PROTOKÓŁ Nr XIII/2020

PROTOKÓŁ Nr XIII/2020
z XIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 29 maja 2020 r. (piątek) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 10.00 – 13.00 pod przewodnictwem pani Iwony Chwiećko – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych

Obecnych – 14 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Radosław Andrysewicz

2) pan Marek Brylewicz

3) pan Jerzy Burak

4) pani Iwona Chwiećko

5) pani Ewa Jakowiec

6) pani Emilia Lengiewicz

7) pan Antoni Mróz

8) pan Antoni Pakuła

9) pan Grzegorz Sieńko

10) pan Zdzisław Sitko

11) pan Stanisław Szubzda

12) pan Kazimierz Urban

13) pani Julita Wasilewska

14)  pan Leszek Jan Wróbel

 

Radny nieobecny:

1) pan Janusz Małyszko

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy

3) pani Joanna Kulesa - Nasuta – Sekretarz Gminy

4) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie

5) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

       Obrady XIII Sesji Rady Gminy Korycin prowadziła pani Iwona Chwiećko – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

       Na początku obrad sesyjnych pani przewodnicząca serdecznie powitała państwa radnych oraz wszystkich gości obecnych na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniała, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

     Pani przewodnicząca złożyła także serdeczne życzenia wszystkim obecnym na sali obrad z okazji 30 rocznicy pierwszych wolnych, demokratycznych wyborów, które odbyły się dnia 27 maja 1990 roku, ponieważ jest to niezwykła okazja i zupełnie wyjątkowa rocznica.

      O głos poprosił radny Grzegorz Sieńko, który złożył wniosek formalny o wycofanie z porządku obrad pkt 5 dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Wniosek powyższy umotywował tym, że zwolnienie dotyczy tylko niektórych przedsiębiorców, a nie wszystkich i nie chciałby, aby społeczeństwo czuło się podzielone.

       Pani przewodnicząca Rady poddała powyższy wniosek formalny pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. „Za” wycofaniem pkt 5 z porządku obrad głosowało 4 radnych, 1 radnych był „przeciw” i 9 „wstrzymało się” od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że wniosek formalny o zdjęcie z porządku obrad dzisiejszej Sesji pkt 5 w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości został przyjęty większością głosów (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

       Pani przewodnicząca poinformowała, że porządek obrad XIII Sesji został Państwu radnym doręczony, jednak uległ zmianie po przegłosowaniu wcześniejszego wniosku formalnego o wycofanie pkt 5 oraz chciałabym dodać w pkt 3 głosowanie nad przyjęciem protokołu z XI Sesji Rady odbytej dnia 28 lutego br. Tak więc w tym punkcie porządku głosowalibyśmy przyjęcie dwóch protokołów: z Xi i XII Sesji Rady.  

     Zatem przystępujemy do głosowania nad przyjęciem proponowanego, zmienionego porządku obrad XIII Sesji Rady Gminy Korycin. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzam, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem proponowanego, zmienionego porządku obrad głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.  Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że porządek obrad XIII Sesji Rady Gminy został przyjęty większością głosów (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

Oto treść przyjętego porządku obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku dziennego XIII Sesji Rady Gminy Korycin.

3. Przyjęcie protokołu z XI Sesji Rady Gminy odbytej dnia 28 lutego 2020 r. oraz z XII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 18 marca 2020 roku.

4. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.

5. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – uchwała Nr XIII/  /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 maja 2020 r. w powyższej sprawie.

6. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Opracowanie dokumentacji na przebudowę ciągu komunikacyjnego dróg powiatowych nr 1405B i 1420B o przebiegu od granicy Powiatu Monieckiego z Powiatem Sokólskim do granicy z Powiatem Białostockim na terenie Gminy Korycin” – uchwała Nr XIII/  /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 maja 2020 r. w powyższej sprawie.

7. Podjęcie uchwały w sprawie przekazania środków finansowych na rzecz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce z przeznaczeniem na pokrycie wydatków remontowo-budowlanych z jednoczesną wymianą wyposażenia kwaterunkowego w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej – uchwała Nr XIII/  /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 maja 2020 r. w powyższej sprawie.

8. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok – uchwała Nr XIII/  /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 maja 2020 r. w powyższej sprawie.

9. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033 – uchwała Nr XIII/  /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 maja 2020 r. w powyższej sprawie.

10. Zapoznanie się ze Sprawozdaniem z działalności Komisji Gospodarki i Budżetu za 2019 rok (wysłano do Państwa radnych w dniu 30 marca 2020 r.).

11. Zapoznanie się ze Sprawozdaniem z działalności Komisji Rewizyjnej za 2019 rok (wysłano do Państwa radnych w dniu 30 marca 2020 r.).

12. Zapoznanie się ze Sprawozdaniem z działalności Komisji Skarg, Wniosków i Petycji za 2019 rok (wysłano do Państwa radnych w dniu 30 marca 2020 r.).

13. Zapoznanie się z Oceną zasobów pomocy społecznej Gminy Korycin za rok 2019 (wysłano do Państwa radnych w dniu 29 kwietnia 2020 roku).

14. Zapoznanie się ze Sprawozdaniem z realizacji Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2019 rok.

15. Przedstawienie Raportu o stanie Gminy Korycin za 2019 rok.

16. Interpelacje i zapytania radnych.

17. Wolne wnioski i informacje.

18. Zamknięcie obrad.

 

     Pani przewodnicząca obrad stwierdziła, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XI  Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 28 lutego 2020 roku. Przypomniała, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

       Pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania imiennego nad przyjęciem protokołu z poprzedniej Sesji. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem protokołu z XI Sesji głosowało 13 radnych, 1 radny był przeciw. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad XI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 lutego 2020 roku został przyjęty większością głosów (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

      Następnie pani przewodnicząca zarządziła przystąpienie do głosowania imiennego nad przyjęciem protokołu z XII Sesji Rady odbytej w dniu 18 marca 2020 r. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem protokołu z poprzedniej Sesji głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad XII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 18 marca 2020 roku został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

 

Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

       Na wstępie pan Wójt przyłączył się do życzeń pani Przewodniczącej Rady z okazji 30-lecia istnienia samorządów w Polsce. Dwa dni temu obchodziliśmy rocznicę niezwykłego dnia – pierwszych wolnych wyborów od wybuchu II wojny światowej. Dostaliśmy misję budowania nowej, lepszej, wolnej Polski. Pamiętam dobrze tamten czas i tę euforię i nadzieję, które nam towarzyszyły, a także mozolną, codzienną pracę. Przez te 30 lat Gmina Korycin została zmieniona w sposób szczególny i zupełnie wyjątkowy. Gratuluję i dziękuję wszystkim Wam – radnym, pracownikom i mieszkańcom. Szkoda tylko, że tak piękne święto przypada w tak trudnym czasie: pandemii i coraz większych trudności samorządów w prowadzeniu własnej działalności ze względu na pogarszającą się sytuację finansową. Proponuję, abyśmy zrobili uroczystą Sesję Rady, na której podsumujemy nasze działania i podziękujemy wszystkim za pracę na rzecz samorządu. Oczywiście Sesja odbędzie się w czasie, gdy wygramy już walkę z koronawirusem. 

W okresie od XI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 lutego 2020 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 29 maja 2020 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście  następujące zadania:

1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniach 3 marca i 20 marca 2020 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XI i XII Sesji Rady tj.

1) w sprawie Gminnego Programu dla rodzin wielodzietnych „Karta Dużej Rodziny”,

2) w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Korycin na lata 2020 – 2022,

3) w sprawie uchwalenia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,

4) w sprawie planu finansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalania maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli pobieranych przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli objętych dofinansowaniem w 2020 roku,

5) zmieniającą uchwałę w sprawie przystąpienia do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin, 

6) w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych,

7) w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości niezabudowanej, położonej w obrębie wsi Ostra Góra, do zasobu Gminy Korycin,

8) w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Korycin,

9) w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej na terenie Gminy Korycin w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasenta i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso,

10) zmieniającą uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty targowej oraz określenia zasad ustalania, terminu płatności i wysokości jej stawek,

11) w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie kosztów związanych z funkcjonowaniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Sokólskiego, na linii komunikacyjnej Sokółka – Korycin, przez Bogusze, Janów,

12) w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2021 roku, 

13) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,

14) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033.

Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz wymagające publikacji przekazane do redakcji Dziennika Urzędowego Województwa Podlaskiego i zostały już opublikowane.

2. W dniach 2-5 marca 2020 r. uczestniczyłem w Brukseli w posiedzeniach trzech Komisji: ECON, COTER i NAT, działających w ramach Komitetu Regionów.

3. W dniu 9 marca br. wziąłem udział w Księżynie w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

4. W dniu 10 marca 2020 r., wspólnie z panem Januszem Małyszko – Wiceprzewodniczącym Rady Gminy, wzięliśmy udział w konferencji z okazji 30 rocznicy uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym, która odbyła się w Senacie RP w Warszawie.

5. W dniu 11 marca 2020 r. poinformowałem mieszkańców o decyzji Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu od dnia 12 marca br. zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolu i szkole podstawowej w Korycinie. Decyzja ta wynikała z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Podałem także do publicznej wiadomości nowe zasady pracy Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych związane z pandemią COVID-19.

W tym dniu spotkałem się także z Panem Turczyńskim – Prezesem Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki – Białystok w sprawie dystrybucji pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) dla osób kwalifikowanych w czasie zagrożenia epidemicznego. Dystrybucję produktów żywnościowych dla osób zakwalifikowanych przez GOPS z posiadanej bazy danych prowadzić będzie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korycińskiej. Na terenie naszej gminy jest to ok. 250 osób, które otrzymają paczki żywnościowe o wadze ok. 50 kg. W sumie do naszych mieszkańców trafi ponad 12,5 ton żywności. Działania w tym zakresie przewidziane są od 30 kwietnia do lipca 2020 roku. 

6. W dniu 16 marca 2020 r. wydałem Obwieszczenie o przystąpieniu do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin. Przedmiotem ustaleń studium będą zmiany sposobu zagospodarowania i przeznaczenia terenów położonych w granicach obszarów wsi: Korycin, Mielniki, Kumiała, Zabrodzie, Rudka, Krukowszczyzna, Szaciłówka, Milewszczyzna, Ostra Góra oraz Stok. Wnioski do Studium można było składać w terminie 21 dni od ukazania się Obwieszczenia i w tym czasie nie wpłynęły żadne wnioski od mieszkańców gminy. 

7. W dniu 18 marca br. uczestniczyłem w Zgromadzeniu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.

8. Od dnia 20 marca br. pracownice GOKSiT w Korycinie rozpoczęły szycie maseczek ochronnych. Do akcji włączył się także Dom Gościnny w Dzięciołówce oraz osoby prywatne. Natomiast od 16 kwietnia bezpłatnie rozdawaliśmy maseczki wszystkim chętnym mieszkańcom Gminy Korycin.

9. W dniu 23 marca br. odebraliśmy sprzęt do ratownictwa wodnego dla naszych strażaków ochotników. W październiku 2019 roku strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie wraz z jednostką OSP w Jurowcach wzięli udział w nagraniu filmu promocyjnego na zamówienie Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń pt. „PZU pomoże ratować życie i zdrowie Polaków”. Za film jednostka OSP w Korycinie otrzymała ze środków Funduszu Prewencyjnego PZU kwotę w wysokości 25 000 zł. Za te pieniądze zakupiono następujący  sprzęt do ratownictwa wodnego: sanie lodowe ze składanymi poręczami, 2 skafandry lodowo-ratownicze z rękawicami i kapturami, linę ratowniczą na bębnie o dł. 100 metrów, jeden defibrylator i przedłużkę do rozpieracza hydraulicznego.

10. W dniu 30 marca 2020 r. poinformowałem Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o niemożliwości przeprowadzenia w Gminie Korycin wyznaczonych na 10 maja br. wyborów Prezydenta RP. Aby skupić się na walce z prawdziwym zagrożeniem spowodowanym epidemią i przeciąć temat wyborczy w gminie zdecydowałem się m.in. wycofać upoważnienie pracownikowi odpowiedzialnemu za koordynację zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów oraz ze względów bezpieczeństwa nie udostępnić urzędnikowi wyborczemu w UG pomieszczeń na jego siedzibę i szkolenia Komisji.

11. W dniu 2 kwietnia br. podpisałem umowę z firmą Moto -Truck Sp. z o. o. z Kielc na dostawę dwóch średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych z napędem 4x4 kategorii 2 (uterenowiony) dla OSP w Korycinie i OSP w Ostrej Górze wraz z dodatkowym, bogatym  wyposażeniem. Będą to samochody marki MAN o poj. zbiornika na wodę 4580dm3 i mocy silnika 230 KW. Wartość zamówienia opiewa na kwotę 1 845 000 zł, zaś dofinansowanie z UE wynosi 85% czyli 1 568 250 zł. Otrzymaliśmy także dofinansowanie z Powiatu Sokólskiego w wysokości 60 000 zł i o taką kwotę zmniejszył się nasz wkład własny.

12. W dniu 3 kwietnia 2020 r. przekazaliśmy pani Ewie Bojarzyńskiej – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Korycinie 21 laptopów zakupionych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowana na lata 2014 – 2020 Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu”, w którym Gminie Korycin przewidziano wsparcie w wysokości 45 000 zł.

13. W dniu 10 kwietnia br. zakupiliśmy za kwotę 3 000 zł 61 kompletów odzieży ochronnej, które przekazaliśmy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku z intencją wykorzystania przez ratowników dyżurujących wraz z karetką pogotowia w Korycinie.

14. W dniu 20 kwietnia 2020 r. podpisałem umowę z Przedsiębiorstwem Handlowo – Usługowym Rolteks Sokoły na budowę budynku garażowego OSP w Korycinie. Garaż o wymiarach 10,65x11,40m stworzy możliwość postoju dwóm specjalistycznym samochodom strażackim. Powstanie wzdłuż zachodniej ściany istniejącego budynku OSP. Jest to jedno z przedsięwzięć (obok zakupu wozów bojowych) wspólnego z Rejonem Wileńskim projektu transgranicznego pn. „Matryca reagowania kryzysowego – nowe podejście do transgranicznego zarządzania kryzysowego”. Wartość prac modernizacyjnych wynosi 393 599,95 zł, zaś dofinansowanie z UE to kwota 334 559,96 zł.

W dniu 14 maja br. przekazano Przedsiębiorstwu plac budowy i prace modernizacyjne trwają.

15. W dniu 24 kwietnia 2020 r. wziąłem udział w wirtualnym posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

16. W dniu 29 kwietnia br. rozpoczęły się prace remontowo-budowlane w budynku remizy OSP w Ostrej Górze polegające na obniżeniu posadzki w garażu oraz obniżeniu podjazdu przed tym garażem i poszerzeniu bramy garażowej. Koszt powyższych pracy to 29 000 zł.

17. W dniu 3 maja 2020 r. uczestniczyłem, wspólnie z częścią Państwa radnych, w uroczystej Mszy Św. i złożeniu kwiatów pod pomnikiem z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

18. Od dnia 5 maja 2020 r. otworzyliśmy dla zwiedzających Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna, jednak z pewnymi ograniczeniami tj. otwarte są wrota do średniowiecznego grodziska, ale wyłącznie do samodzielnego zwiedzania. Dzięki tablicom informacyjnym w trzech językach i wytyczonym alejkom każdy turysta może bez przewodnika zwiedzać obiekt i poznawać jego ciekawostki. Dostępna jest także infrastruktura rekreacyjna na plaży – wiaty, miejsce ogniskowe oraz grillowe.

Obecnie w budynku drugiej stodoły w Parku trwają prace porządkowe i elektryczne (dociągnięcie prądu). Wszystko po to, aby zagospodarować ten budynek i plac przed nim na potrzeby wystawiennicze, sprzedażowe i usługi gastronomiczne. 

19. W dniu 8 maja 2020 r. uczestniczyłem w kolejnym wirtualnym posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP.

W tym dniu także odebrałem, wspólnie ze Starostą Sokólskim, Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg i Skarbnikiem Gminy Korycin, przebudowany odcinek drogi powiatowej z Łosińca do granicy Gminy Korycin z Gminą Czarna Białostocka. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1 074 615,95 zł, zaś wkład własny Gminy Korycin – 268 653,99 zł. Przebudowany odcinek drogi ma szeroką na 5,5 metra jezdnię o grubości 4+4 cm oraz uzyskał urządzenia bezpieczeństwa ruchu (oznakowanie poziome i pionowe), a także krawężniki betonowe i zjazdy gospodarcze z nawierzchnią żwirową grubości 20 cm.

20. W najbliższym czasie planujemy dokonać zmian w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego części obszaru Gminy Korycin, a dokładniej samej miejscowości Korycin. Zwróciłem się do mieszkańców o zgłaszanie wniosków z propozycjami zmian w tym zakresie. Do dnia 12 maja br. wpłynęły w tym temacie trzy wnioski od mieszkańców. 

21. W dniu 15 maja 2020 r. uczestniczyłem, jako przedstawiciel ZGWRP, w telekonferencji prasowej dotyczącej „Gminnego Bonu Samorządowego”. Jestem pomysłodawcą ustanowienia tego Bonu. Pomysł mój został przyjęty przez Zarząd ZGWRP jako jedna z głównych propozycji Związku skierowana do Rządu w sprawie wsparcia samorządów gminnych z obszarami wiejskimi w ramach walki z kryzysem spowodowanym COVId-19. „Gminny Bon Inwestycyjny” w wysokości 1 mln zł dla każdej gminy ma być narzędziem finansowego wsparcia inwestycyjnego, wykorzystanym na inwestycje i remonty, ale także na wkład własny przy projektach.

22. W dniu 18 maja br. wzięłam udział w posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu, a także w kolejnych wirtualnych konsultacjach Zarządu ZGWRP.

23. W dniu 25 maja br. w SP w Korycinie rozpoczęły się zajęcia opiekuńczo – wychowawcze dla chętnych uczniów z klas I-III  oraz konsultacje z przedmiotów egzaminacyjnych dla uczniów klas VIII. Dowożenie nie jest organizowane, rodzice sami przywożą dzieci do szkoły. Działa już także przedszkole w Korycinie.

24. W tym tygodniu w budynku Urzędu Gminy została zamontowana klimatyzacja. Wykonawcą jest firma Komfort Cieplny z Białegostoku, zaś wartość inwestycji to 33 025,50zł.

25. W dniu 26 maja 2020 r. uczestniczyłem jako przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich RP w konferencji prasowej, która odbyła się w Senacie RP w Warszawie z okazji 30-lecia samorządności w Polsce. Podkreśliłem, że gmina jest najbliżej człowieka, a stanowią ją jej mieszkańcy. Wskazałem na zagrożenia dla przyszłości samorządów, bo dzisiejszy czas kryzysu jest dla gmin z obszarami wiejskimi coraz trudniejszy. „Inwestycyjne moce naszych samorządów się kończą, dlatego też postulujemy teraz do pana Premiera, do Rządu o wprowadzenie dla tego typu gmin jak nasza bonu inwestycyjnego w wysokości miliona złotych”. Wskazałem na możliwości zadziałania właśnie takim impulsem inwestycyjnym w celu przeciwdziałania kryzysowi.

W konferencji udział wzięli m.in. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz inni włodarze miast i gmin oraz przedstawiciele korporacji samorządowych.

Pierwsze wolne, powszechne wybory do rad gmin miały miejsce 27 maja 1990 roku.

26. Wydałem następujące zarządzenia:

1) jako organ wykonawczy w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 6/2020 z dnia 4 marca 2020 r. w sprawie wyznaczenia koordynatora do spraw dostępności,

b) Zarządzenie Nr 7/2020 z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033,

c) Zarządzenie Nr 8/2020 z dnia 19 marca 2020 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033,

d) Zarządzenie Nr 9/2020 z dnia 25 marca 2020 r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2019 rok,

e) Zarządzenie Nr 10/2020 z dnia 26 marca 2020 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,

f) Zarządzenie Nr 11/2020 z dnia 30 marca 2020 r. w sprawie przyjęcia informacji o stanie mienia Gminy Korycin za rok 2019,

g) Zarządzenie Nr 12/2020 z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,

h) Zarządzenie Nr 13/2020 z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,

i) Zarządzenie Nr 14/2020 z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2020 rok,

j) Zarządzenie Nr 15/2020 z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji „Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2019 rok”,

2) jako Kierownik Urzędu w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 4/2020 z dnia 6 marca 2020 r. w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Korycin,

b) Zarządzenie Nr 5/2020 z dnia 11 marca 2020 roku w sprawie instrukcji zarządzania drogami wewnętrznymi stanowiącymi własność oraz pozostającymi we władaniu Gminy Korycin,

c) Zarządzenie Nr 6/2020 z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu zadań przez Urząd Gminy Korycin,

d) Zarządzenie Nr 7/2020 z dnia 30 marca 2020 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu pracy zdalnej określającego szczególne rozwiązania w zakresie organizacji pracy w Urzędzie Gminy Korycin w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się COVID-19,

e) Zarządzenie Nr 8/2020 z dnia 21 kwietnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu zadań przez Urząd Gminy Korycin,

f) Zarządzenie Nr 9/2020 z dnia 27 kwietnia 2020 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu finansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Polska Cyfrowa o nazwie „Zdalna szkoła”,

g) Zarządzenie Nr 10/2020 z dnia 27 kwietnia 2020 r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Polska Cyfrowa o nazwie „Zdalna szkoła”,

h) Zarządzenie Nr 11/2020 z dnia 27 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

27. Opracowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. 

 

        Pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

      Następnie pani przewodnicząca obrad udzieliła głosu pani Emilii Lengiewicz – przewodniczącej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, aby przedstawiła radnym temat ostatniego posiedzenia tej Komisji, podczas którego zajmowała się petycją w sprawie wprowadzenia w UG płatności bezgotówkowych.

       Potem głos zabrał pan Jerzy Burak – przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu, który przedstawił pozytywną opinię tej Komisji na temat projektów uchwał przygotowanych na dzisiejszą Sesję.

 

Ad.5/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy  podejmie uchwałę w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

      W związku z ogłoszeniem epidemii COVID-19 na terytorium RP działalność gospodarcza przedsiębiorców została czasowo ograniczona, co w konsekwencji spowodowało negatywne skutki finansowe dla tychże przedsiębiorców.

Zgodnie z art. 15q ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 364 z późn. zm.) rada gminy może przedłużyć, w drodze uchwały, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, terminy płatności rat podatku od nieruchomości płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 roku, nie dłużej jednak niż do dnia 30 września 2020 roku.

      Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR XIII/103/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 29 maja 2020 r.

w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.6/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Opracowanie dokumentacji na przebudowę ciągu komunikacyjnego dróg powiatowych nr 1405B i 1420B o przebiegu od granicy Powiatu Monieckiego z Powiatem Sokólskim do granicy z Powiatem Białostockim na terenie Gminy Korycin”.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

       Pismem z dnia 29 kwietnia 2020 r. Starosta Sokólski zwrócił się z prośbą o ujęcie w budżecie Gminy Korycin środków finansowych na zadanie pn. „Opracowanie dokumentacji na przebudowę ciągu komunikacyjnego dróg powiatowych nr 1405B i 1420B o przebiegu od granicy Powiatu Monieckiego z Powiatem Sokólskim do granicy z Powiatem Białostockim na terenie Gminy Korycin”.

Przepis art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713) pozwala na udzielenie pomocy finansowej innym jednostkom samorządu terytorialnego.

          Wobec powyższego podjęcie przedmiotowej uchwały jest w pełni uzasadnione.

 

Radny Grzegorz Sieńko spytał, o którą konkretnie drogę chodzi?

          Wójt odpowiedział, że jest to droga powiatowa od drogi krajowej nr 8 za Popiołówką w stronę Bombli.

       Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że na posiedzeniu Komisji Rady w dniu 16 marca br. pan Wójt powiedział, że jeśli finansowanie wykonania dokumentacji będzie 50% na 50% z Powiatem, to Gmina Korycin nie zgodzi się na takie warunki.

         Odpowiedział Skarbnik, że remont tej drogi już od długiego czasu jest w zamiarze realizacji, ale dopiero teraz Starosta zwrócił się do nas o dofinansowanie i faktycznie jest to kwota wynosząca połowę wydatków na dokumentację, jednak Wójt podjął decyzję o dołożeniu tych pieniędzy. To zresztą jeszcze nie wszystko, trzeba będzie także znaleźć środki finansowe na wykup gruntów. Starosta Sokólski zamierza złożyć wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych o dofinansowanie tej inwestycji i nie sposób przewidzieć wysokości tego dofinansowania, bo może ono wynieść od 50% do 75% całości kosztów.

         Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy gmina będzie w stanie ponieść dalsze koszty remontu tej drogi?

      Skarbnik odpowiedział, że dopiero po wykonaniu dokumentacji dowiemy się, jaki to będzie koszt i wtedy będę mógł pani odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie.

      Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Opracowanie dokumentacji na przebudowę ciągu komunikacyjnego dróg powiatowych nr 1450B i 1420B o przebiegu od granicy Powiatu Monieckiego z Powiatem Sokólskim do granicy z Powiatem Białostockim na terenie Gminy Korycin” została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR XIII/104/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 29 maja 2020 r.

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Opracowanie dokumentacji na przebudowę ciągu komunikacyjnego dróg powiatowych nr 1450B i 1420B o przebiegu od granicy Powiatu Monieckiego z Powiatem Sokólskim do granicy z Powiatem Białostockim na terenie Gminy Korycin”

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalanego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie przekazania środków finansowych na rzecz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce z przeznaczeniem na pokrycie wydatków remontowo-budowlanych z jednoczesną wymianą wyposażenia kwaterunkowego w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

       Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce zwrócił się w dniu 30 marca 2020 r. z prośbą o dofinansowanie wydatków remontowo-budowlanych z jednoczesną wymianą wyposażenia kwaterunkowego w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej.

      Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713) zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy obejmujących m.in. sprawy porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej. Realizując zadania, gmina może uczestniczyć w pokrywaniu części kosztów funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej, a środki finansowe przez nią przekazane poprzez Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej mogą m.in. być przeznaczone na pokrywanie wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych i remontowych, co reguluje art. 19b pkt 1 i art. 19h pkt 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej.

        W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.

      Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie przekazania środków finansowych na rzecz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce z przeznaczeniem na pokrycie wydatków remontowo-budowlanych z jednoczesną wymianą wyposażenia kwaterunkowego w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR XIII/105/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 29 maja 2020 r.

w sprawie przekazania środków finansowych na rzecz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce z przeznaczeniem na pokrycie wydatków remontowo-budowlanych z jednoczesną wymianą wyposażenia kwaterunkowego w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Pani przewodnicząca obrad zarządziła 10 minut przerwy.

Wznowiono obrady.

 

Ad.8/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

O wyjaśnienie wprowadzanych zmian proszę pana Andrzeja Waszczeniuk – Skarbnika Gminy.

     Skarbnik powiedział, że zmiany w treści normatywnej uchwały polegają na uaktualnieniu kwot dochodów, wydatków oraz wykazu planowanych dotacji udzielanych z budżetu Gminy Korycin, zapewniając zgodność z załącznikami do uchwały.

Zmiany w planie dochodów polegają na:

1) w dziale 756 – Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem dokonuje się zmniejszenia planu dochodów o kwotę 465 zł w związku z otrzymaną informacją z Ministerstwa Finansów informującą o zmianach w tym zakresie,

2) w dziale 758 – Różne rozliczenia dokonuje się zmniejszenia planu dochodów o kwotę 19 912 zł w związku z otrzymaniem informacji o zmniejszeniu planowanej do przekazania kwoty subwencji oświatowej na 2020 rok,

3) w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 151 100 zł w związku z otrzymaniem informacji o zatwierdzeniu do wypłaty końcowego wniosku o płatność, dotyczącego zrealizowanego w 2019 roku projektu pn. „Budowa systemu instalacji fotowoltaicznych i solarnych w Gminie Korycin”.

Zmiany w planie wydatków polegają na:

1) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 60 000 zł, którą planujemy przeznaczyć w formie pomocy finansowej dla Starostwa Powiatowego w Sokółce z przeznaczeniem na dofinansowanie opracowania dokumentacji na przebudowę ciągu komunikacyjnego nr 1405B i 1420B,

2) w dziale 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 3 000 zł, kwota ta zostanie przeznaczona jako dotacja celowa stanowiąca wsparcie jednostki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce z przeznaczeniem na zakup usług, materiałów remontowo-budowlanych w jednostce ratowniczo-gaśniczej oraz zwiększenia planu wydatków o kwotę 700 zł z przeznaczeniem na udzielenie dotacji celowej jednostce OSP Korycin z przeznaczeniem na dofinansowanie do zakupu specjalistycznego wyposażenia,

3) w dziale 758 – Różne rozliczenia dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 10 023 zł, którą przeznacza się na zwiększenie limitu wydatków na zapłatę podatku VAT,

4) w dziale 852 – Pomoc społeczna dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 42 000 zł z przeznaczeniem na wydatki związane ze zmianami organizacyjno-kadrowymi w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Korycinie,

5) w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 15 000 zł, środki te planuje się przeznaczyć na wydatki związane z remontem pomostu nad zbiornikiem wodnym w Korycinie oraz na wydatki związane z adaptacją stodoły w Milewszczyźnie dla potrzeb generowanego ruchu turystycznego.

Zmiany w załączniku pn. „Wykaz planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu Gminy Korycin” polegają na:

1) zwiększeniu kwoty dotacji przeznaczonej do udzielenia dla Starostwa Powiatowego w Sokółce o kwotę 60 000 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie opracowania dokumentacji technicznej na remont drogi powiatowej,

2) ujęciu planowanej do przekazania dotacji celowej dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce w kwocie 3 000 zł,

3) ujęciu planowanej do przekazania dotacji celowej dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie w kwocie 700 zł.

 

Budżet po zmianach wynosi:

1) dochody budżetu w wysokości 15 822 504,57 zł, z tego:

- bieżące w wysokości 15 427 504,47 zł,

- majątkowe w wysokości 350 000,00 zł,

2) wydatki budżetu w wysokości 17 178 808,47 zł, z tego: 

- bieżące w wysokości 14 753 808,47 zł,

- majątkowe w wysokości 2 425 000,00 zł.

Radna Emilia Lengiewicz zapytała czego dotyczy zwiększenie kwoty na VAT?

        Skarbnik odpowiedział, że jest to opłata faktur za dzierżawę. W tym roku otrzymaliśmy także pieniądze za wykonane solary i fotowoltaikę i z tej dotacji także musimy odprowadzić do państwa podatek VAT. Co prawda w ubiegłym roku mieliśmy częściowo zarezerwowane pieniądze na ten cel, ale za mało. Dojdzie jeszcze pewnie sprzedaż działek budowlanych nad zalewem w Korycinie i tu także musimy odprowadzić VAT.

     Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR XIII/106/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 29 maja 2020 r.

w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

       Zmiany w WPF dotyczą zmian w załączniku Nr 1, które polegają na uaktualnieniu kwot dochodów i wydatków oraz innych kolumn dotyczących 2020 roku, w związku z dokonanymi zmianami w budżecie na podstawie uchwały Rady Gminy Korycin z dnia 29 maja 2020 roku. Zmiany w kolumnach dotyczących lat 2021-2023 wynikają z wprowadzenia do wykazu przedsięwzięć nowego przedsięwzięcia o nazwie: „Development of active tourism driven by borderlands natural heritage”.

       Zmiany w załączniku Nr 2 polegają na wprowadzeniu do wykazu nowego przedsięwzięcia o nazwie: „Development of active tourism driven by borderlands natural heritage”. Projekt ten planowany jest do realizacji w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG Litwa – Polska w latach 2021 – 2023 i polegać będzie na budowie parkingu w Korycinie oraz organizacji działań miękkich związanych z budowaniem współpracy transgranicznej. Całkowita wartość projektu, po dokonanych korektach (zmniejszeniach) co do jego zakresu, przypadająca na Gminę Korycin to kwota 165 129,82 EUR (ok. 712 000 zł), z czego kwota 123 396,77 EUR (ok. 530 000 zł) to kwota przypadająca na działania inwestycyjne. Kwota wkładu własnego budżetu to kwota 24 769,47 EUR tj. ok. 106 000 zł i zostanie sfinansowana z dochodów własnych gminy w latach 2021 – 2023.

      Wójt powiedział, że powyższy projekt transgraniczny pierwotnie planowany był w szerszym zakresie, za o wiele większe pieniądze. W obecnej trudnej sytuacji mogliśmy z niego zrezygnować, jednak po przemyśleniach i konsultacji z naszym litewskim partnerem postanowiliśmy, że go zrobimy, ale w okrojonej wersji. Rezygnujemy z miejsc postojowych wzdłuż rzeki Kumiałki, a zostawiamy wykonanie parkingu w Korycinie. W związku z czym nasz wkład własny także się zmniejsza i wraz z działaniami miękkimi wyniesie ok. 106 tys. zł. Ważne jest, że nie rezygnujemy ze współpracy z Rejonem Wileńskim. Jest to dla nas strategiczny partner, z którym wspólnie zrealizowaliśmy kilka inwestycji i już planujemy kolejne w przyszłości. Zachowujemy się fair i nie zostawiamy ich na lodzie tym bardziej, że ogromnie zależało im na tym projekcie. Projekt musimy zakończyć w 2022 roku, bo takie są wymogi projektu transgranicznego. Chciałbym także powiedzieć, że w kolejnej perspektywie finansowej UE na pewno nie będzie już tak wysokiego poziomu dofinansowania jak obecnie czyli 85% wartości inwestycji, tylko znacznie mniejszy.

         Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy projekt dotyczy wykonania parkingu i toalet czy także tablicy multimedialnej?

       Wójt odpowiedział, że dotyczy całości już zaplanowanej, bo inaczej trzeba byłoby wykonać nową dokumentację techniczną, przyjąć nowe założenia i parametry, a często w efekcie takie pośpieszne działania dają niezbyt pozytywne efekty.

          Radna Lengiewicz zapytała, czego dotyczą działania miękkie w projekcie?

         Wójt odpowiedział, że chodzi przede wszystkim o współpracę turystyczną. Nie są to działania kosztowne.    

      Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 - 2033 została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR XIII/107/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 29 maja 2020 r.

w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 - 2033

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniem z działalności Komisji Gospodarki i Budżetu za 2019 rok.

Sprawozdanie zostało do państwa radnych wysłane w ustawowym terminie czyli do końca marca 2020 roku, był więc czas na dokładne jego przeanalizowanie.

Czy są jakieś uwagi lub pytania do powyższego sprawozdania?

Wobec braku uwag stwierdzam, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności Komisji Gospodarki i Budżetu za 2019 rok i nie wniosła do niego żadnych uwag i zastrzeżeń.

 

Ad.11/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniem z działalności Komisji Rewizyjnej za 2019 rok.

Sprawozdanie zostało do państwa radnych wysłane w ustawowym terminie czyli do końca marca 2020 roku, był więc czas na dokładne jego przeanalizowanie.

Czy są jakieś uwagi lub pytania do powyższego sprawozdania?

Wobec braku uwag stwierdzam, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności Komisji Rewizyjnej za 2019 rok i nie wniosła do niego żadnych uwag i zastrzeżeń.

Ad.12/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniem z działalności Komisji Skarg, Wniosków i Petycji za 2019 rok.

Sprawozdanie zostało do państwa radnych wysłane w ustawowym terminie czyli do końca marca 2020 roku, był więc czas na dokładne jego przeanalizowanie.

Czy są jakieś uwagi lub pytania do powyższego sprawozdania?

Wobec braku uwag stwierdzam, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności Komisji Skarg, Wniosków i Petycji za 2019 rok i nie wniosła do niego żadnych uwag i zastrzeżeń.

 

Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy zapozna się z Oceną zasobów pomocy społecznej Gminy Korycin za rok 2019. Ocena została wysłana do państwa rannych w ustawowym terminie czyli do końca kwietnia 2020 roku, był więc czas na dokładne jej przeanalizowanie.

Na sali obrad gościmy panią Elżbietę Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie, więc jeśli są jakieś uwagi lub pytania, to proszę zadać je pani Kierownik.

            Radna Emilia Lengiewicz poprosiła o krótkie streszczenie, ponieważ ciężko było czytać, tak małe są litery, którymi napisano Ocenę.

         Pani Kierownik odpowiedział, że mała czcionka wynika z systemu, w którym jest tworzona Ocena i my nie mamy na to żadnego wpływu. Następnie krótko przedstawiła najważniejsze tezy zawarte w Ocenie zasobów pomocy społecznej Gminy Korycin za rok 2019.

            Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że na stronie internetowej GOPS-u brakuje opisu, z jakich świadczeń i pomocy mogą korzystać mieszkańcy, jakiej wysokości są na to środki i nie ma dokumentów do pobrania i uzupełnienia. Proszę o zamieszczenie tych rzeczy na waszej stronie.

            Pani Kierownik odpowiedziała, że wszystkie potrzebne informacje i dokumenty znajdują się na stronie internetowej Ośrodka Pomocy. Natomiast podanie z prośbą o przyznanie pomocy finansowej każdy zainteresowany pisze sam, bo są to różne sytuacje życiowe i do każdego mamy indywidualne podejście.

            Radna Lengiewicz zapytała, czy jest jakieś dofinansowanie w GOPS na zakup laptopów?

            Pani Elżbieta odpowiedziała, że nie ma takiego dofinansowania.

Wójt dodał, że zapewne chodzi pani o 21 laptopów, które zakupiliśmy z programu Zdalna Szkoła. Otrzymaliśmy na ten cel kwotę 45 000 zł. Laptopy są naszą własnością, ale zostały przekazane do szkoły, która jest ich dysponentem i to pani Dyrektor zdecyduje, którym potrzebującym rodzinom zostaną wypożyczone. Korzystać z nich będą także nauczyciele. Teraz pojawił się podobny program, w którym Gmina Korycin otrzymała 40 000 zł, za które zakupimy kolejne laptopy i tablety, a zasady ich rozdysponowania będą wyglądały podobnie jak teraz.

        Dalszej dyskusji w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z Oceną zasobów pomocy społecznej Gminy Korycin za 2019 rok i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.

 

Ad.14/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy zapozna się ze Sprawozdaniem z realizacji Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2019 rok.    

Powyższe Sprawozdanie państwo radni otrzymali i mieli możliwość dokładnego zapoznanie się z nim. Czy są jakieś pytania lub uwagi?

        Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że pkt 7 czyli dotyczący współpracy z Uczniowski Klubem Sportowym „Kora-Korycin” przy Szkole Podstawowej w Korycinie jest nieaktualny, bo klub od października nie istnieje.

          Odpowiedziała Sekretarz Gminy, że Sprawozdanie dotyczy roku 2019, a wtedy klub jeszcze istniał.

          Radna Lengiewicz zapytała, na czym polega współpraca szkoły podstawowej ze Związkiem Gmin „Kumiałka – Biebrza”, który zajmuje się gospodarowaniem śmieciami?

         Wójt odpowiedział, że działalność Związku to przede wszystkim zagospodarowanie odpadów komunalnych, ale także np. temat bezpańskich psów. Schronisko z Moniek, którym mamy podpisaną umowę w tym zakresie, prowadzi bardzo szeroką akcję informacyjną, uświadamia dzieci w zakresie opieki nad zwierzętami, a także np. przekonuje dzieci ze szkół do adopcji zwierząt ze schroniska. Związek prowadzi także akcję uświadamiającą dzieci w zakresie konieczności segregacji odpadów, wspiera także finansowo konkurs ekologiczny  dla klas I-III przeznaczając pieniądze na zakup nagród.

          Radna Lengiewicz zapytała, czy poza godzinami pracy przedszkola w Korycinie będzie dostępny dla wszystkich plac zabaw, który się przy nim znajduje?

            Wójt odpowiedział, że raczej będzie z tym problem. 

Dalszej dyskusji w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze Sprawozdaniem z realizacji Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2019 rok i nie wniosła do niego zastrzeżeń.

Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że zostanie państwu radnym przedstawiony Raport o stanie gminy Korycin za 2019 rok.

          Powyższy Raport państwo radni otrzymali, a o jego przedstawienie proszę Sekretarza Gminy.

        Pani Sekretarz powiedziała, że od ubiegłego roku Wójt ma obowiązek przedstawiania Radzie takiego Raportu, co niniejszym czyni. Jest on szerszy niż w roku ubiegłym i zawiera informacje, których brakowało państwu w poprzednim Raporcie, a zostały one zawarte w blokach tematycznych. Są w nim także ujęte najświeższe dane demograficzne z naszej gminy. Przedstawiamy spółki z o.o., w których Gmina Korycin ma swoje udziały i członkostwo w innych organizacjach. Pokazujemy dane finansowe i z zakresu planowania przestrzennego, a także projekty, na które otrzymaliśmy dofinansowanie z UE oraz realizowane inwestycje. Jest informacja o komisji suszowej i jej pracy, a także informacja o gospodarce odpadami. Zawarte są informacje dotyczące polityki społecznej, oświaty oraz kultury i sportu.

Bardzo proszę o wnikliwe zapoznanie się z przedstawionym Raportem o stanie Gminy Korycin, zaś procedować go będziemy na kolejnej sesji absolutoryjnej.

 

Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani przewodnicząca i poprosiła państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformowała jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jej ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.

        Radny Jerzy Burak zasugerował, żeby zainstalować w Gminie Korycin paczkomat. W czasach pandemii jest to bardzo przydatna rzecz.

            Radna Emilia Lengiewicz odpowiedziała, że w tej kwestii trzeba zadzwonić do Inpostu.

Wójt stwierdził, że zorientujemy się, czy jest taka możliwość i na jakich zasadach i zobaczymy.

            Radny Antoni Pakuła ponownie zaapelował o wystąpienie z kolejnym wnioskiem do GDDKiA o wybudowanie lewoskrętu do wsi Kumiała z drogi krajowej nr 8. Jest coraz więcej pojazdów na drodze, coraz więcej kolizji i jeszcze bardziej niebezpiecznie. Czasami trzeba bardzo długo czekać, żeby np. włączyć się do ruchu. Próbowałem leganie wstrzymać ruch na drodze w ramach protestu, ale nic z tego nie wyszło. Teraz zamierzam sprowadzić media.

            Wójt odpowiedział, że już kilkukrotnie występowaliśmy z wnioskiem w tej sprawie i nie odniosło to żadnego skutku. GDDKiA jest bardzo trudnym partnerem do rozmów, ale oczywiście po raz kolejny taki wniosek wystosujemy. Proponuję, aby rozszerzyć i wystąpić nie tylko o lewoskręt, ale o przebudowę całego skrzyżowania, aby usprawnić wyjazd i wjazd do Kumiały.

           Radny Grzegorz Sieńko dodał, że ten sam problem dotyczy także innych naszych miejscowości: Szaciłówki i Popiołówki. Tam jest nawet gorzej, bo widoczność zasłania duża górka. Trzeba działać kompleksowo. 

       Radna Emilia Lengiewicz zapytała, jaki jest wynik przetargów na nieruchomości gminne, czy się odbyły czy też zostały unieważnione?

            Wójt odpowiedział, że zostały unieważnione, ale w najbliższym czasie zamierzamy ogłosić je jeszcze raz.

            Radna Lengiewicz powiedziała, że już na poprzedniej Sesji prosiła o wyczyszczenie studzienki kanalizacyjnej przy chodniku na ul. Grodzieńskiej, bo przy intensywnych opadach deszczu zapycha się, ale na razie jeszcze tego nie zrobiono. Ponawiam swój wniosek w tej kwestii.

            Wójt odpowiedział, że sprawdzimy, jak wygląda sytuacja.

Radna Lengiewicz zapytała, czy zostaną uzupełnione brakujące elementy progów zwalniających przy przedszkolu w Korycinie, bo jeśli nie, to należałoby zdjąć oznakowanie informujące o tym.

     Wójt odpowiedział, że zostaną uzupełnione, bo są potrzebne, a ich zamontowanie wynikało z wniosków rodziców przedszkolaków.

        Radny Zdzisław Sitko powiedział, że w miejscowości Zagórze nie została ukończona budowa przystanków PKS i zatoczek autobusowych oraz nie ma chodników. Proszę o skierowanie do GDDKiA wniosku w tej sprawie.

            Wójt odpowiedział, że zrobimy jeden wspólny wniosek do GDDKiA ze wszystkimi dzisiejszymi prośbami.

            Radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań.

 

Ad.17/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poprosiła państwa radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

          Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że teraz chcę zapytać w imieniu mieszkanki Korycina, która poprzednio uczestniczyła w obradach Sesyjnych, a wnioskowała o informacje dotyczące Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”, dlaczego nie zostają jej udzielone wyczerpujące odpowiedzi?

          Pani Iwona Chwiecko – przewodnicząca Rady Gminy Korycin odpowiedziała, że odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się na BIP Związku Gmin i można je przeczytać, natomiast zarobków pracowników bez ich zgody nie można ujawniać.

         Sekretarz dodała, że ta pani wystąpiła z wnioskiem o informację publiczną, ale nie w zakresie naszych danych, ale Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”. To związek jest ich dysponentem i do niego należy się zwrócić bezpośrednio.

         Radna Lengiewicz zapytała, czy w związku z tym, że nie zostały ostatnio odebrane wielko gabaryty i PSZOK w Korycinie także jest zamknięty, to transza opłat za śmieci zostanie pomniejszona?

        Wójt odpowiedział, że PSZOK był zamknięty z powodu pandemii, ale od tego tygodnia otwieramy go ponownie. Opłata za odbiór śmieci jest ustalona na określony czas i należy się z niej wywiązać. Myśleliśmy, aby zmniejszyć w czasie pandemii ilość odbiorów śmieci i co za tym idzie cenę, ale był ogłoszony i rozstrzygnięty przetarg w tej sprawie i nic nie można zrobić – umowa została zawarta i trzeba się trzymać jej zapisów. Wielko gabaryty zamiast w maju zostaną odebrane we wrześniu.

         Radna Lengiewicz powiedziała, że dzwoniła do Wojewody Podlaskiego z pytaniem, czy można zmienić system naliczania opłat za śmieci i wprowadzić system prorodzinny z ulgami dla rodzin wielodzietnych. Wojewoda twierdzi, że oczywiście można.

      Wójt odpowiedział, że taki system mieliśmy poprzednio, teraz zaś mamy opłatę od osoby i jest to bardziej uczciwy i sprawiedliwy system opłat. A problemem są fałszywe deklaracje i zaniżanie liczby mieszkających osób. Na ten moment nie zamierzamy zmieniać systemu opłat za śmieci.

      Radny Stanisław Szubzda dodał, że dlaczego emeryci czy osoby samotne lub mieszkające we dwójkę mają płacić za duże rodziny i ich ulgi.

         Dalszej dyskusji nie było i kolejnych wniosków nie zgłoszono.  

Ad.18/  Wobec wyczerpania porządku dziennego XIII Sesji Rady Gminy Korycin pani przewodnicząca stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknęła je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

 

Protokołowała:                                                                                

Ewa Michnowicz

Przewodniczący Rady

Iwona Chwiećko

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Inspektor ds. sekretarsko-kancelaryjnych, obsługi organów gminy i promocji gminy

Data wytworzenia: 2020-06-16

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2020-06-17

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2020-06-17