Protokół z XX Sesji Rady Gminy

PROTOKÓŁ Nr XX/04

z XX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 15 grudnia 2004r.(środa) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 11.30 – 14.30 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych.

Obecnych – 15 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1)     pan Adam Bielawski

2)     pan Jan Bojarzyński

3)     pan Józef Gliński

4)     pan Stanisław Krutul

5)     pan Bogdan Małyszko

6)     pan Antoni Pakuła

7)     pan Stanisław Pochodowicz

8)     pan Antoni Puza

9)     pan Czesław Radulski

10) pan Jarosław Radulski

11) pan Edmund Sobolewski

12) pan Krzysztof Szewczul

13) pan Stanisław Szubzda

14) pan Kazimierz Urban

15) pan Andrzej Waszczeniuk

 

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1)     pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2)     pani Grażyna Bajkowska – Z-ca Wójta Gminy Korycin

3)     pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy

4)     pani Danuta Zawadzka – Skarbnik Gminy

5)     pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

Obrady XX Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.  

Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta, panią Zastępcę Wójta, panie Sekretarz, Skarbnik oraz panią protokolantkę. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art.14 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

Poinformował, że proponowany porządek obrad XX Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad. Poinformował jednocześnie, że na wniosek pana Wójta w ramach proponowanego porządku obrad zostanie wprowadzony dodatkowy punkt dotyczący zaciągnięcia kredytu długoterminowego. Byłby on omawiany w pkt. 8, a pozostałe punkty porządku obrad przesuną się o jedną pozycję w dół.

Proszę pana Wójta o uzasadnienie potrzeby wprowadzenia tego dodatkowego punktu.

Pan Wójt powiedział, że powyższy kredyt zaciągamy na sfinansowanie rozbudowy i modernizacji stacji wodociągowej w Korycinie. Ten kredyt jest już umiejscowiony w budżecie gminy, ale interpretacja banku jest taka, że na jego zaciągnięcie musi być podjęta oddzielna uchwała Rady Gminy. Jak więc panowie widzą ta uchwała to czysta formalność, nic się nie zmienia w budżecie gminy, ale musimy ją podjąć.

Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XX Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:

1.     Otwarcie obrad.

2.     Przyjęcie porządku dziennego XX Sesji Rady Gminy Korycin.

3.     Zaliczenie dróg do kategorii dróg gminnych – uchwała Nr XX/  /04 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2004r.

4.     Przystąpienie do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Korycin – uchwała Nr XX/  /04 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2004r.

5.     Uchwalenie planu pracy Rady Gminy na 2005 rok – uchwała Nr XX/  /04 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2004r.

6.     Zatwierdzenie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2005 rok – uchwała Nr XX/  /04 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2004r.

7.     Uchwalenie planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2005 rok – uchwała Nr XX/  /04 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2004r.

8.     Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego – uchwała Nr XX/  /04 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2004 r.

9.     Interpelacje i zapytania radnych.

10.  Wolne wnioski i informacje.

11.  Zamknięcie obrad.

 

 

 

Ad.3/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę dotyczącą zaliczenia określonych dróg i ulic o znaczeniu lokalnym do kategorii dróg gminnych.

Projekt uchwały w tej sprawie panowie radni otrzymali.

Stosownie do art. 7 ustawy z dnia 25 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz.U. z 2004r. Nr 204, poz. 2068) „do dróg gminnych zalicza się drogi o znaczeniu lokalnym niezaliczone do innych kategorii, stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom, z wyłączeniem dróg wewnętrznych. Zaliczenie do kategorii dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu”.

Opinię taką Zarząd Powiatu Sokólskiego wydał w dniu 15 listopada 2004r. i jest ona pozytywna. Zgodnie zaś z art. 10 ust. 6 i 7 cytowanej ustawy „drogom publicznym nadaje się numerację, numery drogom, po zaliczeniu ich do kategorii dróg publicznych w tym drogom gminnym, nadaje Zarząd Województwa Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego”.

Uprzejmie proszę pana Wójta o uzupełnienie mojej wypowiedzi.

            Pan Wójt powiedział, że chodzi tu przede wszystkim o drogi, które według nas pełnią większą rolę niż tylko drogi dojazdowe oraz o wszystkie drogi, które zostały przez nas zmodernizowane i wyremontowane, a nie posiadają numerów. Chcemy to uporządkować, aby w przyszłości móc bez problemu składać wnioski o dofinansowanie z funduszy europejskich.

            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych.

 

UCHWAŁA NR XX/113/04 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 grudnia 2004 r.

w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych

 

stanowi stronę 7 protokołu.

 

 

 

Ad.4/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę dotyczącą przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Korycin, a w szczególności części obszaru wsi Brody, w tym działki oznaczonej nr geodezyjnym 7 z przeznaczeniem pod budowę wytwórni masy bitumicznej i stacji paliw.

Projekt uchwały w tej sprawie został panom radnym doręczony.

Stosownie do brzmienia art. 14 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 z późń. zm.) w celu ustalenia przeznaczenia terenów, w tym dla inwestycji celu publicznego oraz określenia sposobów ich zagospodarowania i zabudowy Rada Gminy podejmie uchwałę o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zwanego dalej „planem miejscowym”,

Integralną częścią uchwały jest załącznik graficzny przedstawiający granice obszaru objętego projektem planu.

O bardziej szczegółowe uzasadnienie proszę pana Stanisława Kopciewskiego.

            Pan Stanisław Kopciewski powiedział, że pojawiły się zainteresowane osoby, które chcą zbudować zakład wytwarzający masę bitumiczną. Musi on być usytuowany w takim miejscu, aby nie przeszkadzał mieszkańcom, a działka we wsi Brody jest położona w otulinie leśnej, co jest jej zdecydowanym atutem. Właścicielem tej działki jest pan Sieredziński, który zgodził się ją sprzedać. W przyszłości być może oprócz wytwórni masy bitumicznej powstanie tam również stacja paliw.   

            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Korycin.

 

UCHWAŁA NR XX/114/04 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 grudnia 2004 r.

w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Korycin

stanowi stronę 8 protokołu.

Ad.5/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali plan pracy Rady na 2005 rok.

projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.

Pan przewodniczący dodał jeszcze, że w planie pracy zostały uwzględnione najważniejsze rzeczy, którymi Rada zajmuje się w ciągu roku, a inne będą się pojawiały w miarę potrzeb.

            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2005 rok.

 

UCHWAŁA NR XX/115/04 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 grudnia 2004 r.

w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2005 rok

 

stanowi stronę 9 protokołu.

 

 

 

Ad.6/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zatwierdzi plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2005 rok.

Projekt uchwały w tej sprawie panowie radni otrzymali.

            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2005 rok.

 

UCHWAŁA NR XX/116/04 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 grudnia 2004 r.

w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2005 rok

 

stanowi stronę 10 protokołu.

 

 

 

Ad.7/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali plan pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2005 rok.

Projekt uchwały w tej sprawie panowie radni otrzymali.

            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2005 rok.

 

 

UCHWAŁA NR XX/117/04 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 grudnia 2004 r.

w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2005 rok

 

stanowi stronę 11 protokołu.

 

 

 

Ad.8/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.

Potrzeba podjęcia tej uchwały została wyjaśniona przez pana Wójta na początku obrad sesyjnych.

            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.

 

UCHWAŁA NR XX/118/04 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 grudnia 2004 r.

w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego

 

stanowi stronę 12 protokołu.

 

 

 

Ad.9/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił o zgłaszanie interpelacji i zapytań przez panów radnych o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformował również, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.

            Radny Stanisław Szubzda wystąpił z wnioskiem do pana Wójta o skierowanie wniosku do Wojewódzkiego Zarządu Dróg w sprawie uprzątnięcia przez nich pozostawionych konarów po wycince drzew przy drodze wojewódzkiej Janów – Korycin, ponieważ mogą spowodować wypadek. Poprosił również o zajęcie się wjazdem z drogi wojewódzkiej do wsi Laskowszczyzna, ponieważ jest zdewastowany.

            Radny Adam Bielawski zwrócił się o interwencję do Zakładu Energetycznego w sprawie palącego się przez całą noc światła w miejscowości Wysokie.

            Więcej interpelacji panowie radni nie zgłosili.

 

 

 

Ad.10/             W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Odpowiedzi udzieli pan Wójt bądź zostaną skierowane na piśmie do odpowiednich instytucji.

            Panowie radni ani inni goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

Ad.11/             Wobec wyczerpania porządku dziennego XX Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

            Jednocześnie pan przewodniczący zaprosił panów radnych na wspólnie spotkanie naszej Rady z Radą Gminy Janów oraz z zaproszonymi gośćmi, które odbędzie się na tej sali o godz. 13.00.

 

 

Wspólne spotkanie obu Rad Gmin poprowadzili panowie przewodniczący:

1.     Pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin

2.     Pan Adam Sieńko – przewodniczący Rady Gminy Janów.

 

W spotkaniu uczestniczyli:

  1. Pan Jerzy Małachowski – Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW w Warszawie
  2. Pan Adolf Myć – Dyrektor Departamentu Administracyjnego NFOŚiGW w Warszawie
  3. Pan Grzegorz Stelmaszek – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Białymstoku
  4. Pan Roman Kowalski – Wiceprezes Zarządu WFOŚiGW w Białymstoku
  5. Pan Ignacy Jasionowski - Wiceprezes Zarządu WFOŚiGW w Białymstoku
  6. Pan Adam Sieńko – Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego

7.     Mirosław Bałakier     - Wójt Gminy Janów

8.     Dorota Bogdan           - Skarbnik Gminy Janów

9.     Jerzy Pogorzelski       - Sekretarz Gminy Janów

10.  Helena Kozłowska     - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białousach

11.  Małgorzata Jacewicz  - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowie

12.  Zbigniew Dziedzicki  - Dyrektor Gimnazjum w Janowie

13.  Mirosław Lech           - Wójt Gminy Korycin

14.  Grażyna Bajkowska    - Zastępca Wójta Gminy Korycin

15.  Danuta Zawadzka       - Skarbnik Gminy Korycin

16.  Tamara Sokołowska   - Sekretarz Gminy Korycin

17.  Tadeusz Ciszkowski   - Dyrektor Zespołu Szkół w Korycinie

18.  Przedstawiciele lokalnych mediów – Gazety Współczesnej, Kuriera Porannego, Telewizji Białystok. 

 

Powyższe spotkanie dotyczyło wręczenia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie nagród panu Mirosławowi Lech – Wójtowi Gminy Korycin i panu Mirosławowi Bałakier – Wójtowi Gminy Janów za zasługi dla rozwoju systemu finansowania ochrony środowiska. Obaj panowie – jako pierwsi Wójtowi w całej Polsce otrzymali takie nagrody.

 

Na tym protokół z obrad XX-tej Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.

 

 

Protokołowała:

Ewa Michnowicz

 

 

 

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2005-02-18

Data modyfikacji: 2005-02-18

Opublikował: Zbigniew Makarewicz

Data publikacji: 2005-02-18