PROTOKÓŁ Nr XIX/2020

PROTOKÓŁ Nr XIX/2020
z XIX nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 1 grudnia 2020 r. (wtorek) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 12.30 – 13.30 pod przewodnictwem pani Iwony Chwiećko – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych

Obecnych – 15 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Radosław Andrysewicz

2) pan Marek Brylewicz

3) pan Jerzy Burak

4) pani Iwona Chwiećko

5) pani Ewa Jakowiec

6) pani Emilia Lengiewicz

7) pan Janusz Małyszko

8) pan Antoni Mróz

9) pan Antoni Pakuła

10) pan Grzegorz Sieńko

11) pan Zdzisław Sitko

12) pan Stanisław Szubzda

13) pan Kazimierz Urban

14) pani Julita Wasilewska

15) pan Leszek Jan Wróbel

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy

3) pan Robert Bielawski – Inspektor w UG Korycin

4) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

            Obrady XIX Sesji Rady Gminy Korycin prowadziła pani Iwona Chwiećko – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

            Na początku obrad sesyjnych pani przewodnicząca serdecznie powitała państwa radnych oraz wszystkich osoby obecne na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniała, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

      Pani przewodnicząca poinformowała, że porządek obrad dzisiejszej Sesji został Państwu radnym doręczony, zatem przystępujemy do głosowania nad przyjęciem proponowanego porządku obrad XIX nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Korycin. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzam, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.  Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że porządek obrad XIX Sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

Oto treść przyjętego porządku obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku dziennego XIX Sesji Rady Gminy Korycin.

3. Przedstawienie zrealizowanych przedsięwzięć w Gminie Korycin z udziałem środków unijnych na przestrzeni ostatnich 20 lat.

4. Analiza możliwości rozwojowych Gminy Korycin z uwzględnieniem środków finansowych pochodzących z budżetu UE.

5. Przyjęcie przez Radę Gminy Korycin Apelu w sprawie zobowiązania Prezesa Rady Ministrów do głosowania za przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 oraz Funduszu Odbudowy.

6. Zamknięcie obrad.

 

Ad.3/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca oddała głos Wójtowi Gminy, prosząc go o przedstawienie zrealizowanych w Gminie Korycin inwestycji z udziałem środków unijnych na przestrzeni ostatnich 20 lat.

      Wójt powiedział, że dzisiejsza Sesja w całości poświęcona jest tematowi środków finansowych z Unii Europejskiej, przynależności Polski do Wspólnoty oraz przyjęcia Apelu przez Radę Gminy w sprawie zobowiązania Prezesa Rady Ministrów do głosowania za przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 oraz Funduszu Odbudowy.

        Przez 10-lecia tęskniliśmy do Europy Zachodniej. W 2004 roku, po wielu latach i trudach z przystosowaniem polskich standardów do prawa unijnego, zostaliśmy przyjęci w szeregi państw należących do Unii Europejskiej. Unia to transparentność, praworządność, przestrzeganie prawa, wspólne tradycje i oczekiwania, a my jesteśmy w niej pełnoprawnym członkiem. Niestety ostatnie wydarzenia napawają dużą obawą, gdyż Premier i polski rząd zapowiadają weto do unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy, który teraz, w czasach pandemii i zachwianej gospodarki, jest tak bardzo potrzebny. Gmina Korycin czyli My wszyscy, jako cząstka Rzeczypospolitej, nie możemy nie zabrać głosu w tej sprawie. Nie ma żaden rząd takiego upoważnienia, aby negowań nasz udział w UE, ponieważ społeczeństwo w referendum powiedziało wyraźne tak dla Unii. Wszelkie pieniądze płynące z UE od 2004 roku, a wcześniej środki przedakcesyjne, to są potężne finanse, z których wszyscy korzystamy. Jak wiecie Gmina Korycin zajęła w Polsce 9 miejsce (na 1538 gmin wiejskich) jako jedna z najskuteczniej pozyskujących wsparcie finansowe z Unii, bo licząc ze środkami przedakcesyjnymi jest to kwota ponad 10 tys. zł na każdego mieszkańca, a zrobiliśmy to bardzo niewielkim składem osobowym. Dwadzieścia lat temu nasza gmina wyglądała zupełnie inaczej, to był wręcz inny świat, a my w tak krótkim czasie dokonaliśmy rewolucji – to mistrzostwo świata, choć obecnie wszystko wydaje się takie oczywiste i naturalne, a nawet często jest krytykowane.

         Gdyby nie środki z Unii Europejskiej dziś nie byłoby wyremontowanej drogi wojewódzkiej Korycin – Janów, nie byłoby wodociągów, kanalizacji i nowego osiedla w Korycinie. Nie byłoby zrewitalizowanego Rynku z pomnikiem Truskawkowej Księżniczki ani ok. 20 km dróg gminnych, nie byłoby kompleksu boisk przy szkole podstawowej i nowoczesnego przedszkola, Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna, który stał się jedną z największych atrakcji w województwie. Nie byłoby parku plebańskiego, remontu kościoła, parkingu przy kościele czy infrastruktury plaży nad zalewem w Korycinie – najpiękniejszej na Podlasiu, nie byłoby nowych samochodów strażackich i rozbudowanej remizy, świetlic wiejskich, strefy rodzinnej czy sera korycińskiego – naszego sztandarowego produktu regionalnego. Nie byłoby wiatraka, zdobiącego krajobraz koryciński – pamiętacie jego ruiny, a teraz jest to najbardziej charakterystyczny element naszej gminy. A gdyby do tego dodać inwestycje w gospodarstwa rolne, to tych środków z Unii nie da się policzyć, a gospodarstwa i maszyny wyglądają tak, że rolnicy ze Wspólnoty mogliby się od nas uczyć. Prywatni przedsiębiorcy mnóstwo unijnych pieniędzy wykorzystali na rozwój swoich firm i zwiększenie zatrudnienia. Do tego dochodzą wspólne inwestycje samorządu i mieszkańców np. prawie 400 instalacji fotowoltaicznych na prywatnych domach naszych mieszkańców. Kolejne przedsięwzięcia mamy już zakontraktowane np. miasteczko rowerowe w Korycinie, kolejne miejsca parkingowe czy wyposażenie w nowoczesne multimedia Parku Kulturowego w Milewszczyźnie. Dalszy rozwój naszej gminy jest w ogromnym stopniu uzależniony od środków finansowych z Unii Europejskiej. Kilka miesięcy temu pan Premier chwalił się świetnym wynegocjowanym budżetem dla Polski na najbliższe lata oraz Funduszem Odbudowy na ratowanie bankrutujących przez epidemię przedsiębiorstw. Dziś chce te środki zawetować.

            Obowiązkiem każdego samorządu i każdego obywatela jest zabranie głosu w tej sprawie i wezwanie Premiera do podpisania wspólnego unijnego budżetu, abyśmy jako obywatele Europy mogli godnie żyć i dalej się rozwijać. Jako Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” zainicjowaliśmy ogólnopolski protest polegający na wygaszaniu iluminacji niektórych miejsc, nie zagrażających bezpieczeństwu np. oświetlenie parków, kościołów itp. w ramach sprzeciwu przeciwko ograniczaniu dochodów samorządów. Gmina Korycin przyłączyła się do tego protestu i dziś - 1 grudnia wygasimy iluminację Rynku w Korycinie, Kościoła wraz z parkiem plebańskim, infrastruktury plaży nad zalewem w Korycinie oraz Parku Kulturowego w Milewszczyźnie. A robimy to po to, by zwrócić uwagę rządu na finansowe kłopoty samorządów, by za chwilę nie musieć wygaszać wszystkiego i na długo.

          Proszę Państwa o podjęcie tego Apelu, a mieszkańców o jego poparcie, a wszystko po to, abyśmy dalej mogli tworzyć dla naszych dzieci lepszą przyszłość. Nie można  zaprzepaścić naszego rozwoju, a Ci, którzy do tego prowadzą – prowadzą nas w przepaść.

 

Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Skarbnik Gminy przedstawi analizę możliwości rozwojowych Gminy Korycin z uwzględnieniem środków finansowych pochodzących z budżetu UE.

           Skarbnik powiedział, że temat jest bardzo szeroki, ale postaram się krótko i zrozumiale przedstawić możliwości rozwojowe naszej gminy.

       Rozwój gminy to szereg działań, które mają służyć polepszeniu warunków życia mieszkańców, warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców oraz działań na rzecz społeczności lokalnej. To przede wszystkim inwestycje, które są namacalnym efektem pracy na rzecz społeczności, a które są nieodłącznie związane z finansami. I w tym miejscu zaczynają się problemy związane z pogodzeniem chęci nadrobienia zapóźnieni cywilizacyjnych i poprawienia warunków życia na przyszłość z możliwościami budżetu i ograniczoną liczbą środków finansowych. Dlatego tak ważna jest umiejętność zarządzania finansami gminy w taki sposób, aby uwzględniając ograniczenia wynikające z sytuacji finansowej gminy oraz związane z przepisami prawa, zapewnić jej zrównoważony rozwój nie ograniczając jednocześnie inwestycji. Oczywiście najłatwiej buduje się za własne środki finansowe, ale w naszej gminie są one bardzo niewielkie, dlatego też z pełną świadomością podejmujemy decyzje o zaangażowaniu własnych środków budżetowych tylko i wyłącznie jako wkłady własne w przedsięwzięcia realizowane z udziałem środków zewnętrznych, zarówno z budżetu państwa tzw. środki krajowe oraz z budżetu Unii Europejskiej. Są to środki bezzwrotne, które wzmacniają potencjał inwestycyjny budżetu gminy. Gmina korzysta także instrumentów finansowych zwrotnych czyli długoterminowych kredytów, preferencyjnych pożyczek oraz z mechanizmu emisji obligacji komunalnych. Pozwala to na maksymalne „pomnożenie” części środków własnych, gdyż w ostatnich latach dofinansowanie projektów z UE wynosi 85% wartości inwestycji, czyli za każdą wydaną złotówkę środków własnych budujemy majątek wart 8 złotych. Dlatego też w ostatnich kilkunastu latach „wybudowaliśmy” majątek wart ok. 50 mln zł. Ma to też swoją negatywną stronę – zobowiązania kredytowe gminy sięgają obecnie ok. 8 mln zł, a ich spłata przewidziana jest do roku 2033.

        Powstaje więc pytanie, jak finansować dalszy rozwój gminy i nie zejść ze ścieżki rozwojowej, która sprawiła, że inne samorządy w swych działaniach często wzorują się na nas. Odpowiedź nie jest prosta, szczególnie ze względu na kilka czynników np. zmiany formalno-prawne choćby w zakresie ustawy o finansach publicznych, która nakłada na gminy ograniczenia związane z możliwością zadłużania się. Obowiązujące obecnie bardzo restrykcyjne wskaźniki powodują, iż szereg gmin w Polsce ma poważne trudności ze zrównoważeniem wydatków bieżących z dochodami bieżącymi i przeznaczenie ewentualnie wygenerowanej nadwyżki na nowe inwestycje, podobnie sytuacja wygląda w Gminie Korycin.

          Kolejnymi niepokojącymi czynnikami są działania rządu polegające z jednej strony na zmniejszeniu dochodów budżetu gmin, a z drugiej powodujące zwiększenie wydatków. Wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących zwolnień i preferencji podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych, co ma przełożenie na spadek dochodów gmin, mających udział w tym podatku. Z roku na rok maleje także udział budżetu państwa w dofinansowaniu kosztów funkcjonowania ośrodka pomocy społecznej (spadek o ok. 25% w roku 2020 w stosunku do roku 2019), a także ciągłe zmniejszenie wyceny kosztów usług realizowanych przez Urząd Stanu Cywilnego oraz ewidencję ludności w ramach zadań zleconych. Szczególnego podkreślenia wymaga sytuacja niedoszacowania finansowania oświaty. Naliczana na jednego ucznia subwencja oświatowa nie jest skorelowana z faktycznymi kosztami funkcjonowania szkoły na terenie wiejskim, gdzie liczba uczniów jest względnie niewielka, a koszty funkcjonowania szkoły czyli np. wynagrodzenia dla nauczycieli i pochodne są porównywalne ze szkołami miejskimi z dużą liczbą uczniów. Dla przykładu w 2021 roku nasza gmina do utrzymania szkoły musi dołożyć ok. 1 mln zł, nie licząc wydatków na koszty funkcjonowania przedszkola (ok. 800 tys. zł) czy dowożenia uczniów (ok. 200 tys. zł).

      Te wszystkie czynniki powodują, iż gmina angażując własne środki finansowe w bieżącą działalność, nie jest w stanie wygenerować odpowiedniej nadwyżki, która mogłaby być przeznaczona na działania prorozwojowe, stąd też ogromną szansą dla nas są środki zewnętrzne, zarówno te krajowe jak i pochodzące z UE. Bez nich gmina nie jest w stanie się rozwijać i zatrzyma się na długie lata. Warto o tym pamiętać. 

 

Ad.5/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy przyjmie Apel w sprawie zobowiązania Prezesa Rady Ministrów do głosowania za przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 oraz Funduszu Odbudowy.

       Treść Apelu odczytał wiceprzewodniczący Rady, a przewodnicząca poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem Apelu głosowało 11 radnych, 1 radny był „przeciw”, zaś 3 „wstrzymało się” od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin większością głosów przyjęła Apel w sprawie zobowiązania Prezesa Rady Ministrów do głosowania za przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 oraz Funduszu Odbudowy.

 

APEL RADY GMINY KORYCIN

z dnia 1 grudnia 2020 r.

w sprawie zobowiązania Prezesa Rady Ministrów do głosowania za przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 oraz Funduszu Odbudowy

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.6/  Wobec wyczerpania porządku dziennego XIX nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Korycin pani przewodnicząca stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknęła je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

 

 

Protokołowała:                                                                                 

Ewa Michnowicz   

Przewodniczący Rady

Iwona Chwiećko

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Inspektor ds. sekretarsko-kancelaryjnych, obsługi organów gminy i promocji gminy

Data wytworzenia: 2020-12-07

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2020-12-07

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2020-12-07