Protkół XIV z Sesji Rady Gminy
PROTOKÓL Nr XIV/04
z XIV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 31 marca 2004r. (środa) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 10.00 – 14.30 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
Stan Rady Gminy – 15 radnych.
Obecnych – 12 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Józef Gliński
3) pan Stanisław Krutul
4) pan Bogdan Małyszko
5) pan Antoni Pakuła
6) pan Stanisław Pochodowicz
7) pan Antoni Puza
8) pan Czesław Radulski
9) pan Edmund Sobolewski
10) pan Stanisław Szubzda
11) pan Kazimierz Urban
12) pan Andrzej Waszczeniuk
Radni nieobecni usprawiedliwieni – 2 radnych;
1) pan Jan Bojarzyński
2) pan Jarosław Radulski
Radny nieobecny nieusprawiedliwiony – pan Krzysztof Szewczul.
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pani Grażyna Bajkowska – Z-ca Wójta Gminy Korycin
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
4) pani Danuta Zawadzka – Skarbnik Gminy
5) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie
6) pani Dorota Wiesławska – Dyrektor Przedszkola w Korycinie
7) pan Tadeusz Ciszkowski Dyrektor Zespołu Szkół w Korycinie
8) pan Stanisław Kopciewski – radny Powiatu Sokólskiego
9) pani Ewa Bojarzyńska – nauczycielka Gimnazjum im. „Solidarności” w Korycinie
10) pani Ewa Żuławnik – przedstawicielka Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie
11) pani Magdalena Wirbał – przedstawicielka Stowarzyszenia „Edukacja Inaczej”
12) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia.
Obrady XIV Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta, panią Zastępcę Wójta, panie Sekretarz, Skarbnik oraz panią protokolantkę i wszystkich przybyłych gości. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 12 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art.14 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Poinformował, że proponowany porządek obrad XIV Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad.
Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XIV Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku dziennego XIV Sesji Rady Gminy Korycin.
3. Przyjęcie protokołów z XI Sesji wyjazdowej odbytej dnia 18 listopada 2003r., XII Sesji odbytej dnia 16 grudnia 2003r. i XIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 grudnia 2003r.
4. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
6. Omówienie ostatecznej wersji budżetu gminy Korycin na 2004 rok i podjęcie w tej sprawie uchwały Nr XIV/ /04 Rady Gminy Korycin z dnia 31 marca 2004r.
7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa na mienie gminy Korycin – uchwała Nr XIV/ /04 Rady Gminy Korycin z dnia 31 marca 2004r.
8. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie działek rolnych położonych w obrębie wsi Mielniki na mienie komunalne gminy Korycin – uchwała Nr XIV/ /04 Rady Gminy Korycin z dnia 31 marca 2004r.
9. Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia wysokości wskaźników procentowych dodatku mieszkaniowego – uchwała Nr XIV/ /04 Rady Gminy Korycin z dnia 31 marca 2004r.
10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę Korycin – uchwała Nr XIV/ /04 Rady Gminy Korycin z dnia 31 marca 2004r.
11. Podjęcie uchwały w sprawie odwołania Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Korycinie – uchwała Nr XIV/ /04 Rady Gminy Korycin z dnia 31 marca 2004r.
12. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Korycinie – uchwała Nr XIV/ /04 Rady Gminy Korycin z dnia 31 marca 2004r.
13. Prezentacja programu „ Młodzież, Gmina, Środowisko „ realizowanego przez
młodzież z Gimnazjum im. „ Solidarności „ wspólnie z Fundacją Wspomagania
Wsi w Warszawie.
14. Interpelacje i zapytania radnych.
15. Wolne wnioski i informacje.
16. Zamknięcie obrad.
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokóły z XI wyjazdowej Sesji odbytej dnia 18 listopada 2003r., XII Sesji odbytej dnia 16 grudnia 2003r. i XIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 grudnia 2003r. Przypomniał, że były one wyłożone do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin. Każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z ich treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta. Protokóły te są również wyłożone na sali obrad na stoliku protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołów uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołów z XI, XII i XIII Sesji Rady Gminy.
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.
- pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy,
- podjąłem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,
- analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,
- wystapiłem z pismem do panów radnych z prośbą przypominającą o złożeniu oświadczeń majątkowych przez radnych za 2003 rok,
- 7 lutego br. brałem udział w uroczystościach z okazji I rocznicy powstania Klubu Honorowych Dawców Krwi w Korycinie, którego prezesem jest pan Adam Bielawski, nasz kolega z Rady Gminy,
- 21 lutego br. uczestniczyłem w spotkaniu z delegacją nauczycieli z zaprzyjaźnionej Szkoły Średniej w Mołodecznie na Białorusi,
- 27 lutego br. uczestniczyłem w II Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim poezji poetki z Powiatu Sokólskiego pani Leonardy Szubzdy,
- brałem udział w szkoleniu organizowanym przez Uniwersytet Katolicki, a dotyczącym środków pomocowych z Unii Europejskiej.
Panowie radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji pana przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy:
1) Zarządzeniem Nr 39/04 Wójta Gminy Korycin (jako organu wykonawczego) z dnia 5 stycznia 2004 roku określiłem sposób wykonania uchwał Rady Gminy Korycin podjętych podczas obrad XIII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 30 grudnia 2004 roku. Podczas tej Sesji Rada Gminy podjęła 7 uchwał w następujących sprawach:
- uchwalenia planu pracy Rady Gminy Korycin na 2004 rok,
- zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2004 rok,
- uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2004 rok,
- uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2004 rok,
- w sprawie zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej,
- w sprawie powołania Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Korycinie,
- w sprawie wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin,
Uchwały te zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym zostały w dniu 6 stycznia 2004 roku w ramach nadzoru przekazane Wojewodzie Podlaskiemu, a także na merytoryczne stanowiska pracy w Urzędzie Gminy Korycin. Ponadto uchwała Nr XIII/75/03 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2003r. w sprawie zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej, jako akt prawa miejscowego, została przekazana do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego w Białymstoku i jest już ogłoszona w Nr 7, poz. 171 z dnia 10 stycznia 2004 roku, zaś weszła w życie z dniem 25 stycznia 2004 br.
Uchwała Nr XIII/77/03 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2003r. w sprawie wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin została przekazana zainteresowanemu, do akt osobowych oraz do księgowości UG i nowe wynagrodzenie Wójta naliczane jest od 1 stycznia br. i przekazywane na konto osobiste Wójta,
2) Zarządzeniem Nr 40/04 Wójta Gminy Korycin (jako organu wykonawczego) powołałem 3-osobowy skład Komisji Konsultacyjnej do przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami sołectw: Nowinka, Ostra Góra, Dzięciołówka, Szaciłówka w sprawie likwidacji sołectw Nowinka i Dzięciołówka i włączenia ich do sołectw:
- Nowinki do Ostrej Góry,
- Dzięciołówki do Szaciłówki.
Konsultacje te przeprowadzono w dniach 10 i 12 lutego 2004r. Na podstawie zbiorczych wyników z przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami tych miejscowości wynika, iż mieszkańcy Nowinki wyrazili zgodę na likwidację ich sołectwa i włączenie go do sołectwa Ostra Góra, zaś mieszkańcy Ostrej Góry na włączenie wsi Nowinka do sołectwa Ostra Góra.
Natomiast mieszkańcy wsi Dzięciołówka wybrali nowego sołtysa w osobie pana Krzysztofa Popławskiego i nie wyrazili chęci przyłączenia się do sołectwa Szaciłówka.
Na najbliższej kwietniowej Sesji zostaną przedłożone do uchwalenia przez Radę Gminy nowe Statuty wszystkich 32 (a nie 33) sołectw naszej gminy,
3) Zarządzeniem Nr 41/04 Wójta Gminy Korycin z dnia 30 stycznia 2004r. (jako organu wykonawczego) określiłem harmonogram realizacji dochodów i wydatków na I kwartał 2004r.,
4) Zarządzeniem Nr 1/04 Wójta Gminy Korycin (jako Kierownika jednostki) z dnia 5 stycznia 2004r. ustaliłem nowy Regulamin Pracy Urzędu Gminy Korycin w związku z wprowadzonymi zmianami do Kodeksu Pracy obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2004 roku,
5) w dniu 1 marca br. podpisałem umowę na wydzierżawienie nieruchomości poszkolnej położonej w Ostrej Górze na okres od dnia 1 marca 2004 roku – na 3 lata z Państwem Alicją i Janem Janucik, zam. Nowy Dwór Mazowiecki, cena czynszu miesięcznie wynosi 1800zł netto (2196zł brutto). Państwo Janucik wykonują już prace remontowe i adaptacyjne dostosowując budynek do działalności podobnej do tej, prowadzonej w Dzięciołówce,
6) przetargi na 4 inwestycje gminne:
- w dniu 17 lutego 2004 roku odbyły się 2 oddzielne przetargi na kotłownię w budynku
Apteki w Korycinie i kotłownię w Domu Nauczyciela w Zabrodziu. Na każdy z nich
wpłynęło tylko po 2 oferty. Przetargi unieważniono i ogłoszono ponownie. Termin
otwarcia ofert ponownych przetargów wyznaczono na 22 marca, przetarg się odbył i
tym razem wpłynęły 3 oferty, a wygrała go firma Energotechnika,
- w dniu 26 lutego 2004 roku odbył się przetarg na modernizację drogi
Aulakowszczyzna-Szumowo-Romaszkówka. Wpłynęły 3 oferty, ale wszystkie z nich
przekroczyły wartość kosztorysu inwestorskiego. Przetarg z tego względu
unieważniono, a po otrzymaniu promesy z ARiMR zostaną przeprowadzone
negocjacje z firmą, która zaoferowała najniższą cenę, aby nie powtarzać procedury
przetargowej,
- w dniu 27 lutego 2004 roku odbył się przetarg na rozbudowę stacji wodociągowej w
Korycinie. Wpłynęła tylko 1 oferta. Przetarg został unieważniony i został ogłoszony
ponownie na dzień 5 kwietnia 2004 roku,
7) Zarządzeniem Nr 42/04 z dnia 29 lutego 2004r. powierzyłem pełnienie obowiązków
dyrektora Przedszkola w Korycinie pani Dorocie Wiesławskiej na okres od dnia 1
marca 2004r. do 31 sierpnia 2004r.,
8) Zarządzeniem Nr 43/04 Wójta Gminy Korycin (jako organu wykonawczego) z dnia 15 marca 2004r. określiłem sposób przygotowania projektów uchwał, które są przedmiotem obrad sesyjnych dzisiejszej XIV Sesji Rady Gminy,
9) w dniu 4 marca 2004 roku odbyła się wizytacja ARiMR Oddział w Białymstoku w sprawie weryfikacji wniosku z działania 4 o dofinansowanie zadania o nazwie „Zagospodarowanie terenu rekreacyjno-turystyczno-sportowego przy zbiorniku wodnym w Korycinie”,
10) w dniu 9 marca 2004r. uczestniczyłem w spotkaniu z producentami sera korycińskiego, którzy postanowili utworzyć Stowarzyszenie pn. „Zrzeszenie Producentów Sera Korycińskiego”. Łącznie zadeklarowało chęć przynależności do Stowarzyszenia 21 osób, w tym 3 osoby z gminy Janów. Zgłoszono rejestrację w/w Stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego, XII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Białymstoku, ul. Łąkowa,
11) od 1 maja 2004 roku do zadań gminy, jako zadanie zlecone, przechodzą świadczenia rodzinne określone ustawą z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz. 2255 z późń. zm.). Ustawa ta wprowadza nowe zasady przyznawania świadczeń rodzinnych. W związku z tym określiliśmy, iż na realizację tego zadania tj. wypłatę zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami oraz świadczeń opiekuńczych w okresie maj – grudzień 2004r. potrzeby nasze wynoszą 250tys.zł. Zakładamy, że na taką kwotę wypłacimy tyle świadczeń,
12) uczestniczyłem w dniu 16 marca 2004r. w posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu oraz w spotkaniu ze strażakami OSP Korycin,
13) w dniu 18 marca br. uczestniczyłem w zebraniu wiejskim mieszkańców wsi Długi Ług,
14) w dniu 23 marca br. odbyłem spotkanie z sołtysami wsi gminy Korycin.
Pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali ostateczną wersję budżetu gminy Korycin na 2004 rok.
Materiały w tej sprawie panowie radni otrzymali.
W/w wersja budżetu gminy analizowana była także na posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu w dniu 16 marca br. oraz na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej w dniu 17 marca br. Członkowie obydwu Komisji nie wnieśli uwag do przedstawionej wersji budżetu gminy na 2004 rok.
Zatem proszę panią Skarbnik o krótkie scharakteryzowanie ostatecznej wersji budżetu oraz porównanie go z projektem budżetu gminy.
Pani Skarbnik powiedziała, że jest to duży budżet, takiego jeszcze gmina Korycin nie miała, ponieważ zostały w nim ujęte inwestycje finansowane z funduszu SAPARD. Mamy już 3 promesy: ma modernizację kotłowni w budynku Apteki w Korycinie, na modernizację kotłowni w budynku Domu Nauczyciela w Zabrodziu i na modernizację drogi gminnej Aulakowszczyzna-Szumowo- Romaszkówka, wciąż czekamy na promesę na rozbudowę stacji wodociągowej w Korycinie, ale najprawdopodobniej ten wniosek również zostanie uwzględniony (w tej chwili znajduje się na liście rankingowej – wnioski oczekujące na promesę i finansowanie) i dlatego rusza już procedura przetargowa na w/w stację.
Subwencja ogólna w tym roku jest dużo wyższa, niż w latach ubiegłych, ponieważ jest inaczej naliczana, a subwencja oświatowa jest większa o 10 200zł niż zakładał projekt budżetu. Nie otrzymamy natomiast w roku bieżącym żadnych dotacji na oświetlenie uliczne oraz nie wiemy jeszcze, jaka będzie dotacja na zasiłki rodzinne, ponieważ nowa ustawa wchodzi w życie dopiero w maju i wtedy będziemy mieli konkretne informacje.
Wydatki od dochodów różnią się o 590tys.zł i na taką kwotę planujemy zaciągnięcie kolejnych kredytów inwestycyjnych, natomiast nadwyżka z ubiegłego roku w kwocie 400tys.zł (nagroda w konkursie) zostanie przeznaczona na spłatę kredytów długoterminowych oraz na inwestycje gminne.
Struktura dochodów i wydatków na 2004 rok przedstawia się następująco:
1) struktura dochodów:
- dochody własne gminy – 1 766 991zł, co stanowi 26,67% całości budżetu gminy
- dotacje na zadania własne – 1 454 173zł, co stanowi 21,95% całości
- dotacje na zadania zlecone – 239 681zł, co stanowi 3,62% całości
- subwencje z MF – 3 163 725zł, co stanowi 47,76%
RAZEM – 6 624 570zł
2) struktura wydatków:
- wydatki bieżące oświatowe – 2 093 748zł, co stanowi 28,72% całości budżetu
- wydatki bieżące – 2 202 294zł, co stanowi 30,2% całości
- wydatki inwestycyjne – 2 995 328zł, co stanowi 41,08% całości
RAZEM – 7 291 370zł
Jak więc sami panowie widzicie, tegoroczny budżet jest rekordowy, ponieważ ponad 41% stanowią wydatki inwestycyjne i należy przyznać, że takiego budżetu gmina Korycin w swojej historii jeszcze nie miała.
Oprócz naszych gminnych inwestycji planujemy również wpłaty na inwestycje wspólne z innymi podmiotami np. ze Związkiem Gmin „Kumiałka – Biebrza” – zakup dwóch nowych samochodów i wyposażenie Centrum Edukacji w Trzyrzeczkach, z Wojewódzkim Zarządem Dróg i gminą Janów - droga wojewódzka Sokolany – Sokoły, z Powiatowym Zarządem Dróg i gminą Janów – droga powiatowa Wyłudy-Wyłudki-Jasionowa Dolina.
Zadłużenie gminy Korycin w roku 2004 wyniesie 20% dochodów gminy, a ustawa dopuszcza do 60%, natomiast spłata rat kredytów nie może przekroczyć 15% i w naszym wypadku nie przekracza.
Pan Wójt opowiedział panom radnym dokładnie o planowanych na ten rok inwestycjach, zarówno finansowanych z funduszu SAPARD, jak i innych, wspólnych z innymi podmiotami. Poinformował również o planach dotyczących nowej polityki śmieciowej prowadzonej przez Związek Gmin „Kumiałka – Biebrza” oraz o planowanym remoncie i wyposażeniu Centrum Edukacji w Trzyrzeczkach.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie budżetu gminy Korycin.
UCHWAŁA NR XIV/78/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 marca 2004 r.
w sprawie budżetu gminy Korycin na 2004 rok
stanowi stronę 13 protokołu.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozważy możliwość podjęcia uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości rolnej o pow. 0,2700ha położonej w obrębie wsi Mielniki, stanowiącej własność Skarbu Państwa na mienie gminy Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie został panom radnym doręczony.
Pan przewodniczący odczytał radnym wniosek Urzędu Gminy Korycin do Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa w sprawie nieodpłatnego przekazania w/w nieruchomości.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości.
UCHWAŁA NR XIV/79/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 marca 2004 r.
w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości
stanowi stronę 14 protokołu.
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie działek rolnych położonych w obrębie wsi Mielniki na mienie komunalne gminy Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie został panom radnym doręczony.
Z powyższego projektu wynika, iż zachodzi potrzeba nabycia tych działek na mienie gminy z przeznaczeniem na poszerzenie drogi rolniczej od drogi gminnej Korycin-Mielniki w kierunku zachodnim do łąk obręb Kumiała.
Pan Wójt dodał, że od wielu już lat mieszkańcy wsi Mielniki proszą o pomoc w wykonaniu drogi do ich posesji, ale nie jest to możliwe bez wytyczenia i poszerzenia drogi i dlatego musimy wykupić działki leżące wzdłuż tej drogi. Ustalona cena to 30 groszy za 1m2 i wszyscy sprzedający wyrazili na to zgodę, a gmina ponosi jeszcze dodatkowe koszty związane z opisami.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nabycia działek rolnych na mienie gminy Korycin.
UCHWAŁA NR XIV/80/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 marca 2004 r.
w sprawie wyrażenia zgody na nabycie działek rolnych położonych w obrębie wsi Mielniki na mienie komunalne gminy Korycin
stanowi stronę 15 protokołu.
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie obniżenie wskaźników procentowych dodatku mieszkaniowego.
Projekt uchwały w powyższej sprawie został panom radnym doręczony.
Potrzeba obniżenia wskaźników procentowych dodatku podyktowana jest tym, iż aktualnie dodatki mieszkaniowe w całości wypłacane są ze środków budżetu gminy i nie ma już dofinansowania z budżetu państwa. Są to wyłącznie zadania własne gminy. Co prawda w gminie Korycin jest niewielki procent wnioskodawców ubiegających się o dodatki mieszkaniowe, jednak propozycja pana Wójta jest taka, iż należy ten wskaźnik obniżyć, bowiem środków finansowych brakuje na realizację zadań inwestycyjnych i innych. Zatem środkami budżetu gminy należy gospodarować w miarę racjonalnie i celowo.
O bardziej szczegółowe uzasadnienie tego zagadnienia proszę panią Elżbietę Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie, która ma upoważnienie Rady Gminy do wydawania decyzji w tej sprawie.
Pani Elżbieta Tarachanowicz powiedziała, że do chwili obecnej dodatek mieszkaniowy był dotowany przez państwo w wysokości 75% całości dodatku. Teraz wypłacenie całych 100% dodatku należy do samorządu, stąd propozycja obniżenia wskaźników. Co prawda do tej pory nie było dużego zainteresowania naszych mieszkańców tym dodatkiem, ponieważ normatywem przy jego przyznaniu jest powierzchnia mieszkania, a na terenie naszej gminy domy są duże, a dokładny pomiar powierzchni mieszkania kosztuje wnioskodawcę około 300zł, więc to się chyba nie opłaca. W 2003 roku był wypłacany jeden dodatek mieszkaniowy w wysokości 90zł miesięcznie.
Radny Andrzej Waszczeniuk powiedział, że skoro praktycznie nie wypłacamy dodatków mieszkaniowych, to po co obniżać ich wskaźniki.
Pani Elżbieta Tarachanowicz odpowiedziała, że trudno jest przewidzieć, jak sprawa dodatków będzie wyglądała w tym roku. Być może mieszkańcy będą woleli otrzymywać dodatek mieszkaniowy zamiast innych świadczeń z opieki społecznej.
Dalszej dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy większością głosów podjęła uchwałę w sprawie obniżenia wskaźników procentowych dodatku mieszkaniowego.
UCHWAŁA NR XIV/81/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 marca 2004 r.
w sprawie obniżenia wysokości wskaźników procentowych dodatku mieszkaniowego
stanowi stronę 16 protokołu.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę dotyczącą ustalenia sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
Znowelizowany art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2004r. daje delegację organowi stanowiącemu gminy tj. Radzie Gminy do ustalenia w drodze uchwały sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
W związku z powyższym w/w projekt uchwały jest przedłożony Radzie do uchwalenia.
W tym momencie głos zabrała pani Dorota Wiesławska – Dyrektor Przedszkola w Korycinie dodając, że jeśli chodzi o ośrodki przedszkolne programu „Tam, gdzie nie ma przedszkoli”, to nie podlegają one ustawie o systemie oświaty, a nauczyciele w nich pracujący nie podlegają karcie nauczyciela. Uchwała, którą przedkładamy panom radnym do podjęcia dotyczy przede wszystkim oddziału 6-latków, chociaż w naszym przypadku jest to czysta formalność, ponieważ i tak 100% dzieci uczęszczało do zerówki.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli w gminie Korycin.
UCHWAŁA NR XIV/82/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 marca 2004 r.
w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę Korycin
stanowi stronę 17 protokołu.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący obrad poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie odwołania pani Jadwigi Zapolskiej z funkcji Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Korycinie, aby w następnym punkcie obrad powołać ją na Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Korycinie.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
Od 1 kwietnia 2004 roku Zarządzeniem Wójta zostanie wprowadzony nowy Regulamin Organizacyjny Urzędu Gminy Korycin, gdzie zostanie wykreślony zapis, iż „Wójt z mocy ustawy jest kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego”. Stąd propozycja pana Wójta, aby panią Jadwigę Zapolską powołać na Kierownika USC w Korycinie.
Na poprzedniej Sesji na Zastępcę Kierownika USC w Korycinie powołaliśmy panią Grażynę Bajkowską. Pan Wójt ze względu na zwiększone obowiązki poprzez uczestnictwo i czynny udział w pracach różnych związków, stowarzyszeń i organizacji i nie będzie dysponował dodatkowym czasem na realizację tej funkcji. Stąd taka propozycja pana Wójta.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie odwołania Zastępcy Kierownika USC w Korycinie.
UCHWAŁA NR XIV/83/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 marca 2004 r.
w sprawie odwołania Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Korycinie
stanowi stronę 18 protokołu.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący obrad poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie powołania pani Jadwigi Zapolskiej na Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Korycinie.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
Uzasadnienie w tej sprawie było przedmiotem obrad w poprzednim punkcie porządku obrad powiązanym tematycznie z punktem obecnym.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie powołania Kierownika USC w Korycinie.
UCHWAŁA NR XIV/84/04 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 marca 2004 r.
w sprawie powołania Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Korycinie
stanowi stronę 19 protokołu.
Pan przewodniczący ogłosił 30 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że jest przewidziana prezentacja programu „Młodzież, Gmina, Środowisko” realizowanego przez młodzież z Gimnazjum im. „Solidarności” w Korycinie pod kierownictwem pani Ewy Bojarzyńskiej i we współpracy z Fundacja Wspomagania Wsi w Warszawie.
Pan przewodniczący serdecznie powitał wszystkich przybyłych na w/w prezentację gości oraz młodzież gimnazjalna i poprosił panią Ewę Bojarzyńską o wprowadzenie do tematu.
Po wprowadzeniu przez panią Ewę głos zabrała młodzież i przedstawiła w formie opisowej i graficznej wyniki badania wody w zalewie korycińskim oraz w kilku losowo wybranych studniach leżących w miejscowościach gminnych.
Po skończonej prezentacji pan przewodniczący Józef Gliński serdecznie podziękował pani Bojarzyńskiej i młodzieży za przeprowadzenie tych badań i za działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a Fundacji Wspomagania Wsi za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Następnie głos zabrał pan Tadeusz Ciszkowski – dyrektor Zespołu Szkół w Korycinie, który podziękował Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie i samorządowi gminy Korycin za umożliwienie naszym gimnazjalistom przeprowadzenie tego programu. Dodał, że młodzież bardzo dużo się nauczyła i naprawdę wiele wyniosła z tego programu. Uważam również, że badania zostały przeprowadzone rzetelnie i dokładnie, być może lepiej, niż zrobiłaby to jakaś specjalistyczna firma.
Głos zabrała pani Ewa Żuławnik – przedstawiciel Fundacji Wspomagania Wsi i koordynator programu „Młodzież, Gmina, Środowisko”, która powiedziała, że jest jej bardzo miło, że mogła przyjechać i obejrzeć prezentację, dzięki której jestem coraz bardziej przekonana, że podobne programy to jest to, co Fundacja powinna robić przede wszystkim. Dziękuję pani Ewie Bojarzyńskiej i młodzieży za doskonałe przeprowadzenie badań, a wszystkim życzliwym za wsparcie i pomoc. Muszę przyznać, że program jest tym lepszy, im mniej jest tam Fundacji, a więcej mieszkańców, a dzisiaj prezentowany do takich właśnie należy. Muszę dodać, że potencjał w gminie Korycin jest ogromny i nie ma dla was rzeczy niemożliwych.
W następnej kolejności głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin, który podziękował za miłe słowa pani Ewie Żuławnik z Fundacji dodając, że jako mieszkańcy gminy czujemy się zaszczyceni tak pochlebną opinią na nasz temat. Podziękował jednocześnie młodzieży gimnazjalnej i pani Ewie Bojarzyńskiej za zaangażowanie i pracę włożoną w powyższy program dodając, iż ma nadzieję, że ta dwudziestka młodych ludzi, która namacalnie przekonała się, co nam może zagrażać wraz z wodą i będzie tę wiedzę „rozsiewać” wśród rodziny i sąsiadów. Moją sugestia jest, aby w następnym etapie realizacji programu zająć się wpływem poletek drenażowych oczyszczalni przyzagrodowych na jakość wody. Modę również obiecać, jako przedstawiciel samorządu, że będziemy ten program wspierać i mam nadzieję, że będzie on nadal kontynuowany.
Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Informuję jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na moje ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
Radny Józef Gliński zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie ustawienia słupków ostrzegawczych na łuku drogi powiatowej pomiędzy Przesławką a Bomblą, w miejscu wycięcia drzew, ponieważ istnieje zagrożenie wypadnięcia z trasy.
Radny Kazimierz Urban zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie uprzątnięcia gałęzi (po wycince topoli) w Ostrej Górze przy drogach w kierunku Szaciłówki i Długiego Ługu oraz przy pozostałych drogach powiatowych na terenie gminy Korycin.
Radny Czesław Radulski zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie umieszczenia tablicy kierunkowej do miejscowości Wyłudki, którą należałoby umieścić pod istniejącą tablicą kierunkową do Wyłud w miejscowości Zabrodzie oraz tablicy kierunkowej do miejscowości Rykaczewo, którą należałoby umieścić na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 671 z drogą „Milowską”.
Radny Adam Bielawski zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Augustowie w sprawie wycięcia zakrzaczeń przy posesji nr 24 w Zagórzu po obydwu stronach drogi, ponieważ ograniczają widoczność.
Radny Antoni Pakuła w imieniu własnym i radnego pana Edmunda Sobolewskiego zwrócił się z prośbą o rozwiązanie problemu biegających luzem psów, które stwarzają zagrożenie, w szczególności dla dzieci wracających ze szkoły.
Więcej interpelacji ze strony panów radnych nie było.
Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Odpowiedzi udzieli pan Wójt bądź zostaną skierowane na piśmie do odpowiednich instytucji.
Panowie radni ani inni goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
Ad.16/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XIV Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Jednocześnie korzystając z okazji życzył panom radnym i wszystkim osobom obecnym na sali zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Na tym protokół z obrad XIV Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Metryka strony