PROTOKÓŁ Komisji Gospodarki i Budżetu z dnia 8 czerwca 2018 roku
PROTOKÓŁ
z posiedzenia w szóstej kadencji Komisji Gospodarki i Budżetu przy Radzie Gminy Korycin, odbytego dnia 8 czerwca 2018 roku (piątek) w godz. 9.30 – 11.30 w siedzibie Urzędu Gminy Korycin przy ulicy Knyszyńskiej 2a
W posiedzeniu udział wzięło 7 członków Komisji Gospodarki i Budżetu tj.:
Pan Stanisław Krutul – przewodniczący Komisji
Pan Adam Bielawski – członek Komisji
Pan Jan Bojarzyński – członek Komisji
Pan Jerzy Burak – członek Komisji
Pan Bogdan Małyszko – członek Komisji
Pan Jarosław Radulski – członek Komisji
Pan Kazimierz Urban - członek Komisji
zgodnie z załączoną listą obecności .
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
Pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin ,
Pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy ,
Pani Tamara Sokołowska - Sekretarz Gminy jednocześnie protokołująca przebieg posiedzenia.
Posiedzenie otworzył Pan Stanisław Krutul – przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu serdecznie witając członków Komisji oraz Pana Wójta, Sekretarz Gminy i Skarbnika Gminy. Następnie przedstawił proponowany porządek posiedzenia Komisji, który został przyjęty jednogłośnie (7 głosów „za”) i przedstawia się następująco:
1. Przyjęcie protokołu ze wspólnego posiedzenia przez Komisję Gospodarki i Budżetu oraz Komisję Rewizyjną , odbytego dnia 21 grudnia 2017 roku.
2. Zaopiniowanie propozycji Pana Wójta w zakresie planowanych zamierzeń inwestycyjnych w Gminie Korycin na najbliższe lata.
3. Zapoznanie się z treścią projektów w uchwał przedkładanych pod obrady XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin zaplanowanej na dzień 22 czerwca 2018 roku na godz. 10.30 tj.:
1) w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2017 rok,
2) w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2017 rok,
3) w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin ( zmiana rozporządzenia),
4) w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli,
5) w sprawie dokonania zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok,
6) w sprawie dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 – 2039.
4. Inne bieżące sprawy , w tym:
1) wyniki przetargu na wykonanie zadania pn. ”Budowa placu zabaw w Korycinie” ogłoszonego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korycińskiej. Wartość szacunkowa zadania wynosi 186 943,00 PLN netto ( 43 347,14 euro ). Wpłynęły 2 oferty:
a) SOLID-STET sp. z o.o. sp.k. Szczecin - cena brutto 263 450,00 PLN, okres gwarancji 3 lata,
b) Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego „HYDROS” sp. j. Tadeusz Kulesza, Adam Kulesza , Białystok – cena brutto 229 900,00 PLN, okres gwarancji jakości 6 lat.
Ad.1/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia członkowie Komisji nie wnieśli uwag i zastrzeżeń do protokołu ze wspólnego posiedzenia obu Komisji ( Komisji Gospodarki i Budżetu oraz Komisji Rewizyjnej ), odbytego dnia 21 grudnia 2017 roku , zatem pan przewodniczący Komisji poinformował, że protokół został przyjęty jednogłośnie przez członków Komisji (7 głosów „za”).
Ad.2/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i przedstawił członkom Komisji zamierzenia inwestycyjne Gminy Korycin na najbliższe lata, a także omówił działania obecne.
Aktualnie są do wykorzystania pieniądze unijne na kolejne nasze działania inwestycyjne. Pomimo naszego dużego zadłużenia w postaci zaciągniętych kredytów, chcemy sięgnąć po środki unijne. Do końca miesiąca czerwca br. można składać wnioski o dofinansowanie naszych zadań w ramach projektu transgranicznego Interreg Litwa – Polska.
W 2019 roku planujemy przebudowę drogi Białystoczek - odcinek od krajowej ósemki do wsi Białystoczek. Mamy już podkłady geodezyjne i nową dokumentację techniczną. Obecnie są nowe technologie nawierzchni i my w dokumentacji technicznej proponujemy nawierzchnię bitumiczną lub nawierzchnię betonową. Ceny budowy i remontu dróg poszły w górę o 100%. Każda technologia ma plusy i minusy i każda droga wymaga konserwacji. Przy nawierzchni betonowej odpada sól podczas zimowego odśnieżania. Na rynku brakuje obecnie firm przystępujących do przetargów na ich budowę lub przebudowę. Oferentowi opłaca się zapłacić karę i zrezygnować z realizacji umowy na wykonanie drogi.
Pan Wójt podpisał już ze Starostą Sokólskim porozumienie dotyczące realizacji wspólnego zadania pn.”Przebudowa układu komunikacyjnego dróg powiatowych nr 1326B i 1330B Janów – Trofimowka – Franckowa Buda – Wyłudki „ i przekazania dotacji celowej w kwocie 150 000,00 złotych. Droga ta jest już na liście zatwierdzonej do dofinansowania przez Wojewodę Podlaskiego. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce w imieniu Starosty przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na jej wykonawstwo.
Natomiast wspólnie z naszymi obecnymi partnerami z Litwy chcielibyśmy złożyć wnioski o dofinansowanie następujących trzech projektów w tym jednego z rejonem wileńskim i dwóch z Administracją Samorządu Birstonas tj.:
1) ze strażą pożarną z Rejonu Wileńskiego na zakup 2-ch samochodów strażackich do OSP Krukowszczyzna i OSP Ostra Góra oraz na rozbudowę remizy strażackiej w Korycinie, zaś straż Rejonu Wileńskiego na zakup 1 samochodu strażackiego i wyremontowanie budynku straży pożarnej. Gmina Korycin byłaby Liderem w projekcie, a straż Rejonu Wileńskiego Partnerem. Wartość projektu to kwota 2 300 000,00 złotych . W tym projekcie są też przewidziane zadania miękkie, wartość dofinansowania wynosi 85% przy 15 % wkładzie własnym gminy,
2) z Administracją Samorządu Birstonas na realizację zadań turystycznych w tym: budowę miejsc postojowych – zagospodarowanie miejsc wypoczynku przy szlaku rzeki Kumiałka we wsiach: Rudka, Gorszczyzna, Szumowo, Aulakowszczyzna, budowę repliki grodziska w Milewszczyźnie, budowę parkingu nad zalewem w Korycinie zaś po stronie Birstonasu podobne zadania turystyczne. Dokonaliśmy aktualizacji kosztorysów inwestorskich do aktualnych cen.
Liderem tego projektu będzie z naszej strony Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, a Partnerem Administracja Samorządu Birstonas. Nasz wkład własny wyniesie 15%, dofinansowanie unijne 85%, wartość zadania ponad 2 mln złotych,
3) z Administracją Samorządu Birstonas na budowę przedszkola u nich, a po naszej stronie chcemy zagospodarować plac przy rozbudowanym nowym budynku przedszkola oraz wyposażyć nasze przedszkole w nowoczesny sprzęt. Oni byliby Liderem ( prosili nas o przystąpienie do tego projektu ), a Gmina Korycin będzie Partnerem. Zatem my chcemy dopieścić nasze nowe przedszkole zagospodarowując cały plac i otoczenie naszego przedszkola wraz z wyposażeniem go w niezbędny sprzęt, typu meble i inne akcesoria .
Aktualnie rozstrzygany jest przetarg na zadanie o nazwie: „Budowa placu zabaw w Korycinie” przy Przedszkolu im. Jana Pawła II w Korycinie ogłoszonego przez Stowarzyszenie - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korycińskiej. Wpłynęły dwie oferty, w tym jedna z ceną tańszą w kwocie 229 900,00 zł brutto i pewnie z tą firmą podpiszemy umowę. Do 10 sierpnia 2018 roku ten plac zostanie wykonany i oddany do użytku. Dofinansowanie tego zadania wyniesie 100%, ponieważ to Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korycińskiej składało ten wniosek a nie Gmina Korycin jako jednostka samorządu terytorialnego, oczywiście pracownicy Urzędu Gminy pomagają dla stowarzyszenia.
Mamy też drugi wniosek promocyjny o jego dofinansowanie złożony przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korycińskiej o nazwie zadania:” Kampania promująca dziedzictwo kulturowe Ziemi Korycińskiej” na kwotę 54 600, 00 zł, który obejmie między innymi plener fotograficzny, wystawę poplenerową oraz 4 różnego rodzaju publikacje dotyczące Gminy Korycin ze szczególnym wskazaniem Parku Kulturowego Korycin - Milewszczyzna. Materiały te ukażą się w listopadzie br. z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości .
W dalszej kolejności pan Wójt omówił przebieg i realizację obecnych inwestycji. Wczoraj tj. 7 czerwca 2018 roku odbył się techniczny odbiór rozbudowywanego Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie. Są usterki do usunięcia.
Kończą się prace przy budowie plaży nad zalewem w Korycinie. Nie było szlabanów, to je zamówiliśmy. Ponadto aby utrzymać roślinność w gazonach przy plaży należy dodatkowo wykonać nawodnienie. Nasadzenie przeróżnych kolorowych krzewów w tych gazonach zapewni nam ciekawą kolorystykę całego terenu plażowego.
Oficjalne otwarcie infrastruktury plażowej odbędzie się podczas XXIII Ogólnopolskich Dni Truskawki, które odbędą się w dniach 23 – 24 czerwca 2018 roku. Pan Wójt powiedział też, że jeśli do tych dni nie będzie truskawek, bo jest susza, to zrezygnujemy z bitwy truskawkowej zaplanowanej podczas tego święta.
Następnie przedstawił program święta truskawkowego. W sobotę odbędzie się truskawkowy festyn sportowy, gdzie między innymi odbędzie się bieg główny oraz biegi towarzyszące dzieci i młodzieży. Janów wycofał się z organizacji biegów dla dzieci stąd decyzja, że odbędą się one w Korycinie. Nasza szkoła włączyła się w organizację biegów dziecięcych. Będą one z rana, zatem dzieci wraz z rodzicami będą mogli uczestniczyć w dalszej części naszej imprezy, w której biorą udział dorośli. Wszystko będzie działo się przy zalewie w Korycinie i w parku plebańskim. Będzie też turniej piłki błotnej. Trasa biegu głównego w stosunku do roku ubiegłego uległa niewielkim zmianom.
Jesteśmy najstarszym półmaratonem w naszym województwie , jest ich coraz więcej w całym kraju. W tym roku nagrodę pieniężną zamieniamy na bon do zakupów w sklepie. Zdaniem członka Komisji pana Jana Bojarzyńskiego kwota nagrody finansowej nie zmienia się od lat , jest za niska, należałoby to zmienić.
Do turnieju w piłce błotnej zgłosiło się już 40 drużyn.
Ze względu na budowę plaży cały teren związany ze świętem truskawkowym przesunął się w kierunku nieruchomości pana Sołjana.
W sobotę będzie też premiera sztuki „Mieszczanin szlachcicem” według Moliera w wykonaniu Korycińskiej Grupy Teatralnej w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie.
Natomiast w niedzielę po mszy świętej odbędzie truskawkowy festyn rozrywkowy wraz z licznym konkursami i bitwą truskawkową, a gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk z Zespołem Akcent. Impreza truskawkowa jak co roku zakończy się pokazem sztucznych ogni wraz z dyskoteką nad zalewem.
Nasza impreza jest jedną z 3-ch największych w województwie podlaskim.
Zapraszamy na święto miedzy innymi naszych zaprzyjaźnionych przyjaciół z Gminy Terespol, z Birstonasu i Rejonu Wileńskiego na Litwie, z Białorusi i innych zakątków naszego kraju i województwa. Pan Wójt prosił wszystkich członków Komisji o aktywne włączenie się w obchody tego święta i pomoc organizatorom w jego organizacji i osobisty udział w tej imprezie.
Wszyscy Państwo radni otrzymają zaproszenia na nasze truskawkowe święto.
W dalszej części posiedzenia pan Wójt poruszył istotny, strategiczny temat dotyczący wypowiedzenia z dniem 1 stycznia 2019 roku umowy Spółce Wodociągi Podlaskie w Białymstoku, która aktualnie w imieniu Gminy Korycin zajmuje się eksploatacją mienia komunalnego służącego do zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie naszej gminy. Z treści zawartej umowy wynika, że umowa może być rozwiązana przez każdą ze stron za 6 miesięcznym okresem wypowiedzenia, którego termin upływa ostatniego dnia miesiąca. Zdaniem Pana Wójta nasza gmina ma nową sieć wodociągową i kanalizacyjną, która nie wymaga ponoszenia dużych nakładów finansowych.
Po dokonanej przez Skarbnika Gminy analizie finansowej zarządzania naszym mieniem przez w/w Spółkę wynika, że z naszych przychodów wpływa do Spółki około 700 tys. złotych rocznie a oni płacą nam podatek od nieruchomości w kwocie 100 tys. zł rocznie jako jedynej Gminie wśród pozostałych gmin należących do tej Spółki. Zdaniem pana Wójta, straciliśmy kontrolę nad tym, co dzieje się w tej spółce. Ta Spółka jest dobra dla samego pana Prezesa i jego pracowników, mają duże pieniądze na koncie, dobre wskaźniki i dobrze taką spółką zarządzać, która przynosi dochody. Ceny wody i ścieków w myśl nowych przepisów prawa wodnego zostały już zatwierdzone na okres 3 lat. Na koszty ich utrzymania z naszej gminy idzie 300 tys. zł. Zatem zdaniem pana Wójta lepiej byłoby i oszczędniej aby to gmina prowadziła to zadanie. Zdajemy sobie sprawę, że będzie dużo kłopotów i ryzyko z tym związane. Organizacyjnie i logistycznie musimy się do tego zadania przygotować, w tym zatrudnić konserwatorów i innych pracowników do prowadzenia tych zadań.
Zagadnienie to przedstawi pan Wójt wszystkim radnym na najbliższej sesji i chce uzyskać opinię w tej sprawie.
Pan Stanisław Krutul zaproponował aby ścieki z przydomowych oczyszczalni odbierać do zbiorczej oczyszczalni w Korycinie wg grafiku ustalonego dla każdej wsi, ponieważ są one wylewane w niedozwolone miejsca. Pan Wójt powiedział, że nasza oczyszczalnia może przyjąć dziennie tylko 2 beczkowozy dowożonych ścieków. Natomiast pan Bogdan Małyszko stwierdził, że duże gospodarstwa rolne , które mają obory, posiadają własne studnie, z których korzystają ich zwierzęta.
Pan Skarbnik zwrócił też uwagę na fakt, iż Spółka bierze w leasing sprzęt ustalając wg własnych potrzeb wysokość rat leasingowych i ma wpływ na wysokość generowanego wyniku spółki. Ponadto pan Wójt przypomniał, że Gmina Korycin ma też 2 udziały w tej spółce i mamy prawo uczestniczyć w działaniach tej spółki, bądź je odsprzedać.
Członkowie Komisji do propozycji pana Wójta ustosunkują się z pozostałymi radnymi podczas najbliższej sesji rady gminy, która zaplanowana jest na 22 czerwca br.
Pan Skarbnik z kolei poinformował, że przed złożeniem wniosków o ich dofinansowanie o których mówił Pan Wójt na początku posiedzenia, wszystkie te zamierzenia po akceptacji Państwa radnych na sesji muszą być wprowadzone do uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy na następne kolejne lata. Pan Skarbnik stwierdził też, że banki ostrożnie podchodzą do naszej gminy, gdyż mamy duże zadłużenie i nie doszedł do skutku ostatni przetarg na udzielenie nam kredytu z powodu braku ofert. W najbliższy poniedziałek pan Skarbnik umówiony jest z przedstawicielem w sprawie omówienia procedury wyemitowania przez naszą gminę obligacji komunalnych.
Członek Komisji pan Jan Bojarzyński apelował do pana Wójta i Skarbnika o ostrożność w podejmowaniu takich decyzji, aby nie przysporzyć sobie i Gminie dalszych kłopotów i problemów. Z kolei pan Jarosław Radulski stwierdził, że trzeba dokończyć dalsze ciągi dróg, między innymi w kierunku Przesławki, Gmina Czarna Białostocka kończy drogę do Brzozówki i inne, a nie wchodzić w realizację kolejnych zadań i zadłużać gminę. Robicie nie wiadomo co, a drogi nie ma.
Pan Kazimierz Urban zwrócił się z prośbą do Pana Wójta o naprawę nawierzchni drogi w kierunku Przystawka - Ostra Góra, ponieważ cała droga jest zniszczona, asfalt jest spękany i ma wyrwy na swej nawierzchni. Okres gwarancji zapewne już minął, bo od remontu tej nawierzchni minęło 3 lata.
Pan Wójt stwierdził, że remonty dróg w naszej gminie są dalej priorytetem i będziemy je sukcesywnie modernizować, tak jak dotychczas to robiliśmy i sprawdzimy, czy naprawa nawierzchni tej drogi została wykonana.
Ad.3/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia członkowie Komisji zapoznali się z projektami uchwał, które zostaną przedłożone do uchwalenia podczas obrad XXVIII Sesji Rady Gminy Korycin zaplanowanej na dzień 22 czerwca 2018 roku na godz. 10.30. w następujących sprawach:
1) w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2017 rok,
2) w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2017 rok,
3) w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin w związku z wejściem w życie z dniem 19 maja br. nowego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych ( Dz.U.poz.936 ),
4) w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli,
5) w sprawie dokonania zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok,
6) w sprawie dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 – 2039.
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pan Wójt przypomniał członkom Komisji wyniki przetargu na wykonanie zadania pn: „Budowa placu zabaw w Korycinie” ogłoszonego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korycińskiej. Wartość szacunkowa zadania wynosi 186 943,00 zł netto ( 43 347,14 euro ).
Wpłynęły 2 oferty:
1) SOLID-STET sp. z o. o sp.k. Szczecin – cena brutto 263 450,00 zł, okres gwarancji 3lata,
2) Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego „HYDROS” sp. j. Tadeusz Kulesza, Adam Kulesza, Białystok – cena brutto 229 900, 00 zł, okres gwarancji 6 lat, o których mówił wcześniej przy omawianiu zagospodarowania placu przy rozbudowanym przedszkolu.
W ramach zapytań i innych bieżących spraw gminy członkowie Komisji pytali pana Wójta w następujących sprawach:
1) Pan Jarosław Radulski pytał co dzieje się z projektem dotyczącym montażu ogniw fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych?
Pan Wójt odpowiedział, że trwa procedura zamówienia publicznego. W terminie do dnia 16 maja 2018 roku wpłynęły 2 oferty:
Część I – Dostawa i montaż instalacji kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Korycin
a) Arena Projektów sp. z o. o. Antoninów – cena brutto 448 740, 00 zł, termin wykonania do dnia 28.09.2018 r., okres gwarancji 9 lat,
b) SUNGRANT sp. z o. o. Białystok – cena brutto 470 435,05 zł, termin wykonania do dnia 28.09.2018 r., okres gwarancji 5 lat.
Część II – Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Korycin
a) Arena Projektów sp. z o. o. Antoninów – cena brutto 769 545,00 zł, termin wykonania do dnia 20.09.2018 r., okres gwarancji 9 lat,
b) SUNGRANT sp. z o. o. Białystok – cena brutto 1 463 079,84 zł, termin wykonania do dnia 28.09.2018 r., okres gwarancji 5 lat.
Na dostawę i montaż instalacji kolektorów słonecznych zgłosiło się 35 mieszkańców, a na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych 47 chętnych mieszkańców. Przy wszystkich zamówieniach publicznych Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego ostro kontroluje całą procedurę z tym związaną przy różnych projektach. Na razie nie mamy podpisanej umowy o dofinansowanie tego projektu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Idziemy w kierunku wyłonienia wykonawcy, wyjaśniamy dużą dysproporcję ceny podanej prze obie firmy, gdzie jedna firma oferuje niską cenę, a druga wysoką. Po wyjaśnieniu przez firmę wysokości niskiej ceny , podpiszemy umowę na wykonanie tego zadania. Po podpisaniu umowy z wykonawcą zorganizujemy spotkanie z tymi mieszkańcami, którzy uczestniczą w projekcie celem wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z przystąpieniem do realizacji tego projektu.
Na realizację tego zadania (Część I i II ) Zamawiający zamierzał przeznaczyć 1 650 000, 00 złotych,
2) Pan Adam Bielawski pytał pana Wójta, kto będzie naprawiał uszkodzone kolektory słoneczne, które zniszczył i uszkodził silnie padający grad?
Pan Wójt odpowiedział, że kolektory są przez Gminę Korycin ubezpieczone, ponieważ stanowią nasze mienie. Zatem trzeba sporządzić protokoły z poniesionych szkód i strat i zgłosimy do firmy ubezpieczeniowej o odszkodowanie, a także naprawę.
Ponadto inni członkowie Komisji ( pan Bogdan Małyszko, pan Jarosław Radulski i pan Kazimierz Urban ) poinformowali pana Wójta o złej woli i braku współpracy przedstawicieli firmy, która dotychczas montowała kolektory słoneczne na terenie Gminy Korycin, szczególnie podczas zgłaszania awarii do usunięcia.
Na tym protokół z posiedzenia Komisji Gospodarki i Budżetu zakończono.
Protokołowała:
Tamara Sokołowska
Przewodniczący Komisji
Gospodarki i Budżetu
Stanisław Krutul
Metryka strony