Protokół z XVII Sesji Rady Gminy

PROTOKÓŁ Nr XVII/04

z XVII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 24 września 2004r. (piątek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 9.00 – 11.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych.

Obecnych – 15 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1)     pan Adam Bielawski

2)     pan Jan Bojarzyński

3)     pan Józef Gliński

4)     pan Stanisław Krutul

5)     pan Bogdan Małyszko

6)     pan Antoni Pakuła

7)     pan Stanisław Pochodowicz

8)     pan Antoni Puza

9)     pan Czesław Radulski

10) pan Jarosław Radulski

11) pan Edmund Sobolewski

12) pan Krzysztof Szewczul

13) pan Stanisław Szubzda

14) pan Kazimierz Urban

15) pan Andrzej Waszczeniuk

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1)     pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2)     pani Grażyna Bajkowska – Z-ca Wójta Gminy Korycin

3)     pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy

4)     pani Danuta Zawadzka – Skarbnik Gminy

5)     pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie

6)     pan Marek Pyłko – Kierownik Posterunku Policji w Korycinie

7)     pani Dorota Wiesławka – Dyrektor Przedszkola w Korycinie

8)     pan Tadeusz Ciszkowski – Dyrektor Zespołu Szkół w Koryicnie

9)     pani Małgorzata Glińska – nauczycielka Gimnazjum w Korycinie

10) zaproszona młodzież – laureaci konkursu „Zachowaj Trzeźwy Umysł”

11) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia.

 

Obrady XVII Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.  

Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta, panią Zastępcę Wójta, panie Sekretarz, Skarbnik, panią protokolantkę oraz  przybyłych gości. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art.14 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

Poinformował, że proponowany porządek obrad XVII Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad.                    

Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XVII Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Przyjęcie porządku dziennego XVII Sesji Rady Gminy Korycin.
  3. Przyjęcie protokołu z XVI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 26 czerwca 2004r.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
  5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
  6. Informacja o przygotowaniu Zespołu Szkół oraz Przedszkola w Korycinie do roku szkolnego 2004/2005.
  7. Zapoznanie się z informacją o przebiegu wykonania budżetu gminy Korycin za I półrocze 2004 roku przyjętej Zarządzeniem Nr 62/04 Wójta Gminy Korycin z dnia 26 sierpnia 2004r.
  8. Dokonanie zmian w budżecie gminy Korycin na 2004 rok – podjęcie uchwały Nr XVII/  /04 z dnia 24 września 2004r.
  9. Podjęcie uchwały intencyjnej dotyczącej zabezpieczenia środków finansowych jako udziału własnego Gminy w 2005 roku na realizację zadania o nazwie „Unowocześnienie infrastruktury służby zdrowia w gminie Korycin” – uchwała Nr XVII/  /04 z dnia 24 września 2004r.
  10. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do programu o nazwie „Gdy nie ma przedszkola” – uchwała Nr XVII/  /04 z dnia 24 września 2004r.
  11. Uchwalenie „Programu współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2004” – uchwała Nr XVII/  /04 z dnia 24 września 2004r.
  12. Odczytanie listu Fundacji „Trzeźwy Umysł” i wręczenie dyplomów i nagród uczniom z gminy Korycin nagrodzonym w konkursie „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.
  13. Interpelacje i zapytania radnych.
  14. Wolne wnioski i informacje.
  15. Zamknięcie obrad. 

Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XVI Sesji Rady Gminy odbytej dnia 26 czerwca 2004r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin. Każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XVI Sesji Rady Gminy.

 

Ad.4/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.

- podjąłem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,

- analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,

- pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy,

- uczestniczyłem wraz z panem Wójtem i kolegą radnym Jarosławem Radulskim w wyjeździe

  do zaprzyjaźnionej gminy Terespol.

 

Panowie radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji pana przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.

 

Ad.5/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:

1.     Wydałem Zarządzenie Nr 56/04 Wójta Gminy Korycin (jako organu wykonawczego) z dnia 28 czerwca 2004r. w sprawie określenia sposobu wykonania uchwał Rady Gminy podjętych podczas obrad XVI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 26 czerwca 2004r. Podczas tej Sesji Rada Gminy podjęła 5 uchwał w następujących sprawach:

- zapewnienia warunków do osiedlania się repatriantom na terenie Gminy Korycin,

- przyjęcia „Programu Rozwoju Lokalnego Gminy Korycin”,

- nadania Statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Korycinie,

- zmian w budżecie gminy Korycin na 2004 rok,

- limitu wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne.

Uchwały te zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym zostały w dniu 1 lipca 2004r. w ramach nadzoru przekazane Wojewodzie Podlaskiemu, zaś dotyczące zmian budżetowych i limitu wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Ponadto uchwały te zostały przekazane na merytoryczne stanowiska pracy, zaś uchwała w sprawie nadania Statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Korycinie została przekazana do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i została ogłoszona w Nr 99, poz. 1443 z dnia 12 lipca 2004r. Ponadto w/w akt prawa miejscowego został zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin.

Warto wyjaśnić, iż przyjęty „Program Rozwoju Lokalnego Gminy Korycin” jest do wglądu panów radnych na sali obrad i został on dołączony jako jeden z załączników do wniosku złożonego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego o dofinansowanie zadania o nazwie: „Unowocześnienie infrastruktury służby zdrowia w Gminie Korycin” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Ogólny koszt zadania to 954 582zł, w tym środki ZPORR – 715 936zł. Mamy nadzieję, iż wniosek nasz zostanie pozytywnie rozpatrzony. Na w/w zadanie został ogłoszony przetarg, który odbył się dnia 6 września 2004r. i przetarg wygrała firma „AZBUD” pana Zbigniewa Krysztopika z Białegostoku.

 Natomiast w sprawie uruchomienia działań związanych z przygotowaniem warunków w lokalu byłej Szkoły Podstawowej w Krukowszczyźnie do osiedlenia się repatriantów, odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy dniu 13 sierpnia br. z udziałem pana Andrzeja Gawkowskiego – Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, gdzie dokonano wspólnie wizji lokalnej tego lokalu w terenie i omówiono kwestię udzielenia dotacji z budżetu państwa gminie Korycin. Na razie w tej sprawie nie podpisano porozumienia, bowiem pan Dyrektor ma wyjaśnić z Ministerstwem, jakie koszty należy uwzględnić przy przygotowaniu lokalu, aby otrzymać dotację w kwocie 82 170zł. Zmieniły się przepisy ustawowe w tej sprawie i wg oceny pana Dyrektora w/w kwoty dotacji w całości gmina raczej nie otrzyma, zatem sprawa jest w toku wyjaśniania.

2.     Zarządzeniem Nr 57/04 Wójta Gminy Korycin (jako organu wykonawczego) z dnia 2 lipca 2004r. ustaliłem harmonogram realizacji dochodów i wydatków budżetowych na III-ci kwartał 2004r.

3.     Zarządzeniem Nr 58/04 Wójta Gminy Korycin z dnia 28 lipca 2004r. ogłosiłem konkurs na stanowisko Dyrektora Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie, a także Nr 59/04 z dnia 28 lipca 2004r. ustaliłem regulamin konkursu na stanowisko Dyrektora Przedszkola w Korycinie i trybu pracy Komisji Konkursowej.

4.     Zarządzeniem Nr 60/04 Wójta Gminy Korycin z dnia 3 sierpnia 2004r. postanowiłem zaciągnąć kredyt pomostowy na realizację przedsięwzięcia objętego programem  SAPARD pn. „Przebudowa drogi gminnej Nr 103954B Aulakowszczyzna – Szumowo – Romaszkówka” w kwocie 630tys.zł w Banku Ochrony Środowiska.

5.     Pozytywnie zaopiniowałem wniosek Kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Korycinie z dnia 6 sierpnia 2004r. w sprawie powołania Komisji do przeprowadzenia kontroli (skontrum) księgozbioru w tej bibliotece w dniach od 23 sierpnia do 3 września 2004r. włącznie.

6.     Zarządzeniem Nr 61/04 Wójta Gminy Korycin z dnia 12 sierpnia 2004r. powołałem Komisję Konkursową do wyboru kandydata na stanowisko Dyrektora Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie oraz Zarządzeniem Nr 63/04 z dnia 6 września 2004r. po przeprowadzeniu konkursu w dniu 23 sierpnia 2004r. i nie wniesieniu zastrzeżeń przez Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku powierzyłem stanowisko Dyrektora Przedszkola Pani Dorocie Wiesławskiej na okres 5-ciu lat tj. od dnia 1 września 2004 roku do dnia 31 sierpnia 2009 roku.

7.     Zarządzeniem Nr 62/04 Wójta Gminy Korycin z dnia 26 sierpnia 2004r. przyjąłem informację o przebiegu wykonania budżetu gminy Korycin za I półrocze 2004 roku, którą przedłożyłem Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku (jest pozytywna opinia) i dzisiaj przedkładam ją panom radnym. Wcześniej czyli w dniu 31 sierpnia 2004r. z w/w informacją zapoznała się także Komisja Rewizyjna działająca przy Radzie Gminy i nie wniosła uwag i zastrzeżeń do powyższej informacji.

8.     Zarządzeniem Nr 64/04 Wójta Gminy Korycin z dnia 14 września 2004r. określiłem sposób przygotowania i przedłożenia pod obrady XVII Sesji projektów uchwał w sprawach:

- zmian w budżecie gminy Korycin na 2004 rok,

- zabezpieczenia środków finansowych jako udziału własnego gminy w 2005 roku na

   realizację zadania o nazwie: „Unowocześnienie infrastruktury służby zdrowia w

   Gminie Korycin”,

- przystąpienia Gminy Korycin do programu o nazwie: „Gdy nie ma przedszkola”,

- uchwalenia „Programu współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi

  działalność pożytku publicznego na 2004 rok”,

które dzisiaj będą przedmiotem dalszych obrad.

9.     Zarządzeniem Nr 65/04 Wójta Gminy Korycin z dnia 14 września 2004r. rozpatrzono wnioski zgłoszone do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru gminy Korycin.

10.  12 lipca 2004r. przekazano Firmie „BARTOSZ” z Białegostoku, która wygrała przetarg, plac budowy pod rozbudowę sieci wodociągowej wraz z budową zewnętrznej sieci wodociągowej około 300mb. w Korycinie. Ogólny koszt inwestycji to 721 327zł, w tym środki z funduszu SAPARD – 540 780zł. Prace są w toku.

11.  W dniu 14 lipca 2004r. odbył się przetarg na termomodernizację obiektów komunalnych, który wygrała Firma „SATO” z Białegostoku. Obecnie trwają prace w budynku Apteki w Korycinie i Domu Nauczyciela w Zabrodziu.

12.  W dniu 30 lipca 2004r. odbył się odbiór wykonanej drogi gminnej nr 103954B Aulakowszczyzna – Szumowo – Romaszkówka. Ogólny koszt inwestycji to 1 239 558zł, w tym środki z funduszu SAPARD – 630 000zł. Urząd Gminy zamówił też znaki drogowe do oznakowania tej drogi, które zostały w tym tygodniu ustawione i zamontowane.

13.  W dniu 27 sierpnia 2004r. odbył się przetarg na wykonanie dokumentacji na drogę wojewódzką Nr 671 (Korycin – Janów).

14.  W dniu 30 sierpnia 2004r. dokonano odbioru zmodernizowanych kotłowni węglowych z wykorzystaniem biomasy w budynku Apteki i Domu Nauczyciela w Zabrodziu. Ogólny koszt inwestycji w budynku Apteki to 111 044zł, w tym środki z funduszu SAPARD – 83 238zł, zaś w Domu Nauczyciela w Zabrodziu – 60 000zł, w tym środki z funduszu SAPARD – 44 952zł.

15.  W dniu 6 września 2004r. odbył się przetarg na rozbudowę Ośrodka Zdrowia w Korycinie. Przetarg wygrała firma „AZBUD” pana Krzysztofa Krysztopika z Białegostoku. Ogólny koszt inwestycji to 954 582zł, w tym środki unijne w ramach ZPORR – 715 936zł.

16.  W dniu 14 września 2004r. ogłoszono przetarg na modernizację drogi gminnej do Mielnik i powyższy przetarg odbędzie się w dniu 29 września 2004r. Urząd Marszałkowski w Białymstoku na ten cel przyznał gminie Korycin dotację w kwocie 30tys.zł.

17.  Postanowieniem Starosty Sokólskiego z dnia 14 września 2004 roku wszczęto postępowanie scaleniowe obiektu o łącznej powierzchni 72,67ha wraz z podziałem wspólnoty pastwiskowej. W tej sprawie odbyło się w dniu 21 września br. spotkanie w Urzędzie Gminy Korycin zainteresowanych stron. Przewidywany termin zakończenia prac scaleniowych to 30 października 2005 roku.

18.  W dniach 6-22 września br. w Urzędzie Gminy Korycin przeprowadzona była kontrola Najwyższej Izby Kontroli Oddział w Białymstoku na temat przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji rynku pracy w latach 2000-2003 i w I kwartale 2004r. Zastrzeżeń nie wniesiono.

19.  Zebrana kwota łącznego zobowiązania pieniężnego III raty 2004 roku (termin płatności do 15 września br.) przez sołtysów z gminy Korycin wyniosła 77 958zł.

20.  Inne sprawy związane z bieżącą pracą Wójta dotyczyły:

- udziału w posiedzeniach Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”,

- udziału w posiedzeniach Zarządu i Forum Związku Gmin Wiejskich Województwa

  Podlaskiego w Suwałkach (20-21 lipca br.), 

- udziału w proteście związanym z niedofinansowaniem służby zdrowia w

  województwie podlaskim w Warszawie w dniach 3-4 sierpnia br. jako ZGWWP

   wraz z innymi grupami protestujących,

- udział w posiedzeniach Komitetu Regionów UE w Brukseli w dniu 8 lipca i 19 – 21 

  września br.,

- udział w posiedzeniach Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP w dniu 9 września br.

   i w X Kongresie tego Związku w dniu 10 września br., który odbył się w

  Warszawie. Gościem Kongresu był Peter Straub – przewodniczący Komitetu

   Regionów Unii Europejskiej, 

- udział w posiedzeniach w Białymstoku (Komitetu Sterującego i innych, do których

   pan Wójt należy),

- spotkania i wywiady w mediach lokalnych i innych.

 

Pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

 

Ad.6/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się i przyjmie informację o przygotowaniu Zespołu Szkół oraz Przedszkola w Korycinie do roku szkolnego 2004/2005 (zgodnie z planem pracy Rady na 2004 rok).

Powyższe informacje oraz sprawozdania z pracy Zespołu Szkół i Przedszkola w Korycinie w roku szkolnym 2003/2004 zostały panom radnym przesłane wcześniej i była możliwość dokonania analizy tych informacji.

O bardziej szczegółowe przedstawienie informacji o przygotowaniu Zespołu Szkół w Korycinie do roku szkolnego 2004/2005 pan przewodniczący poprosił Dyrektora tego Zespołu, pana Tadeusza Ciszkowskiego.

            Pan Ciszkowski przypomniał panom radnym, że w skład Zespołu Szkół w Korycinie wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Gimnazjum im. „Soliodarności”. Przy SP funkcjonuje świetlica socjoterapeutyczna z dożywianiem.

Zespół Szkół w Korycinie na dzień 1 września 2004 roku był w pełni przygotowany do nowego roku szkolnego. Szkoła posiada pełną obsadę kadrową na stanowiskach pedagogicznych i administracyjno – obsługowych. W szkole pracuje 34 nauczycieli i 12 pozostałych pracowników. Wszyscy nauczyciele mają stosowne kwalifikacje do zajmowanych stanowisk. Pomieszczenia szkolne były należycie przygotowane. Klasy posprzątane, ławki i krzesła ustawione w ilości odpowiadającej ilości uczniów. Wszystkie oddziały miały przydzielonych wychowawców. Opracowany był także tygodniowy plan zajęć dydaktycznych. Kotłownia szkolna posiadała zapas oleju opałowego, który pozwalał na podgrzewanie wody dla szkolnej kuchni. Również kuchnia, po zebraniu chętnych uczniów, rozpoczęła wydawanie posiłków.

W okresie letnim w szkole nie było remontów. Dokonano jedynie we własnym zakresie drobnych napraw elewacji budynku i odnowiono ściany w magazynach kuchennych, zgodnie z zaleceniami SANEPID-u.

            Następnie głos zabrała pani Dorota Wiesławska – Dyrektor Przedszkola w Korycinie informując panów radnych, iż przygotowania do roku szkolnego 2003/2004 rozpoczęły sie w przedszkolu już w kwietniu, kiedy to została ogłoszona rekrutacja. Na dzień 30 kwietnia 2004 roku do odbycia rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego zgłosiło się 36 dzieci sześcioletnich, a do oddziału maluchów 23 dzieci. Dnia pierwszego września roczne przygotowanie rozpoczęło 35 dzieci sześcioletnich, dziesięcioro 5-latków, czworo 4-latków i dwoje 3-latków. Kadra pedagogiczna nie zmieniła się, nadal pracuje jeden pracownik obsługi i cztery nauczycielki. Wszystkie posiadają status nauczyciela mianowanego, dwie posiadają wykształcenie wyższe magisterskie, jedna wyższe zawodowe, jedna Studium Nauczycielskie. Nadal zatrudniona jest katechetka w wymiarze 2/22 i 1/25 etatu oraz nauczyciel logopeda (4 godz. tygodniowo). W miarę zainteresowania rodziców będą prowadzone zajęcia z j. angielskiego i rytmiki. Oprócz tego na wystosowany przeze mnie wniosek do PUP w Sokółce od 8 września rozpoczęła w przedszkolu staż absolwencki 1 osoba na stanowisku pomoc nauczyciela. W czasie wakacji placówka została przygotowana do przyjęcia dzieci, nie przeprowadzono żadnych poważnych remontów. Został przejrzany i zmodyfikowany plan pracy przedszkola, w którym uwzględniono przede wszystkim obszar edukacyjny polegający na kształceniu oraz wspomaganiu rozwoju sześciolatków, promujący zdrowy styl życia oraz adaptacje dzieci w nowym środowisku przedszkola. Przygotowano pomieszczenia na opał, naprawiono sprzęt ogrodowy i przygotowano sale zajęć dla dzieci.. Ustalono plan imprez i uroczystości przedszkolnych na pierwsze półrocze. Wspólnie dokonany został podział dzieci sześcioletnich na dwie grupy.

Na pierwszym zebraniu z rodzicami zostały przekazane informacje na temat ofert składanych przez firmy ubezpieczeniowe, wybrano tradycyjnie ofertę PZU. Wybrano przedstawicieli do rady Rodziców. Wspólnie z rodzicami ustalono częstotliwość spotkań teatralnych. Rodzice pozytywnie odpowiedzieli również na prośbę pomocy w kupnie kosiarki spalinowej na potrzeby przedszkola i rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na ten cel.

            Pan przewodniczący podziękował za przedstawienie informacji o przygotowaniu Zespołu Szkół oraz Przedszkola w Korycinie do roku szkolnego 2004/2005 dodając, że placówki oświatowe naszej gminy są dobrze przygotowane do nowego roku szkolnego, a najlepszym przykładem na to są lata poprzednie.

 

Ad.7/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się z informacją o przebiegu wykonania budżetu gminy Korycin za I półrocze 2004r.

Powyższą informację panowie radni otrzymali wcześniej i mieli możliwość szczegółowo się z nią zapoznać.

W tej sprawie pozytywną opinię wydała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku – uchwała Nr II-0131-5-70/04 z dnia 13.09.2004r.

O bardziej szczegółowe przedstawienie powyższej informacji proszę panią Danutę Zawadzką – Skarbnik Gminy.

            Pani Skarbnik powiedziała, że budżet Gminy Korycin został uchwalony przez Radę Gminy w dniu 31 marca 2004r. uchwałą Nr XIV/78/04 w następujących kwotach:

- plan dochodów         - 6 624 570zł

- plan wydatków         - 7 291 370zł

z deficytem budżetowym w kwocie 666 800zł, który będzie pokryty kredytami długoterminowymi w kwocie 590 000zł, w tym:

- 140 000zł na finansowanie inwestycji pn. „Rozbudowa stacji wodociągowej w Korycinie”,

- 450 000zł na finansowanie inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej Nr 103954B

  Aulakowszczyzna – Szumowo – Romaszkówka”

oraz 76 800zł nadwyżka z roku ubiegłego na zadania inwestycyjne.

W trakcie realizacji budżetu, do dnia 30 czerwca 2004r. dokonywane były zmiany w planie dochodów i wydatków uchwałami Rady Gminy.

Budżet po zmianach na dzień 30 czerwca 2004r. wynosił:

- plan dochodów         - 6 803 861zł

- plan wydatków         - 7 349 031zł

z nadwyżką dochodów nad wydatkami w kwocie 44 830zł przeznaczoną na spłatę rat kredytów i pożyczek oraz deficytem budżetowym w wysokości 590 000zł, który będzie pokryty w/w kredytami inwestycyjnymi długoterminowymi. Spłata rat zaciągniętych kredytów i pożyczek długoterminowych wyniesie w bieżącym roku 323 200zł i będzie dokonywana z dochodów budżetowych w wysokości 44 830, a pozostałe 278 370zł z wolnych środków z lat poprzednich.

Planowane dochody budżetowe zostały zrealizowane w 39,6% w kwocie 2 695 762zł. Niski stopień realizacji dochodów jest wynikiem braku wpływu dotacji z programu SAPARD, które stanowią łącznie w budżecie kwotę 1 303 963zł, tj. 19% budżetu.

Zadłużenie gminy na dzień 30.06.2004r. wynosiło 890 193zł, w tym:

1)     200 000zł – kredyt inwestycyjny w BGŻ zaciągnięty na modernizację i rozbudowę budynku gimnazjum z terminem spłaty do 28.06.2006r.,

2)     250 000zł – kredyt inwestycyjny w BOŚ na modernizację gimnazjum ze spłatą do 31.12.2006r.,

3)     146 793zł – kredyt inwestycyjny w BOŚ zaciągnięty na rozbudowę budynku szkoły w Korycinie z terminem spłaty do 31.12.2007r.,

4)     108 000zł – pożyczka długoterminowa w WFOŚiGW na budowę zbiornika retencyjnego w Korycinie ze spłatą do 31.05.2007r.,

5)     124 000zł – kredyt inwestycyjny w BOŚ na budowę sieci wodociągowej na kol. Szaciłówka, Krukowszczyzna, Popiołówka, Białystoczek, ze spłatą do 31.12.2008r.,

6)     61 400zł – kredyt termomodernizacyjny zaciągnięty w BOŚ ze spłatą do 30.12.2008r.

Analizując przebieg wykonania wydatków budżetowych w I półroczu 2004r. widoczny jest niski procent (5,6%) realizacji planowanych wydatków inwestycyjnych. Opóźnienia w realizacji inwestycji były podyktowane terminami podpisania umów z ARiMR na dofinansowanie środkami SAPARD czterech zadań do 75% wartości (tj. 1 303 963zł). Umowy zostały podpisane w ostatnich dniach kwietnia i 30 czerwca, a przewidywany termin wpływu dotacji do budżetu to IV kwartał br. Nie stanowi to jednak zagrożenia na wykonanie tych zadań do końca roku budżetowego.

            Dyskusji w tym temacie ze strony panów radnych nie było, więc pan przewodniczący stwierdził, iż Rada Gminy Korycin zapoznała się z informacją o przebiegu wykonania budżetu gminy Korycin za I półrocze 2004r.i nie wniosła uwag do powyższej informacji.

 

Ad.8/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w budżecie gminy Korycin na 2004 rok i podejmie w tej sprawie uchwałę.

Projekt uchwały został panom radnym doręczony.

O szczegółowe uzasadnienie w tej sprawie proszę panią Danutę Zawadzką – Skarbnika Gminy Korycin.

            Pani Skarbnik powiedziała, że zmiany w planie dochodów i wydatków budżetowych na 2004 rok zostały dokonane z następujących powodów:

1)     w związku ze zmianą stawki podatku VAT z 7% na 22% na roboty budowlane dotyczące drogownictwa wzrosły koszty zrealizowanego zadania pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 103954B Aulakowszczyzna – Szumowo – Romaszkówka” o 140 000zł, dlatego też dokonano przesunięcia planu wydatków w dziale 600 z rozdziału 60014 § 6620 do rozdziału 60016 § 6050. Środki te zostaną odzyskane z Urzędu Skarbowego w co najmniej 75%, lecz nastąpi to w IV kwartale br.,

2)     zmiana interpretacji przepisów dotyczących finansowania wypłat zasiłków rodzinnych i okresowych oraz utrzymania Ośrodka pomocy Społecznej spowodowała przesunięcie przyznanych wcześniej środków dotacji na ten cel z zadań zleconych na zadania własne. Po korekcie planu środków na świadczenia rodzinne zmniejszono dotacje o 70 000zł oraz zwiększono o 6 562zł na wypłatę zasiłków okresowych.

Plan budżetu po zmianach wynosi:

- dochody        - 6 740 423zł

- wydatki         - 7 285 593zł.   

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowani jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2004 rok.

 

UCHWAŁA NR XVII/96/04 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 24 września 2004 r.

w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2004 rok

 

stanowi stronę 13 protokołu.

 

Ad.9/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad Rada Gminy rozważy możliwość podjęcia uchwały intencyjnej dotyczącej zabezpieczenia środków finansowych jako udziału własnego Gminy w 2005 roku na realizację zadania o nazwie „Unowocześnienie infrastruktury służby zdrowia w gminie Korycin”.

Urząd Gminy Korycin złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku o dofinansowanie w/w zadania. Łączny koszt inwestycji wynosi 954 582zł, w tym środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego – 715 936zł. Jednym z załączników do złożonego wniosku winna być uchwała intencyjna Rady Gminy Korycin zabezpieczająca na ten cel środki finansowe w wysokości 171 771zł w 2005 roku, którą musimy dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego jako uzupełnienie kompletnego wniosku.

Pan Wójt dodał, że przygotowując wniosek na w/w zadanie dokonaliśmy przesunięć w budżecie i zabezpieczyliśmy środki finansowe na ten cel w tegorocznym budżecie, ale Komisja Weryfikacyjna doszła do wniosku, że niezbędna jest uchwała intencyjna na rok przyszły.

            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowani jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zabezpieczenia środków finansowych w budżecie gminy w 2005 roku.

 

UCHWAŁA NR XVII/97/04 RADY GMINY KORYCIN

intencyjna

z dnia 24 września 2004 r.

w sprawie zabezpieczenia środków finansowych w budżecie gminy w 2005 roku na realizację zadania o nazwie: „Unowocześnienie infrastruktury służby zdrowia w Gminie Korycin”.

 

stanowi stronę 14 protokołu.

 

Ad.10/             W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do programu o nazwie: „Gdy nie ma przedszkola”. Dotychczasowy program, który był realizowany przez naszą gminę nazywał się: „Tam, gdzie nie ma przedszkoli”.

Wzorem poprzednich lat program ten nadal będzie kontynuowany w 3-ch naszych ośrodkach w Korycinie, Bombli i Zabrodziu. Dzieci uczęszczają do tych ośrodków już od 1 września br. Program ten zgodnie z wcześniej zawartą umową przez pana Wójta będzie realizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego w Warszawie w okresie od 1 września 2004r. do 30 czerwca 2007r. Rolą Gminy jest zabezpieczenie środków finansowych w budżecie gminy Korycin w w/w latach na jego realizację, a w szczególności na opłacenie wynagrodzeń nauczycielek.

Pan przewodniczący dodał, że według niego pierwszy etap programu został zrealizowany ze zdecydowaną korzyścią dla dzieci, które z niego korzystały i dlatego dalej powinien być kontynuowany.

Głos zabrała również pani Grażyna Bajkowska – Zastępca Wójta, która powiedziała, iż Gmina Korycin miała wielkie szczęście mogąc uczestniczyć w tym programie, ponieważ jest wiele chętnych gmin, które chciałyby go u siebie realizować, ale Fundacja Rozwoju dzieci nie jest w stanie objąć ich swoją pomocą i opieką. Dlatego właśnie uważam, że byłoby wielkim błędem, gdybyśmy nie uczestniczyli dalej w tym programie.

            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowani jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia gminy Korycin do programu o nazwie „Gdy nie ma przedszkola”.

 

UCHWAŁA NR XVII/98/04 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 24 września 2004 r.

w sprawie przystąpienia gminy Korycin do programu o nazwie „Gdy nie ma przedszkola”

 

stanowi stronę 15 protokołu.

 

Ad.11/             W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali „Program współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2004 rok”.

Obowiązek uchwalenia takiego programu wynika z art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późń. zm.). Cytuję:

Art. 5 ust. 3 „Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art. 3

ust. 3”.

Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie.

Projekt uchwały w powyższej sprawie został panom radnym doręczony i każdy z panów radnych miał możliwość zapoznania się z jego treścią.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowani jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Programu współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2004.

 

UCHWAŁA NR XVII/99/04 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 24 września 2004 r.

w sprawie uchwalenia Programu współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2004

 

stanowi stronę 16 protokołu.

 

Ad.12/             W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący zapoznał panów radnych z treścią listu Fundacji „Trzeźwy Umysł” dotyczącą trzeciej edycji ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Po odczytaniu listu pan przewodniczący poprosił pana Wójta o wręczenie dyplomów i nagród laureatom z naszej gminy.

Pan Wójt wręczył laureatom dyplomy i upominki oraz wyraził satysfakcję z powodu, iż w takiej akcji masowo uczestniczyła młodzież z naszych szkół i znaleźli się nauczyciele, którzy poświęcili swój czas na realizację tego programu. Cieszę się bardzo, że wśród naszych dzieci znaleźli się laureaci i mam nadzieję, że zachowacie „trzeźwy umysł”, bo tylko w ten sposób możemy zbudować dobre i mądre państwo.

            Następnie głos zabrała pani Małgorzata Glińska – nauczycielka Gimnazjum w Korycinie i opiekunka powyższego programu, która podziękowała w imieniu wszystkich za wsparcie Wójta, Rady Gminy i Kierownika GOPS w Korycinie, dzięki któremu to wsparciu wszystko się pięknie udało. Dodała również, iż jest bardzo dumna z młodzieży, ponieważ jest to młodzież utalentowana, zdolna i zdecydowanie trzeźwo myśląca.

 

Ad.13/             W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.

            Radny Stanisław Krutul zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku w sprawie zwiększenia kontroli nad konserwatorem wodociągu z Długiego Ługu, panem Witoldem Gotówko, ponieważ rachunki za pobór wody nie są dostarczane do domów odbiorców, ale zostawiane w sklepie we wsi Krukowszczyzna.

            Radny Kazimierz Urban zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do WZMiUW w Białymstoku w sprawie lepszego zabezpieczenia hydrantów naziemnych w miejscowości Ostra Góra, ponieważ zostały skradzione wszystkie nakrętki aluminiowe i w razie pożaru Straż Pożarna nie będzie mogła skorzystać z wody.

            Również radny Kazimierz Urban zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce w sprawie uprzątnięcia ściętych gałęzi leżących na poboczu wszystkich dróg powiatowych, a w szczególności przy drogach: Ostra Góra – Długi Ług, Ostra Góra – Łosiniec i Ostra Góra – Szaciłówka.

            Radny Adam Bielawski zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Augustowie w sprawie przycięcia żywopłotu w pasie drogowym przy drodze krajowej nr 8 Białystok – Augustów w miejscowości Zagórze.

            Również radny Krzysztof Szewczul zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do GDDKiA Oddział w Augustowie w sprawie wycięcia żywopłotu w pasie drogowym przy drodze krajowej nr 8 Białystok – Augustów, w miejscowości Skindzierz, przy posesji nr 26.   

            Pan przewodniczący Józef Gliński zapytał pana Wójta o czas palenia się oświetlenia ulicznego w gminie Korycin.

Pan Wójt odpowiedział, że lampy będą się paliły na tych samych zasadach, co w latach ubiegłych, czyli w Korycinie i Popiołówce od zmroku do świtu, a w pozostałych miejscowościach od zmroku do godziny 23.00.

            Radny Antoni Pakuła powiedział, że w miejscowości Kumiała ktoś wjechał samochodem w przystanek PKS, połamał ławki itp. Skoro przystanek należy do mienia gminy, to należy się tym zainteresować i coś z tym zrobić.

Pan Wójt obiecał, że zainterweniuje w tej sprawie.

            Radny Antoni Pakuła zapytał, co słychać w  sprawie wycinki topoli rosnących przy drodze?            

Pan Wójt odpowiedział, że Wojewódzki Zarząd Dróg wystąpił do nas z prośba o wyrażenie zgody na wycinkę 620 topoli rosnących przy drodze Korycin – Janów, która to droga przeznaczona jest do modernizacji i poszerzenia. My taka zgodę wyrazimy, a okazało się po analizie podkładów geodezyjnych, że te topole rosną w pasie drogowym, więc Zarząd Dróg może je spokojnie wycinać, ponieważ nie należą do rolników.

            Radny Edmund Sobolewski powiedział, że mieszkańcy ulicy Knyszyńskiej w Korycinie są zainteresowani odpłatnym wynajęciem dużego kontenera na śmieci.

Pan Wójt odpowiedział, że przekażemy to do Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.

            Radny Krzysztof Szewczul zaproponował podsypanie dróg gminnych, po których jeździ autobus szkolny.

Pan Wójt odpowiedział, że ze środków gminy nie ma na to szans, chyba że zrobią to mieszkańcy z nasza pomocą.

            Więcej interpelacji ze strony panów radnych nie było.

 

Ad.14/             W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Odpowiedzi udzieli pan Wójt bądź zostaną skierowane na piśmie do odpowiednich instytucji.

            Panowie radni ani inni goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

 

Ad.15/             Wobec wyczerpania porządku dziennego XVII Sesji rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

            Zaprosił również wszystkich panów radnych do czynnego uczestnictwa w obchodzonych właśnie XXX jubileuszowych Dniach Korycina.

Na tym protokół z obrad XVII Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.

 

Protokołowała:

Ewa Michnowicz

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2005-02-25

Data modyfikacji: 2005-02-25

Opublikował: Zbigniew Makarewicz

Data publikacji: 2005-02-25