Protokół z XV Sesji Rady Gminy
PROTOKÓL Nr XV/04
z XV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 26 kwietnia 2004r. (poniedziałek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 9.00 – 14.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
Stan Rady Gminy – 15 radnych.
Obecnych – 14 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Jan Bojarzyński
3) pan Józef Gliński
4) pan Stanisław Krutul
5) pan Bogdan Małyszko
6) pan Antoni Pakuła
7) pan Antoni Puza
8) pan Czesław Radulski
9) pan Jarosław Radulski
10) pan Edmund Sobolewski
11) pan Krzysztof Szewczul
12) pan Stanisław Szubzda
13) pan Kazimierz Urban
14) pan Andrzej Waszczeniuk
Radny nieobecny nieusprawiedliwiony – pan Stanisław Pochodowicz
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pani Grażyna Bajkowska – Z-ca Wójta Gminy Korycin
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
4) pani Danuta Zawadzka – Skarbnik Gminy
5) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie
6) pani Dorota Wiesławska – Dyrektor Przedszkola w Korycinie
7) pan Tadeusz Ciszkowski Dyrektor Zespołu Szkół w Korycinie
8) pani Jadwiga Łabanowska – Dyrektor GOKSiT w Korycinie
9) pani Ewa Prokop – Kierownik Biblioteki Publicznej w Korycinie
10) pan Stanisław Kopciewski – radny Powiatu Sokólskiego
11) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia.
Obrady XIV Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta, panią Zastępcę Wójta, panie Sekretarz, Skarbnik, panią protokolantkę oraz wszystkich przybyłych gości i sołtysów. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art.14 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Poinformował, że proponowany porządek obrad XV Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad.
Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XV Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku dziennego XV Sesji Rady Gminy Korycin.
3. Przyjęcie protokołu z XIV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 31 marca 2004r.
4. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
6. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy Korycin za 2003 rok oraz sprawozdań z działalności gminnych jednostek organizacyjnych, w tym:
a) Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, w tym Biblioteki
Publicznej Gminy Korycin,
b) Zespołu Szkół w Korycinie,
c) Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie,
d) Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie
i podjęcie uchwały Nr XV/85/04 Rady Gminy Korycin z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tego tytułu.
7. Zapoznanie się ze sprawozdaniami z działalności Komisji działających przy
Radzie Gminy Korycin za 2003 rok, w tym:
a) Komisji Rewizyjnej,
b) Komisji Gospodarki i Budżetu.
8. Wprowadzenie zmian do budżetu gminy Korycin na 2004 rok – podjęcie uchwały
Nr XV/86/04 z dnia 26 kwietnia 2004r.
9. Ustalenie wysokości stawek opłat za zajęcie 1m2 pasa drogowego dla dróg gminnych położonych na terenie Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr XV/87/04 Rady Gminy Korycin z dnia 26 kwietnia 2004r.
10. Utworzenie środków specjalnych przeznaczonych na budowę, przebudowę, remont i ochronę dróg gminnych – podjęcie uchwały Nr XV/88/04 Rady Gminy Korycin z dnia 26 kwietnia 2004r.
11. Podjęcie uchwały w sprawie włączenia sołectwa Nowinka do sołectwa Ostra Góra i zmiany uchwały dotyczącej podziału gminy Korycin na sołectwa – uchwała Nr XV/89/04 Rady Gminy Korycin z dnia 26 kwietnia 2004r.
12. Uchwalenie nowych statutów 32 sołectw gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr XV/90/04Rady Gminy Korycin z dnia 26 kwietnia 2004r.
13. Udzielenie odpowiedzi na wnioski pisemne zgłoszone przez panów radnych na poprzedniej Sesji.
14. Interpelacje i zapytania radnych.
15. Wolne wnioski i informacje.
16. Zamknięcie obrad.
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XIV Sesji Rady Gminy odbytej dnia 31 marca 2004r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin. Każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta. Protokół ten jest również wyłożony na sali obrad na stoliku protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XIV Sesji Rady Gminy.
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.
- podjąłem decyzje o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,
- analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,
- pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy.
Panowie radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji pana przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy:
1) wydałem Zarządzenie Nr 44/04 Wójta Gminy Korycin (jako organu wykonawczego) z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu gminy Korycin za 2003 rok, które w dniu 15 kwietnia br. zostało przedłożone do rozpatrzenia i zaopiniowania Komisji Rewizyjnej oraz w dniu 16 kwietnia 2004 r. przekazane Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku celem wydania opinii, a dzisiaj zostanie rozpatrzone przez Radę Gminy Korycin,
2) Zarządzeniem Nr 45/04 Wójta Gminy Korycin z dnia 31 marca 2004r. (jako organu wykonawczego) nadałem Nowy Regulamin Organizacyjny Urzędowi Gminy Korycin, który aktualnie wdrażany jest w życie między innymi poprzez przygotowanie aneksów bądź nowych zakresów obowiązków dla poszczególnych stanowisk pracy,
3) Zarządzeniem Nr 46/04 Wójta Gminy Korycin z dnia 2 kwietnia br. (jako organu wykonawczego) określiłem sposób wykonania uchwał Rady Gminy Korycin podjętych podczas obrad XIV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 31 marca 2004r. Podczas tej Sesji Rada Gminy podjęła 7 uchwał w następujących sprawach:
- uchwalenia budżetu gminy Korycin na 2004 rok,
- wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości położonej w obrębie wsi Mielniki, stanowiącej własność Skarbu Państwa,
- wyrażenia zgody na nabycie działek rolnych położonych w obrębie wsi Mielniki na mienie komunalne gminy Korycin z przeznaczeniem na poszerzenie drogi rolniczej,
- obniżenie wysokości wskaźników procentowych dodatku mieszkaniowego,
- ustalenie sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę Korycin,
- odwołania Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Korycinie w osobie pani Jadwigi Zapolskiej i powołanie jej z dniem 1 kwietnia 2004 r. na stanowisko Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Korycinie na czas nieokreślony.
Uchwały te zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zostały w dniu 6 kwietnia 2004 roku w ramach nadzoru przekazane Wojewodzie Podlaskiemu, a uchwała w sprawie budżetu gminy Korycin na 2004 rok do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Ponadto uchwały te zostały przekazane na merytoryczne stanowiska pracy oraz 2 uchwały stanowiące akty prawa miejscowego tj. w sprawie obniżenia wysokości wskaźników procentowych dodatku mieszkaniowego i ustalenia sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę Korycin, a także uchwała w sprawie budżetu gminy Korycin na 2004 rok, zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Ponadto dokonaliśmy już podziału działki Nr 55 położonej w obrębie wsi Mielniki – własność Agencji Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa, który to podział został zatwierdzony przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Sokółce w dniu 19 kwietnia 2004 roku i możemy już ustalać termin u notariusza celem podpisania umowy (działka 55/2 o pow. 0,0866ha).
Z kolei nabycie działek rolnych położonych w obrębie wsi Mielniki na mienie komunalne gminy Korycin z przeznaczeniem na poszerzenie drogi rolniczej. Do dnia 15 maja br. planujemy podpisanie umów u notariusza w Sokółce,
4) Zarządzeniem Nr 47/04 Wójta Gminy Korycin (jako organu wykonawczego) z dnia 2
kwietnia 2004 roku określiłem harmonogram realizacji dochodów i wydatków
budżetowych na II-gi kwartał 2004 roku,
5) Zarządzeniem Nr 48/04 Wójta Gminy Korycin (jako organu wykonawczego) z dnia 16 kwietnia 2004 roku określiłem sposób przygotowania projektów uchwał, które są przedmiotem obrad dzisiejszej – XV Sesji Rady Gminy,
6) w dniu 5 kwietnia 2004 roku odbył się II-gi przetarg na rozbudowę stacji wodociągowej w Korycinie. Wpłynęły 3 oferty. Nastąpiło tylko ich otwarcie przez komisję przetargową bez oceny tych ofert ze względu na brak promesy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Białymstoku,
7) w dniu 16 kwietnia br. podpisałem umowę z firmą projektową „SATO” z Białegostoku na opracowanie dokumentacji na rozbudowę Ośrodka Zdrowia w Korycinie za kwotę 17 385zł brutto,
8) w dniu 19 kwietnia br. otrzymaliśmy promesę z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Białymstoku na zadanie z działania 4 o nazwie „Zagospodarowanie terenu rekreacyjno-turystyczno-sportowego przy zbiorniku wodnym w Korycinie”, a także pozwolenie na podpisanie umów z wykonawcą tj. firmą Energotechnika na wykonanie kotłowni w budynku Apteki w Korycinie – 111tys.zł brutto i Domu Nauczyciela w Zabrodziu – 60tys.zł brutto,
9) do dnia 20 kwietnia br., zgodnie z wcześniej podpisaną umową z Narodową Agencją Poszanowania Energii z Białegostoku, otrzymaliśmy opracowane audyty energetyczne na budynki komunalne tj. aptekę, ośrodek zdrowia, pocztę i OSP w Korycinie oraz dom nauczyciela w Zabrodziu. W/w audyty zostały opracowane pod kątem przeprowadzenia termomodernizacji tych budynków,
10) odroczyłem termin płatności I raty łącznego zobowiązania pieniężnego do 15 maja 2004 r. 12 wnioskodawcom wydając stosowne decyzje na łączną kwotę 2077zł,
11) wystosowałem pismo z dnia 31 marca br. do Rejonu Energetycznego w Sokółce i Posterunków Energetycznych w Janowie, Suchowoli i Czarnej Białostockiej o wyłączenie oświetlenia ulicznego we wszystkich miejscowościach gminy Korycin, za wyjątkiem Korycina – od zmroku do godz.24.00 – od dnia 15 kwietnia 2004 roku do odwołania,
12) uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu ZGWRP w dniach 20-21. 04. 2004r. oraz brałem udział w innych spotkaniach.
Pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy sprawozdanie z wykonania budżetu gminy Korycin za 2003 rok i podejmie uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin. Ponadto w tym punkcie kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych gminy Korycin złożą Radzie Gminy sprawozdania ze swojej działalności za 2003 rok.
Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy Korycin było rozpatrzone przez Komisję Rewizyjną na posiedzeniu w dniu 17 kwietnia br., która wydała pozytywną opinię w tej sprawie oraz zostało przekazane do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku celem zaopiniowania. Mamy w tej sprawie pozytywne opinie z RIO.
Proszę panią Skarbnik o krótkie scharakteryzowanie powyższego sprawozdania.
Pani Skarbnik powiedziała, że budżet gminy Korycin został uchwalony przez Radę Gminy w dniu 31 marca 2003r. uchwałą Nr IV/33/03 w następujących kwotach:
- plan dochodów 5 355 730zł
- plan wydatków 5 294 030zł
z nadwyżką dochodów nad wydatkami w wysokości 250 700zł planowaną na spłatę rat zaciągniętych kredytów i pożyczek długoterminowych oraz deficytem budżetowym w kwocie 180 000zł pokrytym pożyczką w kwocie 59 000zł (II transza z 2002r. na budowę zbiornika retencyjnego w Korycinie) i kredytem długoterminowym w wysokości 130 000zł na budowę sieci wodociągowej we wsiach: kol. Szaciłówka, kol. Popiołówka, kol. Białystoczek, kol. Krukowszczyzna.
W trakcie realizacji budżetu dokonywane były zmiany w planie dochodów i wydatków uchwałami Rady Gminy: Nr VI/46/03, Nr VII/49/03, Nr IX/55/03, Nr X/61/03, Nr XII/70/03 oraz Zarządzeniami Wójta Gminy: Nr 24/03 i Nr 39/03.
Budżet po zmianach na dzień 31 grudnia 2003r. wynosił:
- plan dochodów - 5 429 261zł
plan wydatków - 5 488 561zł
z nadwyżką dochodów nad wydatkami w kwocie 250 700zł przeznaczoną na spłatę rat kredytów i pożyczek oraz deficytem budżetowym w wysokości 310 000zł, który będzie pokryty w/w pożyczką i kredytami inwestycyjnymi długoterminowymi oraz kolejnym kredytem w kwocie 121 000zł planowanym do zaciągnięcia w III kwartale br. na pokrycie części kosztów realizowanej wspólnie ze Związkiem Gmin „Kumiałka – Biebrza” inwestycji pn. „Modernizacja systemów grzewczych wraz z termomodernizacją obiektów komunalnych w gminach Korycin, Janów, Suchowola zrzeszonych w Związku Gmin”.
Nadwyżka dochodów nad wydatkami została wykorzystana w całości na spłatę rat kredytów długoterminowych, natomiast deficyt na koniec roku osiągnął kwotę 260 000zł (planowano 310 000zł), gdyż zaciągnięto mniejszy niż planowano kredyt termomodernizacyjny (planowano 121 000zł, zaciągnięto 96 436zł, z tego spłacono premią 25 000zł i ze środków własnych 436zł, pozostało do spłaty 71 000zł).
Planowane dochody budżetowe zostały zrealizowane w 103,4% w kwocie 5 613 474zł.
Realizacja wydatków przebiegała zgodnie z planem, wydatki zostały wykonane w 96%. Wydatki bieżące stanowiły 78,4% ogółu wydatków, a inwestycyjne 21,6%.
Niedobór środków budżetowych w ciągu roku był uzupełniany kredytami krótkoterminowymi tzw. pomostowymi na pokrycie wydatków przewidzianych do finansowania środkami z programu SAPARD. Zaciągnięto dwa kredyty w łącznej kwocie 307 636zł na okres 3 miesięcy (VII-IX). Zostały one spłacone po otrzymaniu dotacji.
Zadłużenie gminy na dzień 31.12.2003r. wynosiło 1 101 102zł.
Następnie głos zabrała pani Jadwiga Łabanowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie i przedstawiła sprawozdanie z działalności GOKSiT w 2003 roku.
GOKSiT wraz z Biblioteką Publiczną w Korycinie realizowały swoją działalność w oparciu o zadania wynikające ze statutu, bazę lokalową i sprzętową oraz potrzeby związane z promocją działań społeczności lokalnej i gminy Korycin. Nasze zadania realizowaliśmy poprzez stałe formy pracy tj. organizowanie działalności zespołów artystycznych i działalności sportowo – rekreacyjnej oraz poprzez organizację imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, turystycznych i rozrywkowych przy współpracy z wieloma instytucjami. GOKSiT jest postrzegany jako placówka działająca bardzo prężnie, o bardzo bogatej ofercie programowej.
Przy GOKSiT w Korycinie działają:
- chór seniora „EPOKA”,
- młodzieżowy zespół wokalno – instrumentalny,
- nauka gry na pianinie i gitarze,
- dziecięcy zespół tańca współczesnego „KORA”,
- drużyna piłkarska seniorów „SPARTA”.
Następnie głos zabrała pani Ewa Prokop – Kierownik Biblioteki Publicznej w Korycinie i przedstawiła sprawozdanie z działalności Biblioteki w 2003 roku.
Biblioteka zajmuje powierzchnię 100m2, dysponuje wypożyczalnią, czytelnią oraz pracownią komputerową wyposażoną w 3 stanowiska z dostępem do internetu. Zatrudnionych jest 2 st. bibliotekarzy w wymiarze 1 i ½ etatu. W 2003 roku zakupiono 295 książek, o 100 więcej niż w roku 2002. Na zakup nowości biblioteka otrzymała środki w wysokości 5 800zł, gdzie w roku 2002 kwota na zakup książek wynosiła 1 800zł.
Księgozbiór ogółem liczy 10 379 książek.
Biblioteka prenumeruje również kilka tytułów czasopism na potrzeby czytelników i środowiska.
Biblioteka prowadzi również księgozbiór regionalny, z którego udostępnia foldery, broszury, gazetki gminne, artykuły z czasopism, zdjęcia, mapy, kartoteki tematyczne. W ostatnich latach biblioteka gromadzi również prace magisterskie i inne dane o gminie Korycin wydane na płytach CD. W ciągu roku biblioteka akcentuje ważne wydarzenia kulturalne i literackie poprzez organizowanie wystaw, quizów literackich i konkursów.
W dalszej kolejności głos zabrał pan Tadeusz Ciszkowski – Dyrektor Zespołu Szkół w Korycinie, który przedstawił sprawozdanie z działalności Zespołu Szkół w 2003 roku.
W skład Zespołu Szkół w Korycinie wchodzą Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Gimnazjum im. „Solidarności” w Korycinie. Przy szkole podstawowej funkcjonuje świetlica socjoterapeutyczna z dożywianiem.
W roku szkolnym 2002/2003 w SP w 12 oddziałach uczyło się 293 uczniów, w roku szkolnym 2003/2004 uczy się 271 uczniów. W gimnazjum w roku szkolnym 2002/2003 w 6 oddziałach uczyło się 161 uczniów, w roku szkolnym 2003/2004 uczy się 153 uczniów.
W ramach Zespołu Szkół uczniowie mają do dyspozycji 20 sal dydaktycznych, 2 pracownie komputerowe, bibliotekę z czytelnią, świetlicę, salę gimnastyczną, siłownię, stołówkę z zapleczem kuchennym i harcówkę.
Zespół organizował szereg imprez i konkursów o zasięgu ponadszkolnym np. konkurs recytatorski „Przygoda z poezją” dla klas I-III szkół podstawowych z obszaru działania Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” oraz dla gimnazjów: Międzypowiatowy Konkurs Wiedzy Biblijnej, Powiatowy Turniej „Wiedza i Sprawność”, Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Leonardy Szubzdy.
Uczniowie Zespołu przygotowują gminne akademie z okazji świąt narodowych. Biorą udział w akcjach ekologicznych na terenie gminy, w gminnych imprezach i uroczystościach. Wydają dwie gazetki. Są członkami drużyny zuchowej i harcerskiej oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Biorą udział w kilku programach edukacyjnych np. :Bocian”, „Zachowaj trzeźwy umysł”, badanie jakości wód na terenie gminy Korycin w ramach programu „Młodzież, Gmina, Środowisko”.
Szkoła zorganizowała kurs komputerowy dla 70 rolników i bezrobotnych z gminy Korycin.
Utrzymujemy kontakt ze szkołami w kraju i zagranicą. Byliśmy z wizytą w szkole w Wilnie. Mamy stałe wzajemne wizyty z Gimnazjum Nr 6 w Mołodecznie (Białoruś). Współpracujemy ze Szkołą Podstawową Nr 49 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia w Białymstoku, z którą wspólnie organizujemy obchody patrona szkoły. Na zaproszenie Zespołu Szkół im Orła Białego w Kobylanach, z zaprzyjaźnionej wiejskiej gminy Terespol, 20 gimnazjalistów było latem na koloniach w tej szkole. Utrzymujemy stały kontakt z patronem gimnazjum NSZZ „Solidarność”, który funduje naszym uczniom 3 stypendia edukacyjne w kwocie po 150zł miesięcznie i nagrodę dla najlepszego ucznia na koniec roku szkolnego w kwocie 500zł.
O naszych działaniach i przedsięwzięciach mówiono wielokrotnie w TV Białystok, Radio Białystok, oraz pisano w podlaskiej prasie.
Następnie głos zabrała pani Dorota Wiesławska – Dyrektor Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie i przedstawiła sprawozdanie z działalności przedszkola w 2003 roku.
Przedszkole w Korycinie jest placówką trzyoddziałową zatrudniającą na stałe 4 osoby personelu pedagogicznego i 1 pracownika obsługi. Oprócz tego zatrudniona jest katechetka, nauczyciel logopeda i nauczyciel jęz. angielskiego. Od września 2003r. prowadzone są również zajęcia rytmiki.
Podjęliśmy uchwałę o ustanowieniu Dnia Patrona Przedszkola, który będzie obchodzony w naszej placówce 18 maja każdego roku. Zapis ten wprowadzono aneksem do Statutu Przedszkola.
Przedszkolaki oprócz cyklicznych imprez przedszkolnych biorą również udział we wszystkich uroczystościach i imprezach odbywających się w gminie, pomagamy przy organizacji konkursu plastycznego i rewii mody w czasie Dni Truskawki. Co miesiąc staramy się zapewnić dzieciom spotkanie z teatrem i muzyką, zapoznajemy z miejscami użyteczności publicznej, bierzemy udział w organizowanych przez szkołę biegach ulicznych itp. Współpracujemy z ośrodkami TNP, w miarę możliwości zapraszamy ich do udziału w życiu przedszkola. Nauczycielki korzystały z ofert szkoleń i warsztatów organizowanych przez CEN w Białymstoku i inne placówki doskonalenia nauczycieli.
Kontynuujemy Program Małej Profilaktyki Zębów wśród dzieci 5 i 6 letnich.
Gościliśmy w naszych progach przedstawicieli Ministerstwa Ochrony Środowiska, NFOZ, komisje konkursowe, Telewizję Białystok i TVP, przedstawicieli PFDiM i innych.
Jako ostatnia sprawozdanie z działalności placówki w 2003 roku przedstawiła pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie.
Przedmiotem działania GOPS w Korycinie jest zaspakajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka.
Ośrodek realizuje zadania własne i zadania zlecone w zakresie pomocy społecznej, do zadań tych należy:
- zasiłek stały wyrównawczy,
- renta socjalna,
- zasiłek okresowy,
- macierzyński zasiłek okresowy,
- zasiłki pielęgnacyjne,
- ubezpieczenia,
- wyprawka szkolna,
- zasiłek celowy,
- program nieodpłatnego przekazania żywności z zapasów Agencji Rynku Rolnego w 2003r.
na potrzeby jednostek organizacyjnych pomocy społecznej i organizacji pozarządowych
wykonujących zadania pomocy społecznej,
- niekonwencjonalne formy pomocy.
Pomocą społeczną objętych zostało 208 rodzin i w stosunku do ubiegłego roku liczba rodzin wzrosła o 15%.
Pan przewodniczący podziękował wszystkim kierownikom jednostek za przedstawienie sprawozdań z działalności ich jednostek za 2003 rok dodając, że jak widać wszystkie jednostki działają bardzo aktywnie, z dużym zaangazowaniem, a sprawozdania zostały przygotowane bardzo szczegółowo i dokładnie.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.
UCHWAŁA NR XV/85/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 26 kwietnia 2004 r.
w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy
stanowi stronę 16 protokołu.
Pan przewodniczący Józef Gliński pogratulował panu Wójtowi uzyskania absolutorium, a wszystkim kierownikom jednostek jeszcze raz podziękował za rzetelną pracę i życzył sukcesów w roku następnym.
Pan Wójt – bardzo dziękuję za uznanie, ale oczywistą rzeczą jest, że Wójt jest osobą symboliczną, a to, co się zrobiło w gminie w 2003 roku jest zasługą wszystkich pracowników i radnych. Jest to również świetny przykład na to, że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje.
Najbardziej można się cieszyć z ubiegłorocznej nagrody „Nasza Gmina w Europie”, co jest ogromnym wyróżnieniem i świadectwem na to, że robimy tu „kawał” dobrej roboty. Ważne jest to, żebyśmy dążyli do celu, a nie dreptali w miejscu i tracili czas na niepotrzebne kłótnie.
Jeszcze raz gratuluję wszystkim państwu wspólnego celu i osiągnięć, a gmina Korycin daje doskonały przykład na to, jak się pracuje dla wspólnego dobra.
Pan przewodniczący ogłosił 15 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniami z działalności Komisji działających przy radzie Gminy za 2003 rok tj. Komisji Rewizyjnej i Komisji Gospodarki i Budżetu.
Zgodnie z regulaminem pracy tych Komisji są one zobowiązane przedstawić Radzie sprawozdanie ze swojej działalności co najmniej raz w roku oraz w każdym czasie na żądanie Rady Gminy.
Panowie radni otrzymali na piśmie sprawozdania z działalności obu Komisji i mieli możliwość wcześniejszego dokonania analizy.
Następnie głos zabrali przewodniczący obydwu Komisji: pan Czesław Radulski – przewodniczący Komisji Rewizyjnej i pan Antoni Puza – przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu i przedstawili Radzie Gminy sprawozdania z działalności w/w Komisji w 2003 roku.
Pan Czesław Radulski powiedział, że wspólnie z członkami Komisji zapoznaliśmy się z budżetem gminy i żadnych uchybień nie stwierdziliśmy, a pieniądze były wydawane zgodnie z planem. Natomiast pracownikom Urzędu Gminy dziękujemy za rzetelną i wydajną pracę.
Pan Antoni Puza podziękował również Komisji za sprawny przebieg wszystkich posiedzeń.
Pan przewodniczący Rady Gminy dodał, że dobrze zrobiliśmy powołując te Komisje, szczególnie Komisję Gospodarki i Budżetu, która pomaga panu Wójtowi w jego pracy. Jeszcze raz dziękuję za sprawne działanie obu Komisji i życzę udanej i dobrej pracy w roku bieżącym.
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy zapoznała się z treścią sprawozdań obu Komisji i nie wniosła do nich uwag ani zastrzeżeń.
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona wprowadzenia zmian do budżetu gminy Korycin na 2004 rok, który został uchwalony na poprzedniej XIV Sesji Rady odbytej dnia 31 marca br.
Będzie to zwiększenie planu dochodów i wydatków o kwotę 32 270zł dotacji celowej na realizację zadań zleconych gminie w zakresie świadczeń społecznych, a także dokonanie innych zmian.
Pani Skarbnik dodała, że dotacje celowe z budżetu państwa w sprawie świadczeń rodzinnych nie są to jeszcze pieniądze na wypłatę samych świadczeń, one przyjdą później. Natomiast w załączniku inwestycyjnym były ustalone kwoty kosztorysowe, natomiast teraz jesteśmy już po rozstrzygniętych przetargach i należy wprowadzić kwoty końcowe.
Budżet po zmianach wynosi:
- dochody - 6 659 840zł
- wydatki - 7 326 640zł
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin.
UCHWAŁA NR XV/86/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 26 kwietnia 2004 r.
w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2004 rok
stanowi stronę 17 protokołu.
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad Rada Gminy ustali wysokość stawek opłat za zajęcie 1m2 pasa drogowego dla dróg gminnych położonych na terenie gminy Korycin.
Projekt uchwały został panom radnym doręczony.
Stosownie do art. 40 ust. 8 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych „Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego w drodze uchwały ustala dla dróg, których zarządcą jest jednostka samorządu terytorialnego, wysokość stawek opłaty za 1m2 pasa drogowego z tym, że stawki opłaty, o których mowa w ust. 4 i 6 nie mogą przekroczyć 10zł za 1 dzień zajmowania pasa drogowego, a stawka opłaty, o której mowa w ust. 5 nie może przekroczyć 200zł”.
Pani Sekretarz dodała, że dotychczas Rada Gminy nie podejmowała takiej uchwały, ponieważ nie było takiego obowiązku, teraz po nowelizacji prawa musi. W sąsiednich gminach Janów i Suchowola oraz w Powiecie Sokólskim takie uchwały już zostały podjęte, dzisiaj my również podejmiemy taką uchwałę.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawek za zajęcie pasa drogowego.
UCHWAŁA NR XV/87/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 26 kwietnia 2004 r.
w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie 1m2 pasa drogowego dla dróg gminnych położonych na terenie gminy Korycin
stanowi stronę 18 protokołu.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad Rada Gminy podejmie kolejną uchwałę powiązaną z poprzednią w sprawie utworzenia środka specjalnego przeznaczonego na budowę, przebudowę, remont i ochronę dróg gminnych.
Stosownie do art. 40a ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych „Opłaty określone w art. 13 ust. 1 i ust. 2, art. 13f ust. 1 i art. 40 ust. 3, art. 13g ust. 1, art. 29a ust. 1 i 2 z tytułu mów zawieranych na podstawie art. 22 ust. 2 i art. 39 ust. 7, stanowią przychody środków specjalnych odpowiednich zarządów dróg przeznaczonych na budowę, przebudowę, remont, utrzymanie i ochronę dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich i przepraw mostowych”.
Jednocześnie informuję, iż otrzymamy przez panów radnych projekt uchwały w powyższej sprawie został przeredagowany, aby był bardziej czytelny i rozdany został panom przed rozpoczęciem obrad sesyjnych.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie utworzenia środka specjalnego.
UCHWAŁA NR XV/88/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 26 kwietnia 2004 r.
w sprawie utworzenia środka specjalnego w Urzędzie Gminy Korycin
stanowi stronę 19 protokołu.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie włączenia sołectwa Nowinka do sołectwa Ostra Góra i zmiany uchwały w sprawie podziału gminy Korycin na sołectwa.
Stosownie do uchwały Nr IX/58/03 Rady Gminy Korycin z dnia 10 września 2003 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami w dniu 10 lutego 2004 roku Komisja powołana przez Wójta przeprowadziła konsultacje z mieszkańcami wsi Nowinka i wsi Ostra Góra w sprawie likwidacji sołectwa Nowinka i włączenia go do sołectwa Ostra Góra.
Mieszkańcy obu wsi wyrazili pozytywną opinię w tej sprawie, zatem sołectwo Ostra Góra swym zasięgiem będzie obejmowało wieś i kolonie Ostrej Góry i wieś i kolonie Nowinki.
Projekt uchwały został panom radnym doręczony.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie włączenia sołectwa Nowinka do sołectwa Ostra Góra.
UCHWAŁA NR XV/89/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 26 kwietnia 2004 r.
w sprawie włączenia sołectwa Nowinka do sołectwa Ostra Góra i zmiany uchwały w sprawie podziału gminy Korycin na sołectwa
stanowi stronę 20 protokołu.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia statutów sołectw w ilości 32 (bez sołectwa Nowinka, które weszło w skład sołectwa Ostra Góra).
Projekt uchwały oraz projekt statutu wraz z uzasadnieniem do projektu uchwały został panom radnym doręczony.
Dotychczasowe statuty 33 sołectw zostały uchwalone przez Radę Gminy w Korycinie w dniu 21 grudnia 1990 r. na podstawie uchwały Nr VII/32/90 w sprawie podziału gminy Korycin na sołectwa.
W związku z wielokrotną nowelizacją ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i nowym Statutem Gminy Korycin uchwalonym w dniu 31 marca 2003 roku na podstawie uchwały Nr IV/34/03 Rady Gminy Korycin w sprawie uchwalenia Statutów Gminy zachodzi potrzeba uaktualnienia statutów jednostek pomocniczych gminy, jakimi są sołectwa.
W dniu 6 maja 2003 roku do wszystkich sołtysów 33 sołectw przekazaliśmy projekty statutu danego sołectwa do konsultacji z mieszkańcami, bowiem miały one być przedłożone do uchwalenia na V Sesji Rady Gminy Korycin, planowanej na dzień 27 maja 2003 roku. Określono, iż uwagi dotyczące statutów należało składać na piśmie do Urzędu Gminy Korycin do dnia 23 maja 2003r. Do tego terminu nie wpłynęły żadne uwagi z poszczególnych sołectw.
W związku z tym, iż od dłuższego czasu nie dochodził do skutku wybór sołtysa w Nowince, a także na początku nowej kadencji w sołectwie Dzięciołówka nie dokonano wyboru sołtysa, pan Wójt zaproponował przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami sołectw: Nowinka, Ostra Góra, Dzięciołówka i Szaciłówka w sprawie likwidacji sołectwa Nowinka i Dzięciołówka i włączenia ich do sołectw;
- Nowinki do Ostrej Góry
- Dzięciołówki do Szaciłówki
i Rada Gminy pozytywnie ustosunkowała się do powyższej propozycji podejmując w tej sprawie uchwałę Nr IX/58/03 Rady Gminy Korycin z dnia 10 września 2003 r. Uchwała ta weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego (Nr 109, poz. 2051 z dnia 16 października 2003r.).
W dniach 10 i 12 lutego 2004 roku Komisja powołana przez Wójta przeprowadziła konsultacje z mieszkańcami wszystkich zainteresowanych wsi. Zarówno mieszkańcy wsi Nowinka, jaki i wsi Ostra Góra większością głosów pozytywnie ustosunkowali się do powyższej propozycji, zaś mieszkańcy wsi Dzięciołówka wyrazili negatywny stosunek do propozycji włączenia ich sołectwa do sołectwa Szaciłówka i wybrali nowego sołtysa w osobie pana Krzysztofa Popławskiego. A zatem w/w konsultacje przedłużyły termin uchwalania nowych statutów sołectw, jednak po tych konsultacjach mamy 32 sołectwa, a nie 33, jak było dotychczas.
Stosownie do art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późń. zm.) statut jednostki pomocniczej (sołectwa) określa w szczególności:
1. nazwę i obszar jednostki pomocniczej
2. zasady i tryb wyboru organów jednostki pomocniczej
3. organizację i zadania jednostki pomocniczej
4. zakres zadań przekazywanych jednostce przez gminę oraz spoób ich realizacji
5. zakres i formy kontroli oraz nadzoru nad działalnością organów jednostki pomocniczej.
Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym – sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka. Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim spośród nieograniczonej liczby kandydatów przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
Panom radnym przedkładamy projekt statutu jednego sołectwa, bowiem pozostałe statuty kolejnych sołectw są identyczne, różnica jest w nazwie i obszarze działania ( §1, §2).
Treść projektów statutów sołectw zawiera wymogi określone w art. 35 ust. 3 cytowanej na wstępie ustawy o samorządzie gminnym.
Przedkładając do uchwalenia projekty nowych statutów 32 sołectw doprowadzimy do aktualizacji tych dokumentów stosownie do obowiązujących w tym zakresie przepisów.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia statutów sołectw.
UCHWAŁA NR XV/90/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 26 kwietnia 2004 r.
w sprawie uchwalenia statutów sołectw
stanowi stronę 21 protokołu.
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i poinformował panów radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych podczas obrad XIV Sesji Rady Gminy Korycin, odbytej dnia 31 marca 2004 roku.
Pierwszy wniosek został zgłoszony przez pana Adama Bielawskiego do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Augustowie w sprawie wycięcia zakrzaczeń przy posesji nr 24 w Zagórzu po obydwu stronach drogi, ponieważ ograniczają widoczność.
W odpowiedzi Generalna Dyrekcja Dróg poinformowała, że krzaki, które rosną naprzeciwko posesji nr 24 w Zagórzu z drogi wyjazdowej z pola zostaną wycięte do dnia 07.05.2004r. przez Brygadę Patrolową w Augustowie w ramach prac interwencyjnych.
Kolejny wniosek został skierowany do Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce przez panów Józefa Glińskiego i Kazimierza Ubrana. Pan Gliński wnioskował w sprawie ustawienia słupków ostrzegawczych na łuku drogi powiatowej pomiędzy Przesławką a Bomblą, w miejscu wycięcia drzew, ponieważ istnieje zagrożenie wypadnięcia z trasy. Natomiast pan Urban wnioskował w sprawie uprzątnięcia gałęzi po wycince topoli w Ostrej Górze przy drogach w kierunku Szaciłówki i Długiego Ługu oraz przy pozostałych drogach powiatowych na terenie gminy Korycin.
W odpowiedzi Powiatowy Zarząd Dróg poinformował, iż łuk poziomy na drodze powiatowej nr 1308 na odcinku Przesławka – Bombla zostanie oznaczony pachołkami drogowymi w I półroczu br. Odrosty oraz gałęzie zalegające w pasach drogowych po przeprowadzonej w okresie zimowym wycince usuwane są systematycznie przez służby liniowe tut. Zarządu. Z uwagi na ograniczone moce przerobowe zakończenie w/w prac powinno nastąpić do końca maja br.
Ostatni wniosek został zgłoszony przez pana Czesława Radulskiego do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie umieszczenia tablicy kierunkowej do miejscowości Wyłudki, którą należałoby umieścić pod istniejącą tablicą kierunkową do Wyłud w miejscowości Zabrodzie oraz tablicy kierunkowej do miejscowości Rykaczewo, którą należałoby umieścić na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 671 z drogą „Milowską”.
W odpowiedzi Podlaskie Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował, iż po wizji przeprowadzonej przez przedstawicieli RDW w Sokółce stwierdzono, że na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej Nr 671 z drogą powiatową ustawiony jest znak E-4 „Wyłudy 2” określający odległość do najbliższej miejscowości i skrzyżowania dróg powiatowych. W związku z powyższym brak zasadności ustawiania dodatkowego oznakowania.
Jednocześnie Zarząd Dróg informuje, że na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej Nr 671 z drogą gminną w km 23+480 ustawi znak E-4 „Rykaczewo 3”. Oznakowanie nastąpi po rozstrzygnięciu przetargu na dostawę znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu w 2004 roku.
Panowie radni nie wnieśli uwag i zastrzeżeń do przedstawionych przez Wójta odpowiedzi na wnioski radnych zgłoszone podczas obrad XIV Sesji Rady Gminy.
Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
Radny Stanisław Krutul zapytał pana Wójta, czy można coś zrobić z kłusownikami na zalewie korycińskim. Teraz np. trwa okres ochronny na szczupaka, a wędkarze ciągle łowią.
Pan Wójt odpowiedział, ze wyraził zgodę, aby Państwowa Straż Rybna prowadziła kontrolę osób łowiących na tutejszym zalewie i takie kontrole już się odbywają i nawet jedna osoba została ukarana mandatem 200zł za łowienie ryb bez karty wędkarskiej przy sobie, chociaż taką kartę w domu posiadała. Muszę przyznać, że dało to efekt natychmiastowego wykupu kilkunastu karnetów wędkarskich. Istnieje również samokontrola wśród tych, którzy wykupili karty.
Radny Józef Gliński zapytał, jak wygląda sytuacja w firmie Agro-Frost, co z budową chłodni i dalszymi planami firmy?
Pan Wójt odpowiedział, że bardzo chciałby, aby to zamierzenie odniosło sukces, ponieważ służyłoby to naszym mieszkańcom, nastąpiłby wzrost zatrudnienia, podatki dla gminy itp. Prezes Wojtulewski mówi, że absolutnie idą z tym tematem dalej i z niczego się nie wycofują. W chwili obecnej starają się o środki strukturalne na modernizację przetwórstwa warzywnego i zwrócili się do mnie z zapytaniem, czy jako gmina nie jesteśmy zainteresowani partnerstwem przy pozyskiwaniu środków strukturalnych, ponieważ wtedy można otrzymać do 75% zwrotu kosztów inwestycji. Wyraziłem na to zgodę pod warunkiem, że nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami z naszej strony, ani z żadnym niebezpieczeństwem finansowym.
Mogę powiedzieć tylko to, co wynika z rozmów z panem prezesem, natomiast sytuacja finansowa firmy jest dla mnie tajemnicą.
Radny Antoni Puza zapytał, co się dzieje ze Spółką „Trusko”, chyba stoi w martwym punkcie i co z udziałami w tej spółce?
Pan Wójt odpowiedział, że po wyłonieniu władz spółki m.in. pan Siniło jest jej prezesem, nie podlega już ona nadzorowi Urzędu i to, co się w niej dzieje jest sprawą jej władz i udziałowców.
Radny Czesław Radulski zapytał, czy coś wiadomo w sprawie modernizacji drogi powiatowej Zabrodzie – Wyłudy – Wyłudki – Jasionowa Dolina.
Pan Wójt odpowiedział, że ciągle jesteśmy na etapie dokumentacji technicznej i nie przewidujemy rozpoczęcia modernizacji wcześniej, niż we wrześniu, ponieważ teraz trwają prace nad inwestycjami Sapardowskimi.
Radny Antoni Pakuła wystąpił z wnioskiem do Pana Wójta o niewydawanie zezwoleń dla Zarządu Dróg na wycinkę topoli rosnących na granicy pola rolnika i drogi, ponieważ pierwszeństwo wycinki tych drzew powinien mieć rolnik.
Pan Wójt odpowiedział, że rozumie ta prośbę tak, aby nie wydawać zezwoleń w przypadku, gdy nie jest dokładnie udokumentowane, na czyim gruncie rośnie to drzewo. Problem się rozwiąże, gdy zostaną wykonane podkłady geodezyjne drogi Korycin – Janów, a takie zlecenie już zostało wydane i wtedy dokładnie będzie widać, na czyim gruncie rosną topole.
Pan Stanisław Kopciewski zajmujący się w Urzędzie Gminy wydawaniem decyzji w powyższej sprawie powiedział, iż Zarząd Dróg Wojewódzkich wystąpił o wydanie decyzji na wycięcie topoli i to już zostało załatwione i faktycznie jedno drzewo zostało wycięte przy polu pana Pakuły. To już zostało wykonane i na razie więcej wniosków o wycinkę drzew nie było. Po otrzymaniu podkładów geodezyjnych będziemy wiedzieli do kogo należą drzewa i od tego będziemy uzależniać wydanie decyzji.
Więcej interpelacji ze strony panów radnych nie było.
Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Odpowiedzi udzieli pan Wójt bądź zostaną skierowane na piśmie do odpowiednich instytucji.
Panowie radni ani inni goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji, natomiast pan przewodniczący korzystając z okazji poinformował panów radnych o konferencji poświęconej podsumowaniu programu „Tam, gdzie nie ma przedszkoli”, która odbędzie się 30 kwietnia 2004r. oraz zaprosił panów radnych do uczestnictwa w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Ad.16/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XV Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Na tym protokół z obrad XV Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Metryka strony