PROTOKÓŁ Nr XX/2020
PROTOKÓŁ Nr XX/2020
z XX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 29 grudnia 2020 r. (wtorek) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 10.00 – 12.30 pod przewodnictwem pani Iwony Chwiećko – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 14 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Radosław Andrysewicz
2) pan Jerzy Burak
3) pani Iwona Chwiećko
4) pani Ewa Jakowiec
5) pani Emilia Lengiewicz
6) pan Janusz Małyszko
7) pan Antoni Mróz
8) pan Antoni Pakuła
9) pan Grzegorz Sieńko
10) pan Zdzisław Sitko
11) pan Stanisław Szubzda
12) pan Kazimierz Urban
13) pani Julita Wasilewska
14) pan Leszek Jan Wróbel
Radni nieobecni:
1) pan Marek Brylewicz
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Anna Siwik-Białous – architekt
4) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
Obrady XX Sesji Rady Gminy Korycin prowadziła pani Iwona Chwiećko – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pani przewodnicząca serdecznie powitała państwa radnych oraz wszystkie osoby obecne na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniała, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Pani przewodnicząca poinformowała, że porządek obrad dzisiejszej Sesji został Państwu radnym doręczony, jednak na wniosek Wójta Gminy proponuję wprowadzić do porządku obrad Sesji dwa dodatkowe punkty dotyczące podjęcia uchwał w sprawach: zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok oraz zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033. Powyższe punkty byłyby omawiane pod pozycjami 15 i 16 porządku obrad, zaś pozostałe punkty przesuną się o dwie pozycje w dół. Nie słyszę głosów sprzeciwu, zatem przystępujemy do głosowania nad przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku obrad XX Sesji Rady Gminy Korycin. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzam, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku obrad głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że porządek obrad XX Sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).
Oto treść przyjętego porządku obrad:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku dziennego XX Sesji Rady Gminy Korycin.
3. Przyjęcie protokołu z XVIII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 26 listopada 2020 roku.
4. Przyjęcie protokołu z XIX nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy odbytej dnia 1 grudnia 2020 roku.
5. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
6. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia 2020 r. w powyższej sprawie.
7. Podjęcie uchwały w sprawie planu finansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalania maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli pobieranych przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli objętych dofinansowaniem w 2021 roku – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia w powyższej sprawie.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia 2020 r. w powyższej sprawie.
9. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej na terenie Gminy Korycin w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasenta i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia 2020 r. w powyższej sprawie.
10. Podjęcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Szaciłówka w Gminie Korycin – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia 2020 r. w powyższej sprawie.
11. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2021 rok – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia 2020 r. w powyższej sprawie.
12. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2021 rok – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia 2020 r. w powyższej sprawie.
13. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na 2021 rok – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia 2020 r. w powyższej sprawie.
14. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2021 rok – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia 2020 r. w powyższej sprawie.
15. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia 2020 r. w powyższej sprawie.
16. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033 – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia 2020 r. w powyższej sprawie.
17. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2021 rok – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia 2020 r. w powyższej sprawie.
18. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2021 – 2033 – uchwała Nr XX/ /2020 Rady Gminy Korycin z dnia 29 grudnia 2020 r. w powyższej sprawie.
19. Odpowiedzi na wnioski Państwa radnych zgłoszone na poprzedniej Sesji Rady.
20. Interpelacje i zapytania radnych.
21. Wolne wnioski i informacje.
22. Zamknięcie obrad.
Pani przewodnicząca obrad stwierdziła, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokoły z dwóch swoich posiedzeń tj. protokół z XVIII Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 26 listopada 2020 roku oraz protokół z XIX Sesji nadzwyczajnej odbytej dnia 1 grudnia 2020 roku. Przypomniała, że były one wyłożone do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczone w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z ich treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania nad przyjęciem protokołu z XVIII Sesji. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzam, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem protokołu z XVIII Sesji głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad XVIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 26 listopada 2020 roku został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).
Następnie pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania nad przyjęciem protokołu z XIX nadzwyczajnej Sesji Rady. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzam, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem protokołu z XIX Sesji głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad XIX nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 1 grudnia 2020 roku został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
W okresie od XVIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej w dniu 26 listopada 2020 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 29 grudnia 2020 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 2 grudnia 2020 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XVIII Sesji Rady tj.
1) w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin,
2) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,
3) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033.
2. W dniu 30 listopada 2020 r. odbył się odbiór dwóch inwestycji drogowych realizowanych wspólnie z Powiatem Sokólskim. Przeprowadzone przedsięwzięcia dotyczyły m.in. wykonania chodnika i zjazdów, wyniesionego przejścia dla pieszych oraz oznakowania poziomego i pionowego na drodze przy zalewie w Korycinie oraz utwardzenia poboczy wraz ze zjazdami kamieniami polnymi na drodze w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie. Wartość tych prac wyniosła ok. 200 000 zł, z czego środki z budżetu Gminy Korycin stanowią 50% całości.
3. W dniu 1 grudnia br. wziąłem udział w XIX nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy dotyczącej Apelu w sprawie zobowiązania Prezesa Rady Ministrów do głosowania za przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 oraz Funduszu Odbudowy.
Podpisałem także umowę na przebudowę drogi gminnej Białystoczek – droga krajowa nr 8. Inwestycja zostanie zakończona do końca sierpnia 2021 roku, a droga – jako jedyna w Powiecie Sokólskim, będzie miała nawierzchnię betonową. Koszt remontu to ok. 1,83 mln zł, z czego 50% pozyskujemy z Funduszu Dróg Samorządowych.
W tym dniu odbył się także ogólnopolski, samorządowy protest, do którego przyłączyła się Gmina Korycin, przeciwko kolejnym ograniczeniom przez Rząd środków finansowych dla lokalnych wspólnot, pozbawiających ich mieszkańców realizacji pilnych potrzeb i blokujących rozwój. Protest polegał na wygaszeniu w polskich wsiach, miasteczkach i miastach niektórych iluminacji obiektów po to, by za chwilę nie zgasły na stałe. W naszej gminie od godz. 17.00 wygasiliśmy oświetlenie Rynku w Korycinie, Kościoła i Parku Plebańskiego, plaży nad zalewem i Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna.
4. W dniu 4 grudnia 2020 r. wziąłem udział, jako członek Zarządu Stowarzyszenia Tak! Samorządy dla Polski, w konferencji prasowej w Warszawie.
5. W dniu 8 grudnia 2020 r. odbył się przetarg na „Wykonanie zamówienia przygotowywania i podawania gorących posiłków dla dzieci objętych dożywianiem w szkole i przedszkolu na terenie Gminy Korycin w roku 2021”. Wpłynęła tylko jedna oferta od Biesiady Weselnej w Kumiale. Koszt jednego obiadu w roku przyszłym wyniesie 14 zł, obecnie jest to 13 zł.
6. W dniu 9 grudnia br. uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
W tym dniu wziąłem także udział w Białymstoku, w konferencji prasowej, której tematem był podział środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które trafiły tylko do niektórych samorządów, według klucza politycznego. Oczekujemy od pana Premiera i jego Ministrów szczegółów zastosowanych procedur przy podziale środków m.in. składu komisji i regulaminu jej pracy, kryteriów oceny, systemu rankingowania czy list rankingowych. O kontrolę poproszona została także Najwyższa Izba Kontroli.
7. W dniu 10 grudnia br. uczestniczyłem we wspólnym posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu oraz Komisji Rewizyjnej, gdzie główny tematem posiedzenia było omówienie projektu budżetu Gminy Korycin na 2021 rok.
W tym dniu wziąłem także udział w kolejnej konferencji prasowej w Białymstoku, dotyczącej m.in. wspólnotowego budżetu UE oraz akcji protestacyjnej polegającej na oflagowaniu budynków użyteczności publicznej w całej Polsce.
8. W dniu 11 grudnia br. wziąłem udział w nagraniu materiału dla stacji TVN dotyczącego wykorzystania przez Gminę Korycin środków pozyskanych z Unii Europejskiej.
9. W dniu 15 grudnia 2020 r. uczestniczyłem online w spotkaniu z Radą Stowarzyszenia Samorządy dla Polski.
10. W dniu 16 grudnia 2020 r. spotkałem się w Warszawie z przedstawicielami samorządów z całej Polski, aby omówić stanowiska i plan wspólnych działań na przyszły rok.
W tym dniu odbyło się także otwarcie ofert w przetargu pn. „Świadczenie usług w zakresie przewozu uczniów do szkół na terenie Gminy Korycin w formie zakupu biletów miesięcznych i jednorazowych w 2021 roku”. Wpłynęło 7 ofert, a najtańszą z nich przedstawił obecny przewoźnik czyli Regularny Przewóz Osób Ryszard Grzywacz z Wyszkowa. Umowa zostanie podpisana do końca tego roku.
11. W dniu 22 grudnia br. wziąłem udział w Zgromadzeniu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
12. W dniu 28 grudnia 2020 r. odbyło się posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
13. W Szkole Podstawowej w Korycinie, podczas nieobecności uczniów z powodu pandemii, wykonane zostały niezbędne prace remontowe, a najważniejsze z nich dotyczyły renowacji syntetycznej nawierzchni wielofunkcyjnego boiska i bieżni lekkoatletycznej. Koszt robót zamknie się kwotą ok. 140 000 zł.
14. Zakupiliśmy używaną zamiatarkę uliczną. Jest nieduża, zwrotna, wyposażona w odkurzacz i zbiornik z wodą do zwilżania ulic. Koszt wyniósł ok. 20 tys. zł. Ma nam pomóc w utrzymaniu czystości na terenie gminy.
15. Wydałem następujące zarządzenia:
1) jako organ wykonawczy w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 43/2020 z dnia 27 listopada 2020 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok,
b) Zarządzenie Nr 44/2020 z dnia 27 listopada 2020 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2020 rok,
c) Zarządzenie Nr 45/2020 z dnia 27 listopada 2020 r. w sprawie wysokości cen i opłat za korzystanie z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej,
d) Zarządzenie Nr 46/2020 z dnia 27 listopada 2020 r. w sprawie opracowania planu
16. Opracowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji.
Pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Następnie głos zabrał pan Jerzy Burak – Przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu, który odczytał pozytywną opinię Komisji z dnia 10 grudnia br., dotyczącą rekomendacji projektów uchwał, przedłożonych na dzisiejszej Sesji Rady Gminy.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Samorząd gminny ma obowiązek prowadzenia działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, który wynika z przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zadania te powinny mieć odzwierciedlenie w zapisach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, który jest corocznie uchwalany przez Radę Gminy Korycin. Zadania ujęte w programie są spójne z Gminną Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2014 – 2020 oraz celami określonymi w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016 – 2020.
Radna Emilia Lengiewicz zapytała, dlaczego np. Strategia jest do roku 2020, a program profilaktyki uchwalamy na rok 2021.
Odpowiedzi udzieliła pani Ewa Michnowicz mówiąc, że zarówno Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jak i Narodowy Program Zdrowia to programy wieloletnie, które były uchwalone do końca 2020 roku, zaś w 2021 roku Rada Gminy uchwali je na kolejne lata. Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest uchwalany corocznie, jego założenia są spójne ze wszystkimi strategiami gminnymi, a aktualizowane są przede wszystkim dane dotyczące przestępczości, uzyskane od policji oraz ilość punktów sprzedaży alkoholu czy dane demograficzne.
Radna Lengiewicz zaproponowała ujednolicenie kwot diet przyznawanych członkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz diet radnych gminy. Jest to propozycja na przyszłość.
Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok.
UCHWAŁA NR XX/136/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie planu finansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalania maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli pobieranych przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli objętych dofinansowaniem w 2021 roku.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Zgodnie z art. 70a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215) w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w wysokości 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli. Z kolei stosownie do treści § 5 i 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2019 r. w sprawie dofinansowania na doskonalenie zawodowe nauczycieli, szczególnie celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1653) organ prowadzący opracowuje na dany rok kalendarzowy plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Korycin, jak również ustala corocznie, w porozumieniu z dyrektorami szkoły i przedszkola, maksymalną kwotę dofinansowania opłat, specjalności oraz formy kształcenia nauczycieli, na które dofinansowanie jest przyznawane.
Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że w roku ubiegłym dofinansowywaliśmy nauczycieli maksymalnie kwotą 1500 zł, a tym roku jest to 1600 zł.
Wójt odpowiedział, że jest to dofinansowanie maksymalne, nie musi takie być, a jego wysokość jest ściśle określona i wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli.
Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie planu finansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalania maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli pobieranych przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli objętych dofinansowaniem w 2021 roku.
UCHWAŁA NR XX/137/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie planu finansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalania maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli pobieranych przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli objętych dofinansowaniem w 2021 roku
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713 i 1378) gmina tworzyć jednostki pomocnicze np. sołectwa. Organem wykonawczym w sołectwie jest sołtys, którego działalność wspomaga rada sołecka. Ustalenie zasad, na jakich sołtysom będą przysługiwać diety i zwrot kosztów podróży, należy do kompetencji rady gminy. Dieta to ekwiwalent korzyści utraconych w związku z pełnieniem funkcji, a zwrot kosztów podróży powinien odpowiadać poniesionym wydatkom.
Zgodnie z art. 37b ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym rada gminy może ustanowić zasady, na jakich przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej. Na podstawie powołanego przepisu rada gminy powinna zatem określić zasady, na jakich sołtysowi przysługują diety i zwrot kosztów podróży, a więc np. określić te czynności funkcyjne sołtysa, za które dieta przysługuje. W użytym w art. 37b ustawy pojęciu „zasady” mieści się tryb rozliczeń diet i kosztów podróży. W przedmiotowej uchwale powinna być również uregulowana sytuacja, gdy przewodniczący organu wykonawczego przez dłuższy okres czasu nie wykonuje obowiązków wynikających z pełnionej funkcji, czyli nie poniósł żadnych kosztów.
Przedłożony projekt uchwały spełnia w/w wymogi prawne. Wysokość diety została zaś zaproponowana zgodnie z możliwościami budżetowymi Gminy Korycin, biorąc przy tym pod uwagę koszty, które ponoszą sołtysi w celu realizacji zadań.
Radna Lengiewicz zapytała, jakie są średnie koszty diet i podróży służbowych sołtysów w skali roku?
Odpowiedział Skarbnik Gminy mówiąc, że odniesie się do kwoty zaplanowanej na ten cel w uchwale budżetowej na 2021 rok, gdzie wynosi ona 25 000 zł.
Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych.
UCHWAŁA NR XX/138/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie zasad przyznawania przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Korycin diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie zmieniającą uchwałę w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej na terenie Gminy Korycin w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasenta i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Zmiana uchwały jest niezbędna ze względu na zmiany kadrowe w Urzędzie Gminy Korycin i zatrudnienie nowego pracownika, który zajmie się poborem opłaty skarbowej.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła zmieniającą uchwałę w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej na terenie Gminy Korycin w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasenta i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.
UCHWAŁA NR XX/139/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej na terenie Gminy Korycin w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasenta i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Szaciłówka w Gminie Korycin.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Podstawą do podjęcia uchwały jest art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713 i 1378) i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2020 r. poz. 293, 471, 782, 1086 i 1378).
Do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przystąpiono na podstawie uchwały Nr X/73/2019 Rady Gminy Korycin z dnia 18 grudnia 2019 r. Plan obejmuje obszar o powierzchni 2,6 ha, stanowiący działkę nr 6/1 w obrębie geod. Szaciłówka, położonej po północnej stronie drogi powiatowej Nr 1314B droga krajowa nr 8 – Szaciłówka, w odległości ok. 600 m od zachodniego skraju wsi Szaciłówka oraz bezpośrednio po wschodniej stronie drogi gminnej (dz. nr ewidencji gruntów 5 w obrębie Szaciłówka, Gmina Korycin). Podstawowym celem opracowania planu jest przeznaczenie działki 6/1 pod realizację obiektów budowlanych i urządzeń na potrzeby zakładu produkcyjno-remontowego maszyn rolniczych i innej działalności produkcyjnej i usługowej na potrzeby wykonywania budowli i elementów stalowych, w tym hal przemysłowych, magazynów, składów, dróg wewnętrznych, placów, parkingów, obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej itp.
Opracowany plan nie narusza ustaleń obowiązującego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin”, przyjętego uchwałą Nr XII/56/99 Rady Gminy Korycin z dnia 11 listopada 1999 r., zmienionego uchwałą Nr XXVI/143/05 z dnia 1 października 2005 r., Nr XXV/168/09 z dnia 5 lipca 2009 r. oraz uchwałą Nr XVIII/113/2020 Rady Gminy Korycin z dnia 26 listopada 2020 r.
Studium wskazuje teren do opracowania planu wprost pod zabudowę związaną z aktywnością gospodarczą, natomiast w dziale „Kierunki rozwoju przemysłu i usług, obszary pod zabudowę przemysłowo-usługową” jako jeden z kierunków wyszczególniono tworzenie warunków terenowych dla nowych inwestycji oraz sprzyjanie dalszemu rozwojowi działalności gospodarczej. Przewidziana w planie funkcja terenu wpisuje się w ustalenia Studium.
Projekt planu składa się z części tekstowej oraz z części graficznej: rysunku planu stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały (sporządzonego na kopii mapy zasadniczej w skali 1:1000 – co spełnia wymagania art. 16 ust. 1 ustawy). W projekcie planu ujęto zagadnienia wymagane ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, uwzględniając interes prywatny i publiczny. Uwzględniono zarówno prawo własności, jak i prawo do podejmowania działań, które pozwolą zrealizować zasadę zrównoważonego rozwoju. Uwzględniono wymagania ładu przestrzennego.
Projekt przedmiotowego planu został sporządzony zgodnie z procedurą określoną w art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z zachowaniem jej jawności i przejrzystości. Otrzymał wszystkie wymagane prawem opinie i uzgodnienia. Jednocześnie został poddany strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, określonej w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2020 r. poz. 238, 284, 322, 471, 1378). Do projektu planu nie wpłynął żaden wniosek od osób fizycznych. Nie złożono również uwag do wyłożonego projektu planu do publicznego wglądu.
W związku z uchwaleniem planu Gmina Korycin nie musi ponieść jakichkolwiek kosztów związanych z realizacją infrastruktury technicznej należącej do zadań własnych gminy.
Pani architekt dodała, że wszystkie założenia zmiany planu znajdują się uchwale i projekcie planu, a obszar jest spójny ze zmianami uchwalonymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Szaciłówka w Gminie Korycin.
UCHWAŁA NR XX/140/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Szaciłówka w Gminie Korycin
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, ze Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2021 rok.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Przepis art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713 i 1378) zobowiązuje Komisje stałe, w tym również Komisję Rewizyjną, do corocznego przedkładania Radzie Gminy planów pracy.
Jak wynika z §32 Statutu Gminy Korycin, stanowiącego załącznik do uchwały Nr IV/35/2019 Rady Gminy Korycin z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.Urz.Woj.Podl. poz. 1099) Komisja Rewizyjna przedkłada Radzie do zatwierdzenia plan pracy w terminie do 31 stycznia każdego roku. Plan pracy powinien uwzględniać wykaz zadań Komisji, sposób ich wykonania, a także termin realizacji. Rada Gminy uchwalając plan pracy poszczególnych Komisji może zmniejszać lub zwiększać wymiar zadań, a także zmieniać harmonogram ich realizacji. W granicach swego uznania Rada Gminy może także podjąć uchwałę o przerwaniu prac danej Komisji nad określoną sprawą.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2021 rok.
UCHWAŁA NR XX/141/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2021rok
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, ze Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2021 rok.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Komisje Rady Gminy, jako jej organy wewnętrzne, podlegają wyłącznie Radzie w całym zakresie swojej działalności.
Przepis art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713 i 1378) oraz §32 ust. 2 Statutu Gminy Korycin, stanowiącego załącznik do uchwały Nr IV/35/2019 Rady Gminy Korycin z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.Urz.Woj.Podl. poz. 1099) zobowiązuje Komisje stałe, w tym również Komisję Gospodarki i Budżetu, do corocznego przedkładania Radzie Gminy planów pracy. Plan pracy powinien uwzględniać wykaz zadań Komisji, sposób ich wykonania, a także termin realizacji. Rada Gminy uchwalając plan pracy poszczególnych Komisji może zmniejszać lub zwiększać wymiar zadań, a także zmieniać harmonogram ich realizacji. W granicach swego uznania Rada Gminy może także podjąć uchwałę o przerwaniu prac danej Komisji nad określoną sprawą.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2021 rok.
UCHWAŁA NR XX/142/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2021rok
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, ze Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na 2021 rok.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Komisje Rady Gminy, jako jej organy wewnętrzne, podlegają wyłącznie Radzie w całym zakresie swojej działalności.
Przepis art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713 i 1378) oraz §32 ust. 2 Statutu Gminy Korycin, stanowiącego załącznik do uchwały Nr IV/35/2019 Rady Gminy Korycin z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.Urz.Woj.Podl. poz. 1099) zobowiązuje Komisje stałe, w tym również Komisję Skarg, Wniosków i Petycji, do corocznego przedkładania Radzie Gminy planów pracy. Plan pracy powinien uwzględniać wykaz zadań Komisji, sposób ich wykonania, a także termin realizacji. Rada Gminy uchwalając plan pracy poszczególnych Komisji może zmniejszać lub zwiększać wymiar zadań, a także zmieniać harmonogram ich realizacji. W granicach swego uznania Rada Gminy może także podjąć uchwałę o przerwaniu prac danej Komisji nad określoną sprawą.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na 2021 rok.
UCHWAŁA NR XX/143/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na 2021rok
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2021 rok.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713 i 1378) Rada Gminy obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak, niż raz na kwartał.
Na podstawie §17 Statutu Gminy Korycin, stanowiącego załącznik do uchwały Nr IV/35/2019 Rady Gminy Korycin z dnia 12 lutego 2019 r. (Dz.Urz.Woj.Podl. poz. 1099) na każdy rok Rada uchwala plan pracy i może dokonywać w nim zmian.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2021 rok.
UCHWAŁA NR XX/144/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2021rok
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie ostatnich w tym roku zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Skarbnik wyjaśnił, że głównym powodem podjęcia dzisiejszej uchwały jest wprowadzenie do budżetu kwoty dotacji, otrzymanej z Ministerstwa Finansów, w wysokości 14 500 zł, a przeznaczonej na wypłatę 500+ dla nauczycieli na zakup sprzętu lub oprogramowania do nauczania zdalnego. Przy okazji dokonuję także przesunięć pomiędzy poszczególnymi działami i paragrafami, porządkując zapisy budżetu.
Zmiany w załączniku nr 1 do uchwały polegają na:
1) w dziale 010 – Rolnictwo i łowiectwo dokonuje się zmniejszenia planu dochodów w kwocie 1 250 zł w związku z mniejszymi niż pierwotnie zakładano dochodami budżetu z tytułu otrzymanych spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej,
2) w dziale 700 – Gospodarka gruntami i nieruchomościami dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 17 800 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami budżetu z tytułu sprzedaży składników majątkowych, odsetek oraz różnych opłat; w dziale tym dokonuje się także zmniejszenia planu dochodów o kwotę 76 000 zł w związku z mniejszymi niż pierwotnie planowano dochodami pochodzącymi z wpływów z tytułu opłat za wieczyste użytkowanie nieruchomości oraz z tytułu odpłatnego nabycia prawa własności,
3) w dziale 750 – Administracja publiczna dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 3 138,93 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami budżetu z tytułu odsetek; w dziale tym dokonuje się także zmniejszenia planu dochodów o kwotę 4 000 zł w związku z mniejszymi niż pierwotnie planowano dochodami pochodzącymi z wpływów z tytułu różnych dochodów,
4) w dziale 756 – Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 71 911,07 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami budżetu z tytułu podatku od nieruchomości, podatku od czynności cywilnoprawnych, wpływów z tytułu opłaty eksploatacyjnej oraz udziału gminy w podatku dochodowym od osób prawnych; w dziale tym dokonuje się także zmniejszenia planu dochodów o kwotę 63 000 zł w związku z mniejszymi niż pierwotnie planowano dochodami pochodzącymi z wpływów z tytułu podatków i opłat stanowiących dochód budżetu gminy,
5) w dziale 758 – Różne rozliczenia dokonuje się zwiększenia planu dochodów w związku z otrzymaniem informacji o zwiększeniu subwencji oświatowej na 2020 rok o kwotę 14 500 zł z przeznaczeniem na wypłatę nauczycielom jednorazowego dofinansowania do zakupu sprzętu lub oprogramowania, przydatnych w prowadzeniu zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość;
6) w dziale 801 – Oświata i wychowanie dokonuje się zwiększenia planu dochodów budżetu o kwotę 51 400 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami z tytułu wpływów z najmu i dzierżawy składników majątkowych jednostek samorządu terytorialnego, wpływów z tytułu opłat za korzystanie z wychowanie przedszkolnego oraz wpływów z tytułu końcowej refundacji wydatków związanych z realizowanych w latach 2017 – 20219 projektem dotyczącym budowy i przebudowy przedszkola w Korycinie.
Zmiany w załączniku nr 2 do uchwały polegają na:
1) w dziale 801 – Oświata i wychowanie dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 14 500 zł, stanowiącą wartość zwiększonej subwencji oświatowej na rok 2020, otrzymanej z przeznaczeniem na wypłatę nauczycielom jednorazowego dofinansowania do zakupu sprzętu lub oprogramowania, przydatnych w prowadzeniu zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Budżet po zmianach wynosi:
1) dochody – 17 020 413,80 zł, z tego:
- bieżące w wysokości 16 705 363,80 zł,
- majątkowe w wysokości 315 050,00 zł,
2) wydatki – 18 376 717,80 zł, z tego:
- bieżące w wysokości 15 686 717,80 zł,
- majątkowe w wysokości 2 690 000,00 zł.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok.
UCHWAŁA NR XX/145/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2020 rok
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Zmiany w WPF Gminy Korycin na lata 2020 – 2033 polegają na:
1) zmianie załącznika Nr 1, w którym
a) w kolumnie dot. roku 2020 uaktualniono kwoty dochodów i wydatków oraz inne kolumny dotyczące 2020 roku, w związku z dokonanymi zmianami w budżecie na podstawie Zarządzeń Wójta Gminy oraz Uchwał Rady Gminy,
b) w kolumnie dot. roku 2021 uaktualniono kwoty wyrażone w poszczególnych pozycjach, w związku ze zmianą w załączniku Nr 2 do Uchwały, (które opisano poniżej),
2) zmianie załącznika Nr 2, w którym
a) wprowadzono do wykazu przedsięwzięć realizowanych w latach 2020 – 2022 dwa nowe przedsięwzięcia tj.
- „Nowoczesne multimedialne ekspozycje Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna” – wartość nakładów do poniesienia w 2021 roku – 300 000 zł, limit zobowiązań na ten cel – 300 000 zł,
- „Rewitalizacja części centrum Korycina – remont budynku, budowa miasteczka ruchu drogowego, placu zabaw oraz utwardzenie terenu” – wartość nakładów do poniesienia w 2021 roku to 660 000 zł oraz limit zobowiązań w kwocie 660 000 zł,
b) zaktualizowano także wartość przedsięwzięcia o nazwie „Development of active tourism driven by borderlands natural heritage” do kwoty 535 000 zł, zwiększając także limit zobowiązań z tytułu realizacji tego przedsięwzięcia do kwoty 535 000 zł
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 – 2033.
UCHWAŁA NR XX/146/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2020 - 2033
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Pani przewodnicząca zarządziła 10 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
Ad.17/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2021 rok.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Przed przystąpieniem do uchwalania budżetu Gminy Korycin na 2021 rok pan Jerzy Burak – Przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu odczytał pozytywną opinię Komisji dotyczącą uchwalenia budżetu na 2021 rok i WPF Gminy Korycin na lata 2021-2033.
Następnie pani przewodnicząca obrad odczytała pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie budżetu Gminy Korycin na 2021 rok i WPF Gminy Korycin na lata 2021 – 2033.
Głos zabrał Skarbnik Gminy mówiąc, że obie opinie – Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku oraz Komisji Gospodarki i Budżetu są pozytywne, co czyni zadość wszelkim wymogom formalnym, koniecznym do spełnienia przed przystąpieniem do uchwalania budżetu. Według mnie jest to dobry budżet, skrojony na nasze możliwości, gdzie pomimo trudnych czasów nie rezygnujemy z rozwoju i kolejnych inwestycji.
Założenia budżetu przedstawiają się następująco:
1) dochody budżetu w wysokości 19 027 707,90 zł, z tego:
- bieżące – 15 110 486,81 zł,
- majątkowe – 3 917 221,09 zł,
2) wydatki budżetu w wysokości 18 582 634,90 zł, z tego:
- bieżące – 14 665 413,81 zł,
- majątkowe – 3 917 221,09 zł,
3) rezerwy w wysokości:
- ogólną – 150 000,00 zł,
- celową – 50 000,00 zł z przeznaczeniem na zarządzania kryzysowe.
Nadwyżkę budżetu w wysokości 445 073,00 zł przeznacza się na planowaną spłatę rat kredytów w tej wysokości.
Zadania inwestycyjne zaplanowane na 2021 rok to:
1) „Przebudowa drogi gminnej Nr 103956B Białystoczek – droga krajowa nr 8” – 2 700 000,00 zł,
2) „Development of active tourism driven by borderlands heritage” – 600 000,00 zł,
3) „Rewitalizacja części centrum Korycina – remont budynku, budowa miasteczka ruchu drogowego, placu zabaw oraz utwardzenie terenu” – 617 221,09 zł.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na rok 2021.
UCHWAŁA NR XX/147/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na rok 2021
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.18/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2021 – 2033.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali, a obie opinie – zarówno Regionalnej Izby Obrachunkowej jak i Komisji Gospodarki i Budżetu są w tej kwestii pozytywne.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2021 – 2033.
UCHWAŁA NR XX/148/2020 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2021 - 2033
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.19/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał Wójt Gminy i przedstawił państwu radnym odpowiedzi na wnioski zgłoszone na poprzedniej Sesji Rady Gminy.
Ad.20/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani przewodnicząca i poprosiła państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformowała jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jej ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.
Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że mieszkańcy postulują, aby ująć w gminnym planie zagospodarowania tereny przeznaczone pod zabudowę letniskową.
Wójt odpowiedział, że według niego to nie jest dobry pomysł i do tej pory unikaliśmy takich budynków „jak ognia”. Nawet podczas sprzedaży działek pod nowe osiedle mieszkaniowe w Korycinie wprowadziliśmy zapis, że w czasie 5 lat musi nastąpić rozpoczęcie budowy domu, żeby uniknąć problemu tymczasowości i lokowania pieniędzy w nieruchomości, bo przecież chodzi nam o nowych mieszkańców, ich pomysły i talenty, które ze sobą przyniosą. Poza tym nadal część osób mieszka na terenie naszej gminy, a podatki płaci gdzie indziej, ale może wciąż jest to problem niewiedzy, więc spróbujemy do nich dotrzeć z tą informacją. A domki letniskowe to utrata krajobrazowa, mały dochód – bo przecież podatki są płacone gdzie indziej, ale za to duża roszczeniowość, wymagania i śmieci. Dlatego jestem temu przeciwny.
Radna Lengiewicz dodała, że nie wszyscy, którzy kupili działki nad zalewem w Korycinie respektują zapis o konieczności rozpoczęcia budowy domu w ciągu 5 lat.
Wójt odpowiedział, że to prawda – nie wszyscy, ale zdecydowana większość.
Radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań.
Ad.21/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poprosiła państwa radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Nie zgłoszono wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Ad.22/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XX Sesji Rady Gminy Korycin pani przewodnicząca stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknęła je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Złożyła także wszystkim obecnym na sali obrad najlepsze życzenia noworoczne.
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Przewodniczący Rady
Iwona Chwiećko
Metryka strony