PROTOKÓŁ Nr XVIII/2020

PROTOKÓŁ Nr XVIII/2020

z XVIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 26 listopada 2020 r. (czwartek) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 10.00 – 11.00 pod przewodnictwem pani Iwony Chwiećko – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych

Obecnych – 14 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Radosław Andrysewicz
2) pan Marek Brylewicz
3) pan Jerzy Burak
4) pani Iwona Chwiećko
5) pani Ewa Jakowiec
6) pani Emilia Lengiewicz
7) pan Antoni Mróz
8) pan Antoni Pakuła
9) pan Grzegorz Sieńko
10) pan Zdzisław Sitko
11) pan Stanisław Szubzda
12) pan Kazimierz Urban
13) pani Julita Wasilewska
14) pan Leszek Jan Wróbel

 

Radni nieobecni:

1) pan Janusz Małyszko

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy

3) pani Joanna Lipska – główny projekt zmian w Studium zagospodarowania

4) pani Małgorzata Zalewska – Inspektor ds. budownictwa i drogownictwa w UG Korycin

5) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

            Obrady XVIII Sesji Rady Gminy Korycin prowadziła pani Iwona Chwiećko – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

            Na początku obrad sesyjnych pani przewodnicząca serdecznie powitała państwa radnych oraz wszystkich osoby obecne na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniała, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

      Pani przewodnicząca poinformowała, że porządek obrad dzisiejszej Sesji został Państwu radnym doręczony, zatem przystępujemy do głosowania nad przyjęciem proponowanego porządku obrad XVIII Sesji Rady Gminy Korycin. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzam, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.  Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że porządek obrad XVIII Sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

Oto treść przyjętego porządku obrad:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Przyjęcie porządku dziennego XVIII Sesji Rady Gminy Korycin.
  3. Przyjęcie protokołu z XVI Sesji Rady Gminy odbytej dnia 28 sierpnia 2020 roku.
  4. Przyjęcie protokołu z XVII nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy odbytej 29 października 2020 roku.
  5. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin – uchwała Nr XVIII/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 26 listopada 2020 r.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok – uchwała Nr XVIII/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 26 listopada 2020 r. w powyższej sprawie.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033 – uchwała Nr XVIII/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 26 listopada 2020 r. w powyższej sprawie.
  9. Interpelacje i zapytania radnych.
  10. Wolne wnioski i informacje.
  11. Zamknięcie obrad.

 

        Pani przewodnicząca obrad stwierdziła, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokoły z dwóch swoich posiedzeń tj. protokół z XVI  Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 28 sierpnia 2020 roku oraz protokół z XVII Sesji nadzwyczajnej odbytej dnia 30 października 2020 roku.. Przypomniała, że były one wyłożone do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczone w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z ich treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

        Pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania nad przyjęciem protokołu z XVI Sesji. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem protokołu z XVI Sesji głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad XVI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 sierpnia 2020 roku został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

          Następnie pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania nad przyjęciem protokołu z XVII nadzwyczajnej Sesji Rady. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem protokołu z XVII Sesji głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad XVII nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 października 2020 roku został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).   

Ad.5/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

W okresie od XVI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej w dniu 28 sierpnia 2020 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 26 listopada 2020 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście  następujące zadania:

  1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 2 września 2020 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz Staroście Sokólskiemu i na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XVI Sesji Rady tj.

1) zmieniającą uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Korycin oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,

2) uchylającą uchwałę w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej,

3) w sprawie powierzenia Wójtowi Gminy Korycin uprawnień do ustalania wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Gminy Korycin,

4) w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa chodnika na ulicy Słowiańskiej w Korycinie w ciągu drogi powiatowej nr 1318B wraz z wykonaniem przejść dla pieszych”,

5) w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Utwardzenie poboczy na drodze powiatowej nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna – etap I”,

6) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,

7) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033.

  1. W dniu 31 sierpnia 2020 r. uczestniczyłem, na zaproszenie Pani Prezydent Gdańska, w obchodach 40-tej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Byłem jednym z panelistów debaty nt. „Solidarność na nowe czasy” oraz zostałem wybrany na członka 5-osobowego Zarządu nowopowstałego w Gdańsku, ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”, które skupia w swoich szeregach przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli i liczy już ponad 150 członków.
  2. W dniu 4 września br. odbyłem organizacyjne spotkanie z Prezesami Gminnych Jednostek OSP.
  3. W dniu 7 września 2020 r. uczestniczyłem online w pierwszym posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”.
  4. W dniu 8 września 2020 r. odbyła się konferencja prasowa i uroczyste pożegnanie czterech młodych zawodników Kory Korycin, którzy po raz pierwszy w historii naszej szkółki, zmienili kluby na zasadzie transferów gotówkowych, a wartość transferów to ok. 5000 zł. Chłopcy trafili do trzech klubów piłkarskich w Białymstoku tj. Jagielloni, Hetmana i MOSP Białystok.

      W tym dniu wydałem także obwieszczenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin. Wyłożenie publiczne odbyło się w dniach od 16 września do 6 października br., zaś dyskusja publiczna w dniu 29 września. Uwagi na piśmie można było składać do dnia 27 października 2020 r. i żadne uwagi do Studium nie wpłynęły. Podczas dzisiejszych obrad sesyjnych zajmiemy się procedowaniem uchwały w tej sprawie.

  1. W dniu 7 września br. uczestniczyłem online w spotkaniu Zarządu Stowarzyszeni „Tak! Samorządy dla Polski”.
  2. W dniu 8 września 2020 r. spotkałem się w sali konferencyjnej UG z Radą Rodziców Szkoły Podstawowej w Korycinie.
  3. W dniach 10-11 września 2020 r. uczestniczyłem w Magdalence pod Warszawą w obradach Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Było to pierwsze stacjonarne spotkanie od czasu wybuchu epidemii, do tej pory wszystkie posiedzenia obywały się online. Podczas Zarządu rozpatrzyliśmy wiele istotnych spraw m.in. zasady korespondencyjnego głosowania naszych członków, problemy z finansowaniem i funkcjonowaniem oświaty, zmiany regulaminu pracy Zarządu, Statutu ZGWRP czy reorganizacji biura. Szczególną uwagę zwróciłem kolegom samorządowcom na rządowy projekt ustawy, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku, o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy tzw. ustawa „antysuszowa”. Zakłada ona przekazanie gminom odpowiedzialności za realizację przedsięwzięć melioracyjnych, a co za tym idzie – nadzoru nad spółkami wodnymi oraz spraw związanych z naliczaniem i windykacją opłat. Pojawia się więc pytanie – w jakim celu powstało Polskie Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i jakie zadania pozostaną jeszcze w gestii powiatów?
  4. W dniach 12-13 września br. wziąłem udział w Dniach Korycina. Miały one formę pikniku charytatywnego dla Fundacji Naszpikowani, podczas którego na Orliku odbyły się turnieje w piłce nożnej, Street Soccer oraz w tenisie ziemnym oraz licytacje, z których dochód trafił do podopiecznych Fundacji.  W niedzielę ponadto  odbyły się uroczystości z okazji 95-lecia jednostki OSP Korycin, w trakcie których poświęcono rozbudowaną remizę strażacką w Korycinie oraz wręczono medale i odznaczenia strażakom jednostek OSP z terenu naszej gminy.
  5. W dniu 14 września br. uczestniczyłem w kolejnym posiedzeniu online Zarządu Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”.
  6. W dniach 16 oraz 22 września 2020 r. w Urzędzie Gminy została przeprowadzona kontrola przez Państwową Inspekcję Pracy z zakresu ustalenia aktualnego stanu przestrzegania w zakładzie wybranych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów prawa w zakresie stawki minimalnej oraz przepisów ograniczających ryzyko zagrożenia koronawirusem (ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).
  7. W dniu 20 września br. w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie gościliśmy ekipę TVP3 Białystok, która kręciła tam jeden z odcinków programu turystycznego pn. „Kierunek Podlasie”.
  8. W dniu 22 września br. uczestniczyłem w Zgromadzeniu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” oraz w Walnym zebraniu Lokalnej Grupy Działania „Fundusz Biebrzański” w Suchowoli.
  9. W dniu 23 września 2020 r. wziąłem udział w Augustowie w spotkaniu założycieli Porozumienia Terytorialnego pn. „Augustowsko – Biebrzański Park Turystyczny” oraz uczestniczyłem także online w posiedzeniu Zarządu ZGWRP.

      W tym dniu wydałem także Ogłoszenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Szaciłówka w Gminie Korycin. Projekt był wyłożony w dniach od 1do 21 października br., w dniu 13 października odbyła się debata publiczna w tym temacie, zaś uwagi można było składać do dnia 4 listopada br. W tym terminie żadne uwagi do powyższego planu zagospodarowania nie wpłynęły.

     Tego dnia po południu, wspólnie z pracownikami GOPS i GOKSiT w Korycinie, zawieźliśmy osobom potrzebującym, które same nie mogły ich odebrać, produkty żywnościowe przekazane nam przez Bank Żywności. Było to kolejne 8 ton żywności, która trafiła w ręce naszych mieszkańców. 

  1. W dniu 24 września br. wydałem ogłoszenie o sprzedaży domu drewnianego do rozbiórki i zagospodarowania pozyskanego materiału (chodzi tu o dom zlokalizowany w sąsiedztwie budynku UG). Wpłynęły dwie oferty i budynek został sprzedaży dla firmy ABERTECH Szopa Sławomir z siedzibą w Klepaczach, za kwotę 12 000 zł wraz z uprzątnięciem terenu.

      W tym dniu uczestniczyłem także w Warszawie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pracach Zespołu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu ds. Obszarów Wiejskich.

  1. W dniu 26 września br. w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie gościliśmy kolejną ekipę telewizyjną – tym razem było to nagranie do programu „Dzień dobry TVN”. Dziennikarze zachwycali się ofertą i edukacyjno-kulturowo-historycznym przesłaniem Parku oraz nie mogli się oprzeć smakowi sera korycińskiego.
  2. W dniu 29 września br. uczestniczyłem w Zabielu w Zgromadzeniu Zwyczajnym Wspólników Spółki Komunalnej BIOM.
  3. W dniu 30 września 2020 r. wziąłem udział w Izabelinie w spotkaniu Zarządu Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”, w składzie którego oprócz mnie są także: Prezydent Sopotu, Prezydent Białegostoku, Burmistrz Wieliczki i Wójt Gminy Izabelin. Odbyliśmy konstruktywną rozmowę uwiecznioną decyzjami dotyczącymi dalszych działań tj. sprawnego dokończenia procesu rejestracji Stowarzyszenia, dokonania wyboru najważniejszych aktualnych tematów wymagających pilnych zmian legislacyjnych dla sprawnego funkcjonowania samorządów i państwa, wykorzystania samorządowych struktur, aby przy współdziałaniu z rządem przygotować przemyślany i sensowny program wsparcia poszkodowanych na Białorusi, promocji i informacji o Stowarzyszeniu.
  4. W dniu 5 października 2020 r. uczestniczyłem w Suchowoli, w siedzibie Funduszu Biebrzańskiego, w II Zgromadzeniu członków Porozumienia Terytorialnego pn. „Augustowsko-Biebrzański Park Turystyczny”.
  5. W dniu 14 października 2020 r. wziąłem udział w Warszawie, wspólnie z kolegami i koleżankami z Zarządu Stowarzyszenia „Tak. Samorządy dla Polski” w spotkaniu z Marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Przedstawiliśmy ideę naszej organizacji oraz główne cele, jakie przed sobą stawiamy. Na ręce pana Marszałka złożyliśmy projekt ustawy w sprawie zwiększenia udziału gmin w podatku PIT z obecnego poziomu 38,16% do 48,16% oraz przedyskutowaliśmy główne problemy, z jakimi aktualnie borykają się samorządy. Osobiście zwróciłem się do Marszałka z apelem o odrzucenie procedowanej przez Senat nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, której skutkiem będzie upadek istotnych części gospodarki, likwidacja tysięcy miejsc pracy czy tragedia wielu rodzinnych gospodarstw rolnych.
  6. W dniu 15 października zakończono prace remontowe drogi rolniczej w obrębie gruntów wsi Zagórze, na działce nr 131 o długości 720 metrów, polegające na wykonaniu nawierzchni żwirowej, umocnieniu skarp i rowów, uzupełnieniu poboczy i przepustów. Wartość modernizacji wyniosła 83 640 zł.

W tym dniu wziąłem także udział w posiedzeniu online Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP. 

  1. W dniu 20 października 2020 r. uczestniczyłem, wspólnie z Prezydentem Białegostoku – Tadeuszem Truskolaskim, w spotkaniu zorganizowanym w Korycinie dla wójtów i burmistrzów z naszego województwa, na którym przedstawiliśmy ideę i cele Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski” oraz przedyskutowaliśmy aktualne problemy dotyczące samorządów.

      W tym dniu podaliśmy także informację, że Gmina Korycin jest na 9 miejscu w Polsce  w kategorii gmin wiejskich (spośród 1538) ogólnopolskiego rankingu pozyskania środków unijnych w latach 2014-2019. Gmina Korycin pozyskała w tym czasie na jednego mieszkańca kwotę 5 122,12 zł, a dzięki tym środkom wykonaliśmy wielomilionowe inwestycje np. przebudowa dróg gminnych (ponad 6 mln zł), powstanie Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna (ok. 5,5 mln zł), rozbudowa przedszkola w Korycinie (ok. 2,5 mln zł) czy wykonanie infrastruktury plaży nad zalewem w Korycinie (ok. 2,5 mln zł). Należy pamiętać, że wartość tych inwestycji jest jeszcze większa, gdyż należy doliczyć także wkład własny samorządu.

  1. W dniu 21 października br. uczestniczyłem w Łomży w spotkaniu dotyczącym ustawy o ochronie zwierząt.
  2. W dniu 26 października 2020 r. wydałem Komunikat informujący mieszkańców, iż w związku z zagrożeniem epidemiologicznym Urząd Gminy, GOPS i GOKSiT nie obsługują interesantów bezpośrednio do odwołania.
  3. W dniu 30 października br. uczestniczyłem, wspólnie z państwem, w XVII nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy, zaś zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 3 listopada 2020 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XVII nadzwyczajnej Sesji Rady tj.

1) w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2021 rok,

2) w sprawie wyrażenia zgody na zbycie w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiących własność Gminy Korycin,

3) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,

4) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033.

  1. W dniu 2 listopada br. uczestniczyłem w kolejnym Zarządzie online Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”.
  2. W dniu 11 listopada 2020 r. uczestniczyłem, wspólnie z częścią państwa radnych, w obchodach rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ze względu na czas epidemii uroczystości zostały ograniczone do Mszy Św. oraz złożenia – wspólnie z Panią Przewodniczącą Rady Gminy - kwiatów pod pomnikiem na Rynku w Korycinie oraz na grobie nieznanego żołnierza z 1920 r. na cmentarzu parafialnym.
  3. W dniu 17 listopada br. uczestniczyłem w Warszawie, wspólnie z członkami Zarządu Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski” w konferencji prasowej poświęconej trudnej i wciąż pogarszającej się sytuacji finansowej polskich samorządów.
  4. W dniu 19 listopada br. nastąpiło otwarcie ofert w przetargu pn. „Rozbudowa i przebudowa drogi gminnej nr 103956B od drogi krajowej nr 8 do Białegostoczku, Gmina Korycin”. W przetargu udział wzięły 4 firmy. Najdroższa oferta wyniosła 2 391 742,74 zł, zaś najtańsza – 1 827 726,84 zł i złożyło ją Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych Kruszbet S.A. z Suwałk. Na inwestycję przeznaczyliśmy 2 700 000,00 zł, mamy więc bardzo duże oszczędności po przetargu. Remont drogi w Białymstoczku jest dofinansowany w wysokości 50% kosztów z budżetu państwa, z Funduszu Dróg Samorządowych.
  5. W dniu 20 listopada 2020 r. udzieliłem wywiadu telewizji TVN w temacie skutecznego pozyskiwania przez Gminę Korycin środków finansowych z Unii Europejskiej na inwestycje gminne. Ten materiał został zrealizowany w związku z 9 miejscem naszej gminy w rankingu pozyskiwania środków europejskich, o którym wspomniałem już wcześniej.
  6. W dniu 23 listopada br. uczestniczyłem w Białymstoku, wspólnie m.in. z Prezydentem Truskolaskim, w konferencji prasowej, której głównym tematem był nasz samorządowy sprzeciw w związku z próbą wetowania przez polski rząd budżetu Unii Europejskiej.
  7. W dniu 24 listopada br. udzieliłem „na żywo” wywiadu telewizji TVN24Bis, w programie „Dzień na świecie”, dotyczącego skutecznego wykorzystywania przez Gminę Korycin środków finansowych pochodzących z UE.
  8. W dniu 25 listopada 2020 r. wziąłem udział w posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Gminy Korycin.
  9. Wydałem następujące zarządzenia:

1) jako organ wykonawczy w sprawach:

  1. a) Zarządzenie Nr 32/2020 z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,
  2. b) Zarządzenie Nr 33/2020 z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2020 rok,
  3. c) Zarządzenie Nr 34/2020 z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,
  4. d) Zarządzenie Nr 35/2020 z dnia 21 września 2020 r. zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia Gminnego Biura Spisowego,
  5. e) Zarządzenie Nr 36/2020 z dnia 28 września 2020 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,
  6. f) Zarządzenie Nr 37/2020 z dnia 28 września 2020 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2020 rok,
  7. g) Zarządzenie Nr 38/2020 z dnia 30 października 2020 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,
  8. h) Zarządzenie Nr 39/2020 z dnia 30 października 2020 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2020 rok,
  9. i) Zarządzenie Nr 40/2020 z dnia 30 października 2020 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania zespołu interdyscyplinarnego,
  10. j) Zarządzenie Nr 41/2020 z dnia 13 listopada 2020 r. w sprawie ustalenia projektu uchwały budżetowej Gminy Korycin na 2021 rok,
  11. k) Zarządzenie Nr 42/2020 z dnia 13 listopada 2020 r. w sprawie przyjęcia projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2021 – 2033,

2) jako Kierownik Urzędu w sprawach:

  1. a) Zarządzenie Nr 32/2020 z dnia 30 września 2020 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektów finansowanych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych służących przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19,
  2. b) Zarządzenie Nr 33/2020 z dnia 30 września 2020 r. w sprawie wprowadzenia norm zużycia paliw płynnych i olejów dla pojazdów samochodowych oraz sprzętu silnikowego, eksploatowanych w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Korycin,
  3. c) Zarządzenie Nr 34/2020 z dnia 30 września 2020 r. w sprawie wprowadzenia Procedury postępowania z osobą przebywającą w siedzibie Urzędu Gminy Korycin, co do której zachodzi podejrzenie zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2,
  4. d) Zarządzenie Nr 35/2020 z dnia 26 października 2020 r. w sprawie wprowadzenia zmian w wykonywaniu zadań przez Urząd Gminy Korycin,
  5. e) Zarządzenie Nr 36/2020 z dnia 3 listopada 2020 r. w sprawie wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu zadań przez Urząd Gminy Korycin,
  6. f) Zarządzenie Nr 37/2020 z dnia 3 listopada 2020 r. w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Korycinie,
  7. g) Zarządzenie Nr 38/2020 z dnia 3 listopada 2020 r. w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji w Przedszkolu im. Jana Pawła II w Korycinie.
  8. Opracowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji.

 

       Pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

 

Ad.6/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin.

         Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

    Uchwała Rady Gminy jest końcowym efektem prac nad sporządzeniem zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin.

       Prace nad zmianą Studium podjęto na podstawie uchwały Nr IX/64/2019 Rady Gminy Korycin z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie przystąpienia do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin oraz uchwały Nr XI/91/2020 Rady Gminy Korycin z dnia 28 lutego 2020 r. zmieniającej uchwałę w sprawie przystąpienia do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin.

       Podstawą prawną opracowania Studium jest ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2020 r. poz. 293, 471, 782, 1086 i 1378).

     W trakcie prac nad zmianą Studium wykonano wszystkie opracowania i czynności przewidziane w w/w ustawie oraz innych przepisach m.in.

1) wykonano opracowanie ekofizjograficzne,
2) projekt zmiany Studium rozpatrzyła Gminna Komisja Urbanistyczno – Architektoniczna w Korycinie w dniu 9 lipca 2020 roku,
3) przeprowadzono strategiczną ocenę oddziaływania zmiany Studium na środowisko, na podstawie art. 46 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2020 r. poz. 283, 284 i 322), w tym sporządzono prognozę oddziaływania na środowisko,
4) uzyskano stosowne opinie i uzgodnienia,
5) wyłożono projekt zmiany Studium do publicznego wglądu w dniach od 16 września do 6 października 2020 roku,
6) przeprowadzono dyskusję publiczną w dniu 29 września 2020 roku (uwag do planu nie wniesiono).

      Uchwalona zmiana Studium umożliwi sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru Gminy Korycin.

      Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym plan miejscowy uchwala Rada Gminy po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń Studium, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz sposobie realizacji zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych.

         Biorąc powyższe zapisy pod uwagę projekt uchwały powinien zostać powzięty.

 

       Następnie głos zabrała pani Joanna Lipska – główny projekt zmian w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin mówiąc, że są to już czwarte zmiany w tym dokumencie, dlatego oznaczyłam je na mapie i w zapisach Studium cyfrą IV i jestem tu po to, aby odpowiedzieć na Państwa pytania. Jeśli ich nie będzie, to proszę o podjęcie proponowanej uchwały w tym temacie.

         Radny Grzegorz Sieńko powiedział, że zgłaszane były dwie zmiany we wsi Szaciłówka, a ja widzę tylko jedną.

         Pani projektant odpowiedziała, że jest to ujęte jako jeden teren, ale zmiana dotyczy dwóch działek w tej miejscowości.

       Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy tereny przeznaczone pod zabudowę produkcyjno-usługową w Szaciłówce dotyczą innego inwestora, ponieważ już podejmowaliśmy w tej sprawie uchwałę wcześniej.

    Wójt sprecyzował pytając, czy chodzi Pani o uchwałę dotyczącą zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego wsi Szaciłówka, która nie weszła w życie?

       Radna Lengiewicz potwierdziła i zapytała, co było powodem jej odrzucenia, decyzja radnych była pozytywna, czy to dokumenty zostały źle przygotowane?

       Wójt odpowiedział, że tamta uchwała była przygotowana dobrze i z zachowaniem wszelkich procedur, jednak nie było zmiany w Studium kierunków zagospodarowania i przeznaczenia tego terenu pod działalność przemysłowo-usługową, dlatego została ona zakwestionowana przez Wojewodę. Dlatego teraz podejmujemy dzisiejszą uchwałę w sprawie zmian w Studium, a pod koniec grudnia przedstawię państwu uchwałę w sprawie zmian w planie zagospodarowania wsi Szaciłówka.

      Radna Emilia Lengiewicz podsumowała, że rozumie, iż  w takim razie nie wynikało to z naszej winy, tylko z braku zmiany przeznaczenia działki w Studium.

       Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin.

 

UCHWAŁA NR XVIII/133/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 26 listopada 2020 r.

w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.7/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie wprowadzenia kolejnych zmian do budżetu Gminy Korycin na 2020 rok.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

O wyjaśnienie wprowadzanych zmian proszę pana Andrzeja Waszczeniuka – Skarbnika Gminy.

            Skarbnik wyjaśnił, że zmiany w treści uchwały polegają na uaktualnieniu kwot dochodów i wydatków zapewniając zgodność z załącznikami do uchwały.

Zmiany w załączniku nr 1 do uchwały polegają na:

- w dziale 852 – Pomoc społeczna dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 20 000 zł, dotyczy to zmniejszenia wkładu własnego gminy w realizację programu „Posiłek w domu i szkole” w związku ze zwiększeniem z 60% do 80% dofinansowania zadania przez budżet państwa,

- w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 20 000 zł z przeznaczeniem jej na zakup używanej samojezdnej zamiatarki ulicznej na potrzeby gminy.

Nasza gmina stara się o utrzymanie czystości i porządku ale wiadomo, że mamy niewielu pracowników, a pracy jest bardzo dużo. Ta zamiatarka to maszyna używana, samojezdna, niewielkich rozmiarów, w dobrym stanie technicznym i kosztuje niewiele, bo 20 000 zł. Wcześniej zastanawialiśmy się nad zamiatarką doczepianą do ciągnika, ale to też koszt ok. 15 000 zł, a ta jest samodzielna, ze szczotkami, pojemnikiem na śmieci, odkurzaczem itp. Środki na nią pozyskujemy, tak jak wspomniałem wcześniej ze zmniejszenia wkładu własnego w program „Posiłek w domu i szkole”.

            Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok

 

UCHWAŁA NR XVIII/134/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 26 listopada 2020 r.

w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.8/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 -2033.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

            Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej polegają na zmianie załącznika nr 1, w którym w kolumnie dotyczącej roku 2020 uaktualniono kwoty dochodów i wydatków oraz inne kolumny dotyczące 2020 roku, w związku z dokonanymi zmianami w budżecie na podstawie Zarządzeń Wójta Gminy Korycin oraz Uchwał Rady Gminy Korycin.

            Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033.

 

UCHWAŁA NR XVIII/135/2020 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 26 listopada 2020 r.

w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 - 2033

 

wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.9/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani przewodnicząca i poprosiła państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformowała jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jej ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.

            Radny Grzegorz Sieńko powiedział, że w imieniu mieszkanki wsi Zakale prosi o postawienie znaku STOP na skrzyżowaniu dróg prowadzących do Parku Kulturowego w Milewszczyźnie, ponieważ szczególnie, gdy na polach rośnie kukurydza, nic nie widać przy wyjeździe z poszczególnych dróg.

            Radny Stanisław Szubzda dodał, że jakoś naturalnie wszyscy jadący uważają drogę prowadzącą od Parku w Milewszczyźnie do Olszynki za drogę z pierwszeństwem przejazdu, a jest to przecież droga podporządkowana i może łatwo dojść do wypadku - sam miałem okazję się o tym przekonać.

            Wójt odpowiedział, że ruch w tym miejscu jest coraz większy w związku z nasileniem ruchu turystycznego do Parku Kulturowego w Milewszczyźnie. Przeanalizujemy sytuację wspólnie z Powiatowym Zarządem Dróg.

             Radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań.

 

Ad.10/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poprosiła państwa radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

            Nie zgłoszono wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

 

Ad.11/  Wobec wyczerpania porządku dziennego XVIII Sesji Rady Gminy Korycin pani przewodnicząca stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknęła je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

 

 

Protokołowała:                                                                                 

Ewa Michnowicz                                                                                   

Przewodniczący Rady

Iwona Chwiećko

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Inspektor ds. sekretarsko-kancelaryjnych, obsługi organów gminy i promocji gminy

Data wytworzenia: 2020-12-03

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2020-12-03

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2020-12-03