PROTOKÓŁ Nr XV/2016
PROTOKÓŁ Nr XV/2016
z XV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 31 sierpnia 2016 r. (środa) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 10.00 – 12.30 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 15 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Jan Bojarzyński
3) pan Marek Brylewicz
4) pan Jerzy Burak
5) pan Kazimierz Buzun
6) pani Iwona Chwiećko
7) pan Józef Gliński
8) pan Stanisław Krutul
9) pan Zdzisław Lachowicz
10) pan Bogdan Małyszko
11) pan Antoni Pakuła
12) pan Jarosław Radulski
13) pan Krzysztof Szewczul
14) pan Stanisław Szubzda
15) pan Kazimierz Urban
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
4) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
Obrady XV Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, Wójta i Skarbnika Gminy oraz panią Sekretarz i panią protokolantkę. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Pan przewodniczący poinformował, że proponowany porządek obrad XV Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony, jednak na wniosek Wójta Gminy proponuję wykreślenie z porządku obrad 2-ch punktów tj. pkt 8 dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie określenia przystanków, których właścicielem jest Gmina Korycin, udostępnianych przewoźnikom i operatorom oraz zasad i warunków korzystania z tych przystanków oraz pkt 11 dotyczącego uchwalenia Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Korycin na lata 2016 – 2018 i przełożenia ich na następną Sesję. Prośba podyktowana jest w przypadku pkt 8 koniecznością sprawdzenia i ustalenia, czy Gmina Korycin jest właścicielem czy tylko zarządzającym danym przystankiem, natomiast w przypadku pkt 11 – niedokończeniem przygotowania w/w dokumentu przez panią Kierownik GOPS w Korycinie, która aktualnie przebywa na urlopie z powodów rodzinnych. Zatem pozostałe punkty proponowanego porządku dzisiejszej Sesji zmienią swoją dotychczasową numerację i przesuną się w dół.
Jednocześnie pan Wójt wnosi o podjęcie kolejnej uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w miejscowości Korycin i punkt ten byłby rozpatrywany pod liczbą porządkową nr 10, po uwzględnieniu zdjęcia z porządku pkt 8 i pkt 11; pozostałe punkty zmienią swoją numerację.
Za przyjęciem proponowanego, zmienionego porządku obrad głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany, zmieniony porządek obrad XV Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad:
- Otwarcie obrad.
- Przyjęcie porządku dziennego XV Sesji Rady Gminy Korycin.
- Przyjęcie protokołu z XIV Sesji Rady Gminy Korycin, odbytej dnia 8 czerwca 2016 roku.
- Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości zabudowanej do zasobu Gminy Korycin, stanowiącej własność Pani Cecylii Lippe (zmiana kwoty ze 120 000 zł na 135 000 zł) – uchwała Nr XV/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 31 sierpnia 2016 r.
- Udzielenie dotacji celowej Ochotniczym strażom Pożarnym w Korycinie i w Ostrej Górze na zakup wyposażenia i sprzętu ratowniczo-gaśniczego i podjęcie 2-ch odrębnych uchwał Rady Gminy Korycin z dnia 31 sierpnia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Udzielenie Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji drogowej - podjęcie uchwały Nr XV/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 31 sierpnia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok – podjęcie uchwały Nr XV/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 31 sierpnia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2035 – podjęcie uchwały Nr XV/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 31 sierpnia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w miejscowości Korycin – podjęcie uchwały Nr XV/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 31 sierpnia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Zapoznanie się z informacją o przebiegu wykonania budżetu Gminy Korycin za I półrocze 2016 roku.
- Zapoznanie się z informacją dotyczącą analizy oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych Gminy Korycin na 2015 rok.
- Zapoznanie się z informacją dotyczącą analizy oświadczeń majątkowych złożonych przez pracowników samorządowych zobowiązanych do ich złożenia za 2015 rok.
- Odpowiedzi na wnioski pisemne państwa radnych zgłoszone na poprzedniej Sesji.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Wolne wnioski i informacje.
- Zamknięcie obrad.
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XIV Sesji Rady Gminy odbytej dnia 8 czerwca 2016 roku. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XIV Sesji Rady Gminy.
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
W okresie od ostatniej XIV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 8 czerwca 2016 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 31 sierpnia 2016 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 14 czerwca 2016 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XIV Sesji Rady tj.
1) w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych na terenie Gminy Korycin,
2) w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w miejscowości Korycin,
3) w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości zabudowanej do zasobu Gminy Korycin, stanowiącej własność Pani Cecylii Lippe,
4) w sprawie udziału Gminy Korycin jako Partnera w projekcie finansowym ze środków programu Manual Interreg V-A Lithuania – Poland cooperation programme,
5) w sprawie udziału Gminy Korycin jako Partnera w projekcie finansowym ze środków programu Manual Interreg V-A Lithuania – Poland cooperation programme,
6) w sprawie udziału Gminy Korycin jako Partnera w projekcie finansowym ze środków programu Manual Interreg V-A Lithuania – Poland cooperation programme,
7) w sprawie udziału Gminy Korycin jako Lidera w projekcie finansowym ze środków programu Manual Interreg V-A Lithuania – Poland cooperation programme,
8) w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2015 rok,
9) w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2015 rok,
10) zmieniająca uchwałę w sprawie zapewnienia wspólnej obsługi finansowej jednostkom organizacyjnym gminy zaliczanym do sektora finansów publicznych,
11) zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty targowej oraz określenia zasad ustalania, terminu płatności i wysokości jej stawek,
12) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok,
13) w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2031.
Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin i uchwały jako akty prawa miejscowego zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i zostały już opublikowane pod poz. 2515, 2516 i 2523 z dnia 14 czerwca 2016 roku.
2. W dniu 17 czerwca 2016 r. uczestniczyłem w Walnym Zgromadzeniu Spółki „Wodociągi Podlaskie” w Białymstoku, do której Gmina Korycin należy.
3. W dniach 25-26 czerwca br. odbyły się XXI Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie, w których wspólnie uczestniczyliśmy jako organizatorzy.
4. W dniach 29 czerwca – 4 lipca br. brałem udział w wyjazdowym posiedzeniu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komitecie Regionów w Brukseli.
5. W dniu 7 lipca 2016 r. odbyło się w Urzędzie Gminy Korycin posiedzenie powołanej przeze mnie Komisji Egzaminacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela mianowanego (Pani Katarzyna Maria Bajko – nauczycielka Zespołu Szkół w Korycinie).
6. W dniu 8 lipca br. odbył się przetarg nieograniczony na ubezpieczenie majątku i innych interesów Gminy Korycin z terminem realizacji do 31 lipca 2019 roku. Najkorzystniejsze oferty przedstawiły firmy:
1) część I i III na ubezpieczenie majątku i odpowiedzialności cywilnej Gminy Korycin oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków członków OSP Gminy Korycin – INTERRISK TU SA Vienna Insurance Group w Warszawie,
2) część II na ubezpieczenie pojazdów mechanicznych Gminy Korycin – UNIQA SA VIG z siedzibą w Łodzi, przedstawiciel w Warszawie.
Łączne kwoty przetargowe wynoszą:
część I – 53 835,00 zł,
część II – 29 556,00 zł,
część III – 5 788,80 zł.
Z tymi firmami zostały zawarte umowy w dniach 22 i 27 sierpnia 2016 r. na okres 3 lat.
7. W dniu 26 lipca br. odbył się przetarg na zadanie pn. „Dowóz uczniów do szkoły i przedszkola oraz z powrotem do miejsca zamieszkania z terenu Gminy Korycin w roku szkolnym 2016/2017”. Wpłynęły 2 oferty:
1) Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Białymstoku z ceną brutto – 4,53 zł/km,
2) Przewóz Osób Krzysztof Strzymiński, Mielniki z ceną brutto – 4,08 zł/km.
Umowę zawarto z Panem Krzysztofem Strzymińskim w dniu 19 sierpnia 2016 roku.
8. W dniu 20 lipca br. wspólnie ze Skarbnikiem Gminy podpisaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego umowę na dofinansowanie przebudowy dróg gminnych w ramach PROW – kwota pomocy wynosi 2 675 755 zł, zaś całkowita wartość zadania wynosi 4 205 179,49 zł.
9. W miesiącu lipcu br. zleciłem wykonanie dokumentacji projektowej na drogi: Laskowszczyzna, Szaciłówka i Nowinka, które zgłosimy w terminie do 15 września br. do dofinansowania w 2017 roku ze środków budżetu państwa od Wojewody Podlaskiego w ramach tzw. „schetynówek”.
10. W dniu 9 sierpnia 2016 r. ogłosiłem kolejny przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż 7 działek budowlanych położonych w Korycinie w pobliżu zalewu oraz działki położonej w obrębie gruntów wsi Korycin, położonej przy drodze S-8 w sąsiedztwie stacji paliw. Przetarg odbędzie się dnia 15 września br.
11. W dniach 13-14 sierpnia 2016 r. wspólnie obchodziliśmy XLII Dni Korycina i XIII Święto Sera.
12. W dniu 16 sierpnia br. otrzymaliśmy informację (na podstawie uchwały Nr 153/2016 Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia 16 sierpnia 2016 r.) o pozytywnej ocenie naszego wniosku dotyczącego realizacji projektu pn. „Park kulturowy Korycin – Milewszczyzna”, który znalazł się na 15 pozycji na liście rankingowej z liczbą uzyskanych punktów – 70. Łącznie do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 64 wniosków o dofinansowanie.
13. W okresie od dnia 1 do 31 sierpnia br. wpłynęło do Urzędu Gminy około 230 wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
14. Trwają prace przy przebudowie drogi gminnej Ostra Góra – Sitkowo. Wykonawcą jest firma STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa, zaś podwykonawcą jest firma pana Romualda Błahuszewskiego z Sokółki oraz firma RADECO z Białegostoku (most). Planowany termin zakończenia inwestycji – 30 września br.
15. W miesiącu lipcu br. odbył się przegląd gwarancyjny Parku Plebańskiego w Korycinie.
16. W dniu 24 sierpnia br. odbyło się w Korycinie spotkanie informacyjne zorganizowane przez Lokalną Grupę Działania – Fundusz Biebrzański, dotyczące możliwości uzyskania wsparcia i realizacji projektów w ramach środków przyznanych na wdrożenie Lokalnej Strategii Rozwoju.
17. W dniu 26 sierpnia br. uczestniczyłem w posiedzeniu Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w Warszawie.
18. W dniu 29 sierpnia 2016 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Zgromadzenia Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
19. W ramach środków Programu 500+ dokonano remontu pomieszczeń i zakupu wyposażenia do 2 pokoi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie.
20. Wydałem następujące zarządzenia:
1) jako organ wykonawczy w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 71/2016 z dnia 17 czerwca 2016 r. w sprawie powołania Komisji Egzaminacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela mianowanego,
b) Zarządzenie Nr 72/2016 z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok,
c) Zarządzenie Nr 73/2016 z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2016 rok,
d) Zarządzenie Nr 74/2016 z dnia 20 lipca 2016 r. w sprawie ustalenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych w roku szkolnym 2016/2017,
e) Zarządzenie Nr 75/2016 z dnia 29 lipca 2016 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok,
f) Zarządzenie Nr 76/2016 z dnia 29 lipca 2016 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2016 rok,
g) Zarządzenie Nr 77/2016 z dnia 18 sierpnia 2016 r. w sprawie przyjęcia informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Korycin za I półrocze 2016 roku,
2) jako kierownik urzędu w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 12/2016 z dnia 12 lipca 2016 r. w sprawie sposobu postępowania przy załatwianiu spraw z zakresu działalności lobbingowej,
b) Zarządzenie Nr 13/2016 z dnia 8 sierpnia 2016 r. w sprawie zakupu przez pracowników obsługujących monitory ekranowe okularów korygujących wzrok.
21. Przygotowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji.
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości zabudowanej do zasobu Gminy Korycin, stanowiącej własność Pani Cecylii Lippe.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O wyjaśnienie potrzeby podjęcia powyższej uchwały proszę Wójta Gminy.
Wójt powiedział, że jest to sprawa znana, na poprzedniej Sesji w czerwcu podjęliśmy uchwałę w sprawie kupna działki z budynkami położonej tuż przy Urzędzie Gminy i OSP Korycin. Pani Lippe po rozmowie ze mną zgodziła się na sprzedaż tej nieruchomości za kwotę 120 000 zł. Potem wycofała się z tych ustaleń i nowa, proponowana w dzisiejszej uchwale cena jest o 15 000 zł większa. Z naszej perspektywy wciąż jest to cena atrakcyjna, a teraz podpisaliśmy z panią Lippe protokół ustaleń, więc kwota nie zostanie kolejny raz zmieniona. Na dzień 6 września br. ustaliśmy podpisanie aktu notarialnego.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości zabudowanej do zasobu Gminy Korycin, stanowiącej własność Pani Cecylii Lippe.
UCHWAŁA NR XV/102/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 sierpnia 2016 r.
w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości zabudowanej do zasobu Gminy Korycin, stanowiącej własność Pani Cecylii Lippe
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin udzieli dotacji celowej Ochotniczym Strażom Pożarnym w Korycinie i Ostrej Górze na zakup wyposażenia i sprzętu ratowniczo-gaśniczego i podejmie w tej sprawie 2 odrębne uchwały.
Projekty uchwał w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Dotacja dla OSP Korycin wyniesie 2117 zł, zaś dla OSP Ostra Góra 1807 zł.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał obydwa projekty uchwał u poddał je pod głosowanie w oddzielnych głosowaniach. W głosowaniach udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem proponowanych projektów uchwał było 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowań pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła 2 oddzielne uchwały o udzieleniu dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie i Ostrej Górze.
UCHWAŁA NR XV/103/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 sierpnia 2016 r.
w sprawie udzielenia dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie
UCHWAŁA NR XV/104/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 sierpnia 2016 r.
w sprawie udzielenia dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrej Górze
stanowią załączniki do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji drogowej.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Wójt wyjaśniając powody podjęcia powyższej uchwały powiedział, że jest to kolejna z uchwał o udzieleniu pomocy finansowej Gminie Janów, którą podejmujemy. Tak jak wcześniej chodzi tu o dodatkowe 5 pkt, które otrzymamy przy składaniu wniosków o dofinansowanie inwestycji drogowych. Wczoraj Rada Gminy Janów podjęła już taką uchwałę o przyznaniu pomocy finansowej dla naszej gminy na rozbudowę dróg gminnych w miejscowościach Laskowszczyzna, Nowinka i Szaciłówka. Kwota, którą sobie nawzajem przekazujemy to 260 000 zł.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 103928B w miejscowości Nowowola wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną’.
UCHWAŁA NR XV/105/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 sierpnia 2016 r.
w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 103928B w miejscowości Nowowola wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona kolejnych zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O przedstawienie wprowadzanych zmian proszę pana Andrzeja Waszczeniuka – Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, że zmiany w planie dochodów dotyczą:
1) w dziale 010 – Rolnictwo i łowiectwo dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 6 000 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami z tytułu darowizn i różnych dochodów,
2) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 50 000 zł w związku z dochodami wynikającymi z naliczenia kary za bezpodstawne zajęcie pasa drogowego przy realizowanej inwestycji w pasie drogi gminnej,
3) w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 200 zł oraz zmniejszenia planu dochodów o kwotę 17 000 zł,
4) w dziale 756 – Administracja publiczna dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 42 000 zł; zwiększenie wynika z otrzymanych dochodów z tytułu usług reklamowych świadczonych podczas imprez organizowanych przez gminę; w dziale tym dokonuje się także zmniejszenia planu dochodów o kwotę 1000 zł,
5) w dziale 756 – Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 3 500 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami gminy z tytułu podatku od darowizn oraz z tytułu odsetek od nieterminowych płatności,
6) w dziale 758 – Różne rozliczenia dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 2000 zł w związku ze zwiększeniem przez Ministerstwo Finansów kwoty subwencji oświatowej na rok 2016,
7) w dziale 801 – Oświata i wychowanie dokonuje się zwiększenia dochodów o kwotę 11 500 zł w związku z otrzymanymi wcześniej nieplanowanymi dochodami,
8) w dziale 852 – Pomoc społeczna dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 19,00 zł z tytułu odsetek od dotacji oraz płatności wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem, pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości,
9) w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 15 000 zł w związku z otrzymaniem wpływów z tytułu różnych dochodów oraz dokonuje się zmniejszenia planu dochodów o kwotę 12 219 zł w związku z mniejszymi niż pierwotnie planowano dochodami z tytułu refundacji wynagrodzeń pracowników skierowanych do pracy przez Urząd Pracy oraz wpływami z usług.
Zmiany w planie wypadków dotyczą:
1) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zwiększenia planu wydatków inwestycyjnych o kwotę 18 057 zł, która zostanie przeznaczona na zakup dokumentacji związanej z przebudową dróg gminnych w Szaciłówce, Nowince i Laskowszczyźnie,
2) w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 20 000 zł, które zwiększą limit wydatków na zakup nieruchomości zabudowanej w Korycinie przy ulicy Knyszyńskiej,
3) w dziale 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 3 924 zł i przeznacza się ją na wydatki związane z udzieleniem dotacji jednostkom OSP z terenu Gminy Korycin z przeznaczeniem na zakup sprzętu przeciwpożarowego,
4) w dziale 757 – Obsługa długu publicznego dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 10 000 zł w związku z mniejszymi niż pierwotnie planowano wydatkami dotyczącymi odsetek od kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach wcześniejszych,
5) w dziale 758 – dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 30 000 zł w związku z likwidacją limitu wydatków na podatek VAT,
6) w dziale 801 – Oświata i wychowanie dokonuje się zwiększenia wydatków o kwotę 20 000 zł i przeznacza się ją na wydatki związane z działalnością gimnazjum (18 000 zł) oraz na wydatki związane z realizacją zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży,
7) w dziale 852 – Opieka społeczna dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 19,00 zł z tytułu wydatków na odsetki od dotacji oraz płatności wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem, pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości,
8) w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 40 000 zł przeznaczonych na remont wiatraka w Korycinie,
9) w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 10 000 zł i zmniejszenia planu wydatków o kwotę 20 000 zł; powyższe dotyczy zwiększenia dotacji na działalność Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, zmniejszenie dotyczy zmiany wysokości dotacji przewidzianej do udzielenia dla Biblioteki Publicznej w Korycinie i przesunięcia tej kwoty na działalność sportową Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie,
10) w dziale 926 – Kultura fizyczna i sport dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 48 000 zł i przeznaczenia jej na działalność sportową Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 3 – Limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2016 roku. Zmiany polegają na:
1) wprowadzeniu nowego limitu na zakup dokumentacji technicznej dotyczącej przebudowy drogi w Laskowszczyźnie w kwocie 6 057 zł,
2) wprowadzeniu nowego limitu na zakup dokumentacji technicznej dotyczącej przebudowy drogi w Nowince w kwocie 6 000 zł,
3) wprowadzeniu nowego limitu na zakup dokumentacji technicznej dotyczącej przebudowy drogi w Szaciłówce w kwocie 6 000 zł,
4) zwiększeniu limitu dotyczącego zakupu nieruchomości w Korycinie do kwoty 150 000 zł.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 4 – Wykaz planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu Gminy Korycin. Zmiany polegają na wprowadzeniu nowych dotacji planowanych do udzielenia jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie w kwocie 2 117 zł oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrej Górze w kwocie 1807 zł.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 5 – Plan dochodów i wydatków dla wyodrębnionego rachunku dochodów oświatowych jednostek budżetowych. Zmiany w załączniku dokonane zostały na wniosek Dyrektora Zespołu Szkół w Korycinie i dotyczą zwiększenia planu dochodów i wydatków rachunku o kwotę 5 000 zł oraz przesunięcia wydatków pomiędzy poszczególnymi paragrafami o ogólną kwotę 200 zł.
Budżet po zmianach wynosi:
1) dochody – 14 202 126,05 zł, w tym:
a) bieżące – 13 192 254,05 zł,
b) majątkowe – 1 009 872,00 zł,
2) wydatki – 13 870 534,05 zł, w tym:
a) bieżące – 12 385 177,05 zł,
b) majątkowe – 1 485 357,00 zł,
3) nadwyżka budżetu – 331 592,00 zł.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok.
UCHWAŁA NR XV/106/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 sierpnia 2016 r.
w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2035.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O wyjaśnienie założeń powyższej uchwały proszę Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, że uchwalenie nowej uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin konieczne jest z uwagi na fakt, iż w uchwale Nr XVI/94/2016 Rady Gminy Korycin z dnia 8 czerwca 2016 r. Rada Gminy Korycin wydłużając okres, za jaki sporządzana jest prognoza (poprzednio 2031 rok – obecnie 2035 rok) spowodowała konieczność dostosowania nazw załączników do uchwały na aktualne. W związku z tym obecne zmiany w uchwale powodują uchylenie obowiązywania poprzedniej uchwały oraz ustalenie nowej prognozy z aktualnymi okresami jej obowiązywania.
Pozostałe zmiany dotyczą uaktualnienia kwot dochodów, wydatków i innych pozycji w załączniku nr 1do uchwały w związku ze zmianami w uchwale budżetowej, dokonanymi uchwała Rady Gminy. Zmiany w załączniku nr 2 – Wykaz przedsięwzięć realizowanych w latach 2015 – 2018 polegają na uaktualnieniu okresów realizacji przedsięwzięć oraz wewnętrznej spójności dokumentu.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2035.
UCHWAŁA NR XV/107/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 sierpnia 2016 r.
w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2035
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie decyzję w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w miejscowości Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O wyjaśnienie proszę pana Mirosława Lecha – Wójta Gminy.
Wójt powiedział, że jest to działka położona przy drodze do Zakala, na której wcześniej znajdowała się żwirownia. W planie zagospodarowania przestrzennego jest to działka przeznaczona pod infrastrukturę turystyczną, a nie pod budownictwo mieszkaniowe. Dzisiejsza uchwała pozwoli nam rozpocząć procedury przygotowujące do sprzedaży, a czy znajdzie się nabywca – czas pokaże.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w miejscowości Korycin.
UCHWAŁA NR XV/108/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 sierpnia 2016 r.
w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w miejscowości Korycin
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się z informacją o przebiegu wykonania budżetu Gminy Korycin za I półrocze 2016 roku.
Powyższą informację państwo radni otrzymali, proszę jednak Skarbnika Gminy o jej skrótowe przedstawienie.
Skarbnik powiedział, że budżet Gminy Korycin został uchwalony przez Radę Gminy w dniu 17 grudnia 2015 roku uchwałą Nr X/57/2015, która określała:
- dochody w wysokości 10 654 188,00 zł,
- wydatki w wysokości 10 322 596,00 zł,
- nadwyżkę dochodów nad wydatkami (nadwyżka budżetowa) w kwocie 331 592,00 zł.
W trakcie realizacji budżetu dokonywane były zmiany w planie dochodów i wydatków zarówno uchwałami Rady Gminy jaki i zarządzeniami Wójta Gminy.
Na dzień 30 czerwca 2016 roku plan budżetu wynosił:
- dochody w wysokości 14 096 434,31 zł,
- wydatki w wysokości 13 764 842,31 zł,
- nadwyżka budżetowa w wysokości 331 592,00 zł.
Planowane rozchody budżetu w kwocie 331 592 zł zostały wykonane w kwocie 165 796 zł poprzez uregulowanie w terminach rat kredytów i pożyczek przewidzianych do spłacenia w I połowie 2016 roku. Na dzień 30 czerwca 2016 roku wykonane dochody w wysokości 6 827 609,09 zł (48,4%) przekroczyły zrealizowane wydatki w wysokości 5 922 126,69 zł (43%) o kwotę 905 482,40 zł, co stanowi wartość nadwyżki budżetowej.
Zadłużenie gminy na dzień 30 czerwca 2016 roku wynosiło 6 372 638,00 zł.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z informacją o przebiegu wykonania budżetu Gminy Korycin za I półrocze 2016 roku i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się z informacją dotyczącą analizy oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych Gminy Korycin za 2015 rok.
Powyższą analizę państwo radni otrzymali i mogli dokładnie się z nią zapoznać.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z informacją dotyczącą analizy oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych Gminy Korycin za 2015 rok i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się z informacją dotyczącą analizy oświadczeń majątkowych złożonych przez pracowników samorządowych zobowiązanych do ich złożenia za 2015 rok.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z informacją dotyczącą analizy oświadczeń majątkowych złożonych przez pracowników samorządowych zobowiązanych do ich złożenia za 2015 rok i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.
Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani Sekretarz poinformowała państwa radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.
Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.
Jednocześnie pan przewodniczący przedstawił wniosek od mieszkańców gminy dotyczący zwolnienia rodzin wielodzietnych z opłat za odbiór odpadów komunalnych dodając, że nie jest to kompetencja Rady Gminy, dlatego wniosek został przekazany do rozpatrzenia do Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
Wójt zabrał głos w sprawie wniosku „śmieciowego” wyjaśniając, że tak naprawdę mamy system prorodzinny, ponieważ wcześniej gospodarstwa 1i 2-osobowe ponosiły koszty wywozu śmieci dużych rodzin i nie protestowały, a teraz np. rodzina 8-osobowa zapłaci tyle samo, co 4-osobowa czyli 45 zł za miesiąc. Mamy 1 budżet, który musi dobrze funkcjonować i zawierać w sobie również pieniądze na inwestycje, 180 zł podwyżki rocznie nie stanowi ogromnego obciążenia tym bardziej, że weszła w życie ustawa 500+ gdzie wszyscy, jako społeczeństwo, ponosimy jej koszty.
Radny Kazimierz Buzun dodał, że jako radni musimy dbać o wszystkich mieszkańców gminy i gdy zwolnimy z opłat rodziny wielodzietne, to gospodarstwa 2-osobowe zapłacą za wszystkich.
Radny Jerzy Burak zapytał, czy istnieje możliwość przesunięcia trasy autobusu szkolnego o 1km w stronę Aulakowszyzny, aby zatrzymywał się bliżej dzieci mieszkających na kolonii.
Wójt odpowiedział, że możliwość istnieje, ale trzeba to dobrze przemyśleć, dowiedzieć się, ilu dzieci to dotyczy, ponieważ wydłużenie trasy autobusu to np. wcześniejsze wstawanie dla innych dzieci. Nie przesadzajmy również, 1-kilometrowy spacer tylko wyjdzie dzieciom na zdrowie. Staraliśmy się te trasy ustawić optymalnie i najkorzystniej dla wszystkich.
Radny Antoni Pakuła zapytał, czy w tym roku będzie wyremontowana droga żwirowa w Kumiale?
Wójt odpowiedział, że ta droga jest w planach remontowych, ale w tym roku nie dostaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego na nią pieniędzy, dlatego postaramy się ponownie złożyć wniosek na rok przyszły. Jeśli tylko będzie taka możliwość, to droga zostanie zrobiona.
Radny Bogdan Małyszko zapytał, to grozi za niezłożenie w terminie deklaracji na odbiór śmieci?
Wójt odpowiedział, że na początku września wyślemy w teren pracownice Związku Gmin, które dotrą do wszystkich mieszkańców, którzy nie złożyli deklaracji. Na terenie naszej gminy nie jest w tym temacie źle, zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja na terenie Gminy Janów.
Radny Jarosław Radulski zapytał, czy są jakieś widoki na remont również tego odcinka drogi do Wojtach, który należy do GDDKiA?
Wójt odpowiedział, że Generalna Dyrekcja Dróg jest to instytucja, z którą się nie dyskutuje i która na pewno nie da pieniędzy, a jedynie może nam narzucić swoje warunki. Ten odcinek został przez nich wykupiony z przeznaczeniem na złagodzenie łuku odcinka drogi krajowej nr 8 i koniec w tym temacie, może spróbujemy podsypać to żwirem we własnym zakresie.
Radny Bogdan Małyszko powiedział, że mieszkańcy kolonii pytają, czy Gmina Korycin zamierza kupić znaki drogowe z nazwą miejscowości i strzałką w kierunku mieszkań kolonistów – podobnych jak na terenie Gminy Jasionówka.
Wójt odpowiedział, że przemyślimy propozycję.
Państwo radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym.
Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Państwo radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
Ad.17/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XV Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Metryka strony