PROTOKÓŁ Nr XVIII/08
z XVIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 19 listopada 2008 r. (środa) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 11.00 – 14.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin
Stan Rady Gminy – 14 radnych
Obecnych – 14 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Jan Bojarzyński
3) pan Józef Gliński
4) pan Stanisław Krutul
5) pan Zbigniew Lengiewicz
6) pan Bogdan Małyszko
7) pan Antoni Pakuła
8) pan Stanisław Pochodowicz
9) pan Czesław Radulski
10) pan Jarosław Radulski
11) pani Helena Sobolewska
12) pan Krzysztof Szewczul
13) pan Stanisław Szubzda
14) pan Kazimierz Urban
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
3) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
4) pani Dorota Wiesławska – Dyrektor Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie
5) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
Obrady XVIII Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, panów Wójta i Skarbnika Gminy oraz panie Sekretarz, Dyrektor Przedszkola i panią protokolantkę. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 14 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Poinformował, że proponowany porządek obrad XVIII Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad.
Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XVIII Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:
Otwarcie obrad.
Przyjęcie porządku dziennego XVIII Sesji Rady Gminy Korycin.
Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2008 rok – podjęcie uchwały Nr XVIII/ /08 Rady Gminy Korycin z dnia 19 listopada 2008 r. w powyższej sprawie.
Zapewnienie środków finansowych na inwestycję realizowaną w ramach Programu Wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011” – podjęcie uchwały Nr XVIII/ /08 Rady Gminy Korycin z dnia 19 listopada 2008 r. w powyższej sprawie.
Podjęcie decyzji o przyjęciu średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2008 roku w kwocie 55,80 zł za 1dt, jako podstawy do naliczania podatku rolnego na 2009 rok na obszarze Gminy Korycin.
Podjęcie decyzji o przyjęciu średniej ceny sprzedaży drewna obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2008 r. w cenie 152,53 zł za 1m3 do obliczenia podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin na 2009 rok.
Określenie wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych na 2009 rok – podjęcie uchwały Nr XVIII/ /08 Rady Gminy Korycin z dnia 19 listopada 2008r. w powyższej sprawie.
Przystąpienie Gminy Korycin do Lokalnej Grupy Działania Fundacja Biebrzańska – podjęcie uchwały Nr XVIII/ /08 Rady Gminy Korycin z dnia 19 listopada 2008 r. w powyższej sprawie.
Zapoznanie się z projektem budżetu Gminy Korycin na 2009 rok, przyjętym Zarządzeniem Nr 36/08 Wójta Gminy Korycin z dnia 14 listopada 2008 r. – wniesienie uwag, poprawek.
Informacja o oświadczeniach majątkowych osób zobowiązanych do ich złożenia za 2007 rok.
Interpelacje i zapytania radnych.
Wolne wnioski i informacje.
Zamknięcie obrad.
Pan przewodniczący zaproponował, aby zanim rozpoczniemy pracę nad uchwałami, wysłuchać i podyskutować z panią Dorotą Wiesławską – Dyrektor Przedszkola w Korycinie, która przybyła na Sesję specjalnie na nasze zaproszenie, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące wydłużenia godzin pracy przedszkola, które pojawiły się ze strony państwa radnych na poprzedniej Sesji Rady.
Pani Dyrektor przypomniała radnym, że przedszkole pracuje na podstawie zapisów w Statucie przedszkola, który jest dostępny do wglądu wszystkich rodziców zarówno u nas w przedszkolu, jak również na stronach BIP Urzędu Gminy. Rodzice są również zapoznawani z zapisami Statutu, a w tym przede wszystkim z godzinami pracy przedszkola na pierwszym spotkaniu i tak:
- oddział 6-latków pracuje od godz. 8.00 do godz. 13.00
- oddział maluchów pracuje od godz. 7.30 do godz. 15.30.
Taka informacja znajduje się również na kartkach rozdawanych rodzicom przed zapisaniem dziecka do przedszkola. Jak więc widzicie państwo, że informacja o godzinach pracy przedszkola jest w pełni jawna i zapoznajemy z nią rodziców kilkukrotnie, mają więc czas na decyzję, czy chcą wysłać dziecko do przedszkola, czy też nie.
Radna Helena Sobolewska zapytała, czy to byłoby bardzo kłopotliwe dla wychowawczyni, gdyby zaczekała 5 minut na matkę dziecka.?
Dyrektor odpowiedziała, że nauczycielki ani nie zaczynają pracy punk 7.30 tylko wcześniej, ani nie kończą jej również dokładnie o godz.15.30. Ja znam przypadek, o którym dziś rozmawiamy i zapewniam, że spóźnienia matki po dziecko nie wynosiły 5 minut, tylko 15-20 minut. Wszystko można zrobić, ale raz na jakiś czas, przecież my również zdajemy sobie sprawę z tego, że czasem zdarzają się sytuacje awaryjne. Nie mogę jednak kazać zostawać nauczycielce codziennie po godzinach, bo to są już nadgodziny, za które powinniśmy zapłacić. Gdyby podobnych wniosków od rodziców było więcej, to zwróciłabym się do pana Wójta o przedłużenie godzin pracy przedszkola, ale dla 1 lub 2 dzieci to się po prostu nie opłaca.
Pan przewodniczący podziękował Dyrektor za wystąpienie i szczegółowe wyjaśnienie problemu.
Ad.3/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.
- podjąłem wspólnie z panem Wójtem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,
- analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,
- pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy,
- uczestniczyłem w dniu 11 listopada 2008 r. w Gminnych Obchodach 90-tej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Państwo radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
W okresie od ostatniej XVII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 października 2008r. do dnia dzisiejszej Sesji Rady realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 3 listopada 2008 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XVII Sesji Rady tj.
w sprawie dokonania zmian w budżecie Gminy Korycin na 2008 rok,
w sprawie uchwalenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane oraz dokumentacje konserwatorskie i archeologiczne badania wykopaliskowe przy zabytkach położonych na obszarze Gminy Korycin,
w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2009 rok obowiązujących na terenie Gminy Korycin,
w sprawie dokonania zmian w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Korycin,
w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego członkom ochotniczej straży pożarnej za udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniach pożarniczych organizowanych przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę Korycin,
w sprawie upoważnienia Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych,
w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości niezabudowanej położonej w Korycinie do gminnego zasobu nieruchomości,
w sprawie dokonania wyboru nowego Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Korycin w głosowaniu tajnym.
Wszystkie uchwały Rady Gminy Korycin zostały zamieszczone w Biuletynie
Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin, ponadto uchwała w sprawie zmian w
budżecie gminy oraz uchwały dotyczące określenia wysokości stawek podatku od
nieruchomości na 2009 rok, zmiany Regulaminu utrzymania czystości i porządku na
terenie Gminy Korycin i upoważnienia Kierownika GOPS w Korycinie do
podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych zostały przekazane do
ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i są już
opublikowane, za wyjątkiem uchwały budżetowej w następujących numerach tj. Nr
277, poz. 2794 i poz. 2795 z dnia 13 listopada 2008 r. i w Nr 280, poz. 2810 i poz.
2811 z dnia 17 listopada 2008 r.
W dniu 3 listopada 2008 r. dokonano odbioru boisk „Orlik” przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sokółce, a także zleciłem opracowanie dokumentacji projektowej na drogę Popiołówka – Ostra Góra.
W dniu 5 listopada 2008 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji ds. Odznak w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim.
W dniu 6 listopada br. dokonano przeglądu pogwarancyjnego budynku OSP w Korycinie.
W dniu 31 października 2008 r. rozwiązałem z panią Krystyną Rożkiewicz umowę najmu lokalu mieszkalnego w Domu Nauczyciela w Zabrodziu, zaś w dniu 12 listopada podpisałem nową umowę najmu lokalu mieszkalnego w Zabrodziu z Panią Katarzyną Lachowicz.
W dniach 6-7 listopada br. uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Rolnictwa przy Sejmie RP oraz brałem udział w konferencji w Warszawie dotyczącej powstawania nowych tras rowerowych.
Dnia 11 listopada 2008 r. uczestniczyłem w Gminnych Obchodach 90-tej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W dniu 14 listopada br. uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”, a także dostarczyłem uzupełniony wniosek do Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w sprawie „Rewitalizacji Rynku w Korycinie”.
W dniu 14 listopada 2008 r. wydałem Zarządzenie Nr 36/08 w sprawie projektu budżetu Gminy Korycin na 2009 rok, który zostanie przesłany do RIO w Białymstoku, a dziś jest przedkładany państwu radnym.
W dniu 17 listopada br. uczestniczyłem w Warszawie w sali Sejmu RP w konferencji samorządowej.
W dniu 18 listopada br. spotkałem się z Panią Moniką Węgrzyn – dziennikarką Tygodnika Readest Digest, w sprawie prezentacji Gminy Korycin.
W dniu 17 listopada br. sołtysi rozliczyli się z IV raty łącznego zobowiązania pieniężnego , gdzie wpłynęła do budżetu gminy kwota 129 tys.zł.
W dniach 14, 17 i 18 listopada br. odbyła się kontrola w UG Korycin przeprowadzona przez Podlaski Urząd Wojewódzki w zakresie m.in. przyjmowania skarg i wniosków obywateli, dostępu do informacji publicznej przez obywateli, składania oświadczeń majątkowych przez radnych i pracowników samorządowych, zamieszczania informacji w Biuletynie Informacji Publicznej.
Przygotowujemy wniosek i całość dokumentacji na dofinansowanie modernizacji drogi gminnej Popiołówka – Ostra Góra w ramach Programu Wieloletniego pn. „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011”. Termin złożenia wniosku do Wojewody Podlaskiego upływa z dniem 21 listopada br.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym Gminna Komisja Wyborcza zarejestrowała 2 listy kandydatów na radnych w okręgu wyborczym Nr 6 w wyborach do Rady Gminy Korycin, zarządzonych na dzień 7 grudnia 2008 r. tj. Lista Nr 1 – pan Marek Brylewicz, zam. Korycin, lat 30, zgłoszony przez KWW „Młody Korycin” i Lista Nr 2 – pani Donata Falkowska, zam. Korycin, lat 71, zgłoszona przez KWW „Nadzieja”. Obwieszczenie o zarejestrowanych kandydatach na radnych zostało rozplakatowane do wiadomości wyborców z w/w okręgu wyborczego. Została też powołana przez Gminną Komisję Wyborczą Obwodowa Komisja Wyborcza w Korycinie do przeprowadzenia głosowania w godz. 6.00 – 20.00 w tym obwodzie w dniu 7 grudnia 2008r. Trwają inne czynności wyborcze.
Inne – udział w spotkaniach i posiedzeniach Fundacji Biebrzańskiej, ZGWWP, ZGWRP, Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” itp.
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona kolejnych zmian w budżecie Gminy Korycin na 2008 rok. Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, zatem proszę pana Skarbnika o przedstawienie projektu uchwały.
Skarbnik powiedział, że zmiany w planie dochodów i wydatków budżetowych na 2008 rok przedstawione w załączniku Nr 1 do uchwały zostały dokonane następująco:
- w dziale 010 – Rolnictwo i łowiectwo zwiększa się plan dochodów o kwotę 86 533 zł w związku z dotacją otrzymaną na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przez producentów rolnych oraz pokrycie kosztów postępowania w sprawie jego zwrotu poniesionych przez gminę oraz zwiększa się plan wydatków o kwotę 84 836 zł z przeznaczeniem na wypłatę środków producentom rolnym w związku ze zwrotem podatku akcyzowego,
- w dziale 600 – Transport i łączność zwiększa się plan wydatków dotyczących zakupu usług telefonii komórkowej o kwotę 100 zł,
- w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa zwiększa się plan dochodów gminy o kwotę
213 712 zł w związku z decyzjami Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczącymi ustalenia wartości odszkodowania za nieruchomości będące własnością Gminy Korycin a zajęte pod budowę drogi krajowej S-8 oraz zwiększa się plan wydatków o kwotę 10 000 zł z przeznaczeniem na zakup materiałów i wyposażenia,
- w dziale 750 – Administracja publiczna zwiększa się plan wydatków o kwotę 71 397 zł w związku z planowanymi wydatkami na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Monitoring w budynku przy ul. Knyszyńskiej 2a” oraz wydatkami na zakup materiałów, wyposażenia, usług z planowanymi wydatkami na narzuty dotyczące wynagrodzeń, wydatkami na promocję, usługi informatyczne oraz szkolenia pracownicze,
- w dziale 751 – Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa zwiększa się plan dochodów i wydatków o kwotę 3 788 zł w związku z otrzymaną dotacją na przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Rady Gminy Korycin, zarządzonych na dzień 7 grudnia 2008 r.,
- w dziale 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa zwiększa się plan wydatków o kwotę 1 600 zł z przeznaczeniem na ekwiwalent ochotnikom biorącym udział w akcjach pożarniczych lub ratunkowych, na zakup materiałów i wyposażenia oraz zakup energii,
- w dziale 801 – Oświata i wychowanie zwiększa się plan wydatków o kwotę 1 264 zł oraz dokonuje się przesunięć wydatków między paragrafami zmniejszając je i zwiększając o ogólna kwotę 3 200 zł,
- w dziale 852 – Pomoc społeczna dokonuje się następujących zmian: zwiększa się plan dochodów i wydatków o kwotę 20 000 zł w związku ze zwiększeniem dotacji celowej na realizację zadań własnych gminy (pismo Nr FB.II.MC.3011-435/08), zmniejsza się plan dochodów i wydatków o kwotę 10 500 zł w związku ze zmniejszeniem dotacji celowej na realizację zadań bieżących z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminie (pismo Nr FB.II.MC.3011-435/08), dokonuje się przesunięć pomiędzy paragrafami na ogólną kwotę 440 zł,
- w dziale 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza zwiększa się plan dochodów i wydatków o kwotę 1 741 zł w związku z realizacją pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym – stypendia dla uczniów (pismo Nr FP.II.EZ.3011-416/08),
- w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego zmniejsza się plan wydatków w zakresie realizacji zadania inwestycyjnego o nazwie: „Rewitalizacja zespołu kościelno-parkowego w Korycinie” o kwotę 50 000 zł oraz zwiększa się plan wydatków w zakresie możliwości udzielania dotacji na finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków,
- w dziale 926 – Kultura fizyczna i sport dokonuje się zmiany klasyfikacji dotacji otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie inwestycji „Moje boisko – Orlik 2012” w związku z uchwałą Nr 2571/08 z dnia 13 października 2008 r. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku.
Zmiany w załączniku Nr 2 pn. „Limity wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne w latach 2008 – 2010” polegają na zmniejszeniu wartości zadania inwestycyjnego „Rewitalizacja zespołu kościelno-parkowego w Korycinie” o kwotę 50 000zł.
Zmiany w załączniku Nr 3 pn. „Zadania inwestycyjne w 2008 roku” polegają na dodaniu nowego zadania inwestycyjnego o nazwie „Monitoring w budynku przy ul. Knyszyńskiej 2a”. Planowana kwota wydatków z tego tytułu to 25 000 zł.
Zmiany w załączniku Nr 4 pn. „Przychody i rozchody budżetu w 2008 r.” polegają na zmniejszeniu przychodów budżetu o kwotę 131 048 zł.
Budżet po zmianach wynosi:
- plan dochodów – 9 507 919 zł
- plan wydatków – 9 559 836 zł.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2008 rok.
UCHWAŁA NR XVIII/126/08 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 19 listopada 2008 r.
w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2008 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę intencyjną zapewniającą środki na realizację inwestycji w ramach Programu Wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011”, dotyczącą przebudowy drogi gminnej Nr 103951B Popiołówka – Ostra Góra.
Projekt uchwały państwo radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, zatem proszę pana Wójta o szczegółowe uzasadnienie.
Wójt wyjaśnił, że ta uchwała dotyczy wzięcia udziału w programie narodowym, który ma trwać 3 lata, a w tym roku budżet państwa wyasygnuje na ten cel miliard złotych i podzieli go przez 16 czyli przelicznik jest dla nas korzystny, gdzie wszystkie wcześniejsze były uzależnione od powierzchni i liczby ludności w województwie i podlaskie zawsze dostawało mniejszą pulę pieniędzy. Teraz w dyspozycji Wojewody Podlaskiego jest ponad
60mln.zł. Do dnia 21 listopada gminy i powiaty mają możliwość złożenia wniosków na max 50% dofinansowanie inwestycji drogowej. Dziś skończyliśmy wypełnianie wniosku i pozostały już tylko kwestie decyzyjne w państwa gestii. Powyższa droga jak wiecie, wygląda najgorzej w całej gminie, pełna jest dziur, a my ponosimy duże koszty ciągle ją łatając. Długość drogi – około 2km 650m, szerokość – średnio około 5m. Planujemy położenie dwóch warstw bitumicznych, co da nam zupełnie inną trwałość. Koszt remontu dość duży – około 1,5mnl.zł plus dokumentacja techniczna i opłacenie inspektora nadzoru. Wnioskujemy o dotację na połowę tej kwoty. Do 21 listopada – składanie wniosków przez samorządy, do końca roku – podpisanie umowy z Wojewodą, a potem przetarg i chcielibyśmy zacząć modernizację od miesiąca kwietnia przyszłego roku, a w październiku odzyskać wnioskowane 50% kosztów inwestycji.
Radny Jan Bojarzyński powiedział, że nie ma się nad czym zastanawiać, tylko składać wniosek i rozpoczynać remont, bo szkoda zmarnować taką możliwość na pozyskanie dodatkowych i to niemałych pieniędzy.
Radny Stanisław Pochodowicz zapytał, czy tym razem również musimy zapłacić całość i czekać długo na zwrot pieniędzy, tak jak bywało przy poprzednich wnioskach.
Wójt odpowiedział, że to nie jest tak jak przy dofinansowaniu środkami unijnymi, gdzie miesiącami czeka się na zwrot pieniędzy. Budżet państwa ma zarezerwowane środki finansowe na ten cel i nie powinno być problemów z płatnością.
Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zapewnienia środków finansowych na inwestycję realizowaną w ramach Programu Wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011”.
UCHWAŁA NR XVIII/127/08 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 19 listopada 2008 r.
w sprawie zapewnienia środków finansowych na inwestycję realizowaną w ramach Programu Wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011”
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy przyjmie średnią cenę skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2008 r. w kwocie 55,80 zł za 1dt jako podstawę do naliczania podatku rolnego na obszarze Gminy Korycin na 2009 rok.
Na posiedzeniu w dniu 27 października br. obie Komisje Rady Gminy zaakceptowały w/w cenę i wnioskują do Rady Gminy, aby ta cena została przyjęta.
Pan przewodniczący dodał, że w roku ubiegłym również ceny żyta nie obniżaliśmy, a była ona wyższa od tegorocznej o 2,49 zł i wynosiła 58, 29 zł za 1dt. Z jednej strony mając świadomość tego, że możemy tą cenę obniżyć musimy brać pod uwagę przyszłoroczny budżet i inwestycje, które zamierzamy zrealizować, choćby poprzednia uchwała, gdzie przeznaczyliśmy prawie 800 000 zł na przebudowę drogi Popiołówka – Ostra Góra.
Pani Sekretarz poinformowała państwa radnych, że sąsiednie gminy, jak Janów czy Suchowola, powyższej ceny nie obniżały, a np. Dąbrowa Białostocka obniżyła ją o końcówkę czy 0,80 zł.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2008 roku w kwocie 55,80 zł za 1dt do naliczenia podatku rolnego na obszarze Gminy Korycin na 2009 rok. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za cena podaną przez Prezesa GUS glosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów przyjęła średnią cenę skupu żyta zaproponowaną przez Prezesa GUS w kwocie 55,80 zł za 1dt do naliczania podatku rolnego na obszarze Gminy Korycin na 2009 rok.
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, ze Rada Gminy przyjmie średnią cenę sprzedaży drewna w kwocie 152,53 zł za 1m3, obliczoną według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2008 r. do obliczenia podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin na 2009 rok.
W/w cenę zaakceptowały na swoim posiedzeniu, odbytym dnia 27 października br., obie Komisje Rady Gminy.
Pani Sekretarz dodała, że w roku ubiegłym ta cena była o około 5 zł niższa. W naszej gminie objętych podatkiem leśnym jest około 660ha lasów, co dałoby wpływ do budżetu gminy w kwocie około 25 000 zł. Dużo lasów to lasy młode, do 40 lat i są one zwolnione z podatku leśnego. Przypominam również państwu, że w ubiegłym roku, ani w latach poprzednich nie obniżaliśmy ceny zaproponowanej przez Prezesa GUS.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem średniej ceny sprzedaży drewna w kwocie 152,53 zł za 1m3, obliczonej według średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2008 r., do naliczenia podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin na 2009 rok. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za cena podaną przez Prezesa GUS glosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów przyjęła średnią cenę sprzedaży drewna zaproponowaną przez Prezesa GUS w kwocie 152,53 zł za 1m3 do naliczania podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin na 2009 rok.
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy określi wysokość rocznych stawek podatku od środków transportowych na 2009 rok. Średnio podwyższono dotychczasowe stawki o 4% w stosunku do uchwalonych przez Radę w roku poprzednim i 2006.
Projekt uchwały państwo radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, zatem proszę panią Sekretarz o przedstawienie projektu uchwały.
Pani Sekretarz powiedziała, że ustawowo ceny mogą wzrosnąć max 4,2%, my proponujemy wzrost 4% w stosunku do tych wcześniej przez nas przyjętych. Powyższą uchwałę konsultowaliśmy z Regionalną Izbą Obrachunkową w Białymstoku, która nie wniosła uwag do naszego projektu. Następnie pani Sekretarz porównała poszczególne kwoty podatku od środków transportowych z proponowanej i poprzedniej uchwały.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości podatku od środków transportowych na 2009 rok.
UCHWAŁA NR XVIII/128/08 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 19 listopada 2008 r.
w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych na 2009 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Pan przewodniczący zarządził 10 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie decyzję o przystąpieniu Gminy Korycin do Lokalnej Grupy Działania Fundacja Biebrzańska.
O uzasadnienie projektu uchwały proszę pana Wójta.
Wójt powiedział, że Fundacja Biebrzańska jako Lokalna Grupa Działania będzie realizowała na terenie gmin w niej zrzeszonych kolejny etap Programu LEADER i środki finansowe, jakie może na ten cel pozyskać są uzależnione od ilości mieszkańców gmin, które należą do Lokalnej Grupy Działania. W tej chwili na etapie końcowym jest opracowywanie strategii, na podstawie której będzie można pozyskać pieniądze z Lokalnej Grupy Działania. Na każdą miejscowość można będzie otrzymać do 500 000 zł i mogą się o nie ubiegać różne zrzeszenia, fundacje, nie tylko samorząd, a przeznaczone one mogą być na bardzo różnorodne cele. Myślę, że przystąpienie do tej Grupy Działania byłoby dla nas korzystne, a nie skutkuje ono koniecznością opłacania jakiejkolwiek składki członkowskiej z naszej strony.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do Lokalnej Grupy Działania Fundacja Biebrzańska.
UCHWAŁA NR XVIII/129/08 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 19 listopada 2008 r.
w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do Lokalnej Grupy Działania Fundacja Biebrzańska
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad Rada Gminy zapozna się z projektem budżetu Gminy Korycin na 2009 rok, przyjętym Zarządzeniem Nr 36/08 Wójta Gminy Korycin z dnia 14 listopada 2008 r.
Państwo radni otrzymali ten dokument przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, zatem proszę pana Skarbnika o szczegółowe omówienie projektu budżetu, zaś państwa radnych proszę o uwagi bądź propozycje uzupełnień i zmian.
Pan Skarbnik powiedział, że dochody budżetowe ustalono w ogólnej kwocie 10 915 353 zł, zaś wydatki w kwocie 13 677 821 zł, z deficytem budżetowym w kwocie 2 762 468 zł. Planuje się uzyskanie przychodów w wysokości 3 277 319 zł z tytułu zaciągnięcia kredytów długoterminowych, w tym:
- 514 851 zł na sfinansowanie spłat wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek długoterminowych,
- 2 762 468 zł na sfinansowanie deficytu.
Rozchody stanowiące w całości wysokość spłat kredytów i pożyczek wynosić będą 514 851zł.
Struktura dochodów przedstawia się następująco:
- dochody własne w kwocie 2 537 908 zł, co stanowi 23,3% ogółu dochodów,
- dochody i subwencje w kwocie 8 377 445 zł, co stanowi 76,7% wszystkich dochodów.
Dochody własne gminy to:
- podatki i opłaty, które oszacowano ogółem na kwotę 1 975 508 zł ze średnim wzrostem o 19% w stosunku do roku 2008,
- dochody z majątku gminy, które oszacowano na poziomie 461 000 zł, ze spadkiem w stosunku do roku 2008 o 42%, ponieważ nie przewiduje się dużego poziomu sprzedaży majątku gminy,
- wpływy z usług i różnych wpłat do budżetu, które przewiduje się w łącznej wysokości 101 400 zł i są to wpływy z tytułu opłat za odprowadzanie ścieków, za usługi xero, opłaty z tytułu wydłużonego pobytu dzieci w przedszkolu, wpłaty na rachunek gminy za telefony, podłączenia do istniejącej kanalizacji lub wodociągu itp.
Dotacje i subwencje przyznane Gminie Korycin na 2009 rok dzielą się na:
- dotacje celowe na realizację zadań własnych,
- dotacje celowe na realizację zadań zleconych,
- dotacja celowa na realizacje przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. „Integracja dróg Gmin Korycin i Suchowola z siecią krajową i regionalną”, przyznana nam przez Gminę Suchowola,
- subwencja wyrównawcza, która będzie wynosić 2 143 955 zł i będzie większa w stosunku do roku 2008 o 18,2%,
- subwencja oświatowa, która będzie wynosić 2 179 330 zł i będzie większa w stosunku do roku 2008 o 9,6%,
- subwencja równoważąca, która wynosić będzie 98 347 zł i będzie większa w stosunku do roku 2008 o 75,2%.
Spłaty zobowiązań długoterminowych w 2009 r. wyniosą łącznie 514 851 zł, w tym:
- rat kredytów długoterminowych – 477 351 zł,
- rat pożyczek – 37 500 zł.
Spłaty zadłużenia stanowić będą 5,63% planowanych dochodów gminy.
Zadłużenie na dzień 31.12.2009 r., po w/w spłatach będzie wynosiło ogółem 4 177 877 zł, co stanowić będzie 33,56% planowanych dochodów budżetowych. Zobowiązania powyższe stanowią zaciągnięte i planowane do zaciągnięcia następujące kredyty i pożyczki długoterminowe:
- 64 285,74 zł – zaciągnięty w 2004 r. kredyt na dofinansowanie przebudowy drogi gminnej Aulakowszczyzna – Szumowo – Romaszkówka (okres spłaty do 31.12.2010 r.),
- 21 000 zł – kredyt na modernizację stacji wodociągowej w Korycinie (okres spłaty do 30.11.2010 r.),
- 167 272,74 zł – kredyt inwestycyjny na remont i rozbudowę budynku ośrodka zdrowia w Korycinie z okresem spłaty do listopada 2011 r.,
- 150 000 zł – kredyt długoterminowy na spłatę zaciągniętych zobowiązań ze spłata do końca 2013 r.,
- 268 000 zł – planowany do zaciągnięcia w 2008 r. kredyt długoterminowy na sfinansowanie bieżącego deficytu roku 2008 ze spłatą do końca 2012 r.,
- 200 000 zł – planowany do zaciągnięcia w 2009 r. kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Połączenie sieci wodociągowej stacji Korycin, Długi Ług, Bombla z przyłączami”, ze spłatą do końca 2012 r.,
- 1 300 000 zł – planowany do zaciągnięcia kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Integracja dróg Gmin Korycin i Suchowola z siecią krajową i regionalną”, z terminem spłaty do końca 2016 r.,
- 700 000 zł – planowany do zaciągnięcia kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Przebudowa drogi Popiołówka – Ostra Góra”, z terminem spłaty do końca 2016 r.,
- 200 000 zł – planowany do zaciągnięcia kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Budowa kompleksu boisk przy Zespole Szkół w Korycinie”, z terminem spłaty do końca 2013 r.,
- 600 000 zł – planowany do zaciągnięcia kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Rewitalizacja Rynku w Korycinie” z terminem spłaty do końca 2015 r.,
- 277 319 zł – planowany do zaciągnięcia w 2008 roku kredyt długoterminowy na sfinansowanie bieżącego deficytu roku 2009 z terminem spłaty do końca 2016 r.
Wydatki budżetowe bieżące i inwestycyjne planuje się w kwocie 13 677 821 zł, z tego:
- wydatki inwestycyjne stanowić będą kwotę 6 514 644 zł ( 47,6% wszystkich wydatków),
- wydatki bieżące stanowić będą kwotę 7 163 177 zł ( 52,4% wszystkich wydatków).
Powyższe wydatki ujęte na etapie planowania projektu budżetu zawierają wydatki inwestycyjne w wysokości udziału własnego ich finansowania. Planowane do pozyskania dotacje ze środków budżetu państwa, funduszy krajowych i zagranicznych w łącznej kwocie 10 710 385 zł zostaną ujęte w planie budżetu po stronie dochodów i wydatków po podpisaniu stosownych umów.
Pan Wójt dodał, że prawie 50% przyszłorocznego budżetu stanowią wydatki na inwestycje, co nas ogromnie cieszy, Na taką możliwość czekaliśmy od kilku lat, ponieważ od prawie 3 lat nie było można praktycznie pozyskać żadnych pieniędzy z zewnątrz na inwestycje. Teraz na szczęście uległo to zdecydowanej zmianie.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z projektem budżetu Gminy Korycin na 2009 rok i nie wniosła do niego uwag i poprawek.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się z informacją o oświadczeniach majątkowych osób zobowiązanych do ich złożenia za 2007 rok. Każdy z państwa radnych w/w informację otrzymał wraz uwagami odnośnie złożonych oświadczeń majątkowych przekazanych w dniu 29.10.2008 r. przez Urząd Skarbowy w Sokółce. Proszę o zapoznanie się z uwagami i wyeliminowanie ich przy składaniu kolejnych oświadczeń majątkowych za 2008 rok, w terminie do dnia 30 kwietnia 2009 roku.
Chciałbym dodać również, że należy dokładnie zapoznać się przedstawioną informacją i uwagami w niej zawartymi oraz przyjąć ją z pewną pokorą. Na przyszłość zaś solidnie przykładać się do wypełnienia kolejnego oświadczenia majątkowego, a przede wszystkim zbierać ksero oświadczeń z poprzednich lat, by móc na ich podstawie wypełniać nowe. Urząd Skarbowy również porównuje zeznania z lat poprzednich i na tej podstawie wytyka błędy.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy zapoznała się z informacją o oświadczeniach majątkowych za 2007 rok i nie wniosła uwag.
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
Radny Krzysztof Szewczul prosił o skierowanie wniosku do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie ograniczenia prędkości z 70 km do 50 km/h w miejscowości Skindzierz, na drodze krajowej nr 8, z powodu częstych wypadków na tym odcinku drogi.
Radny Zbigniew Lengiewicz zwrócił się o skierowanie wniosku do PKS w Sokółce w sprawie przywrócenia zawieszonego od dnia 3 listopada 2008 r. kursu autobusu PKS na trasie Korycin – Janów przez Aulakowszczyznę i Przystawkę, ponieważ stan drogi jest dobry, a młodzież nie może dojechać na zajęcia lekcyjne do Szkoły Rolniczej w Janowie.
Radny Bogdan Małyszko prosił o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie równania drogi powiatowej Zdroje – droga krajowa nr 8 – granica z Gminą Jasionówka. Radny zaproponował, aby Powiatowy Zarząd Dróg w Sokółce uzgodnił z Powiatowym Zarządem Dróg w Mońkach równanie odcinaka drogi od granicy Gmin Korycin – Jasionówka do drogi krajowej nr 8, którego długość wynosi około 200 metrów. Powiatowy Zarząd Dróg w Mońkach równa w/w drogę tylko do granicy gmin, pozostawiając ten niewielki odcinek niewyrównany, co powoduje liczne skargi mieszkańców i użytkowników drogi, którzy nie wiedzą, kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy.
Radny Stanisław Szubzda zapytał, czy istnieje jakaś możliwość szerszego i łatwiejszego dostępu do internetu dla mieszkańców naszej gminy?
Wójt odpowiedział, że zawarliśmy porozumienie z Marszałkiem Województwa w sprawie udostępnienia sieci szerokopasmowej m.in. do odbioru internetu i będzie to potężne przedsięwzięcie, które gdy zrealizujemy, nie będzie praktycznie żadnej miejscowości bez dostępu do szybkiego internetu. Mamy również porozumienie z miastem Białystok, na podstawie którego na terenie dwóch powiatów – białostockiego i sokólskiego również poprawi się dostęp do internetu, jednak nie nastąpi to już dziś, ale w niedalekiej przyszłości.
Radny Józef Gliński poprosił pana Wójta, aby przypomniał zakres prac wykonywanych w Korycinie przy modernizacji drogi krajowej nr 8.
Wójt odpowiedział, że prace projektowe były przez nas konsultowane, ale ich wykonanie już od nas kompletnie nie zależy. Najważniejsze były wynegocjowane przejścia podziemne – jedno dla ludzi, a drugie dla zwierząt, ponieważ na początku chciano nam zbudować wiadukcik, z którego by nikt nie korzystał. Zostaną ułożone nowe chodniki, jezdnia zostanie poszerzona około 1 metra plus zostanie zbudowany prawoskręt dla skręcających do Rudki, będą też wysepki hamujące ruch i nowa pętla autobusowa. Realizacja inwestycji ma być zakończona we wrześniu przyszłego roku. Cieszy nas tempo prac, bo naprawdę jest duże.
Więcej interpelacji i zapytań państwo radni nie zgłosili.
Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Państwo radni ani inne goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
Ad.15/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XVIII Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Na tym protokół z obrad XVIII Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Przewodniczący Rady
Józef Gliński