PROTOKÓŁ Nr IX/2019

PROTOKÓŁ Nr IX/2019
z IX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 listopada 2019 r. (czwartek) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 10.00 – 14.20 pod przewodnictwem pani Iwony Chwiećko – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych

Obecnych – 15 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Radosław Andrysewicz

2) pan Marek Brylewicz

3) pan Jerzy Burak

4) pani Iwona Chwiećko

5) pani Ewa Jakowiec

6) pani Emilia Lengiewicz

7) pan Janusz Małyszko

8) pan Antoni Mróz

9) pan Antoni Pakuła

10)  pan Grzegorz Sieńko

11)  pan Zdzisław Sitko

12)  pan Stanisław Szubzda

13)  pan Kazimierz Urban

14)  pani Julita Wasilewska

15)  pan Leszek Jan Wróbel

 

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy

3) pani Joanna Kulesa - Nasuta – Sekretarz Gminy

4) pani Katarzyna Sadowska – Dyrektor GOKSiT Korycin

5) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

            Obrady IX Sesji Rady Gminy Korycin prowadziła pani Iwona Chwiećko – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

            Na początku obrad sesyjnych pani przewodnicząca serdecznie powitała państwa radnych oraz wszystkich gości obecnych na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniała, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

            Pani przewodnicząca poinformowała, że porządek obrad IX Sesji został Państwu radnym doręczony, zatem przystępujemy do głosowania nad przyjęciem proponowanego porządku dziennego IX Sesji Rady Gminy Korycin. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzam, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.  Na podstawie wyniku głosowania stwierdzam, że porządek obrad IX Sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

Oto treść przyjętego porządku obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku dziennego IX Sesji Rady Gminy Korycin.

3. Przyjęcie protokołu z VIII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 29 sierpnia 2019 roku.

4. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.

5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin – uchwała Nr IX/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 28 listopada 2019 r. w powyższej sprawie.

6. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy położonej w Korycinie – uchwała Nr IX/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 28 listopada 2019 r. w powyższej sprawie.

7. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej wdrożenia Polityki Zarządzania Konfliktem Interesów – uchwała Nr IX/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 28 listopada 2019 r. w powyższej sprawie.

8. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkole i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin – uchwała Nr IX/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 28 listopada 2019 r. w powyższej sprawie.

9. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie kosztów związanych z uruchomieniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Sokólskiego, na linii komunikacyjnej Sokółka – Korycin przez Bogusze, Janów – uchwała Nr IX/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 28 listopada 2019 r. w powyższej sprawie.

10. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2020 rok – uchwała Nr IX/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 28 listopada 2019 r. w powyższej sprawie.

11. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych – uchwała Nr IX/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 28 listopada 2019 r. w powyższej sprawie.

12. Przyjęcie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2020 w kwocie 58,46 zł za 1dt.

13. Przyjęcie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2019 roku w kwocie 194,24 za 1m3 jako podstawy przyjmowanej do obliczenia podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin na 2020 rok. 

14. Podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do budżetu Gminy Korycin na 2019 rok – uchwała Nr IX/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 28 listopada 2019 r. w powyższej sprawie.

15. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 – 2033 – uchwała Nr IX/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 28 listopada 2019 r. w powyższej sprawie.

16. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania zgłoszone przez Państwa radnych na poprzedniej Sesji Rady Gminy.

17. Interpelacje i zapytania radnych.

18. Wolne wnioski i informacje.

19. Zamknięcie obrad.

 

    Pani przewodnicząca obrad stwierdziła, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z VIII  Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 29 sierpnia 2019 roku. Przypomniała, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

    Pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania imiennego nad przyjęciem protokołu z poprzedniej Sesji. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem protokołu z poprzedniej Sesji głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad VIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 29 sierpnia 2019 roku został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

 

Ad.4/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

W okresie od ostatniej VIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 29 sierpnia 2019 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 28 listopada 2019 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:

1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 4 września 2019 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad VIII Sesji Rady tj.

1) w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Szaciłówka w Gminie Korycin,
2) w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Sokółce,
3) w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wojewódzki Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku z przeznaczeniem na pokrycie wydatków inwestycyjnych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce,
4) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok,
5) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 – 2033.

Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz wymagające publikacji przekazane do redakcji Dziennika Urzędowego Województwa Podlaskiego i zostały już opublikowane.

2. W dniach 31 sierpnia i 1 września 2019 r. uczestniczyłem w Gdańsku – jako reprezentant ZGWRP w obchodach 39 rocznicy Porozumień Sierpniowych i 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. 31 sierpnia główne wydarzenia odbywały się w Europejskim Centrum Solidarności, a uczestniczyli w nich wybitni przedstawiciele polskiego samorządu oraz goście z wielu krajów, natomiast główne uroczystości związane z obchodami wybuchu II wojny światowej miały miejsce na Westerplatte od godz. 4.45. Uczestniczył w nich m.in. premier Mateusz Morawiecki i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

3. W dniu 4 września br. wziąłem udział w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.

4. W dniu 11 września 2019 r. wraz z częścią państwa radnych i sołtysów naszej gminy wyruszyliśmy drogą, jaką przebywają wytwarzane przez nas śmieci od momentu ich odebrania z podwórek aż do stacji docelowej. Mogliśmy zobaczyć stację przeładunkową w Świerzbieniach oraz Zakład Recyklingu w Dolistowie Starym, do którego trafiają odpady zebrane „selektywnie”. Na koniec obejrzeliśmy Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Koszarówce, gdzie niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne są poddawane mechaniczno-biologicznemu przetworzeniu w sortowni i kompostowni. Na temat pracy Spółki BIOM, ponoszonych kosztów i uzyskanych zysków, a także planowanych inwestycji podczas tego wyjazdu opowiedział nam Mirosław Bałakier – Prezes Spółki BIOM. 

5. W dniu 13 września br. wspólnie z panią Elżbietą Tarachanowicz - Kierownik GOPS uczestniczyłem w spotkaniu z grupą gości z Ukrainy, zajmujących się tematyką pomocy społecznej. O pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie opowiedziała pani Elżbieta, ja zaś przybliżyłem im  zasady samorządności w Polsce i szerokie działania Gminy Korycin w zakresie np. oświaty czy promocji. Ukraińska delegacja zwiedziła także Kościół w Korycinie wraz Parkiem Plebańskim oraz Park Kulturowy w Milewszczyźnie. Podziwiali nowoczesną infrastrukturę plaży nad zalewem w Korycinie, a także odwiedzili „Dom Gościnny” w Dzięciołówce, gdzie zapoznali się z zasadami działalności tej placówki.

Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu „Usługi społeczne w hromadach – wsparcie reformy polityki społecznej na Ukrainie”, który jest realizowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej oraz współfinansowany w ramach polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

6. W dniach 14-15 września 2019 r. uczestniczyłem, wspólnie z częścią państwa radnych, w Festynie Archeologicznym w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie. Była to impreza dwudniowa z udziałem grup rekonstrukcyjnych, które założyły słowiańskie obozowisko na terenie Parku, poprowadziły różnorodne warsztaty dawnych rzemiosł i zwyczajów, połączone z degustacją średniowiecznej kuchni, zaś w niedzielę odbyła się wielka Bitwa o Gród. Festyn archeologiczny finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Sobota dodatkowo była dniem inaugurującym projekt pn. „Ziemi Korycińska – tkaniną i historią przeplatana” prezentujący dziedzictwo kulturowe ziemi korycińskiej, który z kolei był finansowany w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, konkurs Podlaski Pomost Kultury przy współpracy z WOAK Białystok. 

7. W dniu 16 września br. odbył się przetarg na modernizację drogi na kol. Mielniki. Wpłynęły trzy oferty. Najdroższa wynosiła 205 339,15 zł brutto, zaś najtańsza 178 262,47 zł brutto od firmy PW Izbiccy z Wasilkowa i w dniu 25 września br. z tą właśnie firmą podpisałem umowę na modernizację powyższej drogi.

W tym dniu uczestniczyłem także w uroczystości wręczenia sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Sokółce, na którego wykonanie udzieliliśmy dotacji w wysokości 2 000 zł.

8. W dniu 17 września 2019 r. miał miejsce przegląd gwarancyjny placu zabaw przy przedszkolu w Korycinie, który odbył się z udziałem wykonawcy (firma HYDROS), użytkownika i inspektora nadzoru.

9. W dniach 17-19 września 2019 r. uczestniczyłem w Zarządzie, a następnie w XIX Kongresie Związku Gmin Wiejskich RP w Warszawie, który poświęcony był głównie problemom ochrony środowiska ze wskazaniem dla przedstawicieli samorządów wiejskich głównych problemów, programów oraz  możliwości pozyskania wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć związanych z odnawialnymi źródłami energii, ochroną powietrza, interpretacją najnowszego prawa związanego z gospodarowaniem odpadami komunalnymi oraz problematyką zagospodarowania wód i ścieków.

10. W dniu 23 września 2019 r. w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie gościliśmy dziennikarza Pierwszego Programu Polskiego Radia, który w Audycji Cztery Pory Roku miał kilka wejść „na żywo” promujących Gminę Korycin i ser koryciński. Przeprowadził wywiady ze mną, a także z panią Dyrektor GOKSiT w Korycinie, z naszą mistrzynią tkactwa – panią Bernardą Rość, a także z producentami sera korycińskiego: Agnieszką i Marcinem Bielec z Aulakowszczyzny i Maciejem Zarzeckim z Mielnik.

11. W dniach 27-28 września 2019 r. uczestniczyłem w Wilnie w dożynkach Rejonu Wileńskiego, który jest naszym partnerem przy projektach transgranicznych m.in. we współpracy z nimi powstała infrastruktura plaży nad zalewem w Korycinie.

12. W dniu 11 października br. uczestniczyłem w Przedszkolu i Szkole Podstawowej w Korycinie w uroczystościach z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

13. W dniu 16 października 2019 r. uczestniczyłem w Brukseli w konferencji na temat wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i marnotrawstwem żywności, a z drugiej strony głodu. Problemy zdrowego odżywiania i powszechnej otyłości to problemy nie tylko Polski, ale też Europy i świata.

14. W dniu 21 października 2019 r. odbyłem spotkanie z mieszkańcami wsi leżących przy drodze powiatowej Korycin – Przystawka z Gmin Korycin i Janów, w którym wzięli udział także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sokółce oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce. Dotyczyło ono zmiany organizacji ruchu na tej drodze powiatowej, a konkretnie ograniczenia tonażu, aby uniemożliwić poruszanie się tirom przewożącym żwir z pobliskiej żwirowni i zapobiec dewastacji tej drogi. Spotkanie odbyło się w poniedziałek, a już w środę na drodze stanęły znaki uniemożliwiające przejazd samochodom ciężarowym.

15. W dniu 23 października br. rozpoczęło się na terenie naszej gminy jesienne równanie dróg gminnych.

16. W dniu 24 października 2019 r. uczestniczyłem w wizycie studyjnej pań zajmujących się szeroko pojętą kulturą, które odwiedziły Gminę Korycin w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, zorganizowaną przez WOAK Białystok. Na początek  Stowarzyszenie Korycinianki przygotowało smakołyki z przepisów zamieszczonych w książce pt. „Jak ugryźć ser koryciński?”, potem goście podziwiali nasze „tkackie” murale i pomnik Truskawkowej Księżniczki, zachwycili się infrastrukturą plaży i Parkiem Kulturowym w Milewszczyźnie, gdzie wzięli udział pokazie tkania oraz w warsztatach pokazujących jak wykonać lalki „motanki”, poprowadzonych przez Dom Gościnny w Dzięciołówce.

17. W dniu 25 października br. nastąpił odbiór zmodernizowanej drogi Mielniki – Olszynka.

18. W dniu 28 października 2019 r. uczestniczyłem w Zgromadzeniu Wspólników Spółki BIOM w Zabielu, a po jego zakończeniu w Zarządzie Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” w Korycinie.

W tym dniu odbył się także przetarg na zadanie pn. „Budowa budynku garażowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie”. Wpłynęły 4 oferty, z której najdroższa wynosiła 565 800,00 zł brutto, zaś najtańsza 418 000,00 zł brutto. W związku z przekroczeniem przeznaczonej przez Zamawiającego na realizację tego zadania kwoty o 42 565,87 zł przetarg unieważniłem w dniu 30 października 2019 roku.

19. W dniu 4 listopada br. ponownie ogłosiłem przetarg na zadanie pn. „Budowa budynku garażowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie”.

20. W dniach 4-5 listopada 2019 r. uczestniczyłem w Toruniu w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominam, że do Związku należy ponad 600 gmin z całej Polski, zaś główny ciężar działań spoczywa na 11-osobowym Zarządzie, do którego od wielu lat należę. 

21. W dniu 6 listopada 2019 r. uczestniczyłem w spotkaniu Zarządu Powiatu Sokólskiego, które odbyło się w Gospodarstwie Ogrodniczym Państwa Wilczewskich w Białousach. Spotkanie dotyczyło podpisania przez Starostę Sokólskiego umowy z wykonawcą na remont 1km drogi powiatowej Łosiniec – Czarna Białostocka. Wartość inwestycji to prawie 1,1 mln zł z czego: 50% - środki z Funduszu Dróg Samorządowych, 25% - Powiat Sokólski i 25% - Gmina Korycin. Termin wykonania – do końca czerwca 2020 roku.

22. W dniu 7 listopada br. wziąłem udział w Augustowie w Gali wręczenia Certyfikatów „Najlepsze produkty turystyczne woj. podlaskiego”, podczas której Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna został wyróżniony specjalnym certyfikatem w kategorii do dwóch lat funkcjonowania i jest wojewódzkim kandydatem w finale ogólnopolskim. 

23. W dniu 8 listopada 2019 r. oprowadziłem po Parku Kulturowym w Milewszczyźnie 30-osobową grupę gości związanych z branżą turystyczną w woj. podlaskim. Wizyta została zorganizowana przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną w Białymstoku.

24. W dniu 11 listopada 2019 r. uczestniczyłem wspólnie z państwem w uroczystości obchodów 101 rocznicy odzyskania Niepodległości. Oprócz mszy św. i złożenia kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbyło się także oficjalne otwarcie nowej infrastruktury nad zalewem w Korycinie, która powstała w ramach projektu pn. „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej na strefę rodzinną Gminy Korycin”. Wartość projektu to ok. 700 000 zł, zaś dofinansowanie z UE to ponad 80%. W ramach Rodzinnego Pikniku Niepodległościowego odbyły się turnieje Street Soccer oraz tenisa ziemnego, a także wspólne świętowanie przy ognisku.

25. W dniach 13-14 listopada 2019 r. w Ołtarzewie k/Warszawy uczestniczyłem, jako reprezentant Związku Gmin Wiejskich RP, w konferencji pn. „Aktywna starość na obszarach wiejskich. Między diagnozą a działaniem”. W konferencji brali udział m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezes KRUS. Temat jest coraz bardziej istotny i wymagający wspólnych działań różnych środowisk i instytucji.

26. W dniu 15 listopada 2019 r. uczestniczyłem w Zgromadzeniu Związku Komunalnego „Kumiałka – Biebrza”.

27. W dniu 18 listopada 2019 r. uczestniczyłem, razem z kierownikami gminnych jednostek organizacyjnych, w spotkaniu z sołtysami Gminy Korycin. Głównym tematem dyskusji były założenia przyszłorocznego budżetu gminy i trudności z jego „domknięciem” wynikające m.in. z lawinowo rosnących kosztów płac, energii, usług czy prac budowlanych i drogowych. Przedstawiłem także najbliższe plany inwestycyjne m.in. dotyczące rozbudowy remizy strażackiej w Korycinie i zakupu dwóch nowych wozów bojowych oraz wyjaśniłem przyczyny czekającej nas w 2020 roku podwyżki za wywóz śmieci. Wskazałem terminy, w jakich odbyły się przeglądy dróg gminnych oraz sieci wodociągowej, a w szczególności sprawności działania hydrantów przeciwpożarowych. 

25. W dniu 20 listopada 2019 r. brałem udział we wspólnym posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu oraz Komisji Rewizyjnej, na którym członkowie Komisji zapoznali się z projektami uchwał przygotowanymi na dzisiejszą Sesję Rady oraz dyskutowali na temat spraw bieżących.

26. W dniu 22 listopada 2019 r. odbył się przegląd dróg gminnych z udziałem przedstawiciela gminy, policji oraz sołtysów (protokół z przeglądu dróg w załączeniu).

27. W dniu 25 listopada 2019 r. nastąpiło otwarcie ofert w kolejnym przetargu na zadanie pn. „Budowa budynku garażowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie”. Złożono trzy oferty, z których najtańsza wynosi 412 000,00 zł brutto, natomiast my mamy przeznaczoną na ten cel kwotę w wysokości 375 434,13 zł brutto.

28. Przedłużyliśmy do dnia 29 listopada br. termin składania wniosków o pomoc finansową związaną ze stratami w rolnictwie spowodowanymi suszą.

29. Wydałem następujące zarządzenia:

1) jako organ wykonawczy w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 36/2019 z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie powołania Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie,

b) Zarządzenie Nr 37/2019 z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok,

c) Zarządzenie Nr 38/2019 z dnia 30 sierpnia  2019 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2019 rok,

d) Zarządzenie Nr 39/2019 z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie udzielenia pełnomocnictwa Dyrektorowi Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie,

e) Zarządzenie Nr 40/2019 z dnia 11 września 2019 r. w sprawie wyznaczenia nauczyciela do zastępowania Dyrektora Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie podczas jego nieobecności,

f) Zarządzenie Nr 41/2019 z dnia 30 września 2019 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok,

g) Zarządzenie Nr 42/2019 z dnia 30 września 2019 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2019 rok,

h) Zarządzenie Nr 43/2019 z dnia 31 października 2019 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok,

i) Zarządzenie Nr 44/2019 z dnia 31 października 2019 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2019 rok,

j) Zarządzenie Nr 45/2019 z dnia 15 listopada 2019 r. w sprawie ustalenia projektu uchwały budżetowej Gminy Korycin na 2020 rok,

k) Zarządzenie Nr 46/2019 z dnia 15 listopada 2019 r. w sprawie przyjęcia projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033,

2) jako Kierownik Urzędu w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 19/2019 z dnia 23 września 2019 r. w sprawie powołania operatorów informatycznej obsługi Obwodowych Komisji Wyborczych w Gminie Korycin w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 13 października 2019 roku,

b) Zarządzenie Nr 20/2019 z dnia 8 października 2019 r. w sprawie zmiany Regulaminu Wynagradzania Pracowników Urzędu Gminy Korycin,

c) Zarządzenie Nr 21/2019 z dnia 15 listopada 2019 r. w sprawie ogłoszenia naboru na stanowisko ds. inwestycji, zamówień publicznych i gospodarki przestrzennej w Urzędzie Gminy Korycin.

30. Przedstawię Państwu także dokładne sprawozdanie z działalności Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna w 2019 roku (sprawozdanie w załączeniu).

31. Opracowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. 

Pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

 

Pani przewodnicząca ogłosiła 5 minut przerwy.

Wznowiono obrady.

 

Ad.5/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę intencyjną w sprawie przystąpienia do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Państwo radni otrzymali.

            Pani Sekretarz powiedziała, że jest to wstępny dokument do planu zagospodarowania, taka deklaracja o przystąpieniu do zmian w Studium. Powiadomiliśmy o tym zamiarze mieszkańców gminy prosząc o zgłaszanie wniosków w sprawie zmiany w Studium zagospodarowania i takich wniosków wpłynęło w sumie 9, ostatni dziś rano, dotyczący wsi Szaciłówka. W dniu 20 listopada mieliśmy wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki i Budżetu oraz Komisji Rewizyjnej, podczas którego członkowie zapoznali się z projektem uchwały, jednak zmieniły się odrobinę załączniki dotyczące obszarów proponowanych zmian, dlatego dziś dostali państwo ich poprawioną wersję. Ostatnia zmiana, jak już wspomniałam, została zaproponowana dziś rano, dlatego pani architekt nie zdążyła jeszcze przygotować nowego załącznika, więc przedstawiamy państwu uproszczony załącznik graficzny z zarysem obszaru zmiany, a docelowo znajdzie się ona w załączniku nr 2 do uchwały. To jest uchwała intencyjna, nie określamy w jej treści przeznaczenia zmienianych obszarów, tylko zarys granic.

            Wójt Gminy dodał, że Studium uchwalane było około 15 lat temu, to była zupełnie inna rzeczywistość i uwarunkowania prawne. Wtedy trudno było przewidzieć, jak będzie wyglądał dzień dzisiejszy i kierunki rozwoju gminy, dlatego musimy przystąpić do zmiany w Studium.

      Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie przystąpienia do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR IX/64/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 listopada 2019 r.

w sprawie przystąpienia do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

  

Ad.6/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy położonej w Korycinie.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

        Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym podejmowanie uchwał w sprawie nazw ulic, placów publicznych, mostów oraz wznoszenia pomników przyrody należy do wyłącznej kompetencji i właściwości rady gminy.  Ustalenie nowej nazwy ulicy, będącej przedmiotem niniejszej uchwały, wiąże się z potrzebą zapewnienia prawidłowej i czytelnej numeracji porządkowej położonych w jej sąsiedztwie nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę, zgodnie z zasadami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 roku w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz.U. z dnia 2 lutego 2012 r. poz. 125). Należy zwrócić szczególną uwagę, iż nadanie nazwy ulicy służy bezpieczeństwu mieszkańców oraz precyzuje lokalizację dla nieruchomości m.in. służb ratowniczych itp.

Stosownie do powyższego w pełni uzasadnione jest nadanie nazwy ulicy w Korycinie.

Pani przewodnicząca dodała, że w projekcie uchwały proponuje się nazwę Królowej Ludwiki Marii Gonzagi.

Radna Emilia Lengiewicz zaproponowała, żeby zamiast królowej uhonorować osobę związaną z tym regionem i bardzo zasłużoną dla Gminy Korycin, a mianowicie Śp. Prałata Kazimierza Karpienię.

Wójt odpowiedział, że o Księdzu Karpieni chyba nikt nie może powiedzieć tyle dobrego, co ja. Był człowiekiem, którego szanowałem i nadal szanuję i ja także myślę o tym, aby uhonorować jego osobę, jednak nie w ten sposób. Jest to niewielka, króciutka uliczka, znajdująca się na osiedlu, na którym już dwie ulice mają nazwy królowych Polski, stąd też propozycja kolejnej. Ludwika Maria Gonzaga była żoną dwóch polskich królów: Władysława IV, a potem jego brata Jana Kazimierza. Posiadała oprawę na myślistwie sokólskim, a więc na naszych terenach. Była żarliwą katoliczką i propagatorką chrześcijaństwa, chciała reformy RP, ograniczenia liberum veto i ustanowienia zasady wyboru nowego króla jeszcze za życia panującego. Bardzo możliwe, że to ona przywiozła obraz Matki Boskiej Korycińskiej.

Radny Stanisław Szubzda powiedział, że jest to zbyt długa nazwa, będzie sprawiać trudność w pisowni i codziennym użyciu dla jej mieszkańców.

Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że jeśli patronem ulicy nie będzie Ks. Prałat, to może należy, jak w przypadku budżetu obywatelskiego, zaproponować dla mieszkańców 3 nazwy i pozwolić im zdecydować w głosowaniu, której nazwy chcą.  

Wójt odpowiedział, że już kiedyś przeprowadziliśmy takie głosowanie, w wyniku którego mamy w Korycinie ulicę Pogodną.

Sekretarz dodała, że w wielu miejscowościach jest zasada, że poszczególne osiedla mają nazwy ulic z „jednego klucza” np. truskawkowa, porzeczkowa, malinowa itp. Skoro na tym osiedlu są już dwie ulice z nazwami królowych Polski, to nadal takie nazwy powinniśmy nadawać dalej. 

Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny był przeciw. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie nadania nazwy ulicy położonej w Korycinie została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR IX/65/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 listopada 2019 r.

w sprawie nadania nazwy ulicy położonej w Korycinie

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.7/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej wdrożenia Polityki Zarządzania Konfliktem Interesów.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

            Proszę panią Emilię Lengiewicz – przewodniczącą Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o przedstawienie stanowiska Komisji w tej sprawie.

            Radna Lengiewicz powiedziała, że petycja w powyższej sprawie wpłynęła do wszystkich gmin z Powiatu Sokólskiego. Na posiedzeniu Komisji została procedowana w dniu 23 października 2019 roku. Po zapoznaniu się z odpowiednimi  zapisami ustawowymi tj. ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, a także z zarządzeniami Wójta Gminy Korycin dotyczącymi Kodeksu Etyki Pracowników oraz procedury postępowania przy załatwianiu spraw z zakresu działalności lobbingowej członkowie Komisji postanowili jednogłośnie zaopiniować negatywnie powyższą petycję.

      Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej wdrożenia Polityki Zarządzania Konfliktem Interesów została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR IX/66/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 listopada 2019 r.

w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej wdrożenia Polityki Zarządzania Konfliktem Interesów

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.8/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy dokona zmiany Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkole i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

            W związku z dodaniem w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215) artykułu 34a, który wszedł

 w życie z dniem 1 września 2019 roku, następuje konieczność dostosowania do niego zapisów uchwały Nr XXII/150/09 Rady Gminy Korycin z dnia 15 kwietnia 2009 r. w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin (Dz.Urz.Woj.Podl. Nr 107, poz. 1206 oraz z 2015 r. poz. 3133) w zakresie wysokości dodatku funkcyjnego dla nauczyciela, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy.

Minimalna wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1 art. 34a ustawy – Karta Nauczyciela wynosi 300 zł. W świetle obowiązujących przepisów wysokość stawek dodatku funkcyjnego, do których należy m.in. dodatek z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy oraz szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku określa organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego, w drodze regulaminu wynagradzania (art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy – Karta Nauczyciela).

Jednocześnie 1 września 2019 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 sierpnia 2019 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy, w uzasadnieniu którego wyjaśnia, że dodatek funkcyjny przysługuje również nauczycielom, którym powierzono opiekę nad oddziałem przedszkolnym. Proponuje się zatem podwyższyć minimalną kwotę dodatku funkcyjnego zarówno z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy jak i dla nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym do wysokości 300 zł na etat. Dotychczas dodatek funkcyjny przysługiwał na grupę przedszkolną i był dzielony między wychowawców grupy. W efekcie proponowanej obecnie zmiany dodatek funkcyjny będzie otrzymywać każdy nauczyciel opiekujący się oddziałem przedszkolnym. Zgodnie z art. 30 ust. 6a ustawy – Karta Nauczyciela regulamin przyznawania dodatków oraz innych składników wynagrodzenia dla nauczyciela podlega uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.  

      Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkole i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR IX/67/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 listopada 2019 r.

zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkole
i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin  

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.9/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie kosztów związanych z uruchomieniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Sokólskiego, na linii komunikacyjnej Sokółka – Korycin przez Bogusze, Janów.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

            Pismem z dnia 11 września 2019 roku Starosta Sokólski zwrócił się z prośbą o ujęcie w budżecie gminy środków finansowych na pokrycie kosztów związanych z uruchomieniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Sokólskiego, na linii komunikacyjnej Sokółka – Korycin przez Bogusze, Janów w kwocie 275,20 zł. Kwota ta została wyliczona na podstawie planowanego rozkładu jazdy, na czas uruchomienia przewozów autobusowych od 1 października do 31 grudnia 2019 roku. Wydatek ten wynika z przepisów ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych użyteczności publicznej, w której warunkiem uzyskania dopłaty z w/w Funduszu jest sfinansowanie ze środków własnych organizatora części ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10%. W interesie mieszkańców Gminy Korycin leży przywrócenie przewozów o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Sokólskiego, na linii komunikacyjnej Sokółka – Korycin przez Bogusze, Janów, zatem Gmina Korycin zobowiązuje się do udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu w celu pokrycia wkładu własnego organizatora.

Przepis art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019 r. poz. 506 z późn. zm.) pozwala na udzielenie pomocy finansowej innym jednostkom samorządu terytorialnego.

            Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy to będzie dodatkowe połączenie do Powiatu czy chodzi o już istniejące?

            Sekretarz odpowiedziała, że ustawa dotyczy nowych połączeń, ale wystarczy niewielka modyfikacja trasy, żeby „stare” połączenie uznać za nowe i dostać 1 zł dofinansowania do 1 km.  

      Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie kosztów związanych z uruchomieniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Sokólskiego, na linii komunikacyjnej Sokółka – Korycin przez Bogusze, Janów została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR IX/68/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 listopada 2019 r.

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie kosztów związanych z uruchomieniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Sokólskiego, na linii komunikacyjnej Sokółka – Korycin przez Bogusze, Janów 

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.10/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy określi wysokość stawek podatku od nieruchomości na 2020 rok.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

            Podatki i opłaty lokalne stanowią dochody własne gminy. Podstawowym ich źródłem jest podatek od nieruchomości. Zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1170) kompetencje do ustalenia wysokości stawek tego podatku posiada Rada Gminy, z tym że nie mogą one przekroczyć stawek określonych corocznie przez Ministra Finansów.

Określone w art. 5 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych górne granice stawek kwotowych, obowiązujące w danym roku podatkowym, ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza ich wysokość w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na każdy rok podatkowy, z uwzględnieniem w/w zasady.

Zgodnie z komunikatem Prezesa GIS z dnia 15 lipca 2019 roku, opublikowanym w Monitorze Polskim z dnia 24 lipca 2019 roku poz. 640, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2019 roku w stosunku do pierwszego półrocza 2018 roku wyniósł 101,8%.

Proponowane w uchwale stawki podatku od nieruchomości na 2020 rok zostały ustalone na poziomie maksymalnym, określonym w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 24 lipca 2019 roku. Przyjęcie niższych od proponowanych stawek podatków spowoduje znaczny spadek dochodów przewidzianych na realizację zadań własnych gminy.

            Radny Leszek Jan Wróbel zapytał, czy stawki w uchwale to są stawki maksymalne?

Sekretarz odpowiedziała, że tak, oprócz jednej pozycji, a mianowicie: od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest wstawiona kwota 23,50 zł, zaś kwota maksymalna wynosi 23,90 zł, obniżamy więc o 0,40 zł od 1m2 powierzchni użytkowej. W tym roku także w tym punkcie mamy obniżenie. Stawka przyjęta przez nas to 23,00 zł, zaś maksymalna wynosiła 23,47 zł. To jest taki „ukłon” w stronę przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów.

            Skarbnik dodał, że ogólnie w skali całej gminy podatek od nieruchomości wynosi ok. 400 000 zł.

            Radny Grzegorz Sieńko zapytał, ile straci budżet gminy, jeśli obniżymy stawki o 50%?

Skarbnik odpowiedział, że od razu wpływ do budżetu będzie mniejszy o 200 000 zł, zaś dokładnie o drugie tyle zostanie obniżona nam subwencja od państwa, bo skoro sami sobie obcinamy dochody, to znaczy, że ich nie potrzebujemy.

      Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 2 było przeciw, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2020 rok została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR IX/69/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 listopada 2019 r.

w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2020 rok

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.11/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia  1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170, z późn. zm.) podatnikami podatku od środków transportowych są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, w których posiadaniu znajdują się pojazdy podlegające opodatkowaniu. Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają:

- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton,

- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton,

- ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton,

- ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton,

- przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego,

- przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego,

- autobusy.

Stawki maksymalne podatku od środków transportowych na 2020 r. określone zostały w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 24 lipca 2019 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2020 (M. P. poz. 738). Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy  o podatkach i opłatach lokalnych, rada gminy określa wysokość stawek podatku od środków transportowych, z tym że roczna stawka podatku od jednego środka transportowego nie może przekroczyć stawek maksymalnych określonych przez Ministra Finansów.

W 2020 roku będą mniejsze wpływy do budżetu gminy z powodu obniżenia stawki podatku od osób fizycznych, dlatego też w celu zapewnienia stabilności realizowanych przez Gminę Korycin zadań proponuje się zrównanie stawek podatku od środków transportowych do stawek maksymalnych, które zostały określone w obwieszczeniu Ministra Finansów na rok 2020.

            Radny Grzegorz Sieńko zapytał, dlaczego w punkcie dotyczącym stawki od ciągnika siodłowego obniżyliśmy kwotę z 3159 zł do 2500 zł?

            Skarbnik odpowiedział, że w ubiegłym roku w tym punkcie przekroczyliśmy stawki maksymalne wskazane przez Ministra Finansów i Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała nam w tym zakresie uchwałę. Po uchyleniu przez RIO obowiązywały stawki z poprzedniej uchwały, zaś teraz dopasowujemy je do ustawy pilnując, aby nie przekroczyć górnych stawek proponowanych przez Ministra.

Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 4 radnych wstrzymało się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR IX/70/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 listopada 2019 r.

w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.12/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy przyjmie średnią cenę skupu żyta za okres 11 kwartałów będącą podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2020 w kwocie 58,46 zł za 1dt.

Pani przewodnicząca przypomniała, że jeśli nie obniżymy stawki zaproponowanej przez Prezesa GUS, to nie ma konieczności podejmowania uchwały w tej sprawie.

            Radny Antoni Pakuła powiedział, że cena za żyto płacona rolnikowi w tym roku była mniejsza, niż ta wyliczona przez GUS i dlatego wnoszę o jej obniżenie, bo rolnikom jest ciężko.

            Wójt odpowiedział, że od kilku lat cena za żyto ustalana jest na podstawie cen z 11 kwartałów, co jest zdecydowanie korzystniejsze dla rolników, ponieważ nie ma już tak ogromnych dysproporcji, jakie były przy poprzednim ustalaniu ceny żyta, gdzie jednego roku podatek rolny był bardzo duży, a następnego niewielki. Teraz jest proporcjonalnie co rok i korzystniej dla wszystkich. Podatek rolny nie jest najistotniejszym obciążeniem dla rolnika, bo o wiele bardziej uciążliwe są lawinowo rosnące opłaty za prąd czy wodę. Zapominają też państwo o uldze inwestycyjnej dla rolników, kiedy urząd nie ma wyjścia i taką ulgę musi przyznać przy jakiejkolwiek inwestycji w gospodarstwie, a najczęściej jest tak, że to najwięksi rolnicy, czyli płatnicy największego podatku rolnego, przeprowadzają takie inwestycje i potem wcale nie płacą podatku przez kilka lat.

            Skarbnik dodał, że cały podatek rolny w naszej gminie wynosi ok. 600 000 zł rocznie, a więc niewiele.

Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca poddała pod głosowanie jawne proponowaną przez Prezesa GUS cenę żyta w kwocie 58,46 za 1dt jako podstawę do ustalenia podatku rolnego na terenie Gminy Korycin na 2020 rok. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem proponowanej ceny żyta głosowało 11 radnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu, 1 był przeciw. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że cena żyta w wysokości 58,46 zł za 1dt została przyjęta większością głosów.

Wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.



Ad.13/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy przyjmie średnią cenę sprzedaży drewna, obliczoną według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2019 roku w kwocie 194,24 zł za 1m3 jako podstawy przyjmowanej do obliczenia podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin na 2020 rok.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca poddała pod głosowanie jawne proponowaną przez Prezesa GUS cenę drewna w kwocie 194,24 za 1m3 jako podstawę do ustalenia podatku leśnego na terenie Gminy Korycin na 2020 rok. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem proponowanej ceny drewna głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że cena drewna w wysokości 194,24 zł za 1m3 została przyjęta jednogłośnie.

Wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.14/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie wprowadzenia zmian do budżetu Gminy Korycin na 2019 rok.

Projekt uchwały wraz z objaśnieniami w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

            Skarbnik wyjaśnił, że zmiany w treści normatywnej uchwały polegają na uaktualnieniu kwot dochodów i wydatków zapewniając zgodność z załącznikami do uchwały.

Zmiany w planie dochodów polegają na:

1) w dziale 750 – Administracja publiczna dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 61 500 zł; związane jest to z większymi niż pierwotnie planowano dochodami z tytułu promocji i reklamy,

2) w dziale 756 – Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 48 000 zł; związane jest to z wygenerowaniem przez budżet większych niż pierwotnie zakładano dochodów z tytułu podatku od środków transportowych (30 000 zł) oraz z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych (18 000 zł),

3) w dziale 758 – Różne rozliczenia dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 66 401 zł.; związane jest to z otrzymaniem informacji o zwiększeniu subwencji oświatowej na 2019 rok o kwotę 66 401 zł.,

Zmiany w planie wydatków polegają na:

1) w dziale 010 – Rolnictwo i łowiectwo dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 20 000 zł przewidzianą pierwotnie do poniesienia na różne opłaty i składki,

2) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 20 275,20 zł i planuje się ją przeznaczyć na zakup usług pozostałych (20 000 zł) oraz na dotację dla Powiatu Sokólskiego na dofinansowanie części poniesionych kosztów, związanych z uruchomieniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Sokólskiego na linii komunikacyjnej Sokółka – Korycin (272,20 zł),

3) w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 22 307,35 zł, którą planuje się przeznaczyć na zakup energii,

4) w dziale 801 – Oświata i wychowanie dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 84 352,50 zł, którą przeznacza się na: wydatki szkoły podstawowej wynikające z podwyżek dla nauczycieli, wymiany zużytego palnika w piecu oraz wymiany okien w budynku sali gimnastycznej (93 318,75 zł) oraz wydatki przedszkola wynikające z podwyżek dla nauczycieli (20 000 zł),

5) w dziale 926 – Kultura fizyczna dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 40 000 zł w związku z planowanym zwiększeniem dotacji dla Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie w związku z niedoszacowaniem wydatków w zakresie działalności sportowej ośrodka.

Budżet po zmianach wynosi:

1) dochody w wysokości 20 157 313,47 zł, z tego:

- bieżące w wysokości 18 478 313,47 zł,

- majątkowe w wysokości 1 679 000,00 zł,

2) wydatki w wysokości 17 579 499,47 zł, z tego: 

- bieżące w wysokości 14 263 499,47 zł,

- majątkowe w wysokości 3 316 000,00 zł.

 

Radny Leszek Jan Wróbel zapytał, w jakiej kwocie dostajemy subwencję oświatową, a ile dokładamy do oświaty?

Skarbnik odpowiedział, że subwencja oświatowa na rok przyszły wyniesie 2 mln 700 tys. zł i nie wystarcza ona na pokrycie wydatków, ponieważ na oświatę w skali gminy wydajemy ok. 5 mln zł i są to koszty wynagrodzenia nauczycieli, utrzymania szkoły i przedszkola, dowożenia itp. Podwyżki dla nauczycieli budżet państwa refunduje tylko w części i tylko dla szkoły podstawowej, zaś przedszkole to już nasze zadanie własne.

Radny Wróbel zapytał co z subwencją wyrównawczą, czy z tej puli nie można przesunąć pieniędzy?

Skarbnik odpowiedział, że subwencja ogólna służy funkcjonowaniu gminy, a na oświatę jest subwencja oświatowa.

Wójt dodał, że w naszej gminie jest i tak dobra sytuacja, bo mamy tylko jedną szkołę, i pomimo to dokładamy dużo pieniędzy. Proszę sobie wyobrazić co by było, gdyby szkół było kilka.

Radna Emilia Lengiewicz zapytała, na co dokładnie, jeśli chodzi o sport, jest przeznaczana dotacja dla GOKSiT?

Skarbnik odpowiedział, że działalność GOKSiT jest w ponad 90% finansowana przez budżet gminy, bo jest to nasza jednostka organizacyjna, zaś o te 40 000 zł wystąpiła pani Dyrektor, ponieważ jest problem ze sfinansowaniem działalności wszystkich sekcji sportowych i stąd ta dotacja.

Radny Leszek Jan Wróbel stwierdził, że zajęcia sportowe są tylko dla dzieci z Korycina, a powinny być dla wszystkich. Proponuję, aby autobus szkolny przywoził i odwoził także dzieci z innych miejscowości.

Radny Marek Brylewicz powiedział, że przecież nie ma żadnych granic, każdy może wziąć udział w zajęciach.

Wójt powiedział, że to oczywista nieprawda, że sekcje sportowe prowadzone przez GOKSiT są tylko dla mieszkańców Korycina, może wziąć w nich udział każdy. Są przez rodziców przywożone dzieci nawet z gmin sąsiednich i jakoś nie stanowi to problemu. GOKSiT ma swoją siedzibę w Korycinie, tu także znajdują się obiekty sportowe przystosowane do tej działalności, ale zajęcia są zupełnie bezpłatne, dzieci otrzymują stroje sportowe, jeżdżą na zawody itp. i wszystko za darmo, więc ich przywiezienie i zabranie przez rodzica nie jest chyba aż takim problemem. W mieście nie dość, że za udział dzieci w zajęciach sportowych trzeba sporo zapłacić, do tego we własnym zakresie kupić np. strój sportowy, to jeszcze jest bardzo duża selekcja i na zajęcia dostają się tylko niektórzy. U nas przyjmowani są wszyscy chętni.

Radna Emilia Lengiewicz zaproponowała, żeby poszerzyć dziecięce sekcje sportowe jeszcze o dzieci z przedszkola.

Wójt odpowiedział, że w takim wypadku musielibyśmy zatrudnić dodatkową osobę, ponieważ w tej chwili mamy tylko dwóch trenerów: jeden pracuje z dorosłymi, drugi zajmuje się wszystkimi sekcjami dziecięcymi i po prostu czasowo nie dadzą rady efektywnie pracować z kolejną grupą dzieci.

Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan wiceprzewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radnych wstrzymał się od głosu, 1 był przeciw. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR IX/71/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 listopada 2019 r.

w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.15/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 – 2033.

Projekt uchwały wraz z objaśnieniami państwo radni otrzymali.

            Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 – 2033 w zakresie roku 2019 polegają na zmianie kwot dochodów, wydatków i innych danych zapewniając zgodność z załącznikami do zmian w aktualnej uchwale budżetowej.

            Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan wiceprzewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radnych wstrzymał się od głosu, 1 był przeciw. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 - 2033 została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR IX/72/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 28 listopada 2019 r.

w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 - 2033

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.16/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał Wójt Gminy i przedstawił państwu radnym odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez radnych, a wysłane do odpowiednich instytucji zewnętrznych według właściwości.

 

Ad.17/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani przewodnicząca i poprosiła państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformowała jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jej ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.

 

Radna Iwona Chwiećko stwierdziła, że należy umieścić w Bombli przy świetlicy oświetlenie, jest tam miejsce, w którym zbiera się młodzież, a ciemność stwarza duże zagrożenie.

Wójt – zdajemy sobie sprawę z problemu, tym bardziej, że ostatnio były tak zniszczone szyby, postawimy oświetlenie, najprawdopodobniej lampę z oświetleniem solarnym.

Radna Julita Wasilewska po raz kolejny poprosiła o naprawienie drogi na wysokości Krzyża w stronę Jasionówki i do Brzozówki Folwarcznej, jest dziurawa i należy ją naprawić. Poza tym zależy polepszyć stan drogi w Wojtachach.

Zapytała także, co z programem „Czyste powietrze”? Czy to prawda, że w ciągu 5 lat muszą poznikać wszystkie tak zwane „śmieciuchy”?

Wójt odpowiedział, że program prowadzony jest i finansowany przez WFOŚiGW, a jeśli chodzi o zakazy, to niektóre miasta podjęły uchwały zakazujące „śmieciuchów”. Rada Gminy Korycin nie podjęła uchwały w tej sprawie.

Radna Emilia Lengiewicz zgłosiła następujące wnioski:

- należy oznakować przejście dla pieszych (pasy) na ulicy Knyszyńskiej, przy ul. Witosa i ul. Pogodnej. Przechodzi tamtędy sporo dzieci, brakuje oznakowanych przejść;

- należy naprawić płyty chodnikowe przy gazonach, które się odkleiły, na Rynku w Korycinie;

- należy obniżyć krawężnik przy Rynku od strony sklepu ABC (problem dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się);

- czy kontenery na ubrania Caritas można przenieść z ul. Słowiańskiej?

Wójt odpowiedział, że rozważamy to, temat jest nam znany;

- zabezpieczyć łańcuchami Rynek od strony Pomnika Zygmunta Wazy i Jana Pawła II.

Radny Jerzy Burak zgłosił następujące wnioski:

- jest nieoświetlony teren parkingu obok Orlików,

- należy ustawić skrzynki do zasilania w Parku w Milewszczyźnie, żeby nie przeszkadzały kable podczas odbywających się tam imprez.

Radny Antoni Pakuła powiedział, że w dalszym ciągu są problemy z dolaniem glikolu do instalacji solarnych (do tej pory firma wykonawcza nie zareagowała). Należy wystosować pismo o usterkach.

Radny Antoni Mróz powiedział, że  jest duży problem z wyjazdem z drogi w Popiołówce na DK 8 w kierunku Białegostoku. Jest bardzo ograniczona widoczność, a samochody na drodze krajowej jeżdżą  bardzo szybko, zaś rolnicy, którzy jeżdżą ciągnikami nie są stanie włączyć się do ruchu. Powstają korki, rolnicy się denerwują. Rozwiązaniem byłoby wytyczenia i przygotowanie do ruchu drogi tzw. „zagumiennej”, podsypać ją. Od strony tej drogi jest lepsza widoczność, wielu rolników by z niej korzystało. Rozmowy z mieszkańcami wskazują na konieczność przygotowania tej drogi do ruchu, sami włączą się do pomocy

Wójt odpowiedział, że gmina nigdy nie odmówiła wsparcia, jeśli mieszkańcy deklarują udział własny w inwestycji.

Radny Janusz Małyszko zwrócił uwagę, że jest duży problem z włączeniem się do ruchu na całej DK 8.

Radna Emilia Lengiewicz zapytała,  kiedy zakończy się projekt transgraniczny dotyczący zakupu nowych wozów strażackich?

Wójt odpowiedział, że do końca tego roku.

Zapytała także, czy gmina podejmuje jakieś działania, aby zwiększyć ilość strażaków OSP, bo może okazać się, że są nowe wozy, a nie ma kto ich użytkować.

Wójt odpowiedział, że ubywanie ochotników OSP obserwuje się w skali całego kraju. Są wypłacane ekwiwalenty za udział w akcjach, lecz gmina nie jest władna, aby kogoś zmuszać do wstąpienia do OSP. Skupiamy się na zachowaniu gotowości bojowej. Jak chodzi o szkolenia, nie ma problemu z pieniędzmi, jest problem z chętnymi. Doposażenie OSP w nowoczesny sprzęt zachęci do włączenia się, szczególnie młodych ludzi w działania OSP. Nasza gmina uzyskała sporo pieniędzy na działalność OSP, nasza jednostka brała również udział w filmie promocyjnym PZU, w zamian za co mogliśmy złożyć wniosek o 25.000 zł na dofinansowanie doposażenia.

Radny Janusz Małyszko wnioskował w następujących sprawach:

-  o połączenie punktów sesji zapytania i interpelacje z wolnymi wnioskami.

- zgłosił zapotrzebowanie w Krukowszczyźnie na dodatkowy hydrant,

- przekazał pisemny wniosek w imieniu własnym i mieszkańców gminy – szczególnie miejscowości Krukowszczyzna w sprawie zmiany organizacji ruchu w miejscowości Korycin, na skrzyżowaniu ulic: Krukowska, Białostocka i Rynek.

            Państwo radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym.


Ad.18/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poprosiła państwa radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Państwo radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

 

Ad.19/  Wobec wyczerpania porządku dziennego IX Sesji Rady Gminy Korycin pani przewodnicząca stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknęła je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

 

Protokołowała:                                                                                 

Ewa Michnowicz        

Przewodniczący Rady

Iwona Chwiećko

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Inspektor ds. sekretarsko-kancelaryjnych, obsługi organów gminy i promocji gminy

Data wytworzenia: 2019-11-28

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2019-12-11

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2019-12-11