PROTOKÓŁ Nr XXIX/2022
PROTOKÓŁ Nr XXIX/2022
z XXIX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 27 czerwca 2022 r. (poniedziałek) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 10.00 – 13.00 pod przewodnictwem pani Iwony Chwiećko – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 14 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Radosław Andrysewicz
2) pan Marek Brylewicz
3) pan Jerzy Burak
4) pani Iwona Chwiećko
5) pani Ewa Jakowiec
6) pani Emilia Lengiewicz
7) pan Janusz Małyszko
8) pan Antoni Mróz
9) pan Antoni Pakuła
10) pan Grzegorz Sieńko
11) pan Stanisław Szubzda
12) pan Kazimierz Urban
13) pani Julita Wasilewska
14) pan Leszek Jan Wróbel
Radny nieobecny:
1) pan Zdzisław Sitko
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Wiktoria Pruszyńska – Sekretarz Gminy
4) pani Ewa Kloza – właścicielka Domu Gościnnego w Dzięciołówce,
5) pani Jadwiga Borsuk - właścicielka Domu Gościnnego w Dzięciołówce,
6) pani Ewa Bojarzyńska – Dyrektor SP w Korycinie,
7) pani Agnieszka Suszko – nauczycielka z Przedszkola w Korycinie,
8) pani Barbara Andrysewicz – Kierownik GOPS w Korycinie
9) pani Katarzyna Sadowska – Dyrektor GOKSiT w Korycinie,
10) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
Obrady XXIX Sesji Rady Gminy Korycin prowadziła pani Iwona Chwiećko – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pani przewodnicząca serdecznie powitała państwa radnych, przybyłych kierowników gminnych jednostek organizacyjnych oraz wszystkie osoby obecne na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniała, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Pani przewodnicząca poinformowała, że porządek obrad dzisiejszej Sesji został Państwu radnym doręczony. Proponuję przystąpić do głosowania nad przyjęciem porządku obrad XXIX Sesji Rady Gminy Korycin. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego pani przewodnicząca stwierdziła, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że porządek obrad XXIX Sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).
Oto treść przyjętego porządku obrad:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku dziennego XXIX Sesji Rady Gminy Korycin.
3. Przyjęcie protokołu z XXVIII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 20 kwietnia 2022 roku.
4. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
5. Rozpatrzenie sprawozdań z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2021 rok, w tym:
- Szkoły Podstawowej w Korycinie,
- Przedszkola w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie wraz z Biblioteką Publiczną w Korycinie.
6. Debata na temat Raportu o stanie Gminy Korycin za 2021 rok (wysłano 26.05.2022 r.) i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy wotum zaufania – uchwała Nr XXIX/ /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 27 czerwca 2022 r. w powyższej sprawie.
7. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego Gminy Korycin za 2021 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2021 rok – podjęcie uchwały Nr XXIX/ /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 27 czerwca 2022r. w powyższej sprawie.
8. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin, po zapoznaniu się z:
- sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2021 rok (rozdano na XXVII Sesji Rady w dniu 28 marca 2022 r.),
- sprawozdaniem finansowym za 2021 rok (wysłano dnia 26.05.2022 r.),
- opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2021 rok,
- stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Gminy Korycin,
- informacją o stanie mienia Gminy Korycin za 2021 rok (rozdano na XXVII Sesji Rady w dniu 28 marca 2022 r.)
uchwała Nr XXIX/ /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 27 czerwca 2022 r. w powyższej sprawie.
9. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zakresu pomocy udzielanej przez Gminę Korycin obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa – uchwała Nr XXIX/ /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 27 czerwca 2022 r. w powyższej sprawie.
10. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Utwardzenie poboczy na drodze powiatowej nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna – etap II” – uchwała Nr XXIX/ /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 27 czerwca 2022 r. w powyższej sprawie.
11. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie i przystąpienie Gminy Korycin do Spółdzielni Energetycznej – uchwała Nr XXIX/ /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 27 czerwca 2022 r. w powyższej sprawie.
12. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok – uchwała Nr XXIX/ /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 27 czerwca 2022 r. w powyższej sprawie.
13. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 – 2033 – uchwała Nr XXIX/ /2022 Rady Gminy Korycin z dnia 27 czerwca 2022 r. w powyższej sprawie.
14. Rozpatrzenie sprawozdania z realizacji „Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2021 rok” (wysłano w dniu 26.05.2022 r.).
15. Odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez państwa radnych na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.
16. Interpelacje i zapytania radnych.
17. Wolne wnioski i informacje.
18. Zamknięcie obrad.
Pani przewodnicząca stwierdziła, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXVIII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 20 kwietnia 2022 roku. Przypomniała, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania nad przyjęciem protokołu z XXVIII Sesji. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdziła, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem protokołu głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokół z obrad XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 20 kwietnia 2022 roku został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
W okresie od ostatniej XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej w dniu 20 kwietnia 2022 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 27 czerwca 2022 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 20 kwietnia 2022 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XXVIII Sesji Rady tj.
1) w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2025,
2) w sprawie określenia zakresu pomocy udzielanej przez Gminę Korycin obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa,
3) w sprawie kontunuowania członkostwa Gminy Korycin w Lokalnej Grupie Działania – Fundusz Biebrzański z siedzibą w Suchowoli w okresie programowania 2021 – 2027,
4) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok,
5) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 – 2033.
2. W dniach 22-23 kwietnia 2022 r. uczestniczyłem wspólnie z moimi pracownikami, mieszkańcami Gminy Korycin, Ks. Dziekanem, dziećmi i młodzieżą z SP w Korycinie oraz przedszkolakami w kolejnej edycji Dni Ziemi Korycińskiej, w trakcie których uprzątnęliśmy nasze otoczenie, a szczególnie Park Plebański, posadziliśmy Aleję Drzew Pokoju przy zalewie w Szumowo - Olszynka, Drzewa Pokoju przy szkole i przedszkolu oraz ozdobiliśmy bratkami przedszkolny trawnik.
3. W dniach 25-26 czerwca br. wziąłem udział w Katowicach w Europejskim Kongresie Gospodarczym.
4. W dniach 27-28 czerwca 2022 r. odbyła się pierwsza od dwóch lat Sesja Plenarna Komitetu Regionów UE w Brukseli. Były to dwa dni debat, dyskusji i wypracowanych opinii. Główne tematy to m.in. rola władz lokalnych i regionalnych, promowanie europejskich wartości demokratycznych, kryzys energetyczny i oczywiście wielka debata nt. Ukrainy. Wśród gości – europejscy komisarze, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i merowie ukraińskich miast. W swoim wystąpieniu zwróciłem uwagę m.in. na ogromną rolę, jaką Polacy odgrywają w niesieniu pomocy Ukrainie oraz na „wojnę energetyczną”, jaką Rosja prowadzi z wolnym światem i koniecznym, natychmiastowym działaniom, aby ją z tego rynku wyeliminować.
5. W dniach 1-3 maja br. Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna otworzył swoje podwoje dla zwiedzających, tym samym rozpoczynając w Parku sezon turystyczny. Jak zawsze goście mogli uczestniczyć w licznych pokazach i warsztatach, dla łasuchów przygotowaliśmy naukę wypieku podpłomyków, chleba, pierogów z serem i korycińskiej pizzy połączoną z degustacją. Każdego dnia na chętnych czekał także przewodnik, który oprowadzał po Parku i przybliżał jego niezwykłą historię.
W dniu 3 maja br. uczestniczyłem również, wspólnie z częścią Państwa radnych, w uroczystościach z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto rozpoczęliśmy Mszą Św. w korycińskim kościele, następnie uroczystości przeniosły się na Rynek w Korycinie, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wspólnie odśpiewano Hymn Narodowy. Po części oficjalnej goście odwiedzili Park w Milewszczyźnie i wzięli udział w Rodzinnej Majówce.
6. W dniu 4 maja 2022 r. w Korycinie miało miejsce niecodzienne spotkanie młodzieży klas 6 i 7 szkoły podstawowej z przedstawicielami Fundacji Charytatywnej ESJF nt. „Cmentarz żydowski – część historii lokalnej”. Fundacja ma swoją główną siedzibę w Niemczech, a zajmuje się katalogizacją i ochroną cmentarzy żydowskich w Europie Środkowo – Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pochówku na terenach, na których społeczności żydowskie zostały całkowicie zniszczone podczas Holokaustu. Do 2020 roku Fundacja wytyczyła granice i ogrodziła ponad 160 cmentarzy w siedmiu państwach regionu, w tym także cmentarz żydowski w Korycinie. Spotkanie nie miało tylko charakteru wykładu, ale także praktycznych warsztatów, podczas których młodzież nauczyła się odczytywać symbolikę epitafiów żydowskich oraz obliczać daty wyrażone za pomocą liter hebrajskich. Po wykładzie, podczas zwiedzania cmentarza żydowskiego w Korycinie, można było „na żywo” w terenie sprawdzić nowo nabyte umiejętności.
7. W dniach 7-9 maja 2022 r. wziąłem udział w Samorządowym Okrągłym Stole we Wrocławiu, który dotyczył przede wszystkim spraw uchodźców z Ukrainy. Wydarzenie miało miejsce w Hali Stulecia, a do obrad zasiedli przedstawiciele m.in. Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski, Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej, Pracodawców RP, Fundacji Ukraina, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Konfederacji Lewiatan, UNICEFu czy Polskiej Akcji Humanitarnej.
8. W dniu 10 maja 2022 r. po raz kolejny została udzielona potrzebującym mieszkańcom Gminy Korycin pomoc w postaci produktów żywnościowych. W tym dniu trzy tony żywności odebrało 109 rodzin (306 osób). Pomoc żywnościowa jest udzielana w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym dla osób kwalifikowanych w sposób zdalny w czasie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Podobnie jak w roku ubiegłym wsparcie jest możliwe dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Bank Żywności, a także zaangażowaniu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Korycińskiej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki oraz Urzędu Gminy w Korycinie.
9. W dniu 11 maja br. nastąpiło otwarcie ofert w postępowaniu pn. „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez rozbudowę Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna”. Wpłynęły dwie oferty: Budownictwo Skawski i Koszczuk z Białegostoku z kwotą 8 420 763,00 zł oraz Mój Dom z Drewna Tomasz Waszczkiewicz ze Sztabina z kwotą 4 981 500,00 zł. Obecnie trwa ocena ofert w postępowaniu.
10. W dniu 12 maja br. uczestniczyłem w kolejnym posiedzeniu Komisji Polityki Gospodarczej (ECON) Komitetu Regionów UE w Brukseli. Spotkanie dotyczyło ważnych kwestii związanych z rozwojem i zagrożeniami europejskiej gospodarki w związku ze zbrodniczą napaścią Rosji na Ukrainę.
11. W dniu 14 maja br. po raz drugi Park Kulturowy Korycin – Milewszczyna uczestniczył w ogólnopolskiej akcji pn. Noc Muzeów. Na gości czekało zwiedzanie grodu z przewodnikiem, warsztaty tkackie czy pyszności ze średniowiecznego pieca chlebowego.
W tym dniu wziąłem udział w bardzo smutnej uroczystości – pożegnaniu i pochowaniu ś.p. Kazimierza Grzybowskiego – sołtysa wsi i Prezesa OSP w Krukowszczyźnie. Wszyscy zapamiętaliśmy go jako dobrego kolegę, druha, społecznika, człowieka otwartego i przyjaznego ludziom.
12. W dniu 15 maja 2022 r. w Sokółce miały miejsce Powiatowe Obchody „Dnia Strażaka”, w których wziąłem udział wspólnie z druhami z jednostek OSP Gminy Korycin. Okazja była „podwójna”, gdyż wzmocniona 30-leciem powstania Państwowej Straży Pożarnej. Msza Św., przemarsz z orkiestrą, poczty sztandarowe OSP, odznaczenia, awanse i przemówienia oraz wystawa wozów strażackich, z których najpiękniejszy bez wątpienia był koryciński Star 25 z 1963 roku. Korzystając z okazji jeszcze raz wszystkim strażakom ochotnikom z OSP Korycin, Krukowszczyzna i Ostra Góra składam wyrazy uznania i podziękowania za ich ofiarną służbę.
13. W dniu 16 maja br. uczestniczyłem w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki w spotkaniu dotyczącym przejęcia przez mnie współprzewodniczenia Zespołowi ds. Obszarów Wiejskich Wsi i Rolnictwa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
14. W dniu 17 maja 2022 r. wziąłem udział w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie w nagraniu przez ekipę TVP Białystok programu turystycznego pn. „Odkryj Regiony”. Dzięki dobrej współpracy i atrakcyjności miejsca nagrane zostały aż dwa odcinki – jeden prezentujący historię Parku Kulturowego, a drugi tkaninę dwuosnowową w Pracowni Tkackiej. Materiał został wyemitowany w 5-ciu regionalnych telewizjach w Polsce – w woj. świętokrzyskim, lubelskim, dolnośląskim, podlaskim i podkarpackim.
Tego dnia odbyło się także spotkanie w sprawie bezpłatnego szczepienia przeciwko pokleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Skorzystać z niego mogą mieszkańcy Powiatu Sokólskiego związani z rolnictwem, łowiectwem lub rybołówstwem w przedziale wiekowym od 18 do 64 roku życia. Informacja o tej akcji została umieszczona na Facebooku oraz stronie internetowej Gminy Korycin, a także wysłana do mieszkańców za pomocą sms-ego systemu powiadamiania.
W tym dniu nastąpiło również otwarcie ofert w postępowaniu „Nadbudowa budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie ze zmianą konstrukcji dachu”. Wpłynęły 3 oferty, najkorzystniejszą złożyło Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Rolteks – Sokoły na kwotę 192 393,18 zł. Z wykonawcą została podpisana umowa, a prace rozpoczną się w lipcu br. Płaski dach kryty papą asfaltową zostanie zamieniony na dach czterospadowy, pokryty blachodachówką. Wykonywane prace wiążą się także z dostosowaniem obiektu do wymagań przeciwpożarowych.
15. W dniach 18-19 maja 2022 r. gościliśmy w Gminie Korycin delegację z Rejonu Wileńskiego na Litwie. Była to dwudniowa wizyta studyjna w ramach projektu realizowanego wspólnie z partnerem litewskim, a dofinansowanego środkami unijnymi. Głównym celem spotkania było stworzenie nowej oferty turystycznej, która połączy Gminę Korycin oraz partnerów z Litwy. Wspólnie z gośćmi zwiedziliśmy ogród terapeutyczny w Domu Gościnnym w Dzięciołówce i Park Kulturowy w Milewszczyźnie. Odbyły się także warsztaty serowarskie połączone z warsztatami kulinarnymi, podczas których przygotowano kilka dań z książki „Sery korycińskie – jak je ugryźć”. Zwiedziliśmy także zabytki Korycina i okolic. W spotkaniu uczestniczyli lokalni przedsiębiorcy oraz branża turystyczna szczebla regionalnego.
16. W dniach 19-20 maja 2022 r. uczestniczyłem w greckiej Larissie w Seminarium przedstawicieli Komitetu Regionów Unii Europejskiej. Głównym tematem spotkania była pandemia COVID-19 i jej negatywy wpływ na gospodarkę.
17. W dniu 23 maja br. ogłosiłem przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż działek stanowiących własność Gminy Korycin – 10 działek, w tym 5 nad zalewem w Korycinie, a kolejne 5 w miejscowościach: Brody, Ostra Góra, Przesławka, Kumiała i Zakale. Ogłosiłem tez przetarg na najem „Kiosku” położonego w Korycinie, przy ulicy Knyszyńskiej (obok budynku UG) z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej. Rozstrzygnięcie przetargu odbędzie się dnia 28 czerwca br.
18. W dniach 23-24 maja br. wziąłem udział w Warszawie w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
19. W dniu 25 maja br. uczestniczyłem w Senacie RP w uroczystym spotkaniu dotyczącym współpracy z samorządem.
20. W dniu 26 maja br. wziąłem udział w Zarządzie Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
21. W dniu 27 maja 2022 r. uczestniczyłem wspólnie z Panią Sekretarz, na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy, w spotkaniu w rezydencji Prezydenta RP w Belwederze z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.
22. W dniu 29 maja 2022 r. uczestniczyłem w Rodzinnym Pikniku z okazji Dnia Dziecka w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie. Pomimo niesprzyjającej pogody jak zawsze na gości czekało mnóstwo średniowiecznych atrakcji i pyszności.
23. W dniach 29 – 31 maja br. delegacja z Gminy Korycin uczestniczyła w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Administrację Samorządu Wileńskiego w ramach wspólnie realizowanego projektu w Programie Interreg Litwa – Polska 2014 – 2020.
24. W dniu 30 maja 2022 r. wziąłem udział w uroczystościach na wzgórzu z pomnikiem Golgoty Wschodu, obok wsi Wyłudy. Była podniosła Msza Św. koncelebrowana przez Ks. Dziekana Andrzeja Gniedziejko, występ chóru i orkiestry z Supraśla, a na koniec majówka z miejscowymi smakołykami. Tu należą się wielkie gratulacje Pani Sołtys Iwonie Chwiećko, jej rodzinie oraz mieszkańcom, którzy potrafili tak pięknie się zorganizować.
25. W dniach 1-3 czerwca 2022 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Komitetu Regionów w Santiago de Compostella w Hiszpanii. Komitet Regionów odbywa swoje spotkania nie tylko w Brukseli, ale też w różnych krajach członkowskich. Dzięki temu poznajemy europejską różnorodność, inne problemy i inne możliwości. Dyskusja dotyczyła m.in. chronionych oznaczeń geograficznych (np. ser koryciński) i rozwoju zrównoważonej turystyki na przykładzie „Drogi Św. Jakuba”, która ma ponad 80 000 km i przecina 28 europejskich krajów, a została zainicjowana w IX wieku.
26. W dniu 3 czerwca br. przekazaliśmy wysłannikowi Podolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego z Winnicy na Ukrainie rzeczy zakupione w ramach wspólnej akcji z Przedsiębiorcami Gminy Korycin na rzecz wsparcia mieszkańców Ukrainy. Podolska Agencja zwróciła się do nas z prośbą o zakup pomocy rzeczowej dla uciekinierów wojennych, którzy znaleźli schronienie w Winnicy. Konkretnie prośba dotyczyła pomocy w wyremontowaniu miejsc tymczasowego schronienia dla prawie 600 uchodźców, w tym ponad 100 dzieci, w postaci zakupu elektronarzędzi potrzebnych do przeprowadzenia remontu, o wsparcie organizacji obozu sportowego dla dzieci w postaci sprzętu sportowego oraz o żywność z długim terminem ważności. Prośbę powyższą przekazaliśmy naszym Przedsiębiorcom, którzy okazali wielkie serce i przeznaczyli w sumie kwotę 15 000 zł na wsparcie uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Kwota została w całości przekazana na zakup wnioskowanej pomocy m.in. kupiliśmy pilarkę tarczową, młotowiertarkę, kosę spalinową, wiertarkę udarową czy piłę łańcuchową, zaś na obóz sportowy piłki ręczne, siatkowe i do piłki nożnej.
Z tego miejsca jeszcze raz pragnę bardzo podziękować naszym Przedsiębiorcom za życzliwość i otwartość na drugiego człowieka. Te postawy zawsze cechowały mieszkańców Gminy Korycin, a bezinteresowna pomoc dla ukraińskich sąsiadów tylko to potwierdza.
27. W sobotę 4 czerwca br. gościliśmy w Gminie Korycin uczestników ogólnopolskich, terenowych seminariów pn. „Ogrodowe Perły nad Narwią”. Są to terenowe spotkania szkoleniowe w zakresie zieleni, architektury i krajobrazu. Kolejna edycja i wizyta w Korycinie zaplanowana jest 10 września br. Podczas odwiedzin goście zapoznali się z architektoniczno – konserwatorskimi pracami przy rewitalizacji Parku Plebańskiego, małą architekturą, funkcjonalnością i promocją gminy w związku z kompleksem sportowo – rekreacyjnym nad zalewem w Korycinie, rewitalizacją Rynku z dominantą Pomnika Księżniczki oraz Parkiem Kulturowym w Milewszczyźnie i jego funkcją w dziedzinie przedstawienia życia i tradycji średniowiecznych mieszkańców tych ziem.
28. W dniu 6 czerwca 2022 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. Spotkałem się także z Zarządem Spółki EMER z Wyłudek w sprawie decyzji środowiskowej dot. rozbudowy zakładu.
29. W dniu 7 czerwca br. wspólnie z Panią Dyrektor GOKSiT w Korycinie nagrałem spot reklamujący XXVII Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie.
30. W dniu 8 czerwca 2022 r. spotkałem się w Sokółce ze Starostą Powiatu Sokólskiego w sprawie wspólnej organizacji Dni Truskawki oraz podpisałem z Marszałkiem Województwa umowę w Podlaskim Muzeum Wsi na dofinansowanie projektu pt. „Ostra Góra. Innowacyjna, zrównoważona i kreatywna wieś w Gminie Korycin”. Inwestycja dotyczy budowy wiaty z grilem, zamontowania lamp solarnych w Ostrej Górze, przy budynku OSP.
Tego dnia został także nakręcony przez ekipę TVN, na błotnych boiskach nad zalewem w Korycinie, materiał o Błotnej Lidze Mistrzów, której rozgrywki ruszyły 25 czerwca podczas Ogólnopolskich Dni Truskawki. Materiał był wyjątkowy, gdyż pokazywał nie tylko piękno ziemi korycińskiej, ale także drużynę wspaniałych, energicznych i uśmiechniętych dziewczyn – uczestniczek błotnych zmagań, a wyemitowany został 24 czerwca w programie Dzień Dobry TVN.
31. W dniu 9 czerwca br. spotkałem się z mieszkańcami wsi Szumowo, aby omówić budowę miejsc postojowych na rzece Kumiałce.
32. W dniu 13 czerwca 2022 r. wziąłem udział w Warszawie w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
33. W dniach 18-19 czerwca br. uczestniczyłem w słowiańskich, magicznych obrzędach Nocy Kupały, które miały miejsce w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie.
34. W dniu 19 czerwca miało miejsce historyczne wydarzenie - drużyna Kory Korycin Seniorów awansowała do klasy okręgowej. Jest to największy sukces naszej drużyny w jej 22-letniej karierze. Drużyna w sezonie dającym awans rozegrała 22 spotkania, w których zdobyła 52 pkt na 66 możliwych, strzeliła 83 bramki, tracąc zaledwie 20, wygrała 16 razy, 4 razy zanotowała remis i tylko 2 razy musiała uznać wyższość rywala. Jeszcze raz wielkie gratulacje i powodzenia w dalszej grze.
35. W dniach 20-21 czerwca 2022 r. uczestniczyłem w kolejnym już posiedzeniu Komisji Regionów UE – Komisja COTER, które tym razem odbyło się w Murcji w Hiszpanii.
36. W dniu 22 czerwca br. spotkałem się z Prezesami gminnych OSP, aby omówić podział zadań i poprosić o wsparcie podczas organizacji XXVII Ogólnopolskich Dni Truskawki.
37. W dniu 23 czerwca br. wziąłem udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego w SP Korycin, następnie uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu oraz w Zgromadzeniu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
38. W dniu 24 czerwca 2022 r. odbył się konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w Korycinie. Dotychczasowa Pani Dyrektor przechodzi z końcem siepnia na zasłużoną emeryturę. Została zgłoszona jedna kandydatura – Pana Adama Bojarzyńskiego, nauczyciela języka niemieckiego w naszej szkole, który został wybrany na to stanowisko. Gratuluję serdecznie.
39. Opracowano dokumentację na przebudowę drogi gminnej w miejscowości Milniki. Projektowana droga o długości ok. 2000 m obejmuje swym zakresem wieś Mielniki oraz drogę prowadzącą na kolonię. Zakres projektu obejmuje wykonanie jezdni o nawierzchni utwardzonej bitumicznej lub betonowej – 2 warianty, o szerokości 3,5 m z poszerzeniem na mijankach i obustronnymi poboczami żwirowymi. Inwestycja została złożona do dofinansowania do Urzędu marszałkowskiego. Możliwa wysokość dofinansowania z PROW wynosi 63,63% całości. Kosztorysowa wartość robót to 2 270 106,25 zł brutto.
40. W dniach 25-26 czerwca br. wspólnie z częścią państwa radnych uczestniczyłem w Ogólnopolskich Dniach Truskawki. Było to dwudniowe święto pełne sportu, teatru, muzyki i radości.
41. Wydałem następujące zarządzenia:
1) jako organ wykonawczy w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 73/2022 z dnia 20 kwietnia 2022 r. w sprawie opracowania planu finansowego dla wydzielonego rachunku środków Funduszu Pomocy,
b) Zarządzenie Nr 74/2022 z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok,
c) Zarządzenie Nr 75/2022 z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie opracowania planu finansowego dla wydzielonego rachunku środków Funduszu Pomocy,
d) Zarządzenie Nr 76/2022 z dnia 10 maja 2022 r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji „Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2021 rok”
e) Zarządzenie Nr 77/2022 z dnia 10 maja 2022 r. w sprawie odwołania ze stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie,
f) Zarządzenie Nr 78/2022 z dnia 18 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie,
g) Zarządzenie Nr 79/2022 z dnia 27 maja 2022 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok,
h) Zarządzenie Nr 80/2022 z dnia 27 maja 2022 r. w sprawie opracowania planu finansowego dla wydzielonego rachunku środków Funduszu Pomocy,
i) Zarządzenie Nr 81/2022 z dnia 31 maja 2022 r. w sprawie powołania komisji konkursowej w celu przeprowadzenia konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie,
j) Zarządzenie Nr 82/2022 z dnia 14 czerwca 2022 r. w sprawie wyznaczenia nauczyciela do zastępowania Dyrektora Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie podczas jego nieobecności,
k) Zarządzenie Nr 83/2022 z dnia 14 czerwca 2022 r. w sprawie powołania Komisji Przetargowej do przeprowadzenia przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości stanowiących własność Gminy Korycin,
2) jako kierownik urzędu w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 32/2022 z dnia 26 maja 2022 r. w sprawie określenia Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
b) Zarządzenie Nr 33/2022 z dnia 30 maja 2022 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej do ustalenia planu kont dla projektów finansowanych w ramach Funduszu Pracy.
42. Opracowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji.
Pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Wójt Gminy przedstawił panią Ewę Klozę i Jadwigę Borsuk - właścicielki Domu Gościnnego w Dzięciołówce, które uczestniczą w obradach sesyjnych, aby przedstawić państwu radnym założenia nowego, prowadzonego przez nie projektu opiekuńczego i poprosić o przekazanie go mieszkańcom gminy.
Jako pierwsza głos zabrała pani Jadwiga mówiąc, że chcielibyśmy poinformować państwa, że od lipca będziemy realizować nową inicjatywę na terenie Gminy Korycin. W 2021 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło konkurs, który ze względu na pandemię został przeniesiony na rok bieżący, a nosi on tytuł „Skalowanie opieki domowej ludzi na wsi”. Spróbowaliśmy napisać projekt i spośród 53 grantów z całej Polski i 4 z województwa podlaskiego jako jedyni wygraliśmy grant na 100 tys. zł. Wiedzieliśmy o tym już w maju, ale żeby otrzymać pieniądze musieliśmy jeszcze opracować plan wdrożenia grantu i przejść szkolenia, dlatego dopiero od lipca rozpoczynamy projekt.
Pani Ewa Kloza dodała, że skalowanie to otoczenie opieką osób chorych, samotnych, z zaburzeniami psychicznymi czy demencją starczą. Stworzymy zespół opieki medycznej, który będzie się składał z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka oraz opiekunek. Wybierzemy 10 osób z Gminy Korycin najbardziej potrzebujących naszej opieki i będziemy dojeżdżać do nich i otaczać opieką. Jeśli znacie Państwo osoby, które potrzebują takiego wsparcia, to bardzo proszę o kontakt z nami.
Pani Jadwiga dodała, że projekt jest przewidziany na 10 miesięcy dla 10 osób – to jest wymóg grantu. Po zakończeniu projektu, jeśli nadal będą osoby chętne i potrzebujące takiej opieki, to będzie to już opieka płatna.
Wójt podziękował i pogratulował grantu dodając, że jest on bardzo potrzebny naszym mieszkańcom. I tak jak wcześniej rozmawialiśmy, będziecie państwo ściśle współpracować z naszym Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Pani Barbara Andrysewicz – Kierownik GOPS w Korycinie uzupełniła wypowiedź Wójta Gminy mówiąc, iż wspólnie z Panią Ewą ustaliłyśmy, że jeśli nasi podopieczni będą potrzebować takiego wsparcia, to zgłoszę ich do Pani Ewy, oczywiście jeśli wyrażą na to zgodę. Następnie Pani Ewa sama porozmawia z taką osobą, przedstawi założenia i cele projektu i współpraca na pewno będzie ściśle prowadzona.
Wójt powiedział, że gratuluje tej współpracy, którą od dawna prowadzicie z lokalną społecznością w różnych dziedzinach m.in. pracując nad rozszerzeniem oferty Parku Kulturowego w Milewszczyźnie, a teraz to będzie kolejny efekt współpracy, tym razem skierowany bezpośrednio do najbardziej potrzebujących.
Wracając natomiast do Ogólnopolskich Dni Truskawki, to w tym roku organizowaliśmy je we współpracy z Powiatem Sokólskim, co dało duże oszczędności i z tego miejsca chciałbym podziękować Staroście Sokólskiemu i ludziom, którzy w jego imieniu realizowali to, co żeśmy wcześniej wspólnie ustalili. Mieliśmy także prywatnych sponsorów, a największym z nich była firma EMER z Wyłudek. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie naszego święta, a szczególnie pani Dyrektor GOKSiT w Korycinie.
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy rozpatrzy sprawozdania z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2021 rok, w tym: Szkoły Podstawowej w Korycinie, Przedszkola w Korycinie, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie wraz z Biblioteką Publiczną.
Powyższe sprawozdania państwo radni otrzymali wcześniej wraz z materiałami na Sesję i mieli czas na dokładne ich przeanalizowanie, dlatego nie ma chyba potrzeby ich przedstawiania. Jeśli są pytania to proszę o kierowanie ich bezpośrednio do kierowników jednostek.
Pierwsze sprawozdanie dotyczy działalności Szkoły Podstawowej w Korycinie, jest z nami pani Dyrektor, więc pytania można do niej kierować.
Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że tradycyjnie ma pytanie, ilu uczniów zostało przyjętych do klas pierwszych na nowy rok szkolony, ilu odeszło i ilu w sumie będzie uczniów w szkole w roku przyszłym?
Pani Ewa Bojarzyńska odpowiedziała, że do klasy pierwszej zapisało się 26 uczniów, są to dwa oddziały, a odeszło 31, czyli liczebność oddziałów nam się zmniejszyła, ale lista rekrutacyjna jest nadal otwarta, bo jeden oddział może liczyć maksymalnie 25 dzieci, więc zapraszamy wszystkich chętnych także z innych gmin.
Pani Przewodniczący obrad poinformowała, że w następnej kolejności rozpatrzymy sprawozdanie z działalności Przedszkola w Korycinie. Proszę o zadawanie pytań.
Radna Emilia Lengiewicz zapytała, ile dzieci zgłoszono w nowej rekrutacji, czy wszystkie zostały przyjęte i czy będzie rekrutacja uzupełniająca?
Pani Agnieszka Suszko odpowiedziała, że tak szczerze, to nie zna dokładnej liczby dzieci, które zgłosiły się do przedszkola na następny rok, ale na pewno wszystkie zostały przyjęte. Rekrutacji uzupełniającej nie będzie, ponieważ nie mamy już wolnych miejsc.
Radna Lengiewicz dodała, że chciałaby także podziękować za dodatkowe zajęcia umuzykalniające w przedszkolu. Z rozmowy z rodzicami wynika, że bardzo dobrze odbierają te zajęcia i są z nich ogromnie zadowoleni.
Pani Suszko uzupełniła, że generalnie dzieciom także się bardzo podobają i chętnie w nich uczestniczą.
Pani przewodnicząca obrad podziękowała oby paniom i powiedziała, że w następnej kolejności zajmiemy się sprawozdaniem z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie. Na sali jest obecna pani Kierownik, proszę więc o zadawanie pytań.
Skoro pytań nie ma, przechodzimy więc do kolejnego sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie wraz z Biblioteką Publiczną. Proszę o zadawanie pytań, na które odpowie pani Katarzyna Sadowska – Dyrektor GOKSiT w Korycinie.
Radna Emilia Lengiewicz stwierdziła, że do sprawozdania nie ma pytań, ale za to ma je a pro po wydarzeń minionego weekendu, więc porozmawiamy teraz czy może później?
Odpowiedziała pani przewodnicząca obrad, że lepiej zadać je w punkcie dotyczącym wolnych wniosków i informacji, poprosimy panią Dyrektor, aby na nie wtedy odpowiedziała.
Innych pytań, uwag czy zastrzeżeń do przedstawionych sprawozdań państwo radni nie zgłosili, zatem pani przewodnicząca obrad stwierdziła, że Rada Gminy Korycin rozpatrzyła sprawozdania z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2021 rok i nie wniosła do nich uwag i zaostrzeń.
Przed przystąpienie do rozpatrywania punktów dotyczących podejmowania uchwał pan Jerzy Burak – Przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu odczytał opinie dotyczące dzisiejszych projektów uchwał, które na swoich dwóch posiedzeniach wypracowała Komisji Gospodarki i Budżetu. Obie opinie były pozytywne.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy po odbyciu debaty na temat Raportu o stanie Gminy Korycin za 2021 rok.
Raport został do Państwa radnych wysłany w dniu 26 maja br., było więc dużo czasu na jego dokładną analizę. Zapraszam do debaty i do zadawania pytań.
Zgodnie z wprowadzoną w 2018 roku nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, mającą na celu zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych wójt co roku, do dnia 31 maja, ma obowiązek przedstawić radzie gminy raport o stanie gminy, który podsumowuje jego działalność w poprzednim roku kalendarzowym.
Art. 28aa ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2022 r. poz. 559, 583, 1005 i 1079) wskazuje, że rada gminy rozpatruje w/w raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała w sprawie udzielenia lub nieudzielenia wójtowi absolutorium. Raport rozpatrywany jest pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem przeprowadza się debatę, w której głos zabierają radni i mieszkańcy. Po zakończeniu debaty rada gminy przeprowadza głosowanie nad udzieleniem wójtowi wotum zaufania.
Uchwałę o udzieleniu wójtowi wotum zaufania rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.
Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że jest to pytanie od mieszkańców, a mianowicie czy wyjazdy pana Wójta udokumentowane w Raporcie są w ramach delegacji czy są to prywatne działania i jakie koszty z tego tytułu ponosi budżet gminy?
Wójt odpowiedział, że Komitet Regionów to bardzo ważne, statutowe ciało Unii Europejskiej. Delegację do tego ciała określa ustawa o Komisji Rządu i Samorządu, która określa, ilu polskich delegatów samorządowe korporacje mogą zaproponować polskiemu rządowi, a i tak ostateczną delegację nadaje Komisja Europejska. W polskiej delegacji są 42 osoby: 21 członków i 21 zastępców i mamy podobne uprawnienia jak posłowie do Parlamentu Europejskiego m.in. immunitet na terytorium UE. Wśród tych 42 osób jest tylko 4 wójtów z całej Polski. Wszelkie koszty związane z wyjazdami na posiedzenia, ich zwrot pokrywa budżet Unii Europejskiej, budżet gminy nie ponosi z tego tytułu żadnych wydatków. Jest to wielkie wyróżnienie dla mnie osobiście, a także dla Gminy Korycin, bo reprezentujemy tam samorządy równych krajów, żadne propozycje ustawowe idące gdziekolwiek dalej np. do parlamentu, a dotyczące samorządu w Europie, nie mogą przejść bez naszej opinii. Mamy też możliwość zgłaszania własnych propozycji ustawowych, z czego też czasami Komitet Regionów korzysta. Budżet gminy ponosi absolutne zero wydatków z tego tytułu, a dzięki mojej tam obecności Gmina Korycin ma na pewno dodatkowy autorytet i dodatkowe możliwości, bo jeśli człowiek gdzieś jest, to podgląda, podpatruje i staje się bardziej elastyczny w działaniach, a wszystko dla dobra Gminy Korycin, dla której służę od 30 lat.
Radna Lengiewicz zapytała, czy jeśli chodzi o Stowarzyszenie Samorządy dla Polski to jest podobnie?
Wójt odpowiedział, że jeśli chodzi o inne organy to jestem np. członkiem Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej i wyjazdy są przede wszystkim pokrywane przez ten Związek, choć jeśli chodzi o Zgromadzenie Ogólne Związku RP, to wtedy delegacje są pokrywane przez budżet gminy. Stowarzyszenie Samorządy dla Polski działa podobnie, a spotkania zarządu przeważnie organizowane są przy okazji innych spotkań seminaryjnych, szkoleniowych czy kongresów.
Przewodnicząca obrad powiedziała, że Raport jest dogłębnie przygotowany, a wszyscy pracownicy ze wszystkich działów dołożyli wszelkich starań, żeby informacje były rzetelne i dokładne. Wszystkim pracownikom należą się podziękowania za przyłożenie się do Raportu, a rozumiem, że pani Sekretarz była koordynatorem tej pracy, za co dziękuję bardzo.
Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy.
UCHWAŁA NR XXIX/220/2022 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 czerwca 2022 r.
w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminy Korycin za 2021 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2021 rok.
Projekt uchwały państwo radni otrzymali wraz z materiałami i mieli czas na dokładną analizę tematu.
Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 270 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu należy do wyłącznej właściwości rady gminy. Rada gminy powinna tego dokonać w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po danym roku budżetowym.
Przedłożone przez Wójta Gminy Korycin sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu za 2021 rok uzyskało pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku (uchwała Nr II-00321-71/2022 z dnia 11 kwietnia 2022 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy Korycin sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2021 rok).
Następnie sprawozdanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Korycin podczas posiedzenia tej Komisji w dniu 6 czerwca 2022 roku.
Na tej podstawie przygotowany został projekt uchwały.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2021 rok.
UCHWAŁA NR XXIX/221/2022 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 czerwca 2022 r.
w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2021 rok
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.8/ W powyższym puncie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2021 rok.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali. Były także dołączone pozytywne opinie Komisji Rewizyjnej oraz Regionalnej Izby obrachunkowej w Białymstoku.
Zgodnie z art. 271 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, co do zasady nie później niż do 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym, podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu jednostki samorządu terytorialnego.
Z wnioskiem w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Wójtowi Gminy występuje do Rady Gminy Komisja Rewizyjna (art. 18a ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym). Komisja Rewizyjna wystąpiła do Rady Gminy Korycin z wnioskiem o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy. Wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tytułu wykonania budżetu gminy za 2021 rok został przekazany Regionalnej Izbie Obrachunkowej w celu zaopiniowania i RIO wydała opinię pozytywną.
Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do wyłącznej kompetencji Rady Gminy należy podjęcie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium.
Mając powyższe na uwadze przedstawiony projekt uchwały jest uzasadniony.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2021 rok.
UCHWAŁA NR XXIX/222/2022 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 czerwca 2022 r.
w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2021 rok
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Pani przewodnicząca serdecznie pogratulowała Wójtowi uzyskanego za 2021 rok absolutorium.
Wójt podziękował i dodał, że to był trudny rok z różnych względów, ale dzięki współpracy, nawet przy głosach związanych z innym myśleniem, co daje możliwość, aby coś przemyśleć, przeanalizować i zmienić, udało się sporo zrobić. Dziękuję szczególnie moim współpracownikom oraz pracownikom innych jednostek. Myślę, że to co robimy wspólnie, przynosi chwałę Gminie Korycin, a trudności, które się pojawiały, udało się pokonać.
Ad.9/ ` W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie określenia zakresu pomocy udzielanej przez Gminę Korycin obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Projekt uchwały państwo radni otrzymali. Podobną uchwałę podejmowaliśmy na poprzedniej Sesji Rady, dlatego proszę panią Sekretarz o wyjaśnienie tej sytuacji.
Sekretarz powiedziała, że rozstrzygnięciem nadzorczym zakwestionowano nam to, iż jest to akt prawa miejscowego i chcieliśmy go opublikować w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Z takim twierdzeniem nie zgadzają się nasi prawnicy i my także nie tym bardziej, że inne gminy np. Mały Płock takie uchwały opublikowały i ten sam nadzór z naszego urzędu wojewódzkiego nie zakwestionował tego. Reasumując w dzisiejszej uchwale zabieramy tylko zapis o publikacji w Dzienniku Urzędowym, reszta pozostaje bez zmian.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pan wiceprzewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia zakresu pomocy udzielanej przez Gminę Korycin obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
UCHWAŁA NR XXIX/223/2022 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 czerwca 2022 r.
w sprawie określenia zakresu pomocy udzielanej przez Gminę Korycin obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Utwardzenie poboczy na drodze powiatowej nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna – etap II”.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Starosta Sokólski zwrócił się z prośbą do Wójta Gminy o ujęcie w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok środków finansowych na dofinansowanie wspólnego zadania pn. „Utwardzenie poboczy na drodze powiatowej nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna – etap II”.
Przepis art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2022 r. poz. 559 ze zm.) pozwala na udzielenie pomocy finansowej innym jednostkom samorządu terytorialnego.
Wobec powyższego podjęcie przedmiotowej uchwały jest w pełni uzasadnione.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 1 radny był przeciw i 1 wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Utwardzenie poboczy na drodze powiatowej nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna – etap II”.
UCHWAŁA NR XXIX/224/2022 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 czerwca 2022 r.
w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Utwardzenie poboczy na drodze powiatowej nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna – etap II”
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie i przystąpienie Gminy Korycin do Spółdzielni Energetycznej.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Gmina Korycin wspólnie z trzema innymi gminami z województwa podlaskiego (gminy: Michałowo, Turośń Kościelna, Stawiski) przystąpiła do pilotażowego projektu pn. „RENALDO - Rozwój obszarów wiejskich dzięki odnawialnym źródłom energii”.
Celem projektu jest pomoc gminom w wypracowaniu praktycznej formuły spółdzielni energetycznej, która przyczyni się do rozwoju lokalnego.
Powstanie Spółdzielni energetycznej pozwoli na zwiększenie niezależności energetycznej Gminy Korycin dzięki budowie instalacji OZE i wytwarzaniu energii na własne potrzeby. Prawo polskie przewiduje korzyści dla członków spółdzielni energetycznych, między innymi ubieganie się o dofinansowanie instalacji z programów wsparcia, korzystanie z niższych cen energii, zwolnienie z niektórych opłat stałych.
W związku z powyższym podjęcie przedstawionej uchwały jest uzasadnione.
Wójt Gminy powiedział, że wcześniej informowałem państwa radnych, że Gmina Korycin uczestniczy w pilotażowym projekcie dotyczącym tworzenia spółdzielni energetycznych, które są novum, jeśli chodzi o OZE. Jesteśmy jedną z 6-ciu gmin w Polsce: 3 w woj. podlaskim i 3 w woj. kujawsko-pomorskim, które są w tym pilotażowym projekcie. Spróbujemy utworzyć tę spółdzielnię na bazie dwóch naszych jednostek tj. Gminy Korycin i GOKSiT oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Korycińskiej. Trudno powiedzieć, czy na bazie tych trzech podmiotów zostaniemy zarejestrowani, gdyż do końca nie jesteśmy pewni, czy spełniamy wymogi ustawodawcy. Ale tę próbę powinniśmy podjąć, gdyż ona nas nic nie kosztuje. Jeśli uda się nam założyć w tej formule spółdzielnię energetyczną, to mamy rozeznane potrzeby Gminy Korycin w kwestii energii we wszystkich naszych jednostkach, oświetleniu ulicznym itp. i okazuje się, że na ten cel potrzebujemy około 1 megawata energii. Skoro będziemy jedną z pierwszych spółdzielni w Polsce, to może w ramach preferencji pozyskamy środki na wybudowanie fermy fotowoltaicznej, która zapewniłaby nam całkowite zapotrzebowanie na energię. Kolejnym krokiem będzie udostępnienie tej spółdzielni dla naszych mieszkańców i podmiotów gospodarczych, gdyż sami widzimy, że ceny energii stają się coraz większym problemem dla naszego funkcjonowania. Prawo dotyczące obrotu energią uprzywilejowuje spółdzielnie energetyczne i po powołaniu takiego podmiotu mógłby on służyć oszczędnościom naszych mieszkańców.
Radna Emilia Lengiewicz zapytała, gdzie ewentualnie mieściłaby się ferma fotowoltaiczna?
Wójt – po założeniu spółdzielni wyznaczymy lokalizację, choć wstępne miejsca już mamy, ale nie chcę w tej chwili o tym mówić, gdyż potrzebują one rozeznania, czy spełniają odpowiednie normy oświetlenia. Na utworzenie fermy wystarczy tylko 1ha gruntu, to nie jest wielkie przedsięwzięcie.
Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie i przystąpienie Gminy Korycin do Spółdzielni Energetycznej.
UCHWAŁA NR XXIX/225/2022 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 czerwca 2022 r.
w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie i przystąpienie Gminy Korycin do Spółdzielni Energetycznej
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Pni przewodnicząca ogłosiła 15 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
O zabranie głosu proszę Skarbnika Gminy, który przedstawi wprowadzane zmiany.
Skarbnik powiedział, że chcę omówić od razu zmiany wprowadzane w dwóch uchwałach – budżet i WPF, bo są ze sobą ściśle związane, a tak naprawdę największe zmiany mamy w Wieloletniej Prognozie Finansowej i chcę nakreślić państwu obraz całej sytuacji. Nie dostaliście też państwo projektu uchwały budżetowej wraz z materiałami na Sesję, ale to też jest związane z sytuacją próby zabezpieczenia środków finansowych na rozstrzygane właśnie postępowanie przetargowe związane z projektem polegającym na rozbudowie Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna. Jest to drugie postepowanie, gdyż pierwsze zakończyło się fiaskiem, bo nie wpłynęła żadna oferta od potencjalnego wykonawcy. Obecnie najniższa oferta na to zadanie, jak wcześniej wspominał już pan Wójt, opiewa na kwotę prawie 5 mln zł, gdzie w budżecie mamy zaplanowane 4 mln zł, z czego 3 mln 600 tys. zł. to dofinansowanie z Programu Polski Ład. Pojawia się więc potrzeba zabezpieczenia wkładu własnego na tę inwestycję w wysokości 1 mln zł. Do chwili obecnej trwają prace, uzgodnienie i propozycje, ponieważ zwróciliśmy się do Starosty Powiatu Sokólskiego, aby pomógł nam znaleźć brakującą kwotę pieniędzy. Starosta nie uchyla się od tego tematu i deklaruje chęć pomocy, jednak na chwilę obecną nie mamy żadnych wiążących decyzji. Aby rozstrzygnąć to postępowanie musimy mieć w budżecie zabezpieczone pieniądze na ten cel, dlatego wspólnie z Wójtem podjęliśmy decyzję, aby do czasu otrzymania innego finansowania zewnętrznego, brakujący wkład własny wprowadzić do WPF jako przychody ze sprzedaży majątku gminy. Te przychody będą realizowane w 2023 roku, bo procedura przetargowa wciąż trwa, więc większość rozliczeń będzie się odbywać dopiero za rok. Budżet natomiast mamy roczny, na 2022 rok, dlatego powyższe działania wpisujemy do wykazu przedsięwzięć – zał. Nr 2 do WPF i proponujemy wprowadzić nowe przedsięwzięcie na 2023 rok dotyczące zabezpieczenia na projekt w Milewszczyźnie 5 mln zł oraz wprowadzić upoważnienie dla Wójta do zaciągania zobowiązań do kwoty 5 mln zł z zastrzeżeniem, iż kwota 3 mln 600 tys. zł to dofinansowanie w ramach Programu Polski Ład, a brakująca kwota w wysokości 1 mln 400 tys. zł to będą środki własne gminy, które będą pochodzić z przyszłorocznych sprzedaży majątku gminnego.
Podobna sytuacja, jeśli chodzi o wykaz przedsięwzięć, jest z kolejnym zadaniem inwestycyjnym, na które pozyskaliśmy dofinansowanie z Programu Polski Ład. W czerwcu odbyło się rozstrzygnięcie II edycji tego programu i w tej edycji otrzymaliśmy prawie 5 mln zł dofinansowania na przebudowę drogi gminnej. Jest to droga, która rozpoczyna się od drogi krajowej nr 8, biegnie przez miejscowość Krukowszczyzna i kończy się przy mostku przy drodze wojewódzkiej nr 671. Jesteśmy w przededniu ogłoszenia przetargu i zamówienia na ta inwestycję, ale żeby można było ją procedować i móc podpisać umowę, także taką inwestycję w załączniku nr 2 do WPF proponujemy wpisać, łącznie z upoważnieniem dla Wójta do zaciągania zobowiązania w wysokości 5 mln 300 tys. zł. To dwie duże rzeczy, o których informuję, bo są to ważne inwestycje i o dużych wartościach, które będą rzutować na wydatki przyszłorocznego budżetu i będą skutkować tym, iż będziemy potrzebowali wkładu własnego. Mam nadzieję, że otrzymamy to dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego. Pamiętacie państwo, że mamy wpisaną w budżecie roku 2022 kwotę 650 tys. zł, którą deklarujemy do przekazania dla Starostwa jako wkład własny w budowę drogi powiatowej od drogi krajowej nr 8 w stronę Bombli i Jezierzyska i mamy tu podpisane stosowne porozumienie, aczkolwiek wiemy już teraz, że Powiat otrzymał w II edycji Polskiego Ładu dofinansowanie, które może stanowić kwotę wkładu własnego i Powiatu i Gminy Korycin. Dlatego te pieniądze mogą się z naszego budżetu uwolnić, a pamiętacie, że na ten cel mieliśmy przeznaczone po 650 tys. zł w roku 2022 oraz w roku 2023. Gdyby udało się porozumieć z Powiatem co do uwolnienia tej kwoty w roku bieżącym i przyszłym, to bylibyśmy w stanie sfinansować wkład własny w projekcie dotyczącym rozbudowy Parku Kulturowego w Milewszczyźnie. Wszystko, co powiedziałem dotyczy zmian w załączniku nr 2 do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Jeśli chodzi o załącznik nr 1 do WPF to w wierszach dotyczących roku 2022 zmiany, które zostały wprowadzone wynikają z tego, iż mamy obowiązek doprowadzić do zgodności uchwałę budżetową i WPF. W roku 2023 w załączniku Nr 1 wprowadzamy właśnie te dwa nowe przedsięwzięcia, o których przed chwilą powiedziałem. To te ustalenia i ciągłe rozmowy ze Starostwem Powiatowym spowodowały, że materiały nie dotarły do państwa na czas.
Jeśli chodzi o inne zmiany w uchwale budżetowej, to zmiany w załączniku nr 1 do uchwały polegają na:
1) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 25 000 zł w związku z informacją o otrzymaniu dotacji celowej przeznaczonej na modernizację drogi dojazdowej do gruntów rolnych położonych w obrębie wsi Zabrodzie,
2) w dziale 750 – Administracja publiczna dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 12 300 zł w związku z planowanymi do osiągnięcia dochodami z tytułu promocji i reklamy,
3) w dziale 758 – Różne rozliczenia dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 82 894 zł w związku z otrzymaniem informacji o zwiększeniu subwencji oświatowej dla gminy na 2022 rok,
4) w dziale 801 – Oświata i wychowanie dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 10 883 zł w związku z otrzymaniem informacji o udzieleniu dotacji celowej przeznaczonej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały szkoleniowe oraz na sfinansowanie kosztu ich obsługi,
5) w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego dokonuje się zmniejszenia planu dochodów o kwotę 3 600 000 zł w związku z brakiem możliwości otrzymania dofinansowania dotyczącego rozbudowy Parku Kulturowego „Korycin – Milewszczyzna” w 2022 roku (powyższe dochody zostaną zrealizowane w 2023 roku).
Zmiany w załączniku nr 2 do uchwały polegają na:
1) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 75 000 zł w związku z planowaną do udzielenia Powiatowi Sokólskiemu dotacją celową przeznaczoną na utwardzenie poboczy na drodze powiatowej nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna,
2) w dziale 750 – Administracja publiczna dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 35 000 zł w związku z mniejszymi niż pierwotnie planowano wydatkami na zakup usług,
3) w dziale 757 – Obsługa długu publicznego dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 200 000 zł w związku z planowanymi większymi wydatkami budżetu na obsługę długu wynikającą z podwyżek stóp procentowych,
4) w dziale 801 – Oświata i wychowanie dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 10 883 zł w związku z otrzymaniem informacji o udzieleniu dotacji celowej przeznaczonej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały szkoleniowe oraz na sfinansowaniu kosztu ich obsługi; w dziale tym dokonuje się także zwiększenia planu wydatków o kwotę 82 894 zł w związku z otrzymaniem informacji o zwiększeniu subwencji oświatowej dla gminy na 2022 rok,
5) w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 67 300 zł w związku ze zwiększeniem limitu wydatków na zakup energii (oświetlenie ulic, placów i dróg) w kwocie 25 300 zł oraz zabezpieczeniem środków w kwocie 42 000 zł z przeznaczeniem na zakup kosiarki wykorzystywanej do wykaszania poboczy dróg,
6) w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 3 950 000 zł w związku z przeniesieniem płatności dotyczących rozbudowy Parku Kulturowego „Korycin – Milewszczyzna” na rok 2023.
Zmiany w załączniku nr 3 do uchwały polegają na zmniejszeniu o 3 950 000 zł limitu na zadania inwestycyjne polegające na rozbudowie Parku Kulturowego „Korycin – Milewszczyzna”.
Zmiany w załączniku nr 4 do uchwały polegają na wprowadzeniu nowej dotacji przewidzianej do udzielenia dla Powiatu Sokólskiego z przeznaczeniem na utwardzenie poboczy na drodze powiatowej nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna w kwocie 75 000 zł.
Budżet po zmianach wynosi:
1) dochody – 15 767 630,87 zł, z tego:
- bieżące – 14 276 415,87 zł,
- majątkowe – 1 491 215,00 zł,
2) wydatki – 18 442 089,03 zł, z tego:
- bieżące – 15 291 373,03 zł,
- majątkowe – 3 150 716,00 zł.
Radny Grzegorz Sieńko zapytał, na którą drogę w Zabrodziu są przeznaczone pieniądze w kwocie 25 000 zł?
Wójt odpowiedział, że jest to droga, którą zgłosiliśmy do rekultywacji gruntów, łącząca drogę wojewódzką z drogą milowską.
Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pan wiceprzewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok.
UCHWAŁA NR XXIX/226/2022 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 czerwca 2022 r.
w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2022 rok
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 – 2033.
Zmiany w tej uchwale zostały już omówione przez Skarbnika Gminy w poprzednim punkcie porządku obrad, podczas omawiania zmian wprowadzanych do budżetu Gminy Korycin.
Dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pan wiceprzewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 – 2033.
UCHWAŁA NR XXIX/227/2022 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 czerwca 2022 r.
w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2022 - 2033
wraz z wykazem z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy Korycin rozpatrzy Sprawozdanie z realizacji „Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2021 rok”.
Powyższe Sprawozdanie zostało do państwa radnych wysłane w dniu 26 maja br., był więc czas na jego dogłębną analizę. Jeśli mają państwo pytanie lub wątpliwości w jakiś kwestiach, to zapraszam do dyskusji.
Wobec nie wniesienia uwag ani zastrzeżeń pani przewodnicząca obrad poinformowała, że Rada Gminy Korycin rozpatrzyła Sprawozdanie z realizacji „ Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2021 rok”.
Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała Wiktoria Pruszyńska – Sekretarz Gminy i odczytała odpowiedź Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce na wniosek zgłoszony podczas poprzedniej Sesji Rady przez panią Emilię Lengiewicz.
Radna Lengiewicz zapytała, kto podpisał ten dokument?
Sekretarz odpowiedziała, że Grzegorz Pul – Dyrektor PZD w Sokółce.
Radna dodała, że widocznie trzeba czekać na jeszcze większą tragedię, aby doczekać się reakcji, ale ja tego tak nie zostawię.
Radny Stanisław Szubzda powiedział, że przy składaniu wniosków należy wziąć również pod uwagę, że mieszkańcy, którzy mieszkają obok drogi i wnioskowanego pasa wibracyjnego, chcą w nocy spać spokojnie, bez hałasu. Mają do tego prawo.
Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani przewodnicząca i poprosiła państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformowała jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jej ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.
Radny Marek Brylewicz powiedział, że w imieniu własnym i mieszkańców ulicy Krukowskiej chcę złożyć wniosek do Powiatowego Zarządu Dróg o zamontowanie progów zwalniających na wysokości znaku „Korycin”, na wjeździe do Korycin, bo znaki, które ustawiliśmy z ograniczeniem prędkości do 40km/h nie zdają egzaminu i do nich dostosowują się tylko mieszkańcy ulicy Krukowskiej oraz Krukowszczyzny, a reszta jeździ jak chce, jak wariaci. Jest dużo małych dzieci, teraz wprowadziła się kolejna rodzina z czwórką małych dzieci no i jest strach, więc prośba do pana Wójta, aby poruszył ten temat u pana Dyrektora PZD, aby w jak najszybszym tempie to załatwić.
Wójt – przyjmuje ten wniosek i uważam, że jest bardzo zasadny.
Radny Radosław Andrysewicz - ja również chciałbym złożyć wniosek do Zarządu Dróg Powiatowych o usytuowanie w miejscowości Olszynka progu zwalniającego. Jest to sugestia policji, która twierdzi, że to rozwiąże problem zbyt szybko jeżdżących pojazdów. Przekazuje od razu wniosek pisemny w tej sprawie.
Radny Antoni Mróz powiedział, że wszyscy mają ten sam problem, w Popiołówce dodatkowo są jeszcze tiry, które „wpadają” do wsi od strony Ostrej Góry i mało który zwalnia. Może postawić znak ograniczenia prędkości do 40km/h, może to rozwiąże problem.
Wójt odpowiedział, że przychyla się do powyższych wniosków, ponieważ są one zasadne, tyle że wnioski dotyczące dróg w Olszynce i Popiołówce to są wnioski do nas, bo dotyczą dróg gminnych. Przeanalizujemy i zastanowimy się nad rozwiązaniami.
W Popiołówce jest ograniczenie wjazdu dla samochodów powyżej 10 ton, ale przepisy są nagminnie łamane, drogi dewastowane, a przecież nasze drogi nie są przystosowane do ruchu pojazdów ciężkich.
Radna Julita Wasilewska – ja mam pytanie dotyczące drogi S-8 w Wojtachach, czy coś wiadomo?
Wójt – mówimy o potencjalnej przebudowie czy budowie nowej drogi?
Radna Wasilewska – ja prosiłam o wyżwirowanie, zasypanie jam.
Wójt odpowiedział, że to jest wciąż aktualne i tym się zajmujemy jeśli chodzi o drogę gminną, natomiast jeśli chodzi o drogę krajową na odcinku Korycin – Katrynka to jeszcze się tam nic nie dzieje, aczkolwiek przewidywane są tam inwestycje koło Wojtach polegające na przebudowie mostu na rzece Brzozówka między Wojtachami a Krasnym, jak również budowy wjazdu na skrzyżowaniu drogi nr 8 z drogą do Wojtach i prawdopodobnie na skrzyżowaniu drogi nr 8 z drogą do Jasionówki. Podobne prace mają dotyczyć mostu na drodze krajowej w Popiołówce. Te informacje mogę przekazać, ponieważ uzgadniamy z Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad planowane inwestycje. Natomiast jeśli chodzi o wcześniejszy wniosek dotyczący ulepszenia drogi gminnej w Wojtachach tam, gdzie jest nawierzchnia żwirowa, to podtrzymuję, że zrobimy to jeszcze w tym roku.
Radna Julita Wasilewska powiedziała, że mam jeszcze pytanie do Dyrektor Ośrodka Kultury, czy będą w tym roku organizowane półkolonie dla dzieci i coś dla seniorów, bo w tamtym roku była bardzo fajna wycieczka dla nich.
Dyrektor GOKSiT odpowiedziała, że dzisiaj siadamy do planu półkolonii dla dzieci. Wydarzenia w czerwcu – Dzień dziecka, Noc Kupały czy Dni Truskawki, był to bardzo intensywny i wyczerpujący czas, ale zaraz omawiamy pomysły i na pewno tydzień półkolonii dla dzieci zorganizujemy. Jeśli chodzi o wycieczkę dla seniorów, jest to temat otwarty i do przemyślenia oraz przedyskutowania z panem Wójtem.
Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że ma wniosek do Powiatowego Zarządu Dróg, bo to chyba do nich należy, o naprawienie ubytków w chodniku przy boisku do tenisa, a także na nowym osiedlu na ulicy Słowiańskiej, ale może tu trzeba pociągnąć do odpowiedzialności właściciela działki, gdzie trwa budowa i w wyniku pracy ciężkich maszyn chodnik został uszkodzony.
Chciałabym wiedzieć także, czy planowana jest budowa toalet i przebieralni nad zalewem w Korycinie, bo mieszkańcy o to pytają.
Wójt stwierdził, że jeśli chodzi o ubytki w chodniku, to zgłosimy to do właściciela czyli Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce. Natomiast kwestia toalet jest to temat aktualny i nam znany, a planowany w dokumentacji na kolejne etapy rozbudowy przestrzeni nad zalewem tj. amfiteatru z przebieralniami, toaletami i całym kompleksem zaplecza, również z pomostami, aczkolwiek potrzebujemy na to znacznych środków finansowych. Za amfiteatrem planowana jest i mamy na to gotową dokumentację, podobna przestrzeń rekreacyjna, jaką już mamy i która cieszy nasze oczy i aż za dużo przyciąga turystów z zewnątrz. Na razie musimy posiłkować się toy – toyami. Będziemy również rozmawiać z podmiotem gastronomicznym, który prowadzi tam działalność gospodarczą, ażeby lekko rozszerzył ofertę sanitarną i dodatkowo musimy uzgodnić współpracę przy temacie śmieci.
Radna Lengiewicz zapytała, czy w przebudowie drogi w Mielnikach jest też wzięta pod uwagę przebudowa ulicy Grodzieńskiej od przedszkola w stronę Mielnik. Z tego, co mieszkańcy mi zgłaszali, jest tam problem po opadach deszczu, ulica zostaje zalana, bo jest problem z odpływem deszczówki.
Wójt odpowiedział, że nie jest wzięta pod uwagę, bo to zupełnie inna droga gminna, nie włączaliśmy jej do dokumentacji na przebudowę drogi do Mielnik, natomiast trwają prace nad rozwiązaniem problemu zalewania jednej posesji podczas intensywnych opadów deszczu i chcemy to rozwiązać punktowo. Podobne problemy dotyczą również np. ulicy Słowiańskiej. Te ulice wymagają już naprawy, wszyscy to widzimy i myślimy nad tym, aby umożliwić naszym mieszkańcom dogodny dojazd i rozwój, ale musimy też patrzeć na możliwości budżetowe.
Radna Emilia Lengiewicz – miałam informację od rolników, dlaczego nie było powiadamiania w sprawie składania wniosków na posuszowe za 2021 rok, cytuję: „na Noc Kupały sms-y poszły, za to, co ważne dla mieszkańców jest już niedostępne”.
Druga kwestia – bardzo bym prosiła o przypomnienie mieszkańcom o terminie do 30 czerwca składania informacji na temat źródeł ciepła.
Wójt odpowiedział, że jeżeli chodzi o posuszowe, to nie wiem, o czy pani mówi, natomiast jeśli chodzi o wszelkie informacje dla rolników, to są one wysyłane sms-mi na bieżąco, jak również informacje są umieszczane na Facebooku i na stronie internetowej. To jest dla nas priorytet i myślę, że nie popełniamy tu żadnego błędu, a jeśli chodzi o informację o imprezach, które są organizowane przez nas, nie widzę tu żadnego problemu, że informujemy mieszkańców, gdyż są to imprezy adresowane przede wszystkim do nich.
Radna Lengiewicz zadała kolejne pytanie od mieszkańców – czy jest planowana jakaś forma żłobka lub punktu żłobkowego w najbliższym czasie?
Wójt odpowiedział, że na ten moment nie, ale może być podjęta inicjatywa prywatna i nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś się tym zainteresował.
Kolejne pytanie radna skierowała do Dyrektor Ośrodka Kultury – od kiedy trwały przygotowania do półmaratonu?
Dyrektor odpowiedziała, że od początku roku.
Radna Lengiewicz powiedziała, że zdaję sobie sprawę z tego, iż to było pani pierwsze takie wydarzenie do organizacji, ale niestety wczoraj dostałam bardzo dużo przykrych opinii na temat wydarzeń wczorajszych m.in. narzekali zawodnicy i rodzice dzieci startujących na to, w jakich miejscach był przeprowadzony Duatlon. Dlaczego nie było biegów towarzyszących, tak jak zawsze były przy maratonie? Dlaczego nie zostały wykorzystane gminne rowery, które posiadamy, wiele osób chciałoby w Duatlonie wystartować, ale brak możliwości dowiezienia swoich sprzętów nie pozwolił im na to. Kolejny problem z punktami wody – było ich zdecydowanie za mało. Z tego, co wiem osoby prywatne musiały pomagać biegaczom. Był problem z oznakowaniem trasy, był problem z parkowaniem, korkowała się m.in. „ósemka”. Nie było biegów w zakresie 12 – 18 lat.
Dyrektor GOKSiT-u odpowiedziała, że nie wie, czy zapamiętała wszystkie pytania, bo było ich tak wiele. Jeśli chodzi o biegi dziecięce, to zamieniliśmy je na Duatlon dla dzieci. Wiele dzieci lubi jeździć rowem, więc wydaje mi się, że połączenie biegu z rowerem to był dobry pomysł. Rowery gminne były dostępne, stało ich 5 dla dzieci, które chciały się zapisać, a nie miały swoich i taka informacja była podawana. Ilość punktów wody była zorganizowana tak samo, jak w poprzednich latach, nie było żadnej zmiany, ale wiemy, że było ich za mało, dlatego też na kolejny rok trasa będzie na nowo wyznaczana i punkty z wodą także. Przy punktach wody pomogła nam szkoła, z nimi wspólnie to zorganizowaliśmy. Parkingi staraliśmy się zorganizować na tyle, na ile było miejsca na terenach gminnych.
Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że przed biegami pojawiła się informacja, iż będzie nagradzane 6 pierwszych miejsc w Duatlonie dzieci, później zostały nagrodzone tylko 3 i trochę niefajnie, bo nieoficjalnie, nie na scenie, tak jak zawsze się to odbywało. Jaka była w sumie przeznaczona kwota na nagrody? Ja rozumiem, że to dla pani nowe wydarzenie, aczkolwiek może warto byłoby posilić się doświadczeniem poprzednich lat, bo poprzedni dyrektorzy bardzo dobrze radzili sobie i w wolontariacie i w organizacji. Może wystarczyłaby zwykła rozmowa z tymi, którzy pomagali w wolontariacie, bo chętnie angażowali się mieszkańcy, bo to nasze wydarzenie.
Moja mała uwaga do pana Wójta – nie było dużo osób, spada liczba biegaczy, a widząc pana współpracę z władzami Białegostoku może warto byłoby porozmawiać, by imprezy nie kolidowały, bo biegi były również w Białymstoku. Wiadomo przecież, że u nas święto odbywa się zawsze w ostatni weekend czerwca, a Białystok ma ruchome swoje święto.
Katarzyna Sadowska powiedziała, że wrócę na chwile do tego, co pani mówiła a pro po wolontariatu i współpracy z mieszkańcami – ta współpraca była, za co już dziękowałam. Była współpraca ze szkołą, przedszkolem, wszystkimi naszymi jednostkami, a także z mieszkańcami, więc nie wiem, do czego był ten zarzut. Moi poprzednicy dobrze sobie radzili, ale uważam, że my też daliśmy radę.
Pani Emilia dodała, że w poprzednich latach nie mieliśmy pomocy z Powiatu i jednak to się dało zrobić. I jeszcze taka mała kwestia – moim zdaniem trasa przejazdu Duatlonu dzieci była nietrafiona i niebezpieczna.
Dyrektor odpowiedziała, ze zakres współpracy ze Starostwem był taki, jak realizowany przez firmy zewnętrzne w poprzednich latach. Starostwo bardzo pomogło, zapewniło nam scenę czy środki finansowe na nagrody.
Radna Lengiewicz – ja tylko przekazuję informacje od mieszkańców.
Dyrektor – ja również rozmawiałam z wieloma mieszkańcami i opinie były pozytywne. Wczoraj na scenie dziękowałam osobom, które pomogły: strażakom z 3 jednostek OSP, które bardzo się zaangażowały, policji, szkole, która pomogła zorganizować Rodzinną Strefę Truskawkową, gdzie było mnóstwo dzieci, naszym mieszkańcom, którzy prowadzili bezpłatne warsztaty stolarskie. Z Powiatem współpracowaliśmy też w zakresie cateringu i tu Zakład Aktywności Zawodowej bardzo nas wspomógł. Wydaje mi się, że wszystko wyszło dobrze, jedynie faktycznie mieszkańcom mogła przeszkadzać kwestia parkingów i kierowania ruchem, tu się zgadzam.
Radna Lengiewicz stwierdziła, że dostała także informację, że oznakowanie trasy było niewłaściwe, bo kilku biegaczy pojawiło się w miejscach, w których nie powinno się pojawić.
Dyrektor GOKSiT odpowiedziała, że nie kilku biegaczy, tylko jedna pani jadąc na rowerze faktycznie zgubiła drogę. Trasa była oznakowana bardzo dokładnie, zrobiliśmy to sami, potem z firmą, która współorganizowała zawody oraz ze strażakami i policją, nikt nie miał żadnych zarzutów, wszystko było przygotowane wspólnie.
Pan Mirosław Lech – Wójt Gminy powiedział, że jeżeli chodzi o parkingi, to od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to problem, ale świadomie przesunęliśmy zawody sportowe z soboty, jak było wcześniej. I przypomnę, że organizatorem jesteśmy my wszyscy. Jeżeli ma pani jakieś spostrzeżenia czy propozycje, to proszę się zgłosić z tymi propozycjami, jesteśmy otwarci, zarówno pani Dyrektor GOKSiT jak każda nasza jednostka i włączyć się w organizowanie, a nie słuchać 2 czy 3 osób, ponieważ ich opinie są zupełnie rozbieżne z tym, co ja słyszałem. Te Dni Truskawki były wyjątkowe z różnych względów, aczkolwiek rozszerzaliśmy zakres imprezy z tygodnia na tydzień, bo jak państwo pamiętają, ze względu na wojnę na Ukrainie zamierzaliśmy ta imprezę zdecydowanie wyciszyć, bardziej nastawiając się na atrakcje sportowe i aktywność fizyczną. W związku z tym, że nawet strona ukraińska apelowała, aby tego nie robić, że oni potrzebują tego typu normalnych wydarzeń – rozszerzyliśmy ją o występy artystyczne i inne wydarzenia. Zaangażowanie ludzi było, popatrzymy chociażby na Dom Gościnny. Rozumiem krytykę, tylko ona musi być uzasadniona. Nie słyszę słowa pochwały, bo pani nie patrzy na to, co poszło dobrze, tylko szuka dziury w całym. Jeśli chodzi o dzieciaki, to wszyscy rodzice byli zachwyceni nowym wydarzeniem. Wcześniej były biegi, ale to nie znaczy, że muszą być cały czas. Było mniej zawodników, ale to się wiążę z różnymi kwestiami. Rozmawiałem z zawodnikami, nie było pretensji. Pretensje są domeną pewnych ludzi i cóż, z tym nie będziemy się sprzeczać. Tak było i tak zostanie. Biegacze byli naprawdę zadowoleni, a jedynym mankamentem była pogoda, bo w takim upale trudno jest usiedzieć, a cóż dopiero biec czy jechać na rowerze. Ja chciałem podziękować pani Dyrektor i wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniach, bo była to ogromna, ciężka praca. Ze strażakami długo się zastanawialiśmy, jak rozwiązać problem parkingów w momencie, kiedy trwają zawody sportowe. Stąd też najpierw parkowano bliżej „ósemki”, po zakończeniu zawodów dziecięcych został wykorzystany teren za wiatrakiem, a w międzyczasie były „uwalniane” kolejne tereny parkingowe, aczkolwiek życie pokazało, że trzeba pewne elementy zmienić. Trasa półmaratonu traci homologację w tym roku i kolejną „puścimy” prawdopodobnie zupełnie innymi drogami, ażeby uniknąć skrzyżowania z drogą wojewódzką, bo rodzi to różne problemy nawet z pozwoleniami na przebieg takich tras. Przesuniemy też start i metę w inne miejsce. Jeżeli znacie osoby, które mają złe opinie, to proszę im przekazać pozdrowienia i powiedzieć, że większość społeczeństwa ma zupełnie inne zdanie w kwestii oceny tego, co się działo. Jeżeli chciałaby się pani w cokolwiek włączyć konstruktywnie, to zapraszam.
Radna Lengiewicz – jeśli mogę się odnieść do tego, co zostało powiedziane, to moim obowiązkiem jest, żebym przekazywała informacje nawet krytyczne w tym temacie. A jeżeli chodzi o moje zaangażowanie, to w sobotę brałam udział, jak zwykle, w błotnej lidze mistrzów.
Sekretarz Gminy stwierdziła, że chce coś powiedzieć jako rodzic, jako mieszkaniec, jako osoba zaangażowana w organizację i jako osoba współorganizująca pracę w Urzędzie Gminy. Chciałabym podziękować Ośrodkowi Kultury i całej załodze, która pracowała po kilkanaście godzin dziennie. Chciałabym podziękować pani przewodniczącej Rady, która świeci przykładem i jako sołtys wsi zorganizowała punkt z wodą, wystawiła swoje stoły, sama przyjechała po wodę, zorganizowała dzieciom na swój koszt posiłek – także bardzo dziękuję i myślę, że jesteśmy super załogą i dziękuję wam za wszystko.
Wójt powiedział, że można by było wymienić jeszcze wiele osób i to jest postawa taka, jaką budujemy od 30 lat, ażeby się wzajemnie wspierać i tylko wyłącznie dzięki temu odnosimy sukcesy. Także ja również pani przewodniczącej i wszystkim dziękuję.
Przewodnicząca Rady dodała, że w tym dziele wzięło udział wiele osób, pracownicy poświęcili swój czas. Każdemu, kto się do tego dołożył, podziękowania się należą i oby to było budujące i oby nas było jak najwięcej do tej pracy, bo pracujemy na swój wizerunek. W przyszłym roku mamy szansę wszyscy bardziej się zaangażować i oby było lepiej.
Radny Grzegorz Sieńko – chciałem zabrać głos w swojej i nie swojej sprawie i sąsiadów – chodzi o drogę dojazdową do Szaciłówka 39. Złożyłem pismo w tej sprawie do urzędu i dostałem odpowiedź. Mam pytanie, czy będzie tam w końcu coś robione i ile czasu w Urzędzie Gminy trzeba czekać na odpowiedź. Czy wy dotrzymujecie jakiś terminów czy nie, bo nie rozumiem. Napisałem również, że nie odbierają ode mnie śmieci, zostało bez niczego. Zimą nie odbierali, po reperacji drogi nie odbierali i dalej nie odbierają. A ja dostaję odpowiedź, że wszystko robi się, tylko nie to, co trzeba.
Wójt – pan mówi o drodze do własnej posesji.
Radny Sieńko – nie tylko ja tam jeżdżę, tam jeżdżą rolnicy, którzy beli już nie dadzą rady wywieźć.
Wójt odpowiedział, że złożył pan wniosek podpisany przez siebie i tylko siebie. Oczywiście mamy tę drogę na uwadze w momencie, kiedy skończymy prace przy innych drogach, ważniejszych. Na wiosnę zostały tam wykonane prace równiarką, a droga być może była nieprzejezdna w okresie intensywnych deszczy, ale wtedy tak jest na wielu drogach.
Radny Grzegorz Sieńko stwierdził, że ona dalej jest nieprzejezdna w czasie deszczu, czyli są ważniejsze sprawy niż drogi, teraz rozumiem.
Wójt – drogi są najważniejsze, ale przede wszystkim załatwiamy pozytywnie wszystkie naprawy nawierzchni dróg w momencie, gdy właściciele posesji leżących przy drodze deklarują jakąkolwiek pomoc w jej naprawie. Kiedy uporamy się z innymi drogami, również ta doczeka się podsypki.
Radny Sieńko stwierdził, że rozumie, iż droga w Zabrodziu jest ważniejsza.
Wójt – mówimy o zupełnie innych sprawach, pan mówi o drodze dojazdowej do własnej posesji.
Radny odpowiedział, że nie własnej sprawie, jest nas tam sześciu, którzy jeżdżą.
Następnie głos zabrał radny Janusz Małyszko mówiąc, że wracając do wczorajszego święta ja, jako jeden ze strażaków na pierwszej linii, bo o mnie się„ rozbijała” większość ludzi próbujących zaparkować potwierdzam, że było ciężko z parkingami. Rozumieliśmy to wszyscy, my strażacy próbowaliśmy to ogarnąć i wyszło całkiem przyzwoicie. Ludzie bardzo fajnie współpracowali i oprócz kilku incydentów nie doszło do żadnych poważnych ekscesów i nie było źle. Dodatkowo chciałbym powiedzieć, że zarówno ja jak i inni strażacy świetnie przyjęli wiadomość o tym, że w następnych latach wszystko będzie zrewidowane, zorganizowane na nowo. Liczymy też na wysłuchanie naszych uwag w tym temacie, bo na żywo byliśmy na pierwszej linii przy organizacji ruchu, a gości na nasze uroczystości co roku przyjeżdża coraz więcej. To kończąc temat Dni Truskawki.
Radny Małyszko opowiedział także o delegacji radnych, której przewodniczył, do zaprzyjaźnionej Gminy Terespol, gdzie w sobotę odbywały się duże uroczystości z okazji 30-lecia powstania gminy. Przekazał także pozdrowienia i podziękowania za dobrą, wieloletnią współpracę dla Rady Gminy Korycin i mieszkańców gminy od włodarzy Gminy Terespol.
Wójt Gminy opowiedział o początkach przyjaźni i współpracy między naszymi gminami, które sięgają roku 1994.
Radny Grzegorz Sieńko zapytał wójta, co ma zrobić, jak następnym razem znowu nie zostaną od niego odebrane śmieci?
Wójt odpowiedział, że jeśli chodzi o temat śmieci, to od tego jest Związek Gmin „Kumiałka – Biebrza” i prośba o interwencję w tamtą stronę. Na każdy sygnał, że śmieci są nieodebrane, jest natychmiast telefon od pań, które tam pracują i jeżeli śmieciarka tego dnia nie odebrała, to specjalnie jedzie następnego dnia, żeby odebrać.
Radny Sieńko – ale ona nie da rady dojechać.
Wójt – niech pan nie żartuje.
Radny Sieńko – nie żartuję, mam zrobione zdjęcia, mogę panu pokazać albo pokazać radnym.
Radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań.
Ad.17/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poprosiła państwa radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Nie zgłoszono wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Ad.18/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XXIX Sesji Rady Gminy Korycin pani przewodnicząca stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknęła je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Przewodniczący Rady
Iwona Chwiećko
Metryka strony