności gminnych jednostek organizacyjnych i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.
 
Ad.6/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy i zatwierdzi sprawozdanie finansowe Gminy Korycin za 2013 rok, wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2013 rok.
Materiały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali odpowiednio wcześniej i mieli możliwość dokładnego ich przeanalizowania, jednak proszę o zabranie głosu Skarbnika Gminy i syntetyczne przedstawienie sprawozdania finansowego.
            Skarbnik powiedział, że sprawozdanie finansowe Gminy Korycin składa się z kilku elementów m.in. z informacji z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2013 rok czy też z informacji o stanie mienia Gminy Korycin za rok 2013. Wszystko dokładnie omówiłem na niedawnym wspólnym posiedzeniu 2 Komisji Rady, jednak skrótowo chciałbym panom przypomnieć, że budżet Gminy Korycin został uchwalony przez Radę Gminy Korycin uchwałą Nr XVII/114/2012 z dnia 19 grudnia 2012 r., która określała:
1)      dochody w wysokości 13 392 404 zł, w tym:
- bieżące w wysokości 10 973 904 zł,
- majątkowe w wysokości 2 418 500 zł,
2)      wydatki w wysokości 13 890 812 zł, w tym:
- bieżące w wysokości 9 534 276 zł,
- majątkowe w wysokości 4 355 988 zł,
3)      deficyt budżetu w kwocie 498 408 zł.
W trakcie realizacji budżetu dokonywane były zmiany w planie dochodów i wydatków uchwałami Rady Gminy oraz zarządzeniami Wójta Gminy. Na koniec 2013 roku plan budżetu wynosił:
1)      dochody w wysokości 13 529 227,57 zł, w tym:
- bieżące w wysokości 10 891 227,57 zł,
- majątkowe w wysokości 2 638 000,00 zł,
2)      wydatki w wysokości 14 027 635,57 zł, w tym:
- bieżące w wysokości 10 662 431,57 zł,
- majątkowe w wysokości 3 365 204,00 zł,
3)      deficyt budżetu w kwocie 498 408 zł.
Planowane dochody budżetowe zostały zrealizowane w 98,42%, w kwocie 13 315 491,52 zł. W poszczególnych działach klasyfikacji budżetowej realizacja przedstawia się następująco:
- dział 010 – Rolnictwo i łowiectwo – wykonanie 396 227,57 zł (100,06% planu),
- dział 600 – Transport i łączność – wykonanie 31 466,19 zł (101,50% planu),
- dział 700 – Gospodarka mieszkaniowa – wykonanie 803 257,26 zł (111,13% planu),
- dział 750 – Administracja publiczna – wykonanie 172 421,12 (88,57% planu),
- dział 751 – Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa – wykonanie 585,00 zł (100,00% planu),
- dział 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa – wykonanie 7 600,00 zł (100,00% planu),
- dział 756 – Dochody od osób prawnych i fizycznych – wykonanie 2 931 584,77 zł (102,33% planu),
- dział 758 – Różne rozliczenia – wykonanie 5 058 547,83 zł (100,20% planu),
- dział 801 – Oświata i wychowanie – wykonanie 124 699,30 zł (99,67% planu),
- dział 852 – Pomoc społeczna – wykonanie 1 714 082,69 zł (93,34% planu),
- dział 853 – Pozostałe działania w zakresie polityki społecznej – wykonanie 49 487,94 zł (99,25% planu),
- dział 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza – wykonanie 96 140,86 zł (94,93% planu),
- dział 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska – wykonanie 79 724,32 zł (97,25% planu),
- dział 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego – wykonanie 1 845 860,03 zł (89,39% planu),
- dział 926 – Kultura fizyczna i sport – wykonanie 3 806,64 zł (100,02% planu).
            Wydatki budżetowe w 2013 roku zostały zrealizowane w kwocie 13 149 588,64 zł, co stanowi 93,74% planu rocznego, a realizacja w poszczególnych działach klasyfikacji budżetowej przedstawia się następująco:
- dział 010 – Rolnictwo i łowiectwo – wykonanie 421 506,61 zł (99,11% planu),
- dział 600 – Transport i łączność – wykonanie 178 393,71 zł (85,78% planu),
- dział 700 – Gospodarka mieszkaniowa – wykonanie 116 772,63 zł (79,33% planu),
- dział 750 – Administracja publiczna – wykonanie 1 736 424,32 zł (92,86% planu),
- dział 751 – Urzędy naczelnych organów władzy – wykonanie 585,00 zł (100,00% planu),
- dział 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa – wykonanie 99 941,18 zł (86,53% planu),
- dział 757 – Obsługa długu publicznego – wykonanie 273 711,26 zł (70,18% planu),
- dział 758 – Różne rozliczenia – wykonanie 118 746,00 zł (79,94% planu),
- dział 801 – Oświata i wychowanie – wykonanie 3 859 377,22 zł (95,74% planu),
- dział 851 – Ochrona zdrowia – wykonanie 30 411,84 zł (60,82% planu),
- dział 852 – Pomoc społeczna – wykonanie 1 958 557,49 zł (92,36% planu),
- dział 853 – Pozostałe działania z zakresu polityki społecznej – wykonanie 49 829,04 zł (98,16% planu),
- dział 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza – wykonanie 116 833,54 zł (95,79% planu),
- dział 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska – wykonanie 591 266,52 zł (88,65% planu),
- dział 921 – Kultura i ochrona  dziedzictwa narodowego – wykonanie 3 530 448,49 zł (98,52% planu),
- dział 926 – Kultura fizyczna i sport – wykonanie 66 783,79 zł (68,67% planu).
Gmina Korycin zamknęła rok budżetowy 2013 wynikiem dodatnim – osiągając nadwyżkę w wysokości 165 902,88 zł.  W roku 2013 dokonano spłat zaciągniętych wcześniej kredytów i pożyczek w kwocie 301 592,00 zł. Spłaty dokonywane były zgodnie z ustalonymi harmonogramami.
            Skarbnik dodał, że nie ma żadnych formalnych przeszkód w zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, o co w imieniu Wójta proszę. Zarówno Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku, jak i obie Komisje Rady powyższe sprawozdania zatwierdziły.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2013 rok.
 
UCHWAŁA NR XXIX/179/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 25 kwietnia 2014 r.
w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2013 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.  
 
Ad.7/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy, po zapoznaniu się z:
- sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2013 rok,
- sprawozdaniem finansowym,
- opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2013 rok,
- stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin oraz z informacją o stanie mienia komunalnego
podejmie decyzję w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin.
Wszystkie materiały panowie radni otrzymali wcześniej i mieli możliwość dokładnego ich przeanalizowania, a ja proszę pana Stanisława Szubzdę – członka Komisji Rewizyjnej, aby w zastępstwie nieobecnego Przewodniczącego tej Komisji odczytał jej uchwałę wraz z wnioskiem skierowanym do Rady Gminy Korycin o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy.
            Radny Stanisław Szubzda odczytał uchwałę Komisji Rewizyjnej w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej wykonania budżetu Gminy Korycin za 2013 rok oraz wniosek o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Korycin.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych oraz wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2013 rok.
 
 
UCHWAŁA NR XXIX/180/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 25 kwietnia 2014 r.
w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2013 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
            Pan przewodniczący obrad pogratulował Wójtowi Gminy uzyskanego jednogłośnie absolutorium, co świadczy o wielkim zaufaniu Rady Gminy i trafionych inwestycjach. Podziękował również pracownikom Urzędu Gminy i kierownikom gminnych jednostek organizacyjnych za ich wkład pracy we wspólny sukces.
            Wójt podziękował panom radnym za zaufanie i dobrą współpracę, bo bez wspólnej potrzeby pracy na rzecz naszych mieszkańców, wielu rzeczy nie udałoby się zrealizować. Dziękuję również moim współpracownikom i kierownikom gminnych jednostek organizacyjnych, ponieważ na wielu polach wspólnie dążymy do tego, by naszym mieszkańcom żyło się godniej i lepiej.
 
Przewodniczący obrad zarządził 10 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
 
Ad.8/     W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2014 – 2030.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
O wyjaśnienie wprowadzanych zmian proszę Skarbnika Gminy.
            Skarbnik powiedział, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin dotyczą zaktualizowania załącznika Nr 2 – Wykaz przedsięwzięć realizowanych w latach 2014 – 2017. Zmiany dotyczą uaktualnienia kwot dochodów, wydatków i innych pozycji w dokumencie w związku ze zmianami w uchwale budżetowej, dokonanymi Zarządzeniem Wójta Gminy z dnia 31 marca 2014 r. Zmiany w załączniku nr 2 do uchwały dotyczą wprowadzenia nowego przedsięwzięcia o nazwie „Działania gminy na rzecz opracowania zasad gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Korycin”. W związku z tym, iż projekt ten rozpoczęto już w 2013 roku, a następne wydatki ponoszone będą w roku 2015, nie możemy wprowadzić go do budżetu Gminy Korycin na 2014 rok, a jedynie możemy zaprezentować w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin. Przedsięwzięcie to polegać będzie na utworzeniu planu gospodarki niskoemisyjnej, stworzeniu internetowej bazy danych, przeprowadzeniu szkoleń dotyczących wykorzystania planu w działalności gminy, jej mieszkańców oraz instytucji planujących działania w zakresie zmniejszenia emisji, a także działania w zakresie promocji projektu.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały glosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2014 – 2030.
 
UCHWAŁA NR XXIX/181/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 25 kwietnia 2014 r.
w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2014 – 2030
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.9/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący obrad poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie przyjęcia środków finansowych pochodzących z Funduszu Spójności na realizację zadania pn. „Działania na rzecz opracowania zasad gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Korycin” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
Pan przewodniczący dodał, że chodzi tu o środki finansowe w kwocie 188 085,45 zł, które przed chwilą wprowadziliśmy do uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin, przeznaczone na realizację zadania pn. „Działania na rzecz opracowania zasad gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Korycin”.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia środków finansowych pochodzących z Funduszu Spójności na realizację zadania pn. „Działania na rzecz opracowania zasad gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Korycin” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
 
UCHWAŁA NR XXIX/182/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 25 kwietnia 2014 r.
w sprawie przyjęcia środków finansowych pochodzących z Funduszu Spójności na realizację zadania pn. „Działania na rzecz opracowania zasad gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Korycin” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.  
 
Ad.10/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania w formie pieniężnej.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
O uzasadnienie powyższego projektu proszę panią Elżbietę Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie.
            Pani Kierownik powiedziała, że przyjmując uchwałę w styczniu br. o podwyższeniu kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania do 250% kryterium, wynikającego z ustawy o pomocy społecznej, wzorowaliśmy się na uchwałach z lat poprzednich. Okazało się jednak, że w tym roku państwo dofinansuje tę formę pomocy tylko do wysokości 150% kryterium dochodowego, a wyższe kryterium nie bierze udziału w liczeniu dofinansowania jako wkład własny gminy, o czym myśleliśmy przy uchwalaniu poprzedniej uchwały. Wobec powyższego proponuję zmianę zapisów uchwały i dostosowanie ich do zapisów ustawowych od dnia 1 lipca 2014 roku.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania w formie pieniężnej.
 
UCHWAŁA NR XXIX/183/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 25 kwietnia 2014 r.
w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania w formie pieniężnej
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.11/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na pomoc w zakresie dożywiania.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali, a wynika ona bezpośrednio z uchwały podjętej w poprzednim punkcie obrad sesyjnych.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na pomoc w zakresie dożywiania.
 
UCHWAŁA NR XXIX/184/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 25 kwietnia 2014 r.
w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na pomoc w zakresie dożywiania
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.12/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się z oceną zasobów Pomocy Społecznej Gminy Korycin za 2013 rok.
Powyższą ocenę panowie radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, dlatego proszę panią Kierownik GOPS o krótkie jej przedstawienie.
            Pani Tarachanowicz powiedziała, że nowelizacja z 2011 r. ustawy o pomocy społecznej wprowadziła obowiązek przygotowywania corocznie przez gminy oceny zasobów pomocy społecznej, która przygotowywana jest w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej. Niniejsze opracowanie obejmuje infrastrukturę, kadrę, organizacje pozarządowe i nakłady finansowe na zadania pomocy społecznej, a także osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej, rodzaje problemów oraz rozkład ilościowy. Ocena ta wraz z rekomendacjami będzie podstawą planowania budżetu na następny rok.
Podstawowym zadaniem pomocy społecznej jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej, której nie są w stanie pokonać samodzielnie. Polega ona w szczególności na pracy socjalnej, przyznawaniu i wypłacaniu świadczeń, prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej, analizie i ocenie zjawisk powodujących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Korycinie realizuje zadania wynikające z ustawy o pomocy społecznej tj. udziela wsparcia osobom i rodzinom w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Udzielany rodzaj, forma i rozmiar świadczenia są odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy, a potrzeby tych osób są uwzględniane na miarę celów i możliwości ośrodka.   
W 2013 roku w Gminie Korycin mieszkało 3 424 osoby, w tym kobiety stanowiły 50,32%. Istnieje stała tendencja spadkowa w stanie ludności zamieszkującej Gminę Korycin będąca wynikiem ujemnego przyrostu naturalnego oraz występującego zjawiska starzenia się społeczeństwa, migracji ludności do większych ośrodków miejskich oraz na wyjazdy do pracy do innych krajów.  Prognoza na lata 2014 – 2015 w wielu działaniach równa się danym za rok 2013. W ubiegłym roku 130 mieszkańców (kobiety stanowiły 42,31%) zarejestrowało się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sokółce jako osoby bezrobotne.
Gmina Korycin jest gminą rolniczą, do czego predysponuje ją struktura gruntów, w których dominującą pozycję odgrywają grunty rolne stanowiące blisko 85% jej powierzchni (dla porównania w województwie podlaskim użytki rolne stanowią 59,7%). Powierzchnia gminy wynosi 117km2 i stanowi 0,58% powierzchni województwa podlaskiego i 5,7% obszaru powiatu sokólskiego. Na jej terenie znajduje się 38 miejscowości podzielonych na 32 sołectwa. Na terenie gminy działa jedna przychodnia lecznictwa otwartego, dwa gabinety stomatologiczne, apteka oraz lecznica zwierząt, które zlokalizowane są w miejscowości Korycin. Mieszkańcy mogą korzystać z zalewu, który jest pięknie położony obok zabytkowego parku plebańskiego, z boisk do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, kortów tenisowych, siłowni, hali sportowej i boisk przy Zespole Szkół. W Gminie Korycin są wyznaczone szlaki turystyczne: pieszy, rowerowy i kajakowy.
Na podstawie przedstawionych w niniejszym opracowaniu danych i analiz sytuacji wynika, że w dalszym ciągu postępuje zubożenie, bezrobocie oraz starzenie się mieszkańców gminy. Zmianom ulega struktura gospodarstw domowych. Wpływa to na ograniczenie realizowanej dotychczas opieki wewnątrzrodzinnej oraz zwiększa się zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze świadczone przez wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne. Osoby i rodziny korzystają z opieki społecznej w szczególności z powodu ubóstwa, długotrwałej lub ciężkiej choroby oraz bezrobocia. Osoby w wieku emerytalnym, dla podtrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, powinny mieć możliwość uczestniczenia w życiu społecznym. W 2013 roku na terenie Gminy Korycin był realizowany projekt pn. „Seniorzy w działaniu” w ramach rządowego programu pt. „Na rzecz aktywności społecznej osób starszych”. Projekt był realizowany przez Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego i współfinansowany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Dobrym rozwiązaniem byłoby utworzenie Klubu Seniora bądź kontynuowanie zajęć w ramach działalności Małego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ważnym działaniem jest wsparcie i propagowanie inicjatyw społecznych dotyczących osób przewlekle chorych i starszych m.in. wolontariat, usługi opiekuńcze. Ponadto przy planowaniu budżetu na zadania z zakresu pomocy społecznej na następny rok należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- rozwijanie i upowszechnianie form aktywnej integracji społecznej i zawodowej oraz umożliwienie dostępu do nich osobom i rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym przy pomocy zewnętrznych środków finansowych z projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z programów i konkursów finansowanych z budżetu państwa,
- zintegrowanie i ścisła współpraca oraz koordynacja działań instytucji i organizacji istotnych dla zaspokajania potrzeb społeczności lokalnej na rzecz aktywizacji osób i rodzin korzystających z pomocy społecznej.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z oceną zasobów pomocy społecznej na rok 2013 dla Gminy Korycin i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.
 
Ad.13/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił panów radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
            Radny Jan Bojarzyński zapytał, czy wiadomo już coś konkretnego na temat wspólnego z Powiatem i Gminą Janów wniosku w sprawie remontu dróg powiatowych?
            Wójt odpowiedział, że wciąż czekamy na pełne zabezpieczenie środków finansowych, ponieważ jeszcze trochę brakuje do potrzebnych nam 3mln.zł. Na razie mamy 95% pewności, ale czekamy na konkretne potwierdzenie. Musimy te inwestycję zrealizować, odebrać i rozliczyć z Wojewodą jeszcze w tym roku.
            Radny Józef Gliński zapytał, czy podjęto już jakieś kroki w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Gminy Korycin dla Księdza Prałata Kazimierza Karpieni?
            Odpowiedziała pani Sekretarz, że teraz był okres świąteczny i dłuższe przerwy w pracy. Musimy również porozmawiać z Księdzem Dziekanem i poprosić go o zebranie materiałów w tej sprawie i dopiero potem przedstawić naszą propozycję Prałatowi i zapytać go o zgodę. Jeśli taką zgodę uzyskamy, to następnym etapem będzie krótka uchwała w sprawie nadania Prałatowi Honorowego Obywatelstwa Gminy Korycin.
            Wójt dodał, że będziemy chcieli wręczyć to obywatelstwo podczas Ogólnopolskich Dni Truskawki w dniu 29 czerwca br.
            Pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin przypomniał panom radnym o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych do końca kwietnia tego roku.
           
            Więcej interpelacji i zapytań panowie radni nie zgłosili.
 
Ad.14/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Panowie radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
 
Ad.15/   Wobec wyczerpania porządku dziennego XXIX Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
 
Na tym protokół z obrad XXIX Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.
 
 
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Przewodniczący Rady
          Józef Gliński

 

Metryka strony

Udostępniający: Przewodniczący Rady

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2014-05-27

Data modyfikacji: 2014-05-27

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2014-05-27