Protokół Nr XIX/08
PROTOKÓŁ Nr XIX/08
z XIX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 9 grudnia 2008 r. (wtorek) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 11.00 – 14.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin
Stan Rady Gminy – 14 radnych
Obecnych – 14 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Jan Bojarzyński
3) pan Marek Brylewicz
4) pan Józef Gliński
5) pan Stanisław Krutul
6) pan Zbigniew Lengiewicz
7) pan Bogdan Małyszko
8) pan Antoni Pakuła
9) pan Stanisław Pochodowicz
10) pan Jarosław Radulski
11) pani Helena Sobolewska
12) pan Krzysztof Szewczul
13) pan Stanisław Szubzda
14) pan Kazimierz Urban
Radny nieobecny nieusprawiedliwiony – pan Czesław Radulski.
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
3) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
4) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
Obrady XIX Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, panów Wójta i Skarbnika Gminy oraz panie Sekretarz i panią protokolantkę.
Następnie pan przewodniczący powiedział, że jest mu niezmiernie miło poinformować Państwa radnych, że od dzisiejszej Sesji będziemy mieli ustawowy skład Rady Gminy Korycin w liczbie 15 radnych, bowiem w dniu 7 grudnia 2008 roku odbyły się uzupełniające wybory do Rady Gminy Korycin, okręg Nr 6, obejmujący miejscowość Korycin i wybranym został Pan Marek Brylewicz. Serdecznie gratuluję w/w wyboru.
Proszę Panią Tamarę Sokołowską – Przewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej w Korycinie o wręczenie zaświadczenia o Pana wyborze na radnego Gminy Korycin.
Pani Sokołowska wręczyła w/w zaświadczenie oraz pogratulowała nowemu radnemu wyboru do Rady Gminy Korycin.
Pan przewodniczący obrad poinformował, że zanim przystąpi Pan do wykonywania mandatu radnego, najpierw musi złożyć ślubowanie o treści określonej w art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.).
Proszę wszystkich państwa o powstanie, a nowego radnego o złożenie ślubowania.
Następnie pan przewodniczący serdecznie pogratulował nowemu radnemu i życzył przyjemnej, chociaż przecież niełatwej pracy oraz zaprosił do aktywnego uczestniczenia w dalszych obradach sesyjnych.
Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Poinformował, że proponowany porządek obrad XIX Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad.
Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XIX Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:
- Otwarcie obrad.
- Złożenie ślubowania przez nowo wybranego radnego Rady Gminy Korycin.
- Przyjęcie porządku dziennego XIX Sesji Rady Gminy Korycin.
- Przyjęcie protokołu z XVII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 października 2008 r.
- Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
- Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
- Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2008 rok – podjęcie uchwały Nr XIX/ /08 Rady Gminy Korycin z dnia 9 grudnia 2008 r. w powyższej sprawie.
- Rozpatrzenie wniosku Parafii Rzymsko – Katolickiej w Korycinie i przyznanie dotacji z budżetu Gminy Korycin na:
- opracowanie programu prac konserwatorskich,
- konserwację obrazu „Matka Boska z Dzieciątkiem”,
- wykonanie projektu aranżacji wnętrza kościoła parafialnego znajdującego się w Korycinie, wpisanego do rejestru zabytków, podjęcie uchwały Nr XIX/ /08 Rady Gminy Korycin z dnia 9 grudnia 2008 r. w powyższej sprawie.
- Zatwierdzenie „Planu odnowy miejscowości Korycin na lata 2008 – 2013” – podjęcie uchwały Nr XIX/ /08 Rady Gminy Korycin z dnia 9 grudnia 2008 r. w powyższej sprawie.
- Przyjęcie „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy Korycin na lata 2008 – 2032” – podjęcie uchwały Nr XIX/ /08 Rady Gminy Korycin z dnia 9 grudnia 2008 r. w powyższej sprawie.
- Rozpatrzenie skargi pana Adama Roszkowskiego, zam. ul. Piaskowa 2/8, 18-100 Łapy, na działalność Wójta Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr XIX/ /08 Rady Gminy Korycin z dnia 9 grudnia 2008 r. w powyższej sprawie.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Wolne wnioski i informacje.
- Zamknięcie obrad.
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XVII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 28 października 2008 r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XVII Sesji Rady Gminy.
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.
- podjąłem wspólnie z panem Wójtem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,
- analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,
- pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy,
Państwo radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:
- Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 24 listopada 2008 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XVIII Sesji Rady tj.
- w sprawie dokonania zmian w budżecie Gminy Korycin na 2008 rok,
- w sprawie zapewnienia środków finansowych na inwestycję realizowaną w ramach Programu Wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 -2011”,
- w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych na 2009 rok,
- w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do Lokalnej Grupy Działania Fundacja Biebrzańska.
Wszystkie uchwały Rady Gminy Korycin zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin, ponadto uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy oraz uchwała dotycząca określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych na 2009 rok, zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i nie są jeszcze opublikowane.
- W dniu 20 listopada 2008 r. dostarczyłem wniosek o dofinansowanie remontu drogi Ostra Góra – Popiołówka do Wojewody Podlaskiego w ramach „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w latach 2008 -2011” i miło mi poinformować, iż dnia 4 grudnia 2008 roku na stronie internetowej Wojewody Podlaskiego zamieszczono listę wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania w liczbie 40, w tym wniosek Gminy Korycin. Natomiast nie zakwalifikowano 38 wniosków z innych gmin. W tym dniu uczestniczyłem również w posiedzeniu Komitetu Monitorującego RPO w Urzędzie Marszałkowskim, a także brałem udział w spotkaniu odbywającym się w Biurze Związku Gmin Wiejskich WP odnośnie przygotowania wniosków do MSWiA w Warszawie.
- W dniu 24 listopada br. rozpoczęto instalowanie kamer w budynku Urzędu Gminy oraz na zewnątrz budynku. Łącznie zainstalowano 14 kamer (8 wewnątrz i 6 na zewnątrz budynku) i od 28 listopada funkcjonuje monitoring. Łączny koszt zadania – 20tys.zł.
- W dniu 28 listopada 2008 r. odbyłem robocze spotkanie z Zastępcą Burmistrza Sokółki Panem Bujwickim oraz z Zastępcą Starosty Białostockiego Panem Kamińskim w sprawie utworzenia Grupy Inicjatywnej i Powołania Podlaskiej Rady Wspierania LGD, której celem będzie reprezentowanie i wspieranie interesów LGD działających na terenie województwa na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. W tym dniu odbyło się również posiedzenie Zarządu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
- W dniu 26 listopada br. uczestniczyłem w konferencji pn. „Dobre praktyki SPO 2004-2006 w odniesieniu do PROW 2007-2013”.
- W dniu 27 listopada br. uczestniczyłem w konferencji zorganizowanej przez ZGWWP, inaugurującej realizację projektu szkoleniowego o nazwie „Sprawny samorząd – lepsza Polska”, skierowanego do pracowników samorządowych, gdzie pozyskano środki unijne z działania 5.2 Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.
- W dniu 2 grudnia 2008 r. zawarliśmy akt notarialny dotyczący zakupu działki od państwa Kudryckich , zam. Korycin do gminnego zasobu nieruchomości, pod budowę ulicy w Korycinie i w ten sposób wykonaliśmy uchwałę Nr XVII/124/08 Rady Gminy Korycin z dnia 28 października 2008 r. w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości położonej w Korycinie do gminnego zasobu nieruchomości.
- W dniu 5 grudnia br. uczestniczyłem w konferencji GDDKiA nt. „Koncepcja programowa wstępna budowy drogi ekspresowej S8 Warszawa – Choroszcz – Korycin – Suwałki.
- W dniu 7 grudnia br. odbyły się wybory uzupełniające do Rady Gminy Korycin w okręgu Nr 6 obejmującym miejscowość Korycin i radnym został wybrany pan Marek Brylewicz – jeszcze raz serdecznie gratuluję.
- W dniu 25 listopada 2008 r. umową użyczenia przekazaliśmy dla Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie kompleks sportowy „Moje boisko – Orlik 2012” w bezpłatne użytkowanie do wykorzystania wyłącznie na cele statutowe instytucji kultury.
- W dniach 1-2 grudnia zainstalowano na budynku Apteki dekorację świetlną za kwotę 1700 zł, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, iż na budynkach gminnych zainstalujemy dekoracje świąteczne.
- W dniu 3 grudnia 2008 r. postawiono dodatkowy transformator nad zalewem w Korycinie, który będzie dostarczał prąd podczas naszych imprez i miejmy nadzieję, że skończą się nasze kłopoty w tym względzie.
- Trwają uzgodnienia z właściwymi instytucjami w sprawie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miejscowości Krukowszczyzna i Dzięciołówka, dotyczące wydobycia kruszywa.
- Zlecono opracowanie dokumentacji projektowej na chodniki na ulicy Knyszyńskiej w Korycinie ( my wykonamy dokumentację, a Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich zrealizuje to zadanie w przyszłym roku).
- W dniu 1 grudnia 2008 r. wpłynęło do UG Korycin pismo z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego informujące, że nasz wspólny wniosek z Suchowolą pn. „Integracja dróg Gmin Korycin i Suchowola z sieci krajową i regionalną” o dofinansowanie w ramach RPOWP na lata 2007 – 2013, uwzględniając wysokość alokacji przeznaczonej na konkurs i wysokość rezerwy na odwołania – nie został wybrany do dofinansowania.
- Inne – udział w spotkaniach i posiedzeniach Fundacji Biebrzańskiej, ZGWWP, ZGWRP, Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” itp.
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona kolejnych zmian w budżecie Gminy Korycin na 2008 rok. Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, zatem proszę pana Skarbnika o przedstawienie projektu uchwały.
Skarbnik powiedział, że zmiany w planie dochodów budżetowych na 2008 rok przedstawione w załączniku Nr 1 do uchwały zostały dokonane następująco:
- w dziale 750 – Administracja publiczna – zwiększa się plan dochodów o kwotę 13 435 zł w związku ze zwiększonymi zrealizowanymi wpływami do budżetu z tytułu opłat za ksero oraz darowizn w postaci pieniężnej,
- w dziale 756 – Dochody od osób prawnych, fizycznych i innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej – zwiększa się plan dochodów o kwotę 10 400zł w związku z faktycznie większym niż pierwotnie zakładano wpływem na rachunek budżetu kwot z tytułu podatków od środków transportowych, podatku od spadków i darowizn, wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu oraz wpływu z tytułu udziału gminy w podatku dochodowym od osób prawnych,
- w dziale 758 – Różne rozliczenia – zwiększa się plan dochodów budżetu o kwotę 12 000 zł w związku ze zwiększonymi zrealizowanymi wpływami do budżetu odsetek z tytułu nieterminowych płatności zobowiązań podatkowych stanowiących dochód budżetu gminy,
- w dziale 852 – Pomoc społeczna – zwiększa się plan dochodów o kwotę 200 zł w związku z realizowaniem przez budżet gminy zadań polegających na windykacji zaliczek alimentacyjnych.
Zmiany w planie wydatków budżetowych na 2008 rok przedstawione w załączniku Nr 1 do uchwały zostały dokonane następująco:
- w dziale 600 – Transport i łączność – zwiększa się plan wydatków dotyczących zadania inwestycyjnego o nazwie: „Integracja dróg gmin Korycin i Suchowola z siecią krajową i regionalną” o kwotę 10 000 zł,
- w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa – zwiększa się plan wydatków budżetu o kwotę 6 300 zł w związku z wydatkami na zakup działki z przeznaczeniem na urządzenie ulicy w Korycinie,
- w dziale 710 – Działalność usługowa – zwiększa się plan wydatków o kwotę 15 400 zł w związku z wydatkami na projekt zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin,
- w dziale 750 – Administracja publiczna – zwiększa się plan wydatków o kwotę 4 600zł w związku z planowanymi wydatkami na zakup przyczepki samochodowej do samochodu Mercedes Vito,
- w dziale 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa – zwiększa się plan wydatków o kwotę 1 000 zł z przeznaczeniem na zakup materiałów i wyposażenia,
- w dziale 801 – Oświata i wychowanie – dokonuje się przesunięć pomiędzy poszczególnymi paragrafami wydatków zmniejszając je i zwiększając o ogólną kwotę 4 400 zł,
- w dziale 852 – Pomoc społeczna – dokonuje się przesunięć pomiędzy poszczególnymi paragrafami wydatków zwiększając je i zmniejszając o ogólna kwotę 2 652 zł,
- w dziale 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza – dokonuje się przesunięć pomiędzy poszczególnymi paragrafami wydatków zmniejszając je i zwiększając o ogólną kwotę 1 200 zł,
- w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska – zwiększa się plan wydatków dotyczących zakupu materiałów i wyposażenia o kwotę 1 000 zł.
Zmiany w załączniku Nr 2 pn. „Limity wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne w latach 2008 – 2010” polegają na zwiększeniu wartości zadania inwestycyjnego pn. :Integracja dróg Gmin Korycin i Suchowola z siecią krajową i regionalną” o kwotę 10 000 zł.
Zmiany w załączniku Nr 3 pn. „Zadania inwestycyjne w 2008 roku” polegają na zwiększeniu wartości zadania inwestycyjnego o nazwie „Integracja dróg Gmin Korycin i Suchowola z siecią krajową i regionalną” o kwotę 10 000 zł.
Zmiany w załączniku Nr 4 pn. „Przychody i rozchody budżetu w 2008 roku” polegają na zwiększeniu przychodów budżetu do kwoty 231 257 zł.
Po zmianach dochody budżetu ulegają zwiększeniu o kwotę 36 035 zł i wynoszą 9 543 954 zł.
Wydatki budżetu ulegają zwiększeniu o kwotę 38 300 zł i wynoszą 9 610 176 zł.
Deficyt budżetu wynosi 66 222 zł i pokryty będzie wolnymi środkami.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2008 rok.
UCHWAŁA NR XIX/130/08 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 9 grudnia 2008 r.
w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2008 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy wniosek z dnia 28 listopada 2008 r. Parafii Rzymsko-Katolickiej w Korycinie w sprawie przyznania dotacji z budżetu Gminy Korycin na opracowanie programu prac konserwatorskich, konserwację obrazu „Matki Boskiej z Dzieciątkiem” oraz na wykonanie projektu aranżacji wnętrza kościoła parafialnego znajdującego się w Korycinie, wpisanego do rejestru zabytków.
Jak przypominacie sobie państwo, w dniu 28 października 2008 r. Rada Gminy podjęła uchwałę Nr XVII/119/08 w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie , restauratorskie i roboty budowlane oraz dokumentacje konserwatorskie i archeologiczne badania wykopaliskowe przy zabytkach położonych na obszarze Gminy Korycin i uchwała ta weszła w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego tj. 27 listopada 2008 r. (Dz.Urz.Woj.Podl. Nr 277, poz. 2794 z dnia 13 listopada 2008 r.) i stosownie do zapisu § 5 cytowanej uchwały Rady Gminy „Dotacje uchwala Rada Gminy Korycin na wniosek Wójta. W uchwale Rada Gminy określa nazwę otrzymującego dotację, prace na wykonanie których przyznano dotację oraz kwotę przyznanej dotacji”.
Natomiast zgodnie z § 6 w/w uchwały przekazanie przyznanej dotacji następuje na podstawie umowy, która m.in. określa też sposób i termin rozliczania udzielonej dotacji.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Skarbnik dodał, że dzisiejsza uchwała jest konsekwencją pojęcia poprzedniej uchwały, a Ksiądz Dziekan zwraca się o dotacje do Wójta Gminy w wysokości 50 000 zł na działania, które wcześniej przedstawił państwu radnym przewodniczący obrad.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru.
UCHWAŁA NR XIX/131/08 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 9 grudnia 2008 r.
w sprawie udzielenia dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zatwierdzi „Plan odnowy miejscowości Korycin na 2008 – 2013”, który wcześniej został przyjęty przez zebranie wiejskie sołectwa Korycin.
W/w dokument jest niezbędny przy ubieganiu się o środki unijne w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013. Powyższy plan odnowy zakłada realizację następujących projektów:
- budowę wiatraka z przeznaczeniem na izbę regionalną w Korycinie,
- budowę kompleksu boisk i zaplecza sportowego przy Zespole Szkół w Korycinie,
- rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Korycinie,
- przebudowę budynku przedszkola w Korycinie,
- rewitalizację zespołu kościelno-parkowego w Korycinie,
- rewitalizację rynku w Korycinie.
W/w Plan jest do wglądu państwa radnych, proszę o zapoznanie się z jego treścią.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia „Planu odnowy miejscowości Korycin na lata 2008 – 2013”.
UCHWAŁA NR XIX/132/08 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 9 grudnia 2008 r.
w sprawie zatwierdzenia „Planu odnowy miejscowości Korycin na lata 2008 – 2013”
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Pan przewodniczący ogłosił 10 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy przyjmie „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy Korycin na lata 2008 – 2032”. Wykonawcą w/w opracowania jest EkoEkxpert Doradztwo Ekologiczne i Gospodarcze w Białymstoku.
Jest to obszerny dokument, a więc o krótkie omówienie proszę pana Wójta – Mirosława Lech.
Wójt przypomniał państwu radnym, że powyższy temat był już omawiany dosyć szczegółowo na poprzednich Sesjach Rady. Powyższy dokument jest niezbędny, abyśmy mogli złożyć wniosek o dotację na zdjęcie i utylizację azbestu. Jak sami wiecie, w poszczególnych wsiach azbestu jest bardzo dużo i jest to problem ogólnopolski. Na dzień dzisiejszy zainteresowanych jest 19 rolników. Mogą oni otrzymać 80% zwrotu poniesionych kosztów, a przeprowadzić to możemy na dwa sposoby:
- gmina robi przetarg na usuwanie azbestu u wszystkich zainteresowanych rolników,
- rolnik sam we własnym zakresie znajduje firmę, która posiada uprawnienia i usunie azbest, a potem dostarcza do nas wszystkie dokumenty, a my zwracamy pieniądze.
Który ze sposobów wybierzemy na dzień dzisiejszy jeszcze nie wiemy.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy Korycin na lata 2008 – 2032”.
UCHWAŁA NR XIX/133/08 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 9 grudnia 2008 r.
w sprawie przyjęcia „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy Korycin na lata 2008 – 2032”
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, ze Rada Gminy rozpatrzy skargę pana Adama Roszkowskiego, zam. ul. Piaskowa 2/8, 18-100 Łapy, przesłaną przez Wydział Nadzoru i Kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku na działalność Wójta Gminy Korycin.
Skargę należy odczytać i uznać ją za zasadną bądź nie i zobowiązać lub nie Wójta do jej wykonania. Wymagane jest stanowisko Rady Gminy w tej sprawie w formie uchwały, zatem Rada musi podjąć w tej sprawie uchwałę wraz z uzasadnieniem.
Pan przewodniczący odczytał treść powyższej skargi i wniosek, którego skarga dotyczy, a następnie oddał głos panu Miłosławowi Lech - Wójtowi Gminy Korycin.
Wójt powiedział, że pan Roszkowski zakupił działkę we wsi Olszynka nad rzeką Kumiałką. Wcześniej był tam dojazd, który przebiegał przez wspólne grunta m.in. sąsiadów pana Roszkowskiego, podobnie jak to się dzieje u większości rolników. Pojawiły się jednak spory i kłótnie z panem Chwiećko, który wobec takiej postawy pana Roszkowskiego zamknął odcinek drogi przebiegający przez swoje podwórko, wobec czego pojawił się problem dojazdu do posesji i pan Roszkowski wystąpił do nas o wytyczenie nowej drogi, co zresztą uczyniliśmy. Droga niestety wygląda, jak wygląda, ale nie jest to droga gminna, tylko należy do Skarbu Państwa, a my jesteśmy tylko użytkownikiem. Zadeklarowaliśmy swoją pomoc np. w wycince drzew i chcieliśmy również udostępnić kręgi, ale ten pan się na to nie zgodził i żąda od nas wykonania powyższej drogi od A do Z. Pan Janusz Rak – Inspektor ds. drogownictwa, tą drogę oglądał, przygotował pismo z odpowiedzią oraz rozmawiał z panem Roszkowskim przez telefon tłumacząc, co możemy zrobić i na ile mu pomóc, pisma jednak w ustawowym terminie nie wysłał, stąd skarga. Ja osobiście uważam w/w skargę za niezasadną.
Radny Stanisław Szubzda powiedział, że kiedy ktoś nabywa działkę powinien w pierwszej kolejności zorientować się, czy istnieje do niej droga dojazdowa, w jakim jest stanie itp., a nie później stwarzać problemy.
Wójt dodał, że przecież poszliśmy temu panu na rękę i taką drogę wytyczyliśmy, ale niezasadne jest, abyśmy sami ją wykonali bez żadnego zaangażowania ze strony zainteresowanego.
Pan przewodniczący obrad na koniec poprosił pana Wójta o uczulenie pracowników, aby w ustawowym terminie odpowiadali na wszelkie pisma.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie załatwienia skargi z dnia 26 listopada 2008 r. na działalność Wójta Gminy Korycin.
UCHWAŁA NR XIX/134/08 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 9 grudnia 2008 r.
w sprawie załatwienia skargi z dnia 26 listopada 2008 r. na działalność Wójta Gminy Korycin
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
Radni Krzysztof Szewczul i Jarosław Radulski zwrócili się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Zakładu Energetycznego w sprawie wymiany przepalonych żarówek w miejscowościach Skindzierz i Wojtachy oraz o sprawdzenie sprawności oświetlenia ulicznego we wszystkich miejscowościach Gminy Korycin.
Radny Adam Bielawski zapytał Wójta, co nowego słychać w sprawie remontu drogi wojewódzkiej Janów – Korycin?
Wójt odpowiedział, że na dzień dzisiejszy koszt całego przedsięwzięcia wynosi około
45 mln.zł, łącznie z przebudową mostu w Romaszkówce i ścięciem zakrętu. Poprzedni Zarząd Dróg Wojewódzkich nie ujął tej inwestycji do realizacji, a obecny Zarząd nie mógł tego zmienić. Otrzymałem od nich propozycje o założeniu na tą drogę nakładki bitumicznej, ale na razie się na to nie zgadzam, bo skoro mamy przygotowaną dokumentację na przebudowę wraz poszerzeniem itp., to według mnie lepiej poczekać 2 lub 3 lata na pełny remont w/w drogi, niż zgodzić się na nakładkę i stracić możliwość generalnego remontu na kilkanaście najbliższych lat. Pojawia się również szansa na etapowanie tej inwestycji i możliwe, że tak właśnie zrobimy.
Radny Adam Bielawski powiedział, że widział się ostatnio z Prezesem GSU, który planuje zamknięcie od 1 stycznia 2009 roku punktów skupu zwierząt, ponieważ po uchwale podatkowej, w której podnieśliśmy znacznie ceny podatku od nieruchomości przestaje się to opłacać. W takim wypadku pozostanie nam tylko wożenie zwierząt do punktów skupu do sąsiednich gmin, czyli do Jaświł lub do Janowa.
Pani Sekretarz odpowiedziała, że nie możemy nadal różnicować stawek podatku, nie robi tego żadna inna gmina.
Wójt dodał, że o umorzeniu podatku również nie ma mowy, ponieważ muszą być do tego solidne podstawy np. zatrudnienie nowych pracowników, a różnicować tego podatku nie można, ponieważ jest to pomoc publiczna i musimy równo traktować wszystkich przedsiębiorców. Spróbuję jednak porozmawiać z panem Prezesem i może wspólnie znajdziemy jakieś rozwiązanie.
Radny Józef Gliński poruszył problem psów i to wcale nie bezpańskich, wałęsających się samopas, ale psów, które mają właścicieli i teoretycznie znajdują się na swoich podwórkach, ale nie są ani uwiązane ani w kojcach, tylko biegają luzem, a bramy są pootwierane i psy wybiegają na ulicę i atakują przechodniów. Prosiłbym o zrobienie akcji przypominającej rolnikom, że tak nie może być, może przedstawiciel Urzędu wraz z policjantem powinien odwiedzić poszczególne wsi i porozmawiać w tej kwestii z mieszkańcami.
Wójt odpowiedział, że zastanowimy się nad tą sprawą.
Więcej interpelacji i zapytań państwo radni nie zgłosili.
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Państwo radni ani inne goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
Ad.14/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XIX Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Na tym protokół z obrad XIX Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Przewodniczący Rady
Józef Gliński
Metryka strony